Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lut 2018, o 13:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 paź 2013
Posty: 143
Lokalizacja: Zamość
Pomógł: 0

Witam.

Mam wątpliwości odnośnie konwersji napięć pomiędzy uartem z modemu GSM g510(zasilanie 4,2V) a uartem z mikrokotrolera (zasilanie 3,3V).
Czy jest w ogóle taka konieczność? W nocie katalogowej g510 nie ma nic na ten temat. Może któryś z szanownych kolegów podpowie?
Mógłbym wyjsc z założenia, że jak nie ma, to po co się tym przejmować, ale jak już robić płytkę to bez pomyłki. :)
http://www.fibocom.com/upfile/down/file_2_3_3_2_2_3.pdf



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2018, o 15:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2013
Posty: 208
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 15

Czesc

Strona 33 pdf :

Obrazek

Max napięcie 3.3v na uart



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2018, o 20:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

cześć
Ja mam to zrobione w ten sposób
Obrazek
Mam pewność co do transmisji.
pozdrawiam

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2018, o 21:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

matej1410 napisał(a):
Czy jest w ogóle taka konieczność? W nocie katalogowej g510 nie ma nic na ten temat. Może któryś z szanownych kolegów podpowie?

To pytanie pokazuje jak na dłoni, że kompletnie nie znasz jeszcze podstaw elektroniki ale nie ma co się martwić - każdy kiedyś zaczyna ;)

a więc zapoznaj się z tym i zrozum - że gdy występują różnice napięć to nie ma "że boli" - konwersja musi być - a ten link i poradniki powinny tobie wyjaśnić o co chodzi, przy okazji zdobędziesz kolejny skill jak chodzi o wiedzę z zakresu elektroniki ;)

http://mirekk36.blogspot.com/2017/01/ko ... lacja.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2018, o 23:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

mirekk36 napisał(a):
gdy występują różnice napięć to nie ma "że boli" - konwersja musi być
Z tym się nie do końca zgadzam. Jako przykład mogę podać procki z rodzimy STM32. Są zasilane napięciem 3,3V, ale część wejść może pracować z napięciem 5V. i tu nie potrzeba konwersji. Ale jest to wyraźnie w nocie katalogowej zaznaczone.
Żeby nie było nieporozumień, nie neguję tego, o czym pisze Mirek. Tym wpisem chciałem tylko pokazać, że są specyficzne przypadki, kiedy konwersję można pominąć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 00:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Marhef napisał(a):
Są zasilane napięciem 3,3V, ale część wejść może pracować z napięciem 5V.
Ale różnica napięć występuje jeżeli napięcie wyjściowe jest różne od przewidzianego napięcia wejściowego. Tutaj masz zakres napięcia wejściowego 3.3V...5V, więc w tę stronę nie ma różnicy, bo się mieścisz w tym co podaje producent, więc wymogu podanego przez Mirka nie ma. Ale tak masz tylko jak wykorzystujesz jako wejście. Jak ten pin użyjesz jako wyjście to już masz różnicę 3.3V vs. 5V i konwersja musi być.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 04:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rskup napisał(a):
Marhef napisał(a):
Są zasilane napięciem 3,3V, ale część wejść może pracować z napięciem 5V.
Ale różnica napięć występuje jeżeli napięcie wyjściowe jest różne od przewidzianego napięcia wejściowego. Tutaj masz zakres napięcia wejściowego 3.3V...5V, więc w tę stronę nie ma różnicy, bo się mieścisz w tym co podaje producent, więc wymogu podanego przez Mirka nie ma. Ale tak masz tylko jak wykorzystujesz jako wejście. Jak ten pin użyjesz jako wyjście to już masz różnicę 3.3V vs. 5V i konwersja musi być.

--
Pozdrawiam,
Robert

DOKŁADNIE ;)

------------------------ [ Dodano po: 15 minutach ]

Marhef napisał(a):
Z tym się nie do końca zgadzam. Jako przykład mogę podać procki z rodzimy STM32. Są zasilane napięciem 3,3V, ale część wejść może pracować z napięciem 5V. i tu nie potrzeba konwersji. Ale jest to wyraźnie w nocie katalogowej zaznaczone.

To o czym piszesz, to częsty parametr i nie tylko przy prockach ;) przy wielu scalakach chociażby seria LVC, której wejścia są opisane jako "5V Tolerant" .... ale właśnie WEJścia ;) bo chodzi o odpowiednie działanie wbudowanych na tychże wejściach diod/układów zabezpieczających

A teraz wyobraź sobie, że z twojego procka STM32 z tego wyjścia o którym piszesz masz podać sygnał do układu zasilanego napięciem +1,8V to co ? będzie czy nie będzie potrzebna konwersja napięć ? ;)

Za to te wejścia twojego procka będą mogły rzeczywiście "gadać sobie" bez problemu z układem zewnętrznym zasilanym +5V, dlatego nie sprowadzaj dość szerokiego pojęcia jak "konwersja napięć" do jednego z wielu popularnych rozwiązań typu parametr "5V tolerant" bo to potrafi rozwiązać konwersję napięć czasem tylko w pewnym zakresie jak pokazałem....

Oczywiście możesz za chwilę powiedzieć, że weźmiesz układ zasilany 1,8V który z kolei będzie miał swoje wejścia "3v3 tolerant" i SUPER ... ale co to oznacza ?

To wciąż oznacza, że KONWERSJA NAPIĘĆ panie kochany musi być i nie ma że BOLI - podtrzymuję to w całej rozciągłości - dlatego, że już sam fakt, że umiesz i świadomie dobierasz układy z wejściami tolerującymi wyższe napięcia to ? ... to właśnie robisz konwersję napięć .... A ty być może kojarzysz że konwersja napięć to zawsze jakiś dodatkowy układ separujący albo tranzystorki opisane na moim blogu czy w poradniku wideo.

Więc nie ma co pisać, że ty się z tym do końca nie zgadzasz ... bo zgadzasz zgadzasz, tylko zawężyłeś pojęcie moim zdaniem

Poza tym wątek dotyczy konkretnego modemu ;) więc spróbuj konkretnie na nim (tym modemie) nie zrobić konwersji napięć i takie urządzenie sprzedaj klientowi ... Myślę, że po kilku naprawach serwisowych szybko przekonałbyś się, że nie było sensu pomijać konwersji napięć

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2018, o 13:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

rskup napisał(a):
Ale różnica napięć występuje jeżeli napięcie wyjściowe jest różne od przewidzianego napięcia wejściowego. Tutaj masz zakres napięcia wejściowego 3.3V...5V, więc w tę stronę nie ma różnicy, bo się mieścisz w tym co podaje producent, więc wymogu podanego przez Mirka nie ma. Ale tak masz tylko jak wykorzystujesz jako wejście. Jak ten pin użyjesz jako wyjście to już masz różnicę 3.3V vs. 5V i konwersja musi być.
Tak, to prawda. Chciałem pokazać, że da się podłączyć dwa układy, z których jeden jest zasilany 5V, a drugi 3,3V. I zwróciłem też uwagę, że do niektórych wejść można podłączyć sygnał na poziomie 5V.
mirekk36 napisał(a):
A teraz wyobraź sobie, że z twojego procka STM32 z tego wyjścia o którym piszesz masz podać sygnał do układu zasilanego napięciem +1,8V to co ? będzie czy nie będzie potrzebna konwersja napięć ?
Będzie potrzebna. Chyba, że układ zasilany napięciem +1,8V będzie miał wejścia przystosowane do pracy przy wyższym napięciu :P
mirekk36 napisał(a):
Więc nie ma co pisać, że ty się z tym do końca nie zgadzasz ... bo zgadzasz zgadzasz, tylko zawężyłeś pojęcie moim zdaniem
No trochę tak, chciałem "sprowokować" tego typu dyskusję.
mirekk36 napisał(a):
A ty być może kojarzysz że konwersja napięć to zawsze jakiś dodatkowy układ separujący albo tranzystorki opisane na moim blogu
Ja nie. Ale może to być zwrócenie uwagi innych, że właśnie konwersja napięć to nie tylko zewnętrzne elementy, ale czasami funkcjonalność konkretnego układu. Swoją drogą,Twój sposób z tranzystorami jest świetny.
mirekk36 napisał(a):
Poza tym wątek dotyczy konkretnego modemu ;) więc spróbuj konkretnie na nim (tym modemie) nie zrobić konwersji napięć i takie urządzenie sprzedaj klientowi ... Myślę, że po kilku naprawach serwisowych szybko przekonałbyś się, że nie było sensu pomijać konwersji napięć
Ale ten modem nie ma wejść przystosowanych do pracy z wyższym napięciem. Nie ryzykowałbym na własny użytek pominąć konwersji napięć. Dla klienta tym bardziej. Trzeba dbać o swoją reputację :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podsumowując:
Swoim wpisem chciałem zwrócić uwagę na to, że zawsze należy dopasować poziomy napięć do poziomów dopuszczalnych dla użytych komponentów. Ale nie zawsze konieczne jest używanie dodatkowych elementów, ponieważ niektóre układy mają wbudowane "konwertery".
Z uwagami Roberta i Mirka zgadzam się w 100% :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO