Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 mar 2024, o 04:40


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lip 2018, o 18:39 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 12
Lokalizacja: Gdynia
Pomógł: 0

Witam szanownych forumowiczów ;)

Niedawno z powodu dostatku wakacyjnego czasu postanowiłem pokusić się o budowę małego moduliku na kształt Digi Lion'a / przetwornicy ATB-PWR... któremu modułowi bliższy jest mój - sami ocenicie :) Jest to moduł zasilania i komunikacji USB zestawu poprzez złącze USB typu C. Co daje takie rozwiązanie ktoś zapyta... a daje to, że najnowszy standard USB 3.1 gen. 2 potrafi zasilić urządzenia, których moc pobierana ze źródła nie przekracza 100W. Dla USB-C maksymalne wartości jakie możemy uzyskać to 5V, standard w przypadku USB, oraz 3A prądu. Jednak aby uzyskać te 3A należy zastosować wyspecjalizowany układ, który "dogada" się z kontrolerem USB w komputerze, w innym przypadku prąd maksymalny ze źródła zostanie ograniczony do wartości 0.9A.

Do tego celu wykorzystałem układ UTC2000 Microchipa, który jest kontrolerem złącza typu C. Dodatkowo w module zastosowałem przetwornicę napięcia TPS63030 w celu obniżenia napięcia z 5V na 3.3V, co zmienia się widoczną na zdjęciach zworką. Na module znajdują się cztery diody LED: trzy niebieskie do sygnalizacji maksymalnego możliwego prądu, jakie złącze USB jest w stanie dostarczyć ( od lewej 0.9A / 1.5A / 3A ), oraz jednej czerwonej w celu sygnalizacji błędu układu UTC. Całość została maksymalnie zminiaturyzowana celem zmieszczenia się w obrysie Digi Liona. Oczywiście oprócz zasilania jest na pokładzie komunikacja z komputerem dzięki zaimplementowanym w złączu liniami sygnałowymi starszych standardów USB, D+ oraz D-.

Oprócz korzyści wynikających z obciążalności prądowej złącza dodatkowym jego atutem jest fakt, że jest symetryczne, więc niezależnie jak wtyczkę wsadzimy, będzie działać. Może dla kogoś ta ilość argumentów nie przemawia za słusznością potrzeby budowy takiego moduliku, ale dla mnie jest to mega satysfakcja chociażby z tego względu, że jestem początkujący oraz, że udało się zaimplementować jakąś nową technologię. Dosyć dużym wyzwaniem było zaprojektowanie płytki PCB ( zamawiane w Seeed Studio ), ponieważ złącze typu C wymusiło minimalny raster 6 mils, natomiast jego piny mają wysokość 0.8 mm ( jest to wersja hybrydowa złącza ) co też nie jest ułatwieniem :). Zapraszam do zadawania ewentualnych pytań, a poniżej parę zdjęć :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2018, o 21:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Śliczny modulik ;) ... bardzo fajny pomysł z USB-C - gratulacje

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lip 2018, o 21:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Bardzo śliczny modólik i jaki pożyteczny no po prostu poezja .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO