Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 10:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 lis 2016, o 14:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Podpisano umowę CETA i już zapowiedź GMO ... które zapewne wkrótce trafi do Polski masowo :lol: Kurdę jak to dziwacznie wygląda - logo Mikroczip i napis ATtiny :lol:

Obrazek

No i ziściło się to co jakiś czas temu zapowiadałem ;) hahahaha Mikroczip z radością zassał Atmela ponieważ Atmel miał o wiele wiele lepszy CORE dla procków niż Mikroczipowy no i zaczęły się teraz pierwsze zapowiadane krzyżówki gienetyczne :D

Liczę tylko na to że noty PDF będą pisali Atmelowcy bo niecierpię czytać not Mikroczipowych :D .... i ciekawe czy wciąż będzie je można śmigać srodowiskami do programowania Atmeli czy może o zgrozo podciągną to pod kocie płatne końpilatory Mikroczipa :D zobaczymy

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 15:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 cze 2016
Posty: 247
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 13

Trzeba byłoby podpisy zbierać by Atmelowcy pdf pisali. A tak to takie attiny z xmega zrobione.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Ciekawe kiedy będą attiny z gb flash i poganiane 10 ghz

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Gdzie pytać się kiedy datasheet?

_________________
Situs != Situs



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 15:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Trzeba byłoby podpisy zbierać by Atmelowcy pdf pisali.

Mogę już potwierdzić - noty PDF będą po atmelowskiemu ;)

Situs napisał(a):
A tak to takie attiny z xmega zrobione.

eeee tam jaka tam xmega - normalne attiny tzn nowsze ale z peryferiami Mikroczipa co było marzeniem skrywanym długo przez Mikroczipa :lol:

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Cytuj:
Ciekawe kiedy będą attiny z gb flash i poganiane 10 ghz

a to już w 2741 roku więc tuż tuż :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 15:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 cze 2016
Posty: 247
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 13

No, jeszcze 2 atmegi zaprogramowane do granic możliwości i jest attiny z gb flash :lol:

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Nowe attiny też bedą miały dma czy nie?

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Ciekawe kiedy będą noty po at(n)elowsku

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

PTC, CIP, event system i co jeszcze? 100nA... gdzie się reszta osób podziała

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

Ee jakby dali 48 mhz to by już coś było

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

Oczy bolą od braku napisu ATmel

_________________
Situs != Situs



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 17:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

To nie jest prawda że atmela core był lepszy mirku , sprawa z goła jest inna
Core mikrochipa jest stabilniejszy, ba procki 32 bitowe microchipa maja tez dobrze doinwestowany
Rdzeń Mips , który jest wydajniejszy od arm, ale tu prym na europie wiedzie avr i arm a właśnie o ten drugi
Rdzeń arm chodziło by nie płacić za licencje armowi , a ze atmel ma spory rynek w europie i arma , a jednocześnie miał sporo kłopotów finansowych i kilku ważniejszych odbiorców odeszło , spore straty
Spowodowały konieczność polaczenia się z mocniejsza na rynku firma , microchip tylko w efekcie uratowal avr przed śmiercią po strzale w stope, a dostal w prezencie arma.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 17:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
To nie jest prawda że atmela core był lepszy mirku


Prawda prawda i uwierz mi, że mam tę informację od samego Boba Martina ;) sprawdź kto to jest ... a da się sprawdzić i rozmawiałem z nim osobiście ;) (tu sobie gada Bob ;) ... https://www.youtube.com/watch?v=p5txbHhmaK8 ) ... wprawdzie o czymś innym ale żeby nie było że sobie wymyśliłem gościa.

I Sun - ja nie mówię o żadnych 32-bitowcach, ARM'ach itp .... proszę - nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka bo to nie ma sensu. Ja się wypowiedziałem TYLKO i wyłącznie w zakresie CORE 8-bitowców i od tegoż pana BOB'a słyszałem właśnie, że wkrótce będą nowe procki, do których Mikroczip aż się rwał żeby je zrobić - ze swoimi peryferiami ale z CORE atmela ...

Tam nikt nie myśli kategoriami - że ktoś tam w europie coś lubi albo że stanach ktoś co tam lubi - że są tacy userzy czy inni ... KOMPLETYNIE się tym nikt nie zajmuje. Microchip miał o wiele gorszy CORE dla 8-bitów i ZDECYDOWANIE to był dla nich złoty strzał że udało im się wykupić Atmela ... Bardzo się z tego ucieszyli - i zamiast go UBIJAĆ ;) jak sam widzisz sprawdza się to co zapowiadał mi Bob już wiele miesięcy wcześniej - że Microczip będzie zdecydowanie dalej to rozwijał ...

To także przeczy tym wiesz płaczom wielu malkontentów co to zawsze na elektrozrozie pierdzielą że nastał już koniec 8-bitowców ;) .... Gdyby tak było to jak mówię - Microczip by kupił atmela i udusił poduszką w piwnicy tak żeby nikt już o nim nie słyszał..... Obie firmy są dalekie od wszelkich teorii spiskowych czy od wojen o lepszość czy lepsiejszość jednych nad drugimi. Microczip się cieszy że ma nowy fajny CORE a Atmel się cieszy że się dobrze sprzedał i nadal mają robotę - zaś obie firmy w połączonych siłach mogą teraz robić dużo nowsze rzeczy ;)

Jeszcze raz przypomnę - to co piszę NIE MA NIC WSPÓLNEGO z prockami 32-bitowymi albo ARM'ami bo w tym zakresie nie ma żadnej wiedzy.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 17:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 mar 2012
Posty: 26
Pomógł: 0

Z opisu na stronie widać:
Single pin programming and debugging interface (UPDI)

Wydaje mi się, że trzeba będzie się przeprosić z PICKIT3 ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 18:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

DC2002 napisał(a):
Wydaje mi się, że trzeba będzie się przeprosić z PICKIT3 ;)

Możliwe

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 18:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 cze 2016
Posty: 247
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 13

Microchip co ATmela wykupił to tak jakby zdrowy człowiek chciał sobie rozrusznik serca wsadzić.

_________________
Situs != Situs



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 18:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

mirekk36 napisał(a):
Cytuj:
Ciekawe kiedy będą attiny z gb flash i poganiane 10 ghz

a to już w 2741 roku więc tuż tuż :lol:


To gdzie ja miałem ten worek z ogniwami pana Peltiera i ciekłym azotem, zaraz... :mrgreen:

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 19:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Microchip ma lepszą politykę i dbałość od ATMELA wiec wyjdzie to tylko na dobre -- miejmy nadzieję

mirekk36 napisał(a):
Microczip by kupił atmela i udusił poduszką w piwnicy tak żeby nikt już o nim nie słyszał.....


Nie tędy droga ... jak NXP kupiło Freescale to też płakanie że kinetisy wybije bla bla bla ... I co ... nic tu bob nie przewidział ... bo takie są prawa rynku i takie jest podejście do produktu i klienta ...
Na zachodzie Nie po to się kupuje by ubijać ... no chyba że to polska by była to tak
u nas tylko się kupuje po to by zastąpić i wybić -- i stąd takie też pojmowanie jest u nas rynku
, a tak kupuje się by przejąć rynek klient się do wyrobu przyzwyczaja i to się mu daje .. a że pisze na pudełku to czy tamto ??

Ostatnio kupiłem w NXP kilka KW41Z i przyszły z Freescale ...
To wyszło też na dobre ... bo wyszło kilka świetnych procków jak choćby maluszek KW41Z z WIFI i BT
i ciagle dochodzą nowe ...

Situs napisał(a):
Microchip co ATmela wykupił to tak jakby zdrowy człowiek chciał sobie rozrusznik serca wsadzić.



Jakby Microchip nie kupił (właściwie nie zgodził się wykupić) to pewnie by pod własnym ciężarem sama padła ... :)
bo jakoś inna firma się wycofała z planowanego wykupu :)

DC2002 napisał(a):
Single pin programming and debugging interface (UPDI)



Może będzie PK3 lepszym rozwiązaniem ..... A może będzie inaczej ... w sumie
jakie ma znaczenie ..... zapewne Pickit sobie z tym poradzi ... zresztą Pikit potrafił programować AVR

Może przeniosą na MPLAB na silnik VS ... a może ATmel Studio się zmieści pod MPLABEM

Cytuj:
ciekawe czy wciąż będzie je można śmigać srodowiskami do programowania Atmeli czy może o zgrozo podciągną to pod kocie płatne końpilatory Mikroczipa zobaczymy


może wyjdzie to na dobre ??
ale nie wydaje mi się bowiem XC8/16/32 są darmowe ... nie trzeba zaraz używać nie wiadomo jakich wersji
czy HI-TECA

czy są kocie .... nie wiem pod ogon i za uszy im nie zaglądałem ....:)
ale na pewno jak już w takim samym stopniu jak te atmelowskie :)

w każdym razie .. mnie w tym martwi co innego ... ale mniejsza :)

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Ale cieszy mnie jedno ...
Już mi mirek nie będzie suszył głowy ze mu kocie Microchipy wtykam do ATB :P

hihihihihi

------------------------ [ Dodano po: 54 minutyach ]

Takie do was pytanko jeszcze .....

A jak mirek zmieni nazwę firmy na Mircochip to co ?? będzie inny mirek ??


nie

będzie taki sam ... no może trochę na sterydach :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 21:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2015
Posty: 140
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 18

Noty katalogowe od Microchip to jedne z lepszych, z jakimi miałem do czynienia. W czym niby ten rdzeń AVR ma być lepszy? Może z tą swoją architekturą harwardzką, której potem zawdzięczamy sztuczki z dostępami do pamięci i definiowaniem stałych? Czy np. dokumentacja, z której nie można się dowiedzieć co to jest za specyfikator __flash. Nie mówiąc już nic o IDE producenta.

Microchip:
IDE - Stabilne, działające na wszystkich na platformach (Nawet posiada coś na kształt Eclipse Gadget ;))
Rozbudowane peryferia;
Bogata oferta;
Doskonała dokumentacja;
Mikrokontrolery ze sprzętową obsługą USB dostępne w obudowach DIP;
Możliwość zmiany funkcji wyprowadzenia;
Podstawowy programator/debuger PICKIT3 jest tańszy od AVR Dragon, czy AVR ICE 3;
Dostępne biblioteki do obsługi peryferii;
Odpowiedniki Fusebitów konfigurowane są w projekcie (Obecnie jest już nawet kreator, jak ktoś woli klikać);

PS. Polecam też zobaczyć, w jaki sposób w kodzie odwołujemy się do poszczególnych portów, rejestrów, bitów w rejestrach.

Oczywiście są też minusy, w postaci płatnego kompilatora (Możliwość optymalizacji), ale dla hobbystów i tak to nie ma przeważnie znaczenia. Nie przeczę, że z powodu np. architektury sam rdzeń AVR może być szybszy, ale są to aż tak duże różnice.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 21:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Sparrow-hawk napisał(a):
Noty katalogowe od Microchip to jedne z lepszych, z jakimi miałem do czynienia.

Mnie się zdecydowanie lepiej podoba podejście Atmela - no ale nie mówię, że to dla każdego musi być najlepsze - kwestia gustu.

Sparrow-hawk napisał(a):
W czym niby ten rdzeń AVR ma być lepszy?

Zaznaczam, żeby zaraz nie było znowu - mówię TYLKO o rdzeniu 8-bitowców - .... jeden prosty powód ;) bardzo prosty ... jest szybszy, jeden rozkaz - jeden takt zegara. W PICach jeden rozkaz - 4 takty zegara ...

I jeszcze raz powtarzam - to co napisałem to nie jest jakaś tam moja obiektywna czy nieobiektywna opinia a dane przekazane wprost w rozmowie bezpośredniej z Headquoter Atmlea / Microchipa tuż po fuzji ...

Sparrow-hawk napisał(a):
Może z tą swoją architekturą harwardzką, której potem zawdzięczamy sztuczki z dostępami do pamięci i definiowaniem stałych?

Gdybym miał w tym samym tonie odpowiadać to bym powiedział ;) uznaję to oczywiście za żarty ... Co zawdzięczamy architekturze z Picków 8-bitowych ? Banki pamięci i ciągłe nimi żonglowanie ;)

Sparrow-hawk napisał(a):
Microchip:
IDE - Stabilne, działające na wszystkich na platformach;

No na dzień dzisiejszy to trudno nie przyznać racji jeśli chodzi o mega kocie Atmel Studio ;) .... ale na szczęście jest Eclipsik ;)

Sparrow-hawk napisał(a):
PS. Polecam też zobaczyć, w jaki sposób w kodzie odwołujemy się do poszczególnych portów, rejestrów, bitów w rejestrach.

Ja widziałem i mnie się to tragicznie nie podoba - ale broń Boże nie mówię, że to jest jakieś złe i kocie - ot jeden lubi sandały a drugi klapki ;)

Microchip kompilator płatny
Atmel kompilator bezpłatny ;)

pewnie tak moglibyśmy jeszcze długo - ale czy jest sens ? czy jest sens ? ;)

nie ma - bo teraz będzie Atmel w brzuchu Microczipa :lol: czyli mówiąc medycznie - Microczip da nogi, ręce, oczy, uszy ;) a avrek będzie w środku zarządzał tymi organami - ot taki mały organista :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 21:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Sparrow-hawk napisał(a):
Może z tą swoją architekturą harwardzką,


ale wyluzuj pice też mają architekturę harwardzką :) tylko nie poszli jak kaczki za ARM , a promowali rdzeń konkurencyjny dla ARM czyli MIPS
(niewielu to pamięta , ale swego czasu winCE/PalmOS był tylko dla procków z rdzeniem MIPS dostępny bo ARM nie dawał rady ...

rozwijany odłam zaś rdzenia 8bitowego w PIC mocno ewoluował , ATmel z trudem doganiał ... USB sprzętowe w PIC jest całe wieki przed AVRami dostępne łącznie z obudowami DIP , ponadto jedynie Microchip umożliwia uzyskanie swoich PID i VID na zasadach sublicencji bez opłat za FREE
(w ramach własnej puli) nie trzeba stosować powolnych protez typu VUSB ...
dodatkowo ewolucja doprowadziła rdzeń do wersji zarówno 16 , jak i 24 bitowej ba aż nie sposób nie wspomnieć o świetnych dsPIC
wspomagających obróbkę sygnałów ...

Ale i te i te procki mają swoich wielbicieli , na rynku miejsca starcza i dla 8051 ....
Ja uważam że teraz AVR ma szansę na duże zmiany i to na lepsze i wreszcie może nastąpić rewolucja a nie odgrzewany kotlet w postaci
xmegi...

dlatego panowie niema to znaczenia co będzie pisać na obudowie , ale co będzie w środku ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 21:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
dlatego panowie niema to znaczenia co będzie pisać na obudowie , ale co będzie w środku ...

DOKŁADNIE - bo z tego teraz to tylko fajne rzeczy mogą wyjść ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 21:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

mirekk36 napisał(a):
Microchip kompilator płatny

a z tym weź przestań , ile razy mam pisać XC jest bezpłatny dla 8bit/16/24 i 32 ,..,.. wejdź sprawdź zobacz a potem pisz


MPLAB® XC Compilers
Microchip’s line of award-winning MPLAB® XC C Compilers provides a comprehensive solution for your project’s software development and is offered in free, unrestricted-use downloads. Finding the right compiler to support your device is simple:

MPLAB XC8 supports all 8-bit PIC MCUs
MPLAB XC16 supports all 16-bit PIC MCUs and dsPICs
MPLAB XC32/32++ supports all 32-bit PIC MCUs

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 22:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
mirekk36 napisał(a):
Microchip kompilator płatny

a z tym weź przestań , ile razy mam pisać XC jest bezpłatny dla 8bit/16/24 i 32 ,..,.. wejdź sprawdź zobacz a potem pisz

Ja tam się nie kłócę - sam wejdź tu i zobacz ;)

http://www.microchip.com/mplab/compiler ... a-compiler

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jeśli to nie są płatne to ok - ja się nie znam ;) ... owszem jest wersja FREE - na 60 dni i z ograniczoną optymalizacją

Tylko żebyśmy się zrozumieli - ja nie mówię że to zierstwo, że to źle ... Ot ma to jakiś wpływ że nie wszyscy amatorzy akurat po to sięgają a dla firm to pewnie "rybka" i chleb powszedni żeby zapłacić .... za DOBRE produkty trzeba płacić i JUŻ ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 22:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

nie prawda nie czytasz do końca .... wersja free ma przez 60dni trial PRO , a potem po 60dniach ograniczoną optymalizację

i co z tego ?? ile razy używałeś optymalizacji na maxa ?? 2 - 5 przez lata ??

a to że za dobre rzeczy sie płaci .... to dobrze bo wtedy jest to dobre i działa jak powinno
w atmel nie płacisz za kompilator ... ale za to płacisz za narzędzia ..... bo te proste i tanie wiesz jakie są
i w większości przypadków do czego się nadają ....

Zaraz napiszesz że jest Usbasp niezawodny ... no jest , ale jest powolny , nie ma debuga , nie obsługuje wszystkich procków
Pickit w porównaniu z markowym sprzętem ATmela jest tani jak barszcz i obsługuje wszystko co PIC wyprodukował
jest szybki ma debug, przez pomyłke procka nie zablokuje, pomadto działa jako prosty analizator logiczny , USB -UART
umozliwia zaprogramowanie proca bez dostepu do kompa ... za w sumie niewielką cenę

wiec tu też niema argumentu ..

pomijam takie coś że można zrobić z 5 kabli programator , bo zrób i zaprogramuj nim atiny czy Xmegę :)
a do PIC tez można zrobić prosto na RS232 tylko po co tworzyć takie protezy ....
Kupujesz PICkita i masz Pickita ... kupujesz aspa z czajnikowa i niemasz aspa i włosów i procków :)
wiec czasem ta taniość to zaraza ...

:)

Ale idzie ku dobremu czemuś i z tego sie cieszmy .. AVR będą lepsze .... :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 22:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
wersja free ma przez 60dni trial PRO , a potem po 60dniach ograniczoną optymalizację

No dobra - to jest argument ;)

ale no nie mówmy że jest za free bo jednak jak coś jest ograniczone to wiesz ... ale ok nie mam zamiaru się kłócić bo ja mogę nie wiedzieć szczegółów

więc jeśli trzeba to wchodzę pod stół i odszczekuję to

auuuuuuu :lol:

SunRiver napisał(a):
Kupujesz PICkita i masz Pickita

Ja już nawet mam pickota ;) tzn pickita i co z tego - nawet próbowałem :D ... ale no zabij mnie Sun zabij mnie Sparrow-hawk - ale no mi się to IDE tragicznie nie podoba no nic na to nie poradzę ... Ale znowu zaznacza, to że mi się nie podoba wcale nie znaczy że jest złe ! ;) i nigdy w życiu tego bym nie powiedział ...

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

SunRiver napisał(a):
Ale idzie ku dobremu czemuś i z tego sie cieszmy .. AVR będą lepsze ....


No nie AVR'y teraz to już Mikroczipy - trza się przyzwyczaić ;) ... jakoś

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 22:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

mirekk36 napisał(a):
.. ale no zabij mnie Sun zabij mnie Sparrow-hawk - ale no mi się to IDE tragicznie nie podoba no nic na to nie poradzę ...


wiesz mi mplabX też się specjalnie nie podoba ... stare v8 to jest to małe bez śmietnika znanego z AS czy Eclipse
i niezawodne i szybkie ... , ale też ma parę fiuczerów które są oki i bardzo przydatne ....

Widzisz mnie clipse zmierziło i wróciłem do AS -- przynajmniej workspace mi się dziwacznie nie gubi jak czasem clipse potrafiło psikusa zrobić
choć v7 mnie wkurza bo jest powolne .... nie wiem co tam geniusze z ATmela spaprali bo VS śmiga normalnie tylko AS tragedija a w 5 i 6 było oki
no ale może coś se zmieni .... z czasem ....

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 22:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Fajnie się was czyta :) Wymiana zdań 2 kolegów :) z której człowiek wiele czerpie :)

Pozdrawiam

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 22:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

hmm a dotychczasowe procki jak stare attiny i atmegi będą dalej miały logo Atmela czy zmienią też na Mirochipa?

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 23:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2015
Posty: 140
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 18

Jeśli mam być szczery, to samo MPLABX też mi się nie podoba w stosunku np. do eclipse, czy Visual Studio. Ale działa! Ma wsparcie dla git'a i kilka innych ciekawych rzeczy.

@SunRiver - Ja też chciałem wrócić do AS7, po instalacji najnowszego update, już nawet nie wykrywa mojego AVRISPMKII :lol:

Ps. Nie wiem, jakie miałeś przejścia z Eclipse, ale mnie od kilku lat nigdy nie zawiódł i nie zrobił jak dotąd żadnych niespodzianek ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 23:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Sparrow-hawk napisał(a):
@SunRiver - Ja też chciałem wrócić do AS7, po instalacji najnowszego update, już nawet nie wykrywa mojego AVRISPMKII


u mnie na razie cały czas widzi MKII tego co opisywałem bez problemu i nowy update też , ale ... wkurza ,mnie to że ślimaczy się ostatnio AS koszmarnie ...

Sparrow-hawk napisał(a):
Nie wiem, jakie miałeś przejścia z Eclipse,


2 razy mi coś wywalił workspace .... wkurzyłem się i wywaliłem ... łacznie z instancjami dla ARM , oraz Trupe studio , coide .... i teraz dla ARM piszę albo w keilu , albo pod Visual Studio z VGDB , a dla AVR pod AS ..
mam święty spokój i działa ...

A do pic mam Mplab8 i nie szczęsnego X a .. czasem używam SunMBED dla MBED i IAR dla 8051 :)
ale zawsze wszystko działa i nie krzykaczy :)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Cytuj:
hmm a dotychczasowe procki jak stare attiny i atmegi będą dalej miały logo Atmela czy zmienią też na Mirochipa?


dopuki są stany magazynowe będzie ATMEL , a potem Microchip i nowe też będą z logo Microchipa

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 23:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Sparrow-hawk napisał(a):
i nie zrobił jak dotąd żadnych niespodzianek

Niespodzianki to eclips robi ale każdy ma inny próg percepcji ;) i wytrzymałości zanim zmieni narzędzie ... ja na razie jeszcze wytrzymuję z Eclipsem ale szczerze żałuję że AS poszło w takim kocim kierunku

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 00:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Rozumiem, że te nowe procki będą wymagać nowego programatora?
Czy też i nowego środowiska? Toolchain też nowy?

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 17:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2013
Posty: 121
Pomógł: 16

Tak swoją drogą to Mirek o 8 bitowcach w wydaniu Atmela napisał już prawie wszystko ,więc poddaję pod myśl może serię książek o PIC32MX.
Mając na uwadze , że książki o PIC-ach w języku polskim prawie nie istnieją a te co są to do książek Mirka się nie umywają. Więc jest pole do popisu a i odbiorców nie brakowałoby tak sądzę ,tylko Mirek by się chyba nam zarąbał od tego pisania :).
I taki mały przykład możliwości cenowych i sprzętowych :) http://www.microchip.com/wwwproducts/en/PIC32MX250F128B , mikrokontroler 32 bitowy dostępny w obudowie DIP za ok 20 zł - co może hobbysta więcej chcieć do szczęścia.
Jeśli chodzi o IDE do PIC-ów czyli np MPLAB X to cenię sobie fakt , że to darmowe narzędzie od Microchipa jest w wydaniu na WIN i LINUXA co daje elastyczność wyboru , Atmelowi natomiast można zarzucić, że wspierał tylko Windę.

_________________
http://strefapic.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 17:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

wat1970 napisał(a):
Tak swoją drogą to Mirek o 8 bitowcach w wydaniu Atmela napisał już prawie wszystko ,więc poddaję pod myśl może serię książek o PIC32MX.

A gdzież to kolega widział moje książki o 8-bitowcach ? ;) chyba że mowa o innym Mirku niż ja ;) .... Bo ja nie napisałem jak dotąd ani jednej książki o jakichkolwiek procesorach ....

Ja piszę książki na temat nauki programowania w języku C i technik programowania - jeśli chodzi o mikrokontrolery. I to DOWOLNE mikrokontrolery - pomimo to, że przykłady jak do tej pory pokazuję na 8-bitowcach. A to duża różnica panie kolego ;) .... duża.

Z moich książek z powodzeniem korzystają czytelnicy, którzy na oczy nie widzieli tzn nie mieli w ręku żadnego procka AVR. Czytelnicy którzy na co dzień używają takich procków jak PIC czy ARM/STM albo 8051 ...

Język C jest uniwersalny a techniki programowania .... identyczne i niezależne od mikrokontrolera ...

Jeśli ktoś oczekuje książek na temat procków to szczerze polecam książki z wydawnictwa BTC - tam jest sporo ciekawych pozycji zarówno o PIC, ARM/STM itp itd

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

wat1970 napisał(a):
I taki mały przykład możliwości cenowych i sprzętowych

Pomyśl jakby tak każdy kto lubi jakieś procki zaczynał pokazywać ich możliwości to końca by nie było ;) Owszem WSZYSTKIE są świetne a wybór wcale nie zależy od możliwości tego czy innego scalaka - ale od

- przede wszystkim od potrzeb projektu
- ale także od programisty elektronika - jakie zna i jakie lubi

a cena czy obudowa dip mogą mieć co najwyżej znaczenie dla amatorów którzy się zaczynają uczyć i poszukują czegoś najtańszego ... ale i na tym polu w KAŻDEJ rodzinie można pokazać różne ciekawe rozwiązania ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 18:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2013
Posty: 121
Pomógł: 16

mirekk36 napisał(a):
A gdzież to kolega widział moje książki o 8-bitowcach ? chyba że mowa o innym Mirku niż ja .... Bo ja nie napisałem jak dotąd ani jednej książki o jakichkolwiek procesorach ....

Książka jaką posiadam to "Mikrokontrolery AVR Język C" autor Mirosław Kardaś , na tylnej okładce książki napisane jest cytat "Książka dla wszystkich chcących poznać sposób programowania mikrokontrolerów serii AVR8 w języku C."
Czyli wniosek Mirku taki że to co mam to chyba nie Twoja książka :)

mirekk36 napisał(a):
a cena czy obudowa dip mogą mieć co najwyżej znaczenie dla amatorów którzy się zaczynają uczyć i poszukują czegoś najtańszego

Zaliczam się do hobbystów amatorów i to jaka jest obudowa ma dla mnie kolokwialne znaczenie . A PIC nie zapomina o amatorach wypuszczając nowe procki w takich właśnie amatorsko-przyjaznych obudowach. Druga sprawa to jeśli mam wydać 20 zł na Atmegę 168 to wolę te pieniądze zainwestować w PIC32MX nawet jeśli nie wykorzystam ułamka możliwości tego procesora ale czuję się z tym znacznie lepiej nie mając w perspektywie ograniczeń.

_________________
http://strefapic.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 18:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

wat1970 napisał(a):
Książka jaką posiadam to "Mikrokontrolery AVR Język C" autor Mirosław Kardaś , na tylnej okładce książki napisane jest cytat "Książka dla wszystkich chcących poznać sposób programowania mikrokontrolerów serii AVR8 w języku C."
Czyli wniosek Mirku taki że to co mam to chyba nie Twoja książka


Tak to jeden z Klonów był .... :)

wat1970 napisał(a):
Druga sprawa to jeśli mam wydać 20 zł na Atmegę 168 to wolę te pieniądze zainwestować w PIC32MX nawet jeśli nie wykorzystam ułamka możliwości tego procesora ale czuję się z tym znacznie lepiej nie mając w perspektywie ograniczeń.


tu śmiem się nie zgodzić gdyż ... z punktu widzenia praktyka ... miganie diodą czy to 4MHz i na M168 czy na PIC32 czy wręcz na XMOS który ma 500MHz i 8 rdzeni zawsze będzie takie same ... a tak naprawdę to nie mikrokontroler cię ogranicza ... a jedynie wiedza, umiejetności i najważniejsze wyobraźnia ... gdyż .. wielu tak ma i szarpie się na wielki procek bo moze więcej ... nie do końca jest to prawda , preyferia są przecież takie same , a ilośc megaherców czy bitów niema tu znaczenia , owszem niektórym się wydaje że jak ma 1MB FLASH to moze więcej
a przecież 80% amatorów ... nie jest wstanie zapchać 32K w m32 :)

Wiec taka logika zasadniczo niema sensu ....

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO