Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 11:00


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lip 2020, o 20:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Lekko odgrzeję temat, ale mam klasyczny problem typu "a u mnie nie działa". Tworzę projekt na procek ATMega324PB. Natrafiłem już na początkowe problemy z tym prockiem i na ten temat na forum. Po przeczytaniu wcześniejszych postów usunąłem obecny Atmel Toolchain oraz zainstalowałem nowy przez MkClipse. Podobnie usunąłem z tego samego folderu (dokumenty/mkclipse) folder avrdude i zainstalowałem go ponownie przez MkClipse. Po uruchomieniu środowiska i próbie kompilacji powitał mnie komunikat:
Obrazek
Cały błąd który się pojawił ma treść:

avr-gcc: error: device-specs/specs-atmega324pb: No such file or directory
"C:\Users\slawo\Documents\MkClipse\AVR Toolchain\bin\avr-gcc" -Wall -Os -Wstrict-aliasing=1 -fpack-struct -fshort-enums -ffunction-sections -fdata-sections -std=gnu99 -funsigned-char -funsigned-bitfields -mmcu=atmega324pb -DF_CPU=11059200UL -MMD -MP -MF"Release/main.d" -MT"Release/main.o" -c -o "Release/main.o" "main.c""
avr-gcc: error: device-specs/specs-atmega324pb: No such file or directory

----------------
ERROR

Wygląda mi to na błąd toolchaina, który nie zawiera plików do tego procka. I stąd moje pytanie, która z wcześniej opisanych metod naprawy tego problemu jest teraz najbardziej aktualna?

Pozdrawiam serdecznie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2020, o 08:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2013
Posty: 111
Pomógł: 0

Dzięki za sugestię. Sprawdzę, czy antywirus mi nic nie komplikuje. Docelowo potrzebuję mieć ten procek pod Eclipsem, ale przerzuciłem się chwilowo do MkClipse'a, bo z tego co czytałem wcześniejsze posty - w nim należy szukać początku rozwiązania problemu.

krish napisał(a):
Kolejny "TIP&TRICK ( niestety kolejny "partyzant").
Modyfikujemy dowolnym edytorem hex-a plik: "as.exe" w toolchainie (w oryginalnym Atmela pod :....\avr\bin\as.exe).
Trzeba znaleźć string nazwy niepotrzebnego nam procesora o odpowiednio długiej nazwie np. "atmega329pa" i zamienić na "atmega328pb". (skontrolować długość pliku przed i po modyfikacji).
Zmiana ta spowoduje, że procesor atmega328pb pojawi się na liście "MCU type" w projekcie Eclipse'a.

Aktualny algorytm:

Operacja jednorazowa:
0. modyfikujemy toolchain plikami dla '328PB lub instalujemy z MkClipse.
0A. modyfikujemy plik as.exe jak wyżej. ( nie załączam modyfikacji z powodów formalnych-każdy hakuje na własną odpowiedzialność).

Normalna praca z procesorem 328pb:
1. zakładamy w Eclipse projekt na: atmega328PB.
2. w Eclipse: project- properties- C/C++general- path and symbols- (zakładka) Symbols- Add- name: MCU value: atmega328pb . Wpis pozwala na obsługę plików io*.h dla '328PB przez Eclipse'a ( brak błędów składni dla rejstrów itp. w edytorze).

Zalety metody:
-pliki io*.h są na swoich miejscach w toolchainie,
-Eclipse "widzi" te pliki oraz "widzi" typ procesora,
-można modyfikować ustawienia kompilacji.
-w widoku: "AVR supported MCU" pojawia się "ptaszek" w kolumnie: "avr-gcc..."
-w widoku: "AVR Device eksplorer" '328pb jest prawidłowo identyfikowany i zasoby są pokazywane.


wady:
- konieczność modyfikacji toolchaina ( i pamiętania o tym w przypadku upgrade'). Mimo wszystko ta metoda jest IMHO bardziej "elegancka", niż oficjalne metody "partyzanckie" stosowane przez ATMEL-a (ukrywanie gdzieś plików io*.h i innych dla '328pb i pokrętna kompilacja, - zamiast prostego zapisania tych plików we właściwych katalogach).
- nadal częściowy brak wsparcia '328pb przez plugin-avr ( metoda "obejściowa").
- konieczność dokładnej weryfikacji (plików wynikowych) tej metody- czy nie zostało coś pominięte.
-w widoku: "Avr supported MCU" nie pojawia się "ptaszek" w kolumnie: "fuses" oraz wartość sygnatury; brak linka do dokumentacji pdf ( to obsługuje avr-plugin).


Sprawdziłem też na koniec tą metodę w Eclipsie (na tym nowym Toolchainie z MkClipse'a) tj. dodałem do odpowiednich katalogów pliki, zmodyfikowałem zawartość pliku as.exe, dodałem wpis w "path and symbols", ale niestety okno kompilacji przywitało mnie takim samym błędem, jak wcześniej. Jedyna różnica jest tylko taka, że Eclipse znajduje mi procek w oknie podczas wybierania Target MCU.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2021, o 10:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 paź 2012
Posty: 14
Pomógł: 0

Witam
Czy po tej podmianie plików AVR TOOLCHAIN i AVRDUDE z MKCLIPSE, Eclipse wykrywa Wam typ układu np. Atmega 328PB w polu Project>properties>AVR>target hardware > Load from MCU

Mi wyrzuca komunikat

Obrazek

A jak wybiorę 328PB czepia się przy kompilacji np. ustawień pierwszego USART co jest typowe dla tej atmegi bo ma dwa porty. Wygląda to tak jak by nie wiedział do końca że to projekt dla tej konkretnej atmegi

Podmieniłem całą zawartość skopiowaną z Toolchain (MKClipse) do Toolchain (Eclipse) podobnie zawartość AVRDUDE z MKCLIPSA do zainstalowanego AVRDUDE przez mkAVR. Teraz sclak jest na liście ale wykryć się nie da. W mkAVR wykrywa go bez problemu, podobnie Eclipse wykrywa bez problemu inne typy avr, ale nie 328PB



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2021, o 12:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

od dawna Toolchain z Mkclipsa zapewnia obsługę procków PB

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO