Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 kwi 2024, o 19:04


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 sty 2017, o 19:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

Szanowni koledzy.
Męczy mnie temat jednokierunkowej konwersji napięć 24V --> 3,3 V.
Opcja dzielnika napięcia, mnie nie satysfakcjonuje.
Przypomniało mi się, że Mirek kiedyś omawiał ten temat i chciałbym się tylko upewnić czy dobrze myślę, bo sylwester już był i nie chciałbym w domu fajerwerków odpalać :)

Chcę wykorzystać przedstawiony przez Mirka układ:
Obrazek
Po stronie TX ->24 V; po stronie RX -> 3,3 V


BSS138 ma Vdss na poziomie 50V czyli powinno działać.
Czy może o czymś zapomniałem lub nie wziąłem pod uwagę ??



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2017, o 20:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2013
Posty: 296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 47

Zobacz tu:
https://www.pololu.com/blog/343/new-product-logic-level-shifter-4-channel-bidirectional
Dla 24V zalecają dzielnik napięcia.
BSS138 ma tylko 20V dla Ugs i chyba w tym jest problem.
Dla 2N7000 ( którego chyba używa Polulu ) jest tylko Ugs=18V.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2017, o 18:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

BSS138 ma faktycznie Ugs=20V czyli z tego co rozumuje nie zrobię wyższej konwersji aniżeli 20V <-> 50 V.
Ja potrzebuje zjechać z 24V (które będzie podane na dren) na 3,3 V (na bramce i źródle).
Pololu używa chyba w tej przejściówce 2N7002. Poszukam, bo szuba gdzieś powinny mi się plątać ze dwie sztuki - zaryzykuje :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2017, o 23:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

A może opiszesz do czego ci coś takiego potrzebne bo trochę dziwna taka konwersja to co Mirek opisuje to jest dla konwersja magistral danych.
A powiem ci, że jakoś nie kojarzę takiej magistrali 0-24V ? RS232 klasyczny od -12v do +12V .

Co konkretnie chciałbyś osiągnąć????.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2017, o 19:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

A faktycznie nie pisałem, ale chyba to bez większej różnicy.
Tak czy inaczej potrzebuje się dopiąć z własnym modułem do automatyki przemysłowej, dokładniej mówiąc do dwóch fotokomórek, jednego czujnika indukcyjnego i do cewki elektrozaworu od powietrza.
Sprawa dotyczy maszyny pakującej produkt workowany do kartoników, jeden z produktów ma postać konsystencji bardzo zbliżony do mąki. Oryginalne oprzyrządowanie nie radzi sobie z pakowaniem tego (woreczek pod wpływem przepychania z jednego taśmociągu na drugi "puchnie" i nie daje się go schować do kartonika).
Zależy mi na tym aby nie było to zrealizowane na dzielniku napięć, ponieważ rezystor "zbijający" napięcie z 24V na 3,3V musiałby być już nieco większej mocy a chcę uniknąć gabarytów, a poza tym boje się o "równoczesność sygnałów". Chodzi mi o to aby konwersja nie powodowała opóźnień, ponieważ dostęp do ustawień czasowych maszyny jest bardzo ograniczony, a brak synchronizacji będzie powodował uszkodzenie maszyny.
Nie jest to żadna magistrala danych, a tylko sygnały z czuje, jednak czas realizacji konwersji jest bardzo ważny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2017, o 19:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Ano widzisz i to już jest jakiś opis ja bym zrobił to na transoptorze nie wiem jak nowe sterowniki PLC ale praktycznie każdy z którym się spotykałem jak np. Siemens S5, S7-200, S7-300, FESTO FEC-20 i np. FESTO FEC-30 omrony itp. zawsze na wejściu miały transoptory, w S5 za transoptorem był jeszcze przerzutnik shmitta na komparatorze zrobiony i to działa idealnie .

Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2017, o 19:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

Motyw transoptora też mi przeszedł przez głowe - separacja galwaniczna, mmmmmm :D
A masz może jakieś sprawdzone modele transoptorów ?
Jak to wygląda z napięciami na wejściu u nich ?? Bo jakoś dotychczas, tylko 5V mi wpadały w ręce.
Pierwotnie też myślałem o opcji dwa rezystory w szeregu i dioda zenera 3,3V jako stabilizacja sygnału, ale te nieszczęsne 76 mA prądu zadziałania mi psują zabawę...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2017, o 19:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Słuchaj każdy byle jaki się nadaje a w plc np festo stosowali takie jak ten PC814 co go Mirek używa do wykrywania przejścia przez zero.

Napięcie jakie steruje transoptorem to zależy jaka diodę zastosowano w środku.

Co do twoich obaw o opóźnienia to jak podłączysz procka równolegle do PLC to zobaczysz, że będzie działał ze 100razy szybciej od PLC.
W PLC wewnątrz oprócz sprzętowej eliminacji drgań styków jest jeszcze programowa która zdecydowanie spowalnia działanie całego PLC.
Oczywiście są specjalne szybkie wejścia liczników ale większość standardowych wejść jest powolna w porównaniu z naszymi AVR-kami.

A nie lepiej zmodyfikować oryginalny program w PLC? Zamiast dorabiać jakieś zewnętrzne gadżety.
Pytam bo ja siedzę w automatyce od 17lat i nigdy nie wpadłem na taki pomysł, jak coś to modyfikowałem oryginalny program.
A jak go nie miałem pisałem swój.


Autor postu otrzymał pochwałę


Ostatnio edytowano 10 sty 2017, o 19:36 przez P3ndz3l3k, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2017, o 19:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

Aha, ok. Dzięki
Te 10 mA względem 76 mA dla Dz już robi sporą różnicę, zamiast 2 W przy zbijaniu 19V jest tylko 0,19W

------------------------ [ Dodano po: 21 minutach ]

Ja PLC dopiero mam liźniete ledwo co na samej górze, i to S7-300.
A tu jest jakiś taki "z limitowanej edycji" nawet teraz nie kojarzę kto jest jego producentem, ale nie jest to jakiś gigant branży.
Z zewnętrznych gadżetów jest tylko i wyłącznie jeden siłownik, który już pracuje ok 3 lat i to się sprawdza. Na liczniku nie potrafię powiedzieć ile dokładnie ma nabite, ale podejrzewam że jest to liczba z zakresu 0,5 - 1 mln sztuk opakowań.
Działa to nawet całkiem, całkiem ideą mojego modułu jest tylko to aby siłownik pracował tylko wtedy, gdy jest towar na taśmociągu a nie za każdym cyklem maszyny gdy stanie w "punkcie pakowania" .

------------------------ [ Dodano po: 25 minutach ]

Poza tym, ale to już całkowicie na marginesie, wspomniany moduł robię na FPGA a nie na AVR'kach, ale to tylko dlatego że chciałem spróbować tego tematu, a opcja rysowania schematu spodobała mi się :)
A motyw na rejestr przesuwny na przerzutnikach już kiedyś mi chodził po głowie, odnośnie tej maszyny.
Rejestr przesuwny ponieważ fotokomórka od obecności produktu jest przesunięta o trzy pola względem "punkty pakowania".



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO