Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 13:56


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 sty 2013, o 20:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2013
Posty: 89
Pomógł: 5

Witam ,
Ledwie zdążyłem się zarejestrować , a i to nie bez wyrachowania ...
..zatem , po powierzchownym przeglądnięciu tematów , obawiam się a to wywołania kolejnego mielenia mąki ,
a to niemal świętokradztwa .. czy aby na pewno Eclipse ?.
Otóż: jestem obyty jako-tako z pisaniem w asemblerze ,pod AVR studio4.xx, bardzo cenię sobie dostępność choćby symulatorów ostatnio zaglądając na stronę Atmela ściągnąłem Atmel Studio 6. .
Sama instalacja "powala" nawet najbardziej zagorzałego fana - pierwsze uruchomienie to zgoda na dostojne - czytaj spowolnione działanie całego PC-ta.
Gwoli wyjaśnienia , wyrachowanie zasadniczo wynika z niecnego zamiaru podglądania jak niektóre funkcje realizuje kompilator C, czego to od niego można się nauczyć a nawet bezwstydnie ściągnąć .
Pytanie :
Czy ktoś już ma pierwsze doświadczenia z jak mniemam nowym Studio 6 , i czy ośmieli się podważyć prymat Eclipse w świecie Zacnego - niniejszego Forum?.
Tak na poważnie wcale nie odrzucam Eclipse , ale moja staroświecczyzna obyczajowa wymaga upewnienia się ,iż jest to rozsądne..
Z góry dziękuję za głosy jeśli takie się pojawią
Jan Piątek


Zmieniłem tytuł - Zielony J.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 21:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Obawiam się, że każdy kto powie coś dobrego o AtmelStudio na tym forum zostanie skutecznie spacyfikowany. A podglądać kompilator to można i w notatniku oglądając pliki *.lss

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 21:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2012
Posty: 729
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 12

Moim zdaniem lepiej jest pracować z Eclipse ponieważ:
-Mirek zrobił wiele poradników na temat Eclipse i pisze w Eclipse (na poradnikach)
-Ja osobiście miałem mnóstwo problemów z Avr Atmel studio 6.
Nie mogłem zacząć pisać programu, Avr Dude nie mogłem zainstalować
-Mirek poleca Eclipsa a skoro coś poleca to to jest dobre :P
-No i chyba najważniejszą rzeczą jest to że duża częśc forumowiczów zawsze służy pomocą w Eclipse : ).

Dzięki temu wszystko ładnie działało
http://mirekk36.blogspot.com/2012/11/in ... chain.html

_________________
sig off ;(



Ostatnio edytowano 7 sty 2013, o 21:32 przez LogTeam, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 21:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

perlon napisał(a):
Obawiam się, że każdy kto powie coś dobrego o AtmelStudio na tym forum zostanie skutecznie spacyfikowany. ...


Za takie wypowiedzi chętnie bym w nagrodę już bana udzielił, bo "wsadzać kij w mrowisko" to nie na tym forum ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 21:29 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Najlepiej używać wszystkich narzędzi, ale każde moim zdaniem nadaje się do innych celów.
- AVR, ATXMEGA - Eclipse + WinAVR/AVR Toolchain
- Do symulacji AVR - AVR Studio 4.xx
- Do złożonych projektów na procesorach z 32-bitowych Atmel Studio 6. To oprogramowanie raczej nie nadaje się dla początkujących (podobnie jak i procesory 32-bitowe). Atmel Software Framework w połączeniu z kreatorem projektu pozwala stworzyć działające urządzenie z USB (sam wygeneruje np. plik inf do USB CDC) czy sensorami dotykowymi bardzo szybko i bez żadnej wiedzy jak to działa.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 21:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

a ja zamykam oczy i klikam na oślep co się odpali w tym piszę :P

i niema znaczenia czy jest to PN , Eclipse, AS6 , UVision , CW , Trupestudio , Arduino czy inna zaraza :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 21:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2013
Posty: 89
Pomógł: 5

.. aż tak naiwny nie jestem , aby oczekiwać iż bez uprzedniego " zapisania w C , mojego zadania " było co podglądać,
z góry więc godzę się iż muszę nauczyć się pisać w C++, - zatem pytanie dotyczy właśnie środowiska z którego szybko da się skoczyć ponownie do asemblera -
przynajmniej na okres przejściowy zanim to napisane w "C" zacznie być użyteczne. Nadto choć posiadam od kilku miesięcy I część książki Pan Mirka Kardasia,
to dopiero teraz ją tak naprawdę przeglądnąłem , pierwsze- przyznaję powierzchowne bardzo ale jednak "niekoniecznie to książka dla mnie" wzięło się stąd
iż nie dowiedziałem się jeszcze niczego o organizacji programu - tego zasemblowanego , w zakresie jak taki kod wykorzystuje rejestry , które koniecznie trzeba zrzucić na stos chcąc wstawić "kawałek asemblera", jak w ogóle wstawić krytyczne czasowo procedury asemblerowe do programu w C++.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 21:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jp_elek napisał(a):
Pytanie :
Czy ktoś już ma pierwsze doświadczenia z jak mniemam nowym Studio 6 , i czy ośmieli się podważyć prymat Eclipse w świecie Zacnego - niniejszego Forum?.
Tak na poważnie wcale nie odrzucam Eclipse , ale moja staroświecczyzna obyczajowa wymaga upewnienia się ,iż jest to rozsądne..
Z góry dziękuję za głosy jeśli takie się pojawią
Jan Piątek


A co tu podważać czy obalać jakieś mity? Jeśli nie jesteś początkujący w te klocki jak powiadasz ;) to kwestia wyboru środowiska programistycznego jest twoją indywidualną sprawą, i to będzie dla ciebie najlepsze co ty uznasz za stosowne.

Nikt więc nie będzie podważał prymatu Eclipse vs AVRStudio ani nie będzie piał peanów na temat wyższości Eclipse nad AVR Studio. Bo to jest bez sensu szczególnie w aspekcie osoby, która wie czego chce.

No chyba że koledze chodzi o wywołanie tutaj niepotrzebnej burzy albo dyskusji o tzw wyższości świąt bożego narodzenia nad świętami wielkanocy.

To forum jak i moje podejście ma na celu pewien głębszy sens. Fakt że ja preferuję Eclipse nie oznacza, że próbuję tego punktu widzenia narzucać każdemu a szczególnie osobom, które jak powiadam - czują się zaawansowani w tej dziedzinie. Zresztą nie do nich mój przekaz jest zwykle skierowany a do początkujących, którym to łatwiej mi przekazać pewne kwestie związane z programowaniem w C na przykładach ECLIPSE niż AVR Studio.

Nie chcę więc i powiem wprost - NIE ŻYCZĘ sobie nawet na tym forum, dyskusji o wyższości jednego nad drugim pomiędzy osobami, które nie potrzebują porad bo świetnie się czują w jednym czy drugim. Zresztą takie osoby zwykle nie rozpoczynają takich dyskusji.

Już na swoim blogu niejednokrotnie tłumaczyłem - ja mam pewien CEL. Ja odpowiadam w pełni za to co mówię proponując początkującym Eclipse bo jestem w stanie im szybko pomóc i co ważne pomagam, robię coś i mam nadzieję, że może w małym zakresie ale to jest widoczne.

Jeśli ktoś zechce polecać AVR Studio początkującym na tym forum, czy na moim blogu - chce jak wspominałem wyżej wkładać kij w mrowisko - to się nie uda - przykro mi.

Zresztą już widzę, że wyżej wypowiedziały się takie osoby jak Krasuser czy Sun, i proszę - czy któraś z tych osób ma zamiar dyskutować o wyższości jednego nad drugim ?

Nie - bo narzędzia warto znać różne.

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

jp_elek napisał(a):
, pierwsze- przyznaję powierzchowne bardzo ale jednak "niekoniecznie to książka dla mnie" wzięło się stąd
iż nie dowiedziałem się jeszcze niczego o organizacji programu - tego zasemblowanego , w zakresie jak taki kod wykorzystuje rejestry , które koniecznie trzeba zrzucić na stos chcąc wstawić "kawałek asemblera", jak w ogóle wstawić krytyczne czasowo procedury asemblerowe do programu w C++.


Bo tym generalnie programista w C nie musi się zajmować i to jest duża zaleta języków wyższego rzędu. Poza tym książka dla początkujących na temat języka C nie będzie poruszać przy okazji od razu asemblera - nie na tym etapie tym bardziej znowu, że nie jest to konieczne żeby sprawnie programować mikrokontroler.

Jeśli ktoś do tej pory programował tylko w asemblerze to z kolei nie dziwię się takiemu podejściu

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 21:53 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

mirekk36 napisał(a):


to jest bez sensu szczególnie w aspekcie osoby, która wie czego chce.

No chyba że koledze chodzi o wywołanie tutaj niepotrzebnej burzy albo dyskusji o tzw wyższości świąt bożego narodzenia nad świętami wielkanocy.

[...]

Nie chcę więc i powiem wprost - NIE ŻYCZĘ sobie nawet na tym forum, dyskusji o wyższości jednego nad drugim pomiędzy osobami, które nie potrzebują porad bo świetnie się czują w jednym czy drugim. Zresztą takie osoby zwykle nie rozpoczynają takich dyskusji.
w małym zakresie ale to jest widoczne.

[...]

Jeśli ktoś zechce polecać AVR Studio początkującym na tym forum, czy na moim blogu - chce jak wspominałem wyżej wkładać kij w mrowisko - to się nie uda - przykro mi.





Ale spokojnie, co? Nie irytuj się tak, proszę. Weź do ręki ATmegę, ugryź nóżkę Słonia...

To było tylko pytanie...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 21:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2012
Posty: 171
Pomógł: 5

Witam,
uważam iż nie powinno się narzucać swojego wyboru innym, można jedynie zasugerować początkującym co jest warte uwagi, jak to robi Mirek. Natomiast ostateczną decyzję już opartą na własnych oczekiwaniach, upodobaniach i nawykach dokonać samemu. "C" jest "C" w AVR studio czy w Eclipse. Jak to się mówi jeden woli matkę drugi córkę.

Pozdrawiam
R.L.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 21:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
Ale spokojnie, co? Nie irytuj się tak, proszę. Weź do ręki ATmegę, ugryź nóżkę Słonia...

To było tylko pytanie...


Dobra - już gryzę nóżkę Słonia i się na razie nie odzywam ;) ... czasem coś mi się źle wydaje

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 22:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2013
Posty: 89
Pomógł: 5

Cóż , moje zapytanie wygląda już w tej chwili na falstart .
Z powodu obaw iż moje zapytanie zostanie potraktowane jak próba wywołania całkowicie zbędnej i nieużytecznej dyskusji nad rzekomą wyższością jednego nad drugim pozwoliłem sobie na formę żartobliwą pytania ( przynajmniej w moim zamiarze miała być w tym pytaniu lekkość ) . Przepraszam jeśli nie sformułowałem dość jasno moich zamiarów .
Najpoważniej w świecie zdaję sobie sprawę iż nie da się dłużej unikać języków wyższego poziomu, chciałbym tę sztukę choćby w podstawowym stopniu
posiąść , ale niestety mogę wystartować tylko z asemblera którym jako -tako potrafię się posłużyć.


Spróbujmy zatem jeszcze raz od początku .
1. Jakie środowisko zdaniem Pana , tych mniej ,i tych więcej doświadczonych polecą całkowicie zielonemu amatorowi wejścia
w świat programów pisanych języku C++.
2. Czy ci którzy spróbowali AS 6 , zauważyli istotną poprawę jakości , czy też eliminację dotychczasowych słabości wcześniejszych wersji Atmel Studio ?.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 22:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2012
Posty: 729
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 12

Dla szybkiego zaprogramowania uc zacznij w Eclipse, bo Mirek ma pełny poradnik na temat instalacji ToolChain do Eclipse itp. Więc jak wszystko zrobisz zgodnie z poradnikiem to będzie wszystko działało. Lepiej wziąć poradnik z zaufanych źródeł niż z kocich na temat AS 6. Ogarnij poradnik Mirka i spróbuj programować.

Dlaczego w chcesz programować uc w C++?

_________________
sig off ;(



Ostatnio edytowano 7 sty 2013, o 22:38 przez LogTeam, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2013, o 22:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jp_elek napisał(a):
Spróbujmy zatem jeszcze raz od początku .
1. Jakie środowisko zdaniem Pana , tych mniej ,i tych więcej doświadczonych polecą całkowicie zielonemu amatorowi wejścia
w świat programów pisanych języku C++.
2. Czy ci którzy spróbowali AS 6 , zauważyli istotną poprawę jakości , czy też eliminację dotychczasowych słabości wcześniejszych wersji Atmel Studio ?.


Rzeczywiście wcześniej źle zrozumiałem ale to moja wina i dobrze że Jaglarz kazał mi zająć się nóżką Słonia ;)

jeśli ja mogę teraz też zająć jakieś stanowisko to:

1. Zakładając że rozumiem obawy asemblerowca, że chciałby mieć i to pod kontrolą - to pod względem analizy tego co po kompilacji się dzieje czyli kodu asemblerowego - nie ma żadnych różnic i nie może być pomiędzy Eclipse i AVR Studio ponieważ obydwa to tylko EDYTORY - no może "troszkę" lepsze niż znany NOTEPAD.EXE. A wpływ na kompilację do asemblera ma TOOLCHAIN, który może być zarówno w przypadku AVR Studio jak i ECLIPSE od niedawna (dzięki kolegom z naszego forum) dostępny w obydwu środowiskach taki sam. Czy to będzie WinAVR czy Atmel toolchain. Zatem podgląd tego co po kompilacji jak zauważył jeden z kolegów wyżej znajdzie się w pliku *.lss w każdym ze środowisk - i będzie można sobie analizować.

Nadmienię, oczywiście że mowa cały czas tutaj o C a nie C++ (ale być może kolega na razie nie dostrzega różnicy pomiędzy C a C++) ale nie szkodzi.

Chcąc pisać w języku C ja poleciłbym jednak dla początkującego w świecie C Eclipsa ale nie na siłę przecież. Eclipsa dlatego co mówiłem wyżej że uda np mi się lepiej wyjaśnić wiele rzeczy. I nie wnikam tu nawet w jakieś aspekty dlaczego np mnie osobiście nieco bardziej podoba się edytor Eclipsa niż AVR Studio 6 bo to zupełnie nieistotne.

Za to mógłbym podać szereg przykładów dlaczego koledze gorzej będzie się zaczynać uczyć C pod AVR Studio w porównaniu do Eclipse ... ale o tym kiedy indziej bo za dużo by pisać.


2. Naturalnie AVR Studio 5/6 w porównaniu do starszej wersji 4.xx to jak skok siedmiomilowy w zakresie właśnie edycyjnym i to bez dwóch zdań. Sam na to czekałem i liczyłem nawet w duchu może na coś lepszego niż Eclipse (chociaż może to się wydawać w moich ustach świętokradztwem ;) ) .....

ale ten skok siedmiomilowy pociągnął niestety też pewne minusy - niektóre z nich kolega raczył sam zauważyć i opisać w pierwszym poście .... czyli jednym słowem mówiąc Ogrom i Opasłość ... ja dodam jeszcze że całkowita likwidacja wsparcia dla tych, którzy działali wcześniej na Linuxie. I chociaż sam nie jestem lunuxiarzem to szkoda mi takiego uwstecznienia niejako.... No ale dla linuxiarzy nadal pozostaje jak widać Eclipse.

Reasumując - poprawa ogromna do wersji 4.xx ale też np zdecydowanie na to że user musi grzebać KONIECZNIE wewnątrz ustawień toolchaina żeby ustawić sobie tak błahą rzecz jak taktowanie procesora i przebycie/przeklikanie sporej ilości zakładek to już jest MINUS w porównaniu do 4.xx.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2013, o 16:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2013
Posty: 89
Pomógł: 5

Dzięki (mirekk36),
I o to właśnie chodziło, zdaję sobie sprawę iż nakład pracy włożony we wgryzienie się w koncepcję jakiegoś programu, środowiska, edytora ...
nie tylko jest kosztowny - czasowo , ale także powoduje mimo woli wypracowanie jakichś nawyków , tak na marginesie - do dziś czuję się pewniej przy symulatorze w wersji pierwszej Atmela niż używając jego doskonalszej wersji 2, czy to z powodu złych przyzwyczajeń , nabytych wcześniej czy też
z innego nierozpoznanego przeze mnie błędu dwa razy wyprowadził mnie w pole żądając prawie dwu dni szukania powodu złego działania AtMega88.
Wracając do sedna , chciałem się tylko upewnić iż rzeczywiście Atmel nie dokonał radykalnej rewolucji , wróżącej świetlaną przyszłość AS6 , a podjęty
trud z Eclipse okaże się niekoniecznie trafiony bo i tak z czasem będzie potrzebna kolejna "przesiadka" na AS6. Z natury jestem czepialski-( w interesującym nas temacie ATMega , mam nieusuwalny pęd do XMega, jestem nieuleczalnym "centusiem" cykli procesora na zadanie) i nie uznaję zajmowania się czymś "na niby", jak się w coś już pakuję , to chciałbym aby to miało sensowną przyszłość..
Zatem jeszcze raz dzięki , zgłoszę się po gruntownej deinstalacji AS6 , obawiam się z reinstalacją systemu , i nowej instalacji Eclipse.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2013, o 16:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jp_elek napisał(a):
Zatem jeszcze raz dzięki , zgłoszę się po gruntownej deinstalacji AS6 , obawiam się z reinstalacją systemu , i nowej instalacji Eclipse.


Ale tak jak mówiłem - deinstalacji to może nie rób AS6 bo sięgnąć czasem może się przyda, a co ważne masz już zainstalowany

Atmel Toolchain

więc będziesz mógł pominąć pewien krok z poradnika:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/11/in ... chain.html

właśnie w tym zakresie i pobierać tego toolchaina luzem. Na szczęście jak AS6 leży nieużywany to nie gryzie ;) .... ja tak mam...

z drugiej strony może czasem zechcesz coś podejrzeć z wzorców projektowych (tych gotowych) ... takie coś zawsze się może kiedyś przydać

dlatego właśnie moje podejście nigdy nie jest tak radykalne jak w alkaidzie że od razu dżihad i wyciąć AS6 ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2013, o 10:43 

Pomógł: 0

Sam jako początkujący zainstalowałem AS6, ło matko, ależ to jest moloch, mimo systemu na dysku SSD i C2D 3.5Ghz 4G ramu, komp chodzi jak 486 :P, po za tym same środowisko jest strasznie ociężałe na początek, a uczenie się w moim wypadku na początku środowiska by zamigać diodą jest jakąś abstrakcja i bezsensownym traceniem czasu.
Eclipsa odpalam i praktycznie po 15minutach z poradnikiem z pierwszej książki pisałem już pierwszy program.

Fakt dalej mam AS6 zainstalowany, ale tylko po to, po primo jest od razu toolchain, secundo działa na nim AVR Dragon FULL opcje, bez specjalnych kombinacji i tylko dlatego go trzymam.

Dla mnie AS6 jako IDE pod AVRy 8bitowe to przerost formy nad treścią, trzeba wiecznie grzebać w ustawieniach, środowisko jest tak cholernie ciężkie przez tego dziadowskiego .Neta i inne windowsowe shity, że na samą myśl używania tego na co dzień, przechodzą mnie dreszcze.

No i najważniejsze, dla mnie jako początkującego nieopisana jest możliwość bezproblemowego wrzucenia na forum pełnych źródeł z eclipsa, w zasadzie całego folderu projektu, osoba która chce pomóc importuje sobie projekt i wszystko działa od strzała praktycznie!

Może i AS4 był toporny, ale jednak był zdecydowanie lżejszy od AS6 i jakoś bardziej intuicyjnie się w nim pisało programy.
Dodatkową zaletą eclipsa jest wieloplatformowość, oraz fakt, że jest dla różnych języków, dzięki czemu nie trzeba znowu się uczyć kolejnego IDE by zacząć programować np. w javie na androida.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2013, o 11:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rezasurmar napisał(a):
...
Dodatkową zaletą eclipsa jest wieloplatformowość, oraz fakt, że jest dla różnych języków, dzięki czemu nie trzeba znowu się uczyć kolejnego IDE by zacząć programować np. w javie na androida.


Dosyć ciekawy aspekt poruszyłeś, bo ja np kiedyś (tzn gdy nie znałem w ogóle Eclipsa) i chciałem coś zrobić w Java na jakiegoś "fona" to odstraszało mnie też na początku uczenie się od nowa - kolejnego środowiska... A teraz ... a teraz widzi się dookoła pełno środowisk opartych o Eclipsa, i dla "fonów" i dla ARM'ów/STM'ów no prawie dla wszystkiego....

Więc nawet po takim zaprzyjaźnieniu się z tym co nazywa się Eclipse przy pracy na AVR - później przesiadka na inną platformę to dodatkowy plus gdy się widzi to samo środowisko i już się je rozumie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2013, o 11:16 

Pomógł: 0

Mnie osobiście uczenie się kolejnego IDE zawsze mocno zniechęcało do jakiegokolwiek uczenia się, bo zanim się człowiek obędzie z samym IDE, to już go czasem szlak trafia ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2013, o 21:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 kwi 2013
Posty: 5
Pomógł: 0

Witam mam takie pytanko na temat Eclipse czy można w nim kompilować pliki asemblera, z jaka końcówką je zapisywać skąd pobrać biblioteki asemblerowskie i gdzie je wgrać aby eclipse, a dokładnie avrdude mógł je kompilować ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2013, o 21:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Musiałbyś mieć jakiś Plugin do Eclipsa żeby pisać w nim czyste programy w asemblerze :( .... bo z pluginem do C to można tylko wstawki pisać - więc to tak na okrętkę

więc raczej jak chcesz asm to Avr Studio

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2013, o 21:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 kwi 2013
Posty: 5
Pomógł: 0

A czy znajdę jakąś łatkę do AVRstudio 6.1 żeby przez usbasp od razu po kompilacji wrzucić na uC



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2013, o 21:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 paź 2012
Posty: 207
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 16

nie wiem jak w 6.1 ale w 5 spokojnie można było

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2013, o 21:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ale posłuchaj - AVR Studio jak każdy inny kompilator na końcu wygeneruje ci plik HEX, co za problem w drugim okienku wczytać go do MkAvrCalculatora i nim wgrać do procka ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO