Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 kwi 2024, o 14:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 sty 2013, o 15:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Witam mam sobie urządzonko, a właściwie projekt urządzenia
w którym zastosowano odbiornik

ELIRM8602 jest to odbiornik na 38kHz

tak wygląda ramka

Obrazek

Patrząc na ten pdf
http://picprojects.org.uk/projects/sirc/sonysirc.pdf
wnioskuję że jest to jest Sony SIRC infrared protocol

Mam trzy pytranka

1. czy oby na pewno jest tak jaki piszę czyli SIRC
2. czy mogę użyć dowolnego odbiornika na podczerwień na 38 kHz
3. czy jeśli pójdę i zakupię pilot Sony powinno wszystko działać

Moim zdaniem jest 3xTAK ale wolę się upewnić :)

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 16:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

stachu napisał(a):
Mam trzy pytranka

1. czy oby na pewno jest tak jaki piszę czyli SIRC
2. czy mogę użyć dowolnego odbiornika na podczerwień na 38 kHz
3. czy jeśli pójdę i zakupię pilot Sony powinno wszystko działać

Moim zdaniem jest 3xTAK ale wolę się upewnić :)


1. Tak wygląda to na SIRC ;)

2. możesz użyć nawet TSOP'a od RC5 na 36kHz i DOKŁADNIE podkreślam DOKŁADNIE tak samo dobrze będzie działać jak TSOP na 38kHz albo TSOP na 40kHz.

3. To już pytanie troszkę na zasadzie TOTO-LOTKA. Standardów SONY Sirc też jest wiele, tzn różnią się np czasami headera, czy półbitów. Ale to nie wszystko, ZDECYDOWANIE jest kilka standardów SIRC w których są różne ilości bitów w ramce a co za tym idzie ilości bitów w command i address.

Ale zależy co chcesz zrobić ? jeśli chcesz sam oprogramować ten protokół to przydałby ci się najpewniej na początek taki pilot SONY SIRC, który jest dokładnie zgodny z tym co pokazałeś bo inaczej to jak ? No chyba że wziąć drugą zieloną książkę

http://atnel.pl/jezyk-c-pasja-programowania.html

i tam opisuję jak sobie radzić w takich sytuacjach prezentując kod programu do dekodowania ramek różnych pilotów dzięki czemu tak na prawdę - praktycznie nie ważne jaki pilot weźmiesz to sprawdzisz czasy ramki i sobie napiszesz dekodowanie

A jeśli pójdziesz do sklepu i poprosisz Panią czy Pana o pilota Sony to sięgnie i ci poda - no może zapyta do jakiego telewizora ;) ale jak uzupełnisz pytanie że chodzi ci o SIRC i ramkę taką jak wyżej opisałeś to Pani/Pan zrobi wielkie oczy :shock: i nie będzie wiedziała co ci powiedzieć dalej. Chyba że zwrócisz się na allegro to często zdarzy się sprzedawca - że o co go nie zapytasz to zawsze się okaże że on akurat ma takiego pilota dla ciebie, tyle że czasem potem ci to zadziała czasem nie.

Warto jeszcze wiedzieć że Sony SIRC w praktce oznacza często że piloty nie emitują pojedynczych ramek tylko np serie albo podwójną ramkę (taką samą oddzieloną odstępem GAP) albo nawet potrójną .... Wszystkie takie rzeczy opisuję generalnie w pierwszym obszernym rozdziale drugiej książki ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 16:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

mirekk36 napisał(a):
2. możesz użyć nawet TSOP'a od RC5 na 36kHz i DOKŁADNIE podkreślam DOKŁADNIE tak samo dobrze będzie działać jak TSOP na 38kHz albo TSOP na 40kHz.

3. To już pytanie troszkę na zasadzie TOTO-LOTKA. Standardów SONY Sirc też jest wiele, tzn różnią się np czasami headera, czy półbitów. Ale to nie wszystko, ZDECYDOWANIE jest kilka standardów SIRC w których są różne ilości bitów w ramce a co za tym idzie ilości bitów w command i address.



Jeśli niema znaczenia jaka częstotliwość to w czym tkwi różnica ?

Akurat mam możliwość kupienia pilota i wymiany jeśli by mi nie spasowało

Mam cały kod jest to klawiatura HID na USB tylko wciskane są klawisze pilotem tylko ktoś zrobił to właśnie do ramki takiej jak pokazałem, spróbuje podziałać w ostateczności poruszam szare komórki i przerobię na RC5 ( prawdopodobnie z użyciem bibliotek z niebieskiej książki :) )

Przy okazji chciałem spytać czy większość działających pilotów działa właśnie w standardzie RC5 i dlaczego jest bardziej popularny ewentualnie czy niema problemu z zakupem takiego pilota w taki sposób aby Pani niebyła zszokowana w sklepie :)

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 16:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

stachu napisał(a):

Jeśli niema znaczenia jaka częstotliwość to w czym tkwi różnica ?


Tzn różnica jest - ale ... sprowadza się ona do tego, że jeśli np użyjesz TSOP'a na 36 kHz to będziesz miał ciut mniejszy zasięg. I gdybym na tym zakończył - a wielu od razu traktuje to jako koniec wyjaśnień, to od razu każdy uznałby że głupoty gadam bo po co mi mniejszy zasięg ? ;) Warto się jednak zastanowić o jakim zasięgu w ogóle mowa? Otóż standardowo zasięg typowego pilota to kilka metrów rzadziej kilkanaście. Więc gdyby zależało ci na skrajnie dużych zasięgach tak dla przykładu i lepszego zrozumienia, chciałbyś mieć zasięg 15m czyli dużo większy niż typowy np do 10m - to wtedy warto użyć TSOP'a z dobranym filtrem na 40 kHz. Ale kto korzysta z takich zasięgów ? ;) Rzadko kto śmiga pilotem w pokoju o powierzchni np 50m2 ;)

więc w przypadku zasięgów do 10m nie ma to znaczenia a jak chce się mieć z jakichś nieznanych mi przyczyn większy to można dać 40kHz jak dla częstotliwości nośnej Sony. Zrozumiałe jest że producent daje takie tsopy na 40kHz

Ty natomiast mając 36kHz jesteś zawsze mniej więcej w środku pilotów i zawsze dobrze ci to zadziała a jak na końcu zechcesz wrócić do RC5 to tym bardziej jak znalazł ;)

stachu napisał(a):
Przy okazji chciałem spytać czy większość działających pilotów działa właśnie w standardzie RC5 i dlaczego jest bardziej popularny ewentualnie czy niema problemu z zakupem takiego pilota w taki sposób aby Pani niebyła zszokowana w sklepie :)


Gdyby nie te DUŻE oczy, gdyby nie te przekręty (tak to już nazwę na alledrogo) to ja bym do sprzedaży nawet nie wprowadził pilotów RC5. ;) Wkurzyło mnie jednak to , że średnio kilka razy w miesiącu dostawałem maila z pytaniem dlaczego nie działa kod z książki niebieskiej do odbioru RC5 a mam na pewno dobrego pilota bo jest nawet na nim napisane RC5 .... BA! kilka dni temu na naszym forum pojawił się wątek (nie pierwszy zresztą) a na elektrodzie są ich setki o kłopotach rzekomych z RC5, i zwykle kończą się one jednym - eeeeh no okazuje się że moje piloty jednak nie były RC5 :(

Nie mówię i nie chcę przez to powiedzieć, że tylko ja mam te jedyne dobre i sprawiedliwe ;) ale właśnie dobrze przynajmniej że masz w razie czego możliwość kupienia i wymiany albo oddania jeśli nie będzie ci działał.

A nie jak to jest na alledrogo, sprzedać i o kliencie zapomnieć a przy okazji już nigdy nie odebrać telefonu ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 17:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Hmm zbadałem temat i chciałbym prosić o kod wynikowy do sprzętowej części IR DEKODER-a

pod atmegę 8 lub pod atmegę 88 myślę, że to rozwiąże problem jeśli zakupię pilocik to będę miał pewność że to jest to czego potrzebuję :)

Chyba ze gdzieś kod programu jest zagrzebany w aplikacji na PC

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 17:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Wystarczył by mi wynikowy :roll: oczywiście jeśli został udostępniony :)

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 17:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

stachu napisał(a):
Wystarczył by mi wynikowy :roll: oczywiście jeśli został udostępniony :)

Pozdrawiam


Niestety od czasu ukazania się książki kod źródłowy zniknął ze stron :( ... jest w książce

ale jeśli masz pewny pilot SONY SIRC to jest on ci nawet na tym etapie niepotrzebny na razie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO