Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 15:35


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 lip 2018, o 21:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 maja 2016
Posty: 469
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 1

Witam.
Zrealizowałem projekt ściemniacza z blue booka i mam problem. Do projektu wykorzystałem zestaw atb z atmegą32. Płytkę układu ściemniacza wykonałem według schematu z blue booka.
Obrazek

Obrazek

Po wgraniu programu i podłączeniu pinów zasilania do VCC, oraz drugiego pinu do PC0, żarówka świeci pełnym światłem, jeśli odłączę pin PC0 lub VCC, żarówka wyłącza się. Ale nie mam efektu ściemniania, oraz rozjaśniania. Jeśli z pętli głównej wykasuję kod z BB, i wpiszę tam procentowe ustawienie świecenia żarówki, to żarówka nadal świeci pełnym światłem.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Zmiana wartości w nawiasie nie wpływa na jasność świecenia żarówki.
Program w BB jest napisany dla Atmegi8, jednak po przestudiowaniu PDFa atmegi8, oraz atmegi32 nie widzę różnicy w nazewnictwie ustawiania przerwań, oraz timera.
Proszę bardziej doświadczonych kolegów, o potwierdzenie, czy faktycznie wszystkie ustawienia dotyczących timerów, oraz przerwań, nie różnią się w tych dwóch uC.
Oczywiście w eclipsie, w ustawieniach zmieniłem procesor z 8 na 32, oraz ustawiłem poprawne taktowanie procesora.

_________________
Nikt nie mówił,że będzie łatwo...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2018, o 21:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A gdzie masz pan detekcję zera sieci?

Przy okazji na schematach nie pisze się tego "ohm" tylko używa się jednostek "K" dla kiloomów albo samo "R" dla pojedynczych omów

czyli nie "180ohm" tylko "180R"

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2018, o 21:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 maja 2016
Posty: 469
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 1

No właśnie Panie Mirku nie mam. Bo zrozumiałem z książki,że chyba nie potrzeba, ale pewnie źle zrozumiałem autora tekstu. Czyli powinienem sobie jeszcze zaprojektować płytkę według schematu powyżej? Ze strony 420 z BB w twardej okładce? Nie bardzo właśnie rozumiem gdzie popełniłem błąd.

_________________
Nikt nie mówił,że będzie łatwo...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2018, o 21:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ale jak można zrozumieć z książki, że nie trzeba układu detekcji zera do ściemniania - skoro to podstawa no i jest opisane krok po kroku jak to działa. I nie ma co pisać o twardej czy miękkiej okładce - jakby w którejś wersji tego nie było ? .... poproszę jednak przeczytać ten rozdział w książce przed realizacją ćwiczenia - bo nie jest ono bezpieczne a szczególnie gdy nie wie się o co chodzi ....

Układ detekcji zera to można pominąć jak chcesz zrobić prosty włącznik/wyłącznik światła ON/OFF ale też wtedy trzeba wziąć inny rodzaj układu optotriaka - tyle że to też jest dokładnie opisane w książce i ciężko mi to tutaj teraz opisywać wszystko po raz kolejny.

Na prawdę polecam dokładną lekturę rozdziału aby zrozumieć jak to działa - są rysunki sinusoidy, jak działa to sterowanie itp itd ... dlaczego musi być detekcja zera sieci - no musiał kolega pominąć chyba przeczytanie co najmniej ze dwóch stron

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

a jak coś będzie niejasne w opisie to wtedy zawsze można dopytać o jakieś szczegóły - co jest niejasne itp

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2018, o 21:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 maja 2016
Posty: 469
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 1

Ok. jeszcze raz przeczytam ten rozdział. Oczywiście zdaję sobie sprawę,że jest tam napięcie 230V, dlatego moja płytka jest umiejscowiona w obudowie uniwersalnej. Tak więc prąd raczej mnie nie porazi :)

_________________
Nikt nie mówił,że będzie łatwo...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2018, o 06:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Spokojnie uda ci się dodać układ detekcji zera na tym PCB co już masz, tylko troszkę przeprojektować

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2018, o 11:32 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 11 wrz 2012
Posty: 21
Pomógł: 1

Wydaje mi się, że wiem gdzie może tkwić problem :D

Płytka, którą przygotowałeś (z układem MOC2031) pełni funkcję zwykłego włączania /wyłączania światła. Zauważ, że według schematu w BB na stronie 420, do mikrokontrolera dochodzi jeden sygnał, którym sterujesz żarówką w najprostszej postaci ON / OFF.

Natomiast zgodnie z tym co napisał Mirek, na twojej płytce brakuje jeszcze układu detekcji zera, który został przedstawiony na stronie 419. Jeżeli dodasz jeszcze ten układ to przykładowy kod ćwiczenia (oczywiście lekko zmodyfikowany w zależności od twojego mikrokontrolera i wykorzystanych pinów) powinien zadziałać bez zarzutów. Zwróć uwagę, że rozbudowując płytkę o układ detekcji zera, będziesz musiał poświęcić dodatkowy pin INTx :)


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2018, o 15:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 maja 2016
Posty: 469
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 1

dzięki kolego za wyjaśnienie. Teraz rozumiem w czym tkwił mój błąd w rozumowaniu. Udało mi się dzisiaj zakupić elementy do detekcji zera i w najbliższym czasie poprawię układ. :):):)

_________________
Nikt nie mówił,że będzie łatwo...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2018, o 07:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 maja 2016
Posty: 28
Pomógł: 2

Jeżeli chcesz sterować bez detekcji zera.... (tj. detekcja może być wbudowana w samego MOCa).
Wtedy sterujesz metodą grupową... zresztą też opisaną w Niebieskiej.
Nie potrzebujesz wtedy przerabiać płytki, a tylko program.

Za odpowiednie załączanie w zerze odpowiada wtedy sam MOC (jaki to już trzeba przeczytać w niebieskiej ;) ).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2018, o 08:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 maja 2016
Posty: 469
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 1

dziękuję za podpowiedź :)

_________________
Nikt nie mówił,że będzie łatwo...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2018, o 12:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Alcybiades napisał(a):
Jeżeli chcesz sterować bez detekcji zera.... (tj. detekcja może być wbudowana w samego MOCa).
Wtedy sterujesz metodą grupową... zresztą też opisaną w Niebieskiej.
Nie potrzebujesz wtedy przerabiać płytki, a tylko program.

Za odpowiednie załączanie w zerze odpowiada wtedy sam MOC (jaki to już trzeba przeczytać w niebieskiej ;) ).


Do sterowania żarówką ten sposób się nie nadaje, będzie widać migotanie. Ale sprawdzi się coś takiego dla grzałek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO