Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 07:08


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lis 2017, o 21:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 lis 2017
Posty: 6
Pomógł: 0

W module Atnel WiFi232 próbuje ustawić bezskutecznie inny port źródłowy, a inny docelowy. Moduł pracuje jako klient UDP. Port źródłowy zmieniam komendą "AT+udplcpt=32009,0". Odczyt tego portu za ponocą komendy AT+udplcpt potwierdza ustawiony port 32009. Potem restartuje moduł. Niestety port źródłowy w wysyłanych pakietach nie jest taki jak ustawiony ale jest wciąż taki sam jak docelowy w moim przypadki 32000. Ma ktoś pomysł jak zrobić różne porty źródłowy i docelowy?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lis 2017, o 00:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a z ciekawości zapytam po co chcesz zmieniać te porty lokalne ? bez tego nie możesz pracować ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 14:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 lis 2017
Posty: 6
Pomógł: 0

Wymyśliłem sobie urządzenia do inteligentnego budynku. Każde zamontowane w innym pomieszczeniu biura lub hotelu. Założyłem, że urządzenia te będą po WiFi wysyłały komunikaty do jednego komputera użytkownika.
Chciałbym wysyłając komunikat z określonego portu źródłowego przekazywać tym samym informację do aplikacji odbiorczej o dodatkowych danych czyli o numerze pomieszczenia w którym urządzenie jest zamontowane. Była to o tyle kusząca perspektywa, gdyż wydawało mi się, że ten port źródłowy użytkownik może ustawić sobie wchodząc na moduł WiFi przez stronę www.

Chodzi o to, że robiąc jednakowe urządzenia dla klienta (zawierające moduł wifi), wysyłające komunikaty do użytkownika będę musiał w każdym urządzeniu wgrać inny program, który będzie zawierał numer indywidualny urządzenia - aby było wiadomo z którego modułu przyszedł dany komunikat. Teraz gdy użytkownik sobie pozamienia moduły, to będę musiał wgrywać mu nowe programy do modułów. Prościej byłoby, gdyby użytkownik mógł sam zmieniać te dane. Czyli szukam danej, którą użytkownik może sam zmienić przez stronę www, aby odbiorczy program mógł na tej podstawie wyświetlić nr pokoju w aplikacji. Jak się nie da zmienić portu źródłowego, to zostaje ręczne ustawienie adresu IP. Na tej podstawie aplikacja może np. po 2 ostatnich cyfrach adresu IP wyświetlić nr pokoju. Tylko, że to przestaje być wygodne dla użytkownika - wygodniej byłoby włączyć DHCP dla 100 modułów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 14:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

zew10 napisał(a):
który będzie zawierał numer indywidualny urządzenia - aby było wiadomo z którego modułu przyszedł dany komunikat


Pomyśl o dołożeniu DIP-switcha do każdego urządzenia. Są niewielkie a daje możliwość łatwego adresowania. W programie jeszcze przed pętlą główną robisz odczyt stanu switcha i już masz adres, który można łatwo zmieniać bez ingerencji w program ze strony użytkownika.

Zalety: do 256 (w praktyce 255 odliczając 0) różnych adresów
Wady: Potrzeba 8 wolnuch poinów procka albo jakiś dodatkowy układ).

zew10 napisał(a):
to zostaje ręczne ustawienie adresu IP. Na tej podstawie aplikacja może np. po 2 ostatnich cyfrach adresu IP wyświetlić nr pokoju. Tylko, że to przestaje być wygodne dla użytkownika - wygodniej byłoby włączyć DHCP dla 100 modułów.

Ja tam wolę ustawić każdemu stały adres i mieć kontrolę co jest podłączone a co nie. a DHCP mam max 5 adresów. Wszystko na stałe podłączone - komputery stacjonarne, drukarki itp mam na stałym ip

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 16:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 lis 2017
Posty: 6
Pomógł: 0

Tak dip switcha brałem pod uwagę ale trochę brakuje nóg w procku i trzeba będzie kombinować dodatkowymi diodami lub scalakami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 18:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zew10 napisał(a):
Chodzi o to, że robiąc jednakowe urządzenia dla klienta (zawierające moduł wifi), wysyłające komunikaty do użytkownika będę musiał w każdym urządzeniu wgrać inny program, który będzie zawierał numer indywidualny urządzenia

przepraszam, nie piszę tego złośliwie, ale to ZGROZA co piszesz - i tak coś czułem - dlatego zadałem pytanie ....

Przepraszam, że tak zapytam, ale czy nie wiesz co to są NUMERY IP urządzeń ? ... ba! ... albo jeszcze lepiej MAC adresy ?

NAWET gdyby dało się ustawiać porty lokalne w tych modułach - to to byłaby jakaś mega mordęga - katowanie się, z tym ustawianiem tych portów ...

Jak masz jakiś SERWER to możesz prześlicznie KAŻDY moduł identyfikować po jego numerze IP ... a jak chcesz to po MAC adresie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 18:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

skalarro napisał(a):
Pomyśl o dołożeniu DIP-switcha do każdego urządzenia.


Panowie - panowie - hooola hooola stop ;) na prawdę no pomyślcie chwileczkę i odrobinkę ... Ja rozumiałbym gdybyście działali po kablu po RS485 ... to wtedy dodajcie sobie dipsłicze

Ale żeby mieć w rękach WIFI / Ethernet - z całą dobrocią adresów IP (MAC adresów) to żeby się do tego bawić jeszcze w dipsłicze albo tego typu pomysły ?

Proszę ;) zaklinam nie załamujcie mnie

Ja NIGDY może o tym aspekcie nie wspominałem - ale uważałem, że aż ciężko zwracać uwagę na TAK OCZYWISTE rzeczy jak to, że mając moduł WIFI macie w łapkach IDENTYFIKACJĘ "za darmo" tzn bez używania jakiegokolwiek kodowania ... a do tego MAC adress ;)

mówię Wam przemyślcie to - a jeśli jeszcze jednak coś jest niezrozumiałe to dopytajcie - chętnie podpowiem

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 18:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Oczywiście, że Ip i Mac to super sprawa. Ale zrozumiałem autora, że ma być tak że odbiorca urządzenia ma nic nie ruszać programowo a ma mieć możliwość nadania adresu. Dlatego zaproponowany dipsłicz. Wtedy można zmienić adres nie mając nawet dostępu do samego modułu WiFi. Wszystko zależy jak to ma działać docelowo i kto ma to instalować i konfigurować.

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 20:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A nie możesz ustawić adresu IP po dhcp, wszystkie moduly beda wysylac na ten sam IP twojego serwera jakis Twój pakiet, w którym będzie przesyłany adres, ktory sobie dipswitchami bedziesz ustawiał?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 20:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Po dhcp ustawia się nie tylko konfigurację ip, pozatym kto powiedział, że przy jego pomocy nie można ustawić stałej adresacji?

Wysłane ze srajfona

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 21:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Dokładnie tak można. Sam mam poustawiane adresy statyczne po konkretnych MAC adresach. A w urządzeniach mam włączony DHCP i urządzenia mam na konkretnych IP.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 21:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 lis 2017
Posty: 6
Pomógł: 0

Rozmyślania prawdopodobnie skończą się tym, że każde urządzenie będzie identyfikowane po adresie IP, który to adres użytkownik będzie musiał nadać w każdym urządzeniu wchodząc przez stronę www modułu wifi.
Po załączeniu zasilania przez pierwsze 2 minuty moduł będzie pracował w trybie AP/STA co umożliwi konfigurację adresu IP, a po 2 minutach przejdzie do trybu STA, aby nie zaśmiecać eteru setką urządzeń WiFi.
Nie jest to szczęśliwe rozwiązanie ale tylko w ten sposób użytkownik ma możliwość ustawić w prosty sposób jakąś liczbę. Z lenistwa nie zrobiłem niestety możliwości odczytywania przez lokalny procesor AVR danych z modułu WiFi. Można było wymyślić, że nazwa SSID (dla trybu STA) danego modułu zawiera numer urządzenia i ten numer jest odczytywany przez lokalny procesor i wysyła te dane w pakietach. Może jeszcze się zmobilizuję i przerobię płytkę drukowaną.
Problem z identyfikację po adresach IP czy też po portach źródłowych czy też po MAC-ach jest taki, że te adresy są widoczne tylko w sieci lokalnej. Jeżeli urządzenie będzie wysyłało dane gdzieś poza router brzegowy sieci np. do Internetu, to te wszystkie dane mogą zginąć i do urządzenia docelowego dojdzie zupełnie inny port zupełnie inny adres IP (odpowiadający routerowi wyjściowemu). Również MAC adres będzie zupełnie inny i będzie odpowiadał routerowi najbliższemu odbiorcy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 21:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Nie mogę sobie wyobrazić panelu wifi od Mirka w swoim urządzeniu, które sprzedaje klientowi, to jest darmowa reklama dopóki producent istnieje a potem przy jakichkolwiek problemach będą ścigać Mirka.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 21:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 lis 2017
Posty: 6
Pomógł: 0

Harry napisał(a):
Nie mogę sobie wyobrazić panelu wifi od Mirka w swoim urządzeniu, które sprzedaje klientowi, to jest darmowa reklama dopóki producent istnieje a potem przy jakichkolwiek problemach będą ścigać Mirka.


Jak nie te moduły, to będą inne. Kwestia zmiany programu w kolejnych urządzeniach - może inne rozkazy AT+ ale większej różnicy nie ma chyba. Te moduły są o tyle fajne, że dobrze opisane po Polsku i łatwo się je konfiguruje dzięki dostępnym aplikacjom.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 21:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Chyba nie zrozumiałeś. Chodzi o to że panel administracyjny masz zrobić sobie sam i zostawić w nim tylko to co klient może konfigurować samodzielnie.

Wysłane ze srajfona

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 22:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 lis 2017
Posty: 6
Pomógł: 0

[quote="Harry"]Chyba nie zrozumiałeś. Chodzi o to że panel administracyjny masz zrobić sobie sam i zostawić w nim tylko to co klient może konfigurować samodzielnie.


Moim zdaniem szkoda czasu na robienie tego co już jest gotowe. Moduły mają stronką www po polsku więc każdy użytkownik sobie poradzi z wpisaniem danych. Dodatkowo niektóre dane, które użyszkodnik może zepsuć mogę po restarcie urządzenia wprowadzać do modułu WiFi automatycznie z procesora. Wszytko można zrobić samemu tylko po co jak w tym czasie wolę iść na basen popływac?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 22:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Współczuje właścicielowi urządzeń, jak mu klienci będą grzebać po urządzeniach(jeśli miałby to być np hotel), oraz Mirkowi jak będą się urywały telefony z reklamacjami ;)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2017, o 23:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Harry napisał(a):
Współczuje właścicielowi urządzeń, jak mu klienci będą grzebać po urządzeniach(jeśli miałby to być np hotel), oraz Mirkowi jak będą się urywały telefony z reklamacjami ;)

Bardzo przepraszam i bez urazy proszę, ale to są już mega spiskowe teorie dziejów ;) bo nawet nie wiem jak to inaczej nazwać .... ;)

Moduły ATNEL WIFI mają tyle możliwości konfiguracji, że NAWET jeśli ktoś się tak panicznie boi grzebania przez klientów ;) i telefonów z reklamacjami - to wystarczy - skorzystać w 1% z tychże możliwości, żeby odseparować je w sieci WIFI od klienta. Oczywiście powyłączać AP i to wszystko ...

a mnie się żadne telefony z reklamacjami nie urywają ;) wręcz odwrotnie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2017, o 00:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Separacja to podstawa ;)
Ale miałbym mieszane uczucia jakby ktoś się kontaktował z konkurencją(producentem komponentu) zamiast z producentem urządzenia.
Jak kolega pomyśli to zabezpieczy sprzęt.
A co do Ciebie, to może dałoby się umożliwić użytkownikowi dogrania panelu www do własnych potrzeb, myślę że miałbyś więcej chętnych na te moduły.

Wysłane ze srajfona

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO