Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 07:49


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lis 2017, o 18:59 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 paź 2017
Posty: 15
Pomógł: 0

Witam!
Chciałbym się dowiedzieć od szanownych kolegów, w jakieś temp. lutować? Wiem, że to zależy od tego co lutujemy. Ale na przykład taką płytkę PCB, przewody. Interesuje mnie też temp. rozlutowywania. Kojarzę, że musi być nieco większa od temp. lutowania, aby krócej "smażyć" dany element. Zacząłem w praktyce od 300 - 330 st.C, jeśli chodzi o lutowanie. Natomiast rozlutowuję w temp. 330 - 360 st.C.
Czy to dobrze? Nie chcę żyć w błędzie.
Posiadam stację Zhaoxin 936DH.


Jeszcze jedno - miałem też spory problem z kalibracją tejże stacji (w skrócie: z mojej głupoty i ciekawości, zacząłem kręcić potencjometrem i rozkalibrowałem całkiem, mam nauczkę). Udało mi się ustawić tak +- 20 st.C dokładności, tzn. np. jak ustawię 300 st.C to raz się ustawia do 20 st. mniej, albo więcej. Nie zawsze jest to 20 st., czasami mniej. Temperaturę ustawiałem w taki sposób, że miernikiem z termoparą (jest dokładny, sprawdzałem w instrukcji i sprawdzając temp. wrzącej wody - równe 100 st.C +- 2 st.) mierzyłem temp. na grocie, a potencjometrem starałem się coś ustawić (na czuja) jednocześnie ustawiając temp. pokrętłem. W momencie kiedy ustawiła się pożądana temp. (według stacji, bo realnie to jest około 70% żądanej temp., trzeba jeszcze odczekać około 20 sekund) zaczynałem kręcić potencjometrem kalibracyjnym i wtedy na wyświetlaczu raz rosła, a raz spadała. Jednak po chwili wracała do poprzedniej nastawianej temperatury. Natomiast realnie na mierniku temperatura nieznacznie się zmieniała w którąś ze stron.
Tutaj prosiłbym o szczególną pomoc, bardziej niż w przypadku powyżej, ponieważ jest to nowa stacja prawie nie używana i wiem, że da się to naprawić i koledzy na forum nie takie rzeczy robili. :D Jednak bądź, co bądź, ale temperatura lutowania jest bardzo ważna.
Jeżeli ktoś od razu chciałby mnie odesłać do instrukcji to nie trzeba - już zaglądałem i oto niżej link. Według mnie jest to niezrozumiale napisane i nic mi to nie pomogło.
Ufam, że któryś z kolegów miał podobny problem lub nawet taki sam problem i udało mu się go rozwiązać.
Może nawet sam Pan Mirek coś mógłby pomóc. No sam nie wiem. Wiem, że rozpaczam, ale dla mnie to jest frustrujące i sam na siebie jestem zły o to, że "wszędzie muszę paluchy wsadzić". :roll: :cry: :x
Ale dość tego.
Proszę o rzetelną pomoc.
Z góry dziękuję i pozdrawiam. :)
http://www.store.propox.com/download/st ... _v1_pl.pdf (o kalibracji na stronie 7)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2017, o 21:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2015
Posty: 202
Pomógł: 15

Kolego temperaturę lutowania sprawdzasz np tak: Google wpisujesz "atmega soldering temperature" i masz odpowiedź na swoje pytanie ;)
Pozdrawiam

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2017, o 22:20 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 paź 2017
Posty: 15
Pomógł: 0

Rozumiem, że to jest temperatura ogólnie dla PCB.
A co do drugiego pytania to jest jakaś możliwość pomocy?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2017, o 06:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 maja 2014
Posty: 415
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 26

Od dokładnego ustawienia temperatury grotu tak naprawdę ważniejsze jest to, żeby elementy lutować w miarę szybko i sprawnie, bez długiego przykłądania do nich lutownicy (wyczujesz po wprawieniu się :) )

Komponenty zwykle mają w kartach katalogowych podaną temperaturę maksymalną przy lutowaniu rozpływowym (zwykle około 260 stopni przez 10 sekund).
I tak przykładowo dla lutownicy grotowej: większą szkodę wyrządzisz scalakowi lutując go temperaturą 280 stopni przez 30sekund niż w temperaturze 350 stopni przez 3 sekundy.

300-330 stopni jest najzupełniej w porządku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2017, o 08:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Każda lutownica troszkę inaczej Ci pokaże temperaturę. Musisz dostosować to doświadczalnie. Ja mam aktualnie w pracy ustawione ~320st.
Tak jak kolega wyżej napisał - najważniejsze by lutować szybko i sprawnie i tak też dostosowujesz temperaturę. Wybierasz najniższą, przy której lutowie szybko reaguje na grot. Przykładasz i się rozpływa. No i po wszystkim musi ładnie wyglądać :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2017, o 10:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Różne groty wprowadzają różną różnicę temperatury na jego końcu w stosunku do miejsca pomiaru. Dlatego nawet na tej samej lutownicy przy zmianie grota (np. na długi spiczasty) czasami trzeba podkręcać temperaturę lutowania by mieć taki sam efekt.
Dodatkowo temperatura lutowania także zależy czym lutujesz. Jak starym lutowiem z dodatkiem ołowiu tzw. "cyną" to ona miała niższą temperaturę topnienia i stosujesz niższą. Jak stosujesz się do RHoS i masz lutowie bezołowiowe a szczególnie z dużą domieszką srebra, to masz wyższa temperaturę lutowania.
Czyli jak pisali koledzy wcześniej musisz dobrać temperaturę pokazywaną na wyświetlaczy do tego aby dobrze się lutowało. Zrób testy zaczynając od 280 st. idąc w górę (raczej nie przekraczaj 330 st. przy normalnym lutowaniu).

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2017, o 18:24 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 paź 2017
Posty: 15
Pomógł: 0

Dziękuję bardzo! :)
A co z tą kalibracją?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2017, o 19:47 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 paź 2017
Posty: 15
Pomógł: 0

Dzięki.
Usiadłem po prostu do tego na spokojnie jeszcze raz i wszystko się wyjaśniło. Ten potencjometr jest bardzo czuły. Jeśli temp. na grocie się różni do temp. ustawionej, to trzeba potencjometrem ustawić na wyświetlaczu stacji temperaturę grota. Przykładowo: mam ustawione 250 st. C, a na multimetrze (grocie) pokazuje około 270-275 st. C. To ustawiamy tak potencjometr (tylko delikatnie i tylko troszkę) tak, aby na wyświetlaczu ukazała się nam temp. np. około 273 st. C. Po sekundzie ustawiona potencjometrem temp. wróci do ustawionej poprzedniej (czyli 250 st. C), natomiast na mierniku temp. spadnie do około 250 st. C.

Ot... cała filozofia, a jak się tak biedziłem. W dodatku wpadłem na to sam.
Ale oczywiście dzięki za chęci i dobre rady.
Pozdrawiam i zamykam wątek. ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO