Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki

KURS HOME ASSISTANT

Chcesz zautomatyzować swój dom bez skomplikowanego kodowania?
Zastanawiasz się nad wyborem sprzętu, oprogramowania i aplikacji?
Od czego zacząć przygodę z HA w 2025? Co będzie najlepsze na start?

Nasz kurs Home Assistant nauczy Cię krok po kroku, jak łatwo zautomatyzować swój dom i oszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Bez chmur, bez zbędnych abonamentów. Twoja przygoda z Home Assistant zaczyna się tutaj!

↓↓↓

    Szanujemy Twoją prywatność. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.




    Teraz jest 2 maja 2025, o 11:31


    Strefa czasowa: UTC + 1





    Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
    Autor Wiadomość
    PostNapisane: 7 kwi 2018, o 22:11 
    Offline
    Użytkownik

    Dołączył(a): 03 sie 2017
    Posty: 94
    Pomógł: 0

    Witam,
    ostatnio w szkole miałem lekcję odnośnie przerzutników i liczników. Podczas prezentacji ich zasady działania, budowy, itd. pojawił się taki zwrot jak "dwójka licząca". Niestety nie zrozumiałem w pełni wytłumaczenia czym ona jest i jak działa.

    Jeżeli ktoś z was wie coś więcej na ten temat to prosił bym o pomoc. Będę bardzo wdzięczny. :)



    Góra
     Zobacz profil  
    cytowanie selektywne  Cytuj  
    PostNapisane: 8 kwi 2018, o 00:01 
    Offline
    Użytkownik
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): 23 paź 2014
    Posty: 1033
    Lokalizacja: Trójmiasto
    Pomógł: 190

    Dwójka licząca czyli najzwyklejszy przerzutnik typu T. Jego wyjście może przyjmować dwa stany (0 i 1 oczywiście), a zmienia on je pod wpływem podania na jego wejście impulsu wyzwalającego (czyli jak przerzutnik ma na wyjściu 0 i na jego wejściu pojawi się impuls wyzwalający - najczęściej zbocze opadające, rzadziej narastające - na wyjściu stan się zmienia na 1, a po kolejnym impulsie znów stan się zmienia na 0, i tak w kółko).
    Pojedyncza "dwójka licząca" stanowi dzielnik przez 2, czyli podając na jej wejście przebieg prostokątny o częstotliwości f, na jej wyjściu otrzymamy częstotliwość f/2.
    Takie "dwójki liczące" de fakto się tak nazywa ponieważ stanowią podstawowy moduł z którego buduje się liczniki (jeden moduł to zliczanie 2 impulsów), czyli łącząc ze sobą kaskadowo kilka "dwójek liczących" uzyskujemy licznik, np. przy 8 takich modułach mamy licznik 8-bitowy zliczający do 255 (2 do potęgi 8 daje 256 czyli zliczanie od 0 - 255, a taki licznik może być z kolei dzielnikiem częstotliwości przez 256)


    Autor postu otrzymał pochwałę


    Góra
     Zobacz profil  
    cytowanie selektywne  Cytuj  
    Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
    Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

    Strefa czasowa: UTC + 1


    Kto przegląda forum

    Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


    Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
    Nie możesz odpowiadać w wątkach
    Nie możesz edytować swoich postów
    Nie możesz usuwać swoich postów
    Nie możesz dodawać załączników

    Szukaj:
    Skocz do:  
    Sitemap
    Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
    phpBB SEO