Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 11:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lut 2017, o 17:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 170
Pomógł: 0

Cześć. Jak powszechnie wiadomo, najnowsze wersje systemu Windows blokują podróbki układów PL2303 / Prolific.

Przejawia się to w sposób następujący:

Obrazek

Życie pokazuje, że na podróbkach opiera się blisko 90% legalnie zakupionych (Allegro, Aliexpress) konwerterów USB do RS232. W tym systemie stają się one bezużyteczne.

Nawet jeśli udaje się znaleźć i zainstalować starszy sterownik (z niezaimplementowaną blokadą podróbek) to przy pierwszej możliwej okazji / po restarcie Windows i tak zaktualizuje sobie sterownik, i zabawa zaczyna się od początku.

Istnieje bardzo proste rozwiązanie: definitywnie nie kupować układów opartych na Prolific / PL2303 (nigdy nie masz pewności, czy kupisz podróbkę, czy oryginał). Zamiast tego, od dłuższego czasu nabywam produkty wyłącznie na chipsecie CH340, wolnego od złośliwości producenta / developerów sterowników systemu Windows.

Szukam jednak rozwiązania dla tych układów, które mam. Owszem, mogę używać ich w Linuksie czy Win XP. Ale mimo wszystko, chciałbym ich używać również w Win 10. A może komuś z Was udało się poradzić ze zmową MS i producenta PL2303 i mimo wszystko, trwale zmusić te konwertery do poprawnego działania w tym systemie?

Jeśli tak - podzielcie się proszę rozwiązaniem.

Dziękuję i pozdrawiam
Mariusz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2017, o 18:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 705
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

mes mariusz napisał(a):
Nawet jeśli udaje się znaleźć i zainstalować starszy sterownik (z niezaimplementowaną blokadą podróbek) to przy pierwszej możliwej okazji / po restarcie Windows i tak zaktualizuje sobie sterownik, i zabawa zaczyna się od początku.

Możesz np. pobrać mały pliczek od MS http://download.microsoft.com/download/F/2/2/F22D5FDB-59CD-4275-8C95-1BE17BF70B21/wushowhide.diagcab i klikasz hide updates i zaznaczasz sterowniki których nie chcesz aktualizować. Proces jest odwracalny.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2017, o 19:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2013
Posty: 208
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 15

Też walczyłem długo z tym problemem. U mnie na nowych sterownikach nie działało, na przywróceniu jakiś starych w Windowsach po 2-3 minutach działania przejściówki rs232-usb miałem w Win10 niebieski ekran, zrzut pamięci i reset.

Nie mam czasu, cierpliwości na walkę z tym, pozostałem przy linuxie na drugim laptopie, gdzie przejścióweczka śmiga na sterownikach które juz były z linuxem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2017, o 20:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 170
Pomógł: 0

A ja zrobiłem przed chwilą taki myk ;-) Skoro nie chce działać na Windows 10, to dawaj, maszyna wirtualna (Virtual Box) z Windowszem XP. Następnie przechwytywanie urządzeń USB, sterownik w WinXP się zainstalował, i wuala ;-)

Obrazek

Jest tylko jeden problem, mimo, kompilowania w MkBootloader kodu z zakładek, ustawienia, zgodnie z rzeczywistością wewnętrznego generatora 8MHz, Atmega32, baud 115200, na ekran konsoli, zamiast znaków zapytania, leci mi wyszarzanie tła. W Putty też te same parametry ustawione, więc dziwne. Ale jestem już bliżej niż dalej ;-)

------------------------ [ Dodano po: 20 minutach ]

phill2k napisał(a):
Możesz np. pobrać mały pliczek od MS http://download.microsoft.com/download/F/2/2/F22D5FDB-59CD-4275-8C95-1BE17BF70B21/wushowhide.diagcab i klikasz hide updates i zaznaczasz sterowniki których nie chcesz aktualizować. Proces jest odwracalny.


Zainstalowałem stary driver, wykonuję restart za życzeniem instalatora.

Obrazek

Problem w tym, że program, który podpowiedziałeś nie wykrywa póki co aktualizacji dla tego sterownika:

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2017, o 21:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Można odinstalować nowsze sterowniki z pomocą konsoli. Odpalamy wiersz poleceń (może być powershell) z prawami administratora i wykonujemy:
Kod:
pnputil.exe -e
Daje nam to listę zainstalowanych sterowników wraz z wersjami. Teraz trzeba poszukać niepotrzebnych nam plików (oem*.inf). Teraz możemy wywalić dany sterownik za pomocą:
Kod:
pnputil.exe -f -d oem*.inf
Dzięki temu Windows nie zainstaluje nam nowszej wersji sterownika.
OSTRZEŻENIE! Wykonujesz to na własną odpowiedzialność!!! Jeśli coś potrzebnego wywalisz może się to źle skończyć dla systemu!!!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2017, o 21:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Podrabianie blokowanie ... paranoja , jak się nie umie to pewnie mam podróbkę i mi zablokowali

http://www.sunduino.pl/wordpress/profil ... 03-w-win8/

i oo działa ... i żadna podróbka ...
po prostu ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2017, o 22:02 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lis 2016
Posty: 7
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 0

Kolego ryba84 mam do Ciebie pytanie czy metoda usuwania sterowników za pomocą wiersza poleceń czymś się różni od przedstawionej na obrazku poniżej?

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2017, o 22:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Tak. Moim sposobem nie będzie sterownika, a Ty tylko odinstalowałeś urządzenie (sterownik pozostał w systemie). Ja z wiersza poleceń wywaliłem wszystkie wersje sterownika PL2303 i pozostawiłem tylko tą, która u mnie działała. Dzięki temu jak zmieniam port USB z przejściówką to zawsze Windows instaluje właściwy sterownik (bo nie ma innego wyboru ;)).
@Sunriver tu nie chodzi o to, że nie działa. Windows za każdym razem uruchamiał mi najnowszy sterownik. Za każdym razem musiałem ręcznie mu pokazać, że chcę inną wersję. Oczywiście mądrzejszy ode mnie Windows z uporem maniaka wciskał mi najnowszy sterownik jak zmieniłem port USB, do którego wpinam przejściówkę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2017, o 23:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

ryba84 napisał(a):
@Sunriver tu nie chodzi o to, że nie działa. Windows za każdym razem uruchamiał mi najnowszy sterownik. Za każdym razem musiałem ręcznie mu pokazać, że chcę inną wersję. Oczywiście mądrzejszy ode mnie Windows z uporem maniaka wciskał mi najnowszy sterownik jak zmieniłem port USB, do którego wpinam przejściówkę.


Też tak myślałem, ale mnie tchło ;) i zainstalowałem sterowniki, które wskazał Sunriver - niby dla win8, ale na moim win10 poszło. Pierwszy restart - kurcze - PL2303 nadal działa. Zajrzałem w szczegóły - oba pliki maja certyfikat windows. Pomyślałem - spróbuję aktualizować - kliknąłem - windows 10 wyszukał sobie "lepsze" i je zainstalował. Kaszana - nie działa. Dałem "odinstaluj urządzenie" i "wykasuj pliki". Urządzenie znikło. Dałem skanowanie - pojawiło się - na sterownikach wskazanych przez SunRiver'a....
Może jak wyłączę komputer na noc to PL2303 może nie wstanie ;)
Zobaczymy. Na razie jest ok.
Obrazek

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 00:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 kwi 2014
Posty: 339
Pomógł: 10

Ja zauwazylem, ze wyciaganie tego uarta z portu usb, kiedy macie otwarta konsole, powoduje restart systemu..czasami zdaza sie posadzic system jak za duzo danych leci po uart.
Win10 tego nie lubi;)

Ogolnie polecam ftdi..



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 08:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 170
Pomógł: 0

Zaraz sprawdzę metody, które wskazaliście, niemniej dzisiaj nietypowa sytuacja:

Wyskoczyła mi aktualizacja:

Obrazek

Uruchomiłem więc soft do ukrywania aktualizacji od MS:

Obrazek

Może to nawet zadziała.

------------------------ [ Dodano po: 25 minutach ]

SunRiver napisał(a):
Podrabianie blokowanie ... paranoja , jak się nie umie to pewnie mam podróbkę i mi zablokowali

http://www.sunduino.pl/wordpress/profil ... 03-w-win8/

i oo działa ... i żadna podróbka ...
po prostu ...



Zdaje się, że sposób od SunRiver-a działa. Wkładam, wyciągam, wkładam, wyciągam, i urządzenie działa poprawnie:

Obrazek

Co do komentarza, o podróbkach... Owszem, to są podróbki. Po prostu ten sterownik z podróbkami działa.
http://grylewicz.pl/kabel-usb-rs232-pro ... ad-kod-10/
http://hackaday.com/2014/10/22/watch-th ... ake-chips/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 09:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 170
Pomógł: 0

Jako uzupełnienie (już tylko jako eksperymentalną ciekawostkę) dodam, że MkBootloader na popularnym konwerterze USB <->UART, Prolific 2303:

Obrazek

przy Atmedze32, oscylatorze wewnętrznym 8 MHz, działa poprawnie z baudrate nie większym niż 57600.

Przy prędkościach 76800 oraz 115200 zobaczymy tylko krzaki:

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 12:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Cytuj:
Ogolnie polecam ftdi..

Z tym polecaniem FTDI to bym ostrożnie. Swego czasu firma FTDIChip zbanowała swoje podróbki. Działało to tak że gdy podłączyliśmy przejściówkę UART na podrobionym FTDI sterownik zerował w chipie ID urządzenia (czyli ustawiał VID i PID na wartość 0x00) przez co w systemie takie urządzenie widniało jako nierozpoznane i wtedy żadne sterowniki nie działały nawet te stare które nie miały tego sprawdzania. Nie wiem jak jest ze sterownikami najnowszymi bo sam przeinstalowałem sobie na te starsze by móc korzystać z tych przejściówek. A niestety 100% przejściówek FTDI zakupionych przeze mnie w chinach są podrobione. Na szczęście dało się je jeszcze naprawić (żeby było śmiesznie oryginalnym oprogramowaniem od FTDIChip :lol: ) tylko teraz muszę uważać gdzie podłączam te przejściówki.
Tutaj stronka https://zeptobars.com/en/read/FTDI-FT232RL-real-vs-fake-supereal

Tak więc UARTY na FTDI to owszem są bardzo dobre ale trzeba uważać na źródło pochodzenia. Najlepiej kupić Mirkowe i spokojna głowa hehe - taka mała reklama ;) .

mes mariusz napisał(a):
Przy prędkościach 76800 oraz 115200 zobaczymy tylko krzaki:

To akurat nie musi wynikać ze starych sterowników - kilka lat temu jak dość intensywnie użytkowałem przejściówki od Prolific to na stronie producenta znajdowała się tabelka z wyszczególnionymi max prędkościami dla poszczególnych wersji chipa i te starsze miały niestety marne prędkości. Teraz szukałem tej tabelki ale niestety jak widać producent chce się zupełnie odciąć od starych wersji nie wnikając czy ich oryginalne czy podróby...

Reasumując to nieważne czy będzie to FTDI czy Prolific czy jeszcze jnne coś, ważne jest pewne źródło pochodzenia, tak więc jak potrzebujecie tylko do zabawy i tanio to kupujcie od chińczyka, ALE nie miejcie pretensji że w skład zabawy wchodzi zabawa z uruchomieniem urządzenie w PC. A jak chcecie mieć porządny pewny sprzęt, z profesjonalnym wsparciem technicznym no to niestety koszt idzie w parze (oryginał zawsze będzie droższy, a dodatkowo na barkach dewelopera spoczywa selekcja tego oryginału)...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 14:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 170
Pomógł: 0

Póki co tanie ch340 od Chińczyka można kupić bez większych obaw, że działać nie będzie. Po prostu wybierać ch340 zamiast pl2303 i będzie cacy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2017, o 20:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2013
Posty: 208
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 15

SunRiver napisał(a):
Podrabianie blokowanie ... paranoja , jak się nie umie to pewnie mam podróbkę i mi zablokowali

http://www.sunduino.pl/wordpress/profil ... 03-w-win8/

i oo działa ... i żadna podróbka ...
po prostu ...



Tak jak pisałem u mnie podmiana sterownika objawia się ukazaniem się niebieskiego ekranu Multiple_IRP_Complete_Requests w losowym momencie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lut 2017, o 09:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lut 2013
Posty: 600
Pomógł: 47

Tutaj jest poradni poniekąd z problemami pod Win10

_________________
https://www.instagram.com/myfirstquadcopter/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO