Może to być fusebit doctor, może to myć dowolny procesor z wystarczającą ilością pinów bo obsłużyć równoległy interfejs i odpowiedni wsad który chociaż odczyty fusy by sprawdzić czy faktycznie pin reset i programowanie jest zdezaktywowane, ale jeśli producent zadał sobie trud by wyłączyć programowanie szeregowe i reset to możliwe że załączył również lockbity a wtedy to już nic nie zrobisz.
Sama próba odczytania fusbitów jeśli dobrze zrobiona to nie spowoduje utraty programu, jeśli lockbity nie załączone to również modyfikacja fusbitów będzie możliwa bez utrat wsadu. Sama procedura programowania równoległego jest bardzo dobrze opisana w nocie pdf procka. Jak masz drugą taką atmegę to możesz najpierw na niej poeksperymentować z programowaniem równoległym.
m_sea napisał(a):
jeśli odblokuję np fusy SPI to czy stracę oprogramowanie zawarte w μC bo rozumie że pozbędę się kilku pinów które idą prawdopodobnie do jakiegoś czujnika co mógłbym przeboleć.
absolutnie nie oznacza to zmniejszenia funkcjonalności pinów - piny do SPI czyli SCK, MOSI, MISO służą do programowania ale w momencie pracy programu uC mogą być używane dowolnie (jedyny problem jest taki że jeśli podłączymy np sobie diody świecące do tych pinów to podczas programowania takie diody podłączone mogą za mocno obciążać linie i sygnały będą przekłamane i programowanie się nie uda. Ale jak masz procka wylutowanego to nie ma problemu) Samo wyłączenie programowania szeregowego może być podyktowane bardziej aspektami bezpieczeństwa by nikt niepowołany się nie dobrał do programu. Załączona możliwość programowanie przez SPI nie zakłóca w żaden sposób pracy uC przy wykorzystaniu tych pinów do innego celu.
m_sea napisał(a):
Zastanawia mnie czy układ nie jest zaprogramowany aby komunikował się poprzez interfejs PDI co tłumaczyło by 4 pinowe złącze, tyle tylko że PDI wymaga zaprogramowanego RESET a u mnie ten pin nie jest do niczego podłączony. Jeśli natomiast byłby ustawiony dla Jtag to chyba 2 piny sygnałowe + 2 zasilające nie obsłużyły by tego interfejsu ?. Może jakaś emulacja USB ?
Wydaje mi się ze ten procek nie posiada PDI, a tylko JTag.
Może po prostu uC ma bootloadera - ten nie wymaga resetu, ale jeśli producent chciał się zabezpieczyć to bootloader może przy starcie oczekiwać przez krótką chwilę na specjalną sekwencję znaków do inicjacji procesu programowania - taka implementacja jest bardzo prosta do wykonania.