Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 19:20


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 sty 2013, o 21:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zenowi napisał(a):


Ale o co chodzi panie kolego zenowi ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2013, o 22:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 534
Lokalizacja: Mierzyn
Pomógł: 9

kila napisał(a):
Pokażę dla przykładu jak rok temu tworzyłem na pracowni pająki :-) aczkolwiek na pracowni nie było czasu na ładne układy, bo 1,5h na dobranie elementów, poskładanie tak, aby działało dobrze i zrobienie pomiarów tontrochę mało.

Przy okazji - pytanie dla początkujących - co to jest? Na razie bez podpowiedzi :-)

https://www.dropbox.com/s/5uezlok43ak54 ... 085539.jpg

Obrazek


jakis licznik/timer na NE555 ?

_________________
pozdrawiam
Jachu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 04:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 530
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 8

Nein, podpowiem, że to układ analogowy :-)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 08:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 534
Lokalizacja: Mierzyn
Pomógł: 9

kila napisał(a):
Nein, podpowiem, że to układ analogowy :-)


741 jako wzmacniacz odwracajacy ? :)

_________________
pozdrawiam
Jachu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 08:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 530
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 8

Bliżej, ale jeszcze nie to :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 20:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 534
Lokalizacja: Mierzyn
Pomógł: 9

Antystatyczny napisał(a):
Stabilizator na UAA723? :)


a 723 nie byl w obudowie 14 ?

_________________
pozdrawiam
Jachu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 20:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 530
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 8

Dobra, prawidłową odpowiedzią jest...


Wzmacniacz całkujący :)

Nagrodę otrzymuje... ja :D

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 20:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 534
Lokalizacja: Mierzyn
Pomógł: 9

no napisalem ze wzmacniacz co prawd anie calkujacy .

_________________
pozdrawiam
Jachu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 20:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2012
Posty: 530
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 8

Jachu, dlatego napisałem, że jesteś bliżej :-)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2013, o 13:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 lis 2012
Posty: 43
Pomógł: 1

A może pan jeszcze omówić programowanie za pomocą RS232 (przez bootloader)? To będzie jeszcze tańsza wersja, bo przejściówka USB-RS232 kiedyś na pewno się nam przyda i możemy dzięki temu zaoszczędzić na programatorze ;) (oczywiście wiem, że potrzeba MAX232, żeby sygnały były w standardzie TTL).
Pozdrawiam
MDR



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2013, o 21:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lis 2012
Posty: 289
Pomógł: 6

SunRiver napisał(a):
Ledes proszę Cię nie robimy genezy systemów ...... chodzi mi o to że tak naprawdę to procesory x86 wiele się nie zmieniły dalej to samo bazowane na 8086 z tymi samymi ograniczeniami , a żeby wyrabiało to wiecej rdzeni i megaherców :) to może za bardzo skrótowe , ale i jak ten owczy pęd za 1 taktem bezcelowe i bezsensowne ..... i to wszystko .... tak na zakończenie Multitaskingu na platformie x86 nie było nigdy , a na x64 moze lat kilka ... chyba że nikt nauki nie wyciagnie i dalej nadrabiać sie bedzie ilościa rdzeni i gigaherców
1988r - IBM PC XT. Wow!. Jakie to miało parametry. Twardy dysk 10MB, Ram chyba 128 kb (kilobajtów). System operacyjny DOS. Ale był np program first choice. Odpowiednik dzisiejszego Excela. Było to kolorowe, też się liczyło i na pierwszy rzut oka nie pamiętam zbyt dużej różnicy w stosunku do Excella. Chociaż moc obliczeniowa była kilkaset tysięcy razy mniejsza niż dzisiaj. Jaki stąd wniosek? Gdy zasoby były b. skromne to programiści starali się maksymalnie wycisnąć ile się da. Może nawet 30% możliwości komputera. teraz podejrzewam, że to może być 1%. Tzn. Gdyby ktoś wziął pierwsze lepsze z rzędu działające urządzenie i zatrudnił sztab najlepszych i najdroższych programistów na świecie, to tak by zaprogramowali że działałoby np. 100 razy szybciej i pewniej. Sądzę że programy pisze się bardzo szybko ale rozrzutnie i słusznie! Przecież gdy korzystam np. z domofonu to jest mi wszystko jedno czy połączenie nastąpi po 10 ms czy po 100ms.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 22:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 39
Pomógł: 0

Witam serdecznie.

Kurs fantastyczny. AVRy poznałem dwa lata temu na studiach ale z uwagi na otoczkę, plan zajęć i realizację trochę ciężko było poznawać tą fantastyczną dziedzinę elektroniki i programowania. Po kursie Pana Mirka zrodziło mi się jednak pytanie początkującego:

Jakim maksymalnym prądem można obciążyć programator przez który idzie zasilanie z USB? Defakto chodzi też o samo obciążenie portu USB żeby go nie spalić. W internecie sporo o tym informacji, wartości wahają się od 100mA do 600mA. Kiedy zacząć myśleć o zasilaniu zewnętrznym, żeby nie przesadzić.

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 22:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2012
Posty: 161
Pomógł: 9

Wydajność prądowa portów usb to 500mA dla USB 1/2 oraz 0.9A dla USB 3.0.

Kod:
The USB 1.x and 2.0 specifications provide a 5 V supply on a single wire from which connected USB devices may draw power. The specification provides for no more than 5.25 V and no less than 4.75 V (5 V±5%) between the positive and negative bus power lines. For USB 3.0, the voltage supplied by low-powered hub ports is 4.45–5.25 V.[47]

A unit load is defined as 100 mA in USB 2.0, and 150 mA in USB 3.0. A device may draw a maximum of 5 unit loads (500 mA) from a port in USB 2.0; 6 (900 mA) in USB 3.0. There are two types of devices: low-power and high-power. A low-power device draws at most 1 unit load, with minimum operating voltage of 4.4 V in USB 2.0, and 4 V in USB 3.0. A high-power device draws at most the maximum number of unit loads permitted by the standard. Every device functions initially as low-power but the device may request high-power and will get it if the power is available on the providing bus.[48]

Some devices, such as high-speed external disk drives, require more than 500 mA of current[49] and therefore may have power issues if powered from just one USB 2.0 port: erratic function, failure to function, or overloading/damaging the port. Such devices may come with an external power source or a Y-shaped cable that has two USB connectors (one for power+data, the other for power only) to be plugged into a computer. With such a cable, a device can draw power from two USB ports simultaneously.[50]

A bus-powered hub initializes itself at 1 unit load and transitions to maximum unit loads after it completes hub configuration. Any device connected to the hub will draw 1 unit load regardless of the current draw of devices connected to other ports of the hub (i.e. one device connected on a four-port hub will draw only 1 unit load despite the fact that more unit loads are being supplied to the hub).[48]

A self-powered hub will supply maximum supported unit loads to any device connected to it. In addition, the VBUS will present 1 unit load upstream for communication if parts of the Hub are powered down.[clarification needed][48]

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2013, o 23:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

żeby nie przesadzić i żeby było bezpiecznie to staraj się nie przekraczać 300-400mA .... ale spokojnie w razie czego też nic się nie stanie jeśli przekroczysz i 500mA .... ja spokojnie zasilałem z USB układ który pobierał ok 750mA ... ale mowa o komputerze stacjonarnym, bo w laptopach może być gorzej.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2013, o 08:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 39
Pomógł: 0

U mnie w domu tylko laptopy ale będę uważał i bardzo dziękuję za podpowiedź :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2013, o 08:14 

Pomógł: 0

Kup sobie Huba, zawsze to dodatkowe zabezpieczenie. Sam jakiś czas temu wydymiłem 90% USB w moim stacjonarnym........zastanawiam się czy nie zrobić sobie galwanicznej separacji.

Jeden omsknięty kabelek i potem tylko problemy ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2013, o 20:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 39
Pomógł: 0

Tym razem piszę bo mam problem którego nie rozumiem.

Przeszedłem wszystkie video-poradniki Mirka odnośnie instalacji: WinAVR, Eclipse, MkAvrCalculator. Poskładałem wszystko na płytce stykowej (użyłem ATmega8). MKAvrCaculator pięknie mi go wykrył... wszystko cacy do momentu w którym piszę pierwszy program jak to Mirek przykazał ;) i ot taki błąd po kompilacji...

Obrazek

Z czym to jest związane?

Aha... Do tej pory nie znalazłem informacji jak w zakładce PROPERTIES dla projektu skonfigurować USBASP firmy atmel :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2013, o 20:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Dziwne... w kodzie nie widzę błędu, pewnie coś źle ustawiłeś w opcjach projektu albo źle konfigurowałeś Eclipsa.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2013, o 20:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 39
Pomógł: 0

Przy pierwszym pisaniu programu dla Eclipsa w test_workspace wszystko mi ładnie skompilowało.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2013, o 20:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lut 2013
Posty: 84
Pomógł: 8

Gwiastka przy main.c sugeruje brak zapisanego projektu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2013, o 20:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 39
Pomógł: 0

Hahahaha.... już wiem co nie tak, nie zapisałem projektu (banalne save) :lol: teraz wszystko ok. :)

Przynajmniej inni będą się uczyć na moich przeoczeniach ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2013, o 20:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 534
Lokalizacja: Mierzyn
Pomógł: 9

Markus napisał(a):
Hahahaha.... już wiem co nie tak, nie zapisałem projektu (banalne save) :lol: teraz wszystko ok. :)

Przynajmniej inni będą się uczyć na moich przeoczeniach ;)


no to zle przestudiowales poradnik z bluebooka tam jest to opisane na samym poczatku wideo-lekcji :)

_________________
pozdrawiam
Jachu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2013, o 20:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

A no fakt, nie dostrzegłem gwiazdki, ustaw to sobie w opcjach auto-zapis przy kompilacji.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2013, o 21:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 39
Pomógł: 0

jachu napisał(a):
Markus napisał(a):
Hahahaha.... już wiem co nie tak, nie zapisałem projektu (banalne save) :lol: teraz wszystko ok. :)

Przynajmniej inni będą się uczyć na moich przeoczeniach ;)


no to zle przestudiowales poradnik z bluebooka tam jest to opisane na samym poczatku wideo-lekcji :)


Książki jeszcze nie mam, ale to tylko kwestia czasu :P A o zapisywaniu zapomniałem bo niestety kursy przerabiam w sporych odstępach przez co muszę do nich wracać na wyrywki i wiedza umyka a pamięć mam słabą ;)

Dzięki wielkie za pomoc, wszystko śmiga jak należy :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2013, o 08:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 39
Pomógł: 0

Tym razem mam pytanie związane z plikami c.source w projektach C eclipsa. Mianowicie:

Kiedy tworzę drugi plik c.source w projekcie i wpisuję tam główną funkcję programu main(void), to po zapisaniu i kompilacji wyskakuje mi błąd związany z ponowieniem funkcji main (występuje w obu plikach c.source). Wtedy oba pliki i cały projekt mają czerwony krzyżyk i nie da się współpracować z AVRem.

Czym to jest spowodowane? Da się to jakoś obejść? Nie chciał bym do każdego programu tworzyć odzielnego projektu, no chyba, że nie ma innej możliwości.

Pozdrawiam!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2013, o 08:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Są różne możliwości ale opisuję to szczegółowo w książce:

http://atnel.pl/mikrokontrolery-avr-jezyk-c.html

oraz pokazuję na lekcjach VIDEO na załączonej do książki płycie DVD jak sobie radzić z dwoma plikami zawierającymi main.c w jednym projekcie.

Tyle że takie pliki tworzy się testowo a zdaje się, że kolega działa jeszcze bardzo po omacku nie znając podstaw języka C i dlatego na razie próbuje wymyślać takie możliwości. Dlatego jednak książka by się przydała i to bez dwóch zdań.

Tu jednak odpowiem że jeśli chcesz tworzyć dwa różne projekty to ZAWSZE się tworzy dwa różne projekty z własnymi folderami i nie ma takiego pojęcia jak: "nie chciałbym tworzyć oddzielnego projektu" :( .... i nie jest to też kwestią Eclipsa tylko kompilatora C, dlatego warto poznać zasady jego działania.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2013, o 09:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 39
Pomógł: 0

To daje mi do zrozumienia, że "podstawy" języka C jakie wyłożono mi na uczelni to jednak zbyt mało :P To samo tyczy się zajęć z Technik Mikroprocesorowych, aczkolwiek tam pracowaliśmy na AVRstudio. Dziękuję Ci Mirku za wyjaśnienie.

Pytanie zadałem dlatego, że lubię mieć wszystko uporządkowane -> kilka podobnych, związanych z sobą merytorycznie, programów w jednym projekcie (np. w ramach jakiegoś ćwiczenia). Wszystko po to, żeby nie zawalać sobie paska masą projektów z jednym programem w środku.

Z myślą zakupu książki żyję już od paru tygodni, niestety z uwagi na finanse muszę poczekać do kwietnia. Do tego czasu będę tworzył oddzielne projekty.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2013, o 11:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Markus napisał(a):
Z myślą zakupu książki żyję już od paru tygodni, niestety z uwagi na finanse muszę poczekać do kwietnia. Do tego czasu będę tworzył oddzielne projekty.


W tym celu możesz już sobie pooglądać kilka poradników VIDEO które stworzyłem do książek, chociaż niektóre są jakby dla tych bardziej zaawansowanych (do drugiej książki) nie mniej jednak każdy może sobie na żywo zobaczyć jak wygląda zawsze tworzenie projektu od nowa, dodawanie/inkludowanie plików itp ... to zawsze takie dodatkowe wprawki czyli praktyka, która mam nadzieję że także się przyda poza np głównymi tematami przewodnimi poradników.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 23:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 mar 2013
Posty: 157
Pomógł: 6

Z racji tego, że w tym poradniku opisane jest zasilanie mikrokontrolera nie będę zakładał nowego tematu. Mój układ składa się z M32, 16MHz i moduł Ethernet. Wszystko zasilane jest napięciem 3,3V. Mikrokontroler programuje się, serwer www działa. Teraz chcę dorzucić komunikację poprzez RS232. W tym celu powinienem użyć MAX3232 czy mogę użyć MAX232. Pytam, ponieważ w sieci znalazłem różnie informacje na ten temat i sam już nie wiem. Jedni piszą, że MAX232 przy napięciu 3,3V powinien ruszyć a inni że raczej nie :|



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 23:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jak w sieci różnie piszą to zawsze zajrzyj do noty PDF i wtedy będziesz w stanie podjąć ostateczną decyzję. A w nocie masz wyraźnie napisane czym się różni MAX232 od MAX3232 no właśnie tym, że pierwszy jest do systemów na 5V a drugi na 3,3V.

To że jak piszesz "jedni piszą" to wiesz - w necie różne rzeczy piszą - tak samo będziesz miał później - może ruszy - a może nie ruszy. Może będzie działał dobrze i bezawaryjnie a może nie .....

a jak weźmiesz MAX3232 to masz gwarantowane przez producenta w nocie PDF że będzie działał bo do tego został stworzony...

tyle że rozważ też sobie zamiast podłączania się do starego portu COM w kompie może port virtualny COM na przejściówce USB/RS232 np na super scalaczku FT232R .... polecam. Jego jednym ruchem możesz ustawić do pracy albo na 3,3V albo na 5V.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO