Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 21:12


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 paź 2018, o 11:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2016
Posty: 192
Pomógł: 2

Wodę najczęściej zmiękcza się do akwariów. Są 2 sposoby: wymieniacze jonowe lub odwrócona osmoza. Nie słyszałem, by ktoś zmiękczał wodę do kąpieli czy do spłuczki. Do żelazka kupuję demineralizowaną w bańkach 5l a reszty nie zmiękczam. Mieszkam na Niżu więc wody miękkiej zdecydowanie nie mam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 11:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Wszytko zależy w jakim kontekście chcesz tę wodę zmiękczać - zdrowotnym czy użytkowoym.
Jeżeli chodzi o zdrowie to moim zdaniem nie ma sensy stosować filtrów wbudowanych w instalację - wystarczy dzbanek z filtrem przelewowym - ja używam Brity i sobie chwalę - w czajniku do gotowania wody zero kamienia (oczywiście trzeba regularnie ten filtr wymieniać), a smak wody nieporównywalnie lepszy od tej bezpośrednio z kranu.
Co do kwesti użytkowych, tu widzę chyba tylko kwestie pralki, to są dedykowane filtry które nakręca się na zawór 3/4 przed wężem zasilającym. Filtry są zasypane solą zmiękczającą (coś podobnego do tej ze zmywarek). Tylko nie wiem na ile to poprawi skuteczność prania, a co do kwestii bezawaryjności pralki... cóż w dzisiejszych czasach nie kamień zabija pralkę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 22:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Jeśli bierzemy aspekt zdrowotny to akurat twarda woda jest duzo zdrowsza dla organizmu. Tak zwany kamień to wapn,mognez itp. Odfiltrowanie tych pierwiastków trzeba później uzupełniać suplementami.
Ja mam w domu około 8.2 Ph i daje rade. Do akwarium stosowałem Co2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2018, o 08:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2015
Posty: 89
Pomógł: 0

To oczywiste, że woda powinna zawierać minerały. Ba, nawet Ci wszyscy ludzie jadący na biegun południowy, którzy rozpuszczają lód, na wodę, wrzucają do niego tabletki minerałami - bo zdrowa woda, to woda mineralna.
Dlatego woda nie powinna być odfiltrowana ze wszystkich składników, tylko tych nieprzydatnych dla organizmu - tych wszystkich alergenów, nadmiaru kamienia itd. Bo wszystko co w nadmiarze, też nie jest wskazane i dobre dla organizmu.
Proponuję sprawdzić jeszcze tutaj pod linkiem: http://cosmowater.pl/



Ostatnio edytowano 14 lis 2018, o 13:12 przez zonk, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2018, o 07:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Moje krewecie bez RO raczej słabo widzę , odwrócona osmoza to nie jest jakiś tam duzy wydatek
https://allegro.pl/filtr-odwrocona-osmo ... GAodwp4LxA

takiego uzywam obecnie ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2018, o 17:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Powodzenia przy filtrowaniu 12m3 miesięcznie :). Po za tym krewetki to nie ludzie i woda z RO na dłuższa metę jest szkodliwa dla zdrowia.
Widze,ze trochę akwarystów się tu ukrywa na forum :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2018, o 20:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

https://www.woda.com.pl/k14,filtry-do-wody-odwrocona-osmoza.html
Mam coś podobnego u siebie w kuchni. Normalnie woda tragicznie twarda, ilość kamienia jaki w sobie ma wystarczy po roku zbierania na budowę średniego domu (zamiast piasku). A tak na poważnie to rewelacja filtr odwrócona osmoza + mineralizator. Wkłady wymieniam co ok 6 miesięcy a przynajmniej tak powinienem i wodę do picia mam bajka. Gdyby coś mi się popsuło z tym filtrem od razu kupuję drugi bez zastanowienia. Chyba, że kupiłbym na cały dom, trochę drożej, ale jeszcze większa rewelacja (brat ma).
https://www.woda.com.pl/k84,filtry-do-wody-na-caly-dom-i-mieszkanie.html
Zdecydowanie polecam, może nie koniecznie tej firmy ale coś podobnego. Ja od nich kupuję wkłady.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2018, o 16:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

grzeniu 73 napisał(a):
Po za tym krewetki to nie ludzie i woda z RO na dłuższa metę jest szkodliwa dla zdrowia.


masz całkowitą rację .. krewetki nie ludzie , w takim szambie jak pijemy nie pożyją :)

grzeniu 73 napisał(a):
Widze,ze trochę akwarystów się tu ukrywa na forum


no tak kilku :P ja tam parkę zwierzaków mam :P https://forum.sunduino.pl/viewtopic.php?f=45&t=27


Woda Ro po mineralizacji jak najbardziej do picia ... i osmoze tylko w kuchni stosować do spożycia , zaś
woda użytkowa bez zmian ... ale to też zależy co chce uzyskać kolega autor , i do czego :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO