Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 21:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 wrz 2012, o 15:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

...



Ostatnio edytowano 13 lis 2013, o 16:07 przez zenowi, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2012, o 15:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2012
Posty: 32
Pomógł: 1

Przestań trzepać kapucyna i zdecyduj się na romans zakończony pełnym stosunkiem.
Pierwszy może być niezbyt udany.
Ale następne będą coraz lepsze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2012, o 16:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

Kolego zenowi: Nie kombinuj. Zastanów się jakie wsparcie masz idąc w kierunku tych, jak to Mirek mówi kocich kompilatorów. Też zaczynałem od Bascoma ~10 lat temu i później szukałem alternatywnych rozwiązań bo składnia C mnie trochę odstraszała. Ale jak przy większym projekcie zaczął głupieć kompilator bascoma to powiedziałem dość. Od kilku lat piszę tylko w C, ale żeby nie było że ja jakiś ekśpert to dodam że wiele mi pomagają opracowania Mirka zamieszczone w obu jego książkach a także na tym forum oraz AVRFreaks.

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2012, o 17:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

...



Ostatnio edytowano 13 lis 2013, o 16:07 przez zenowi, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2012, o 17:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zenowi napisał(a):
Po nitce doszedłem do microBASIC i inne micra. Wygląda bardzo zachęcająco i jest tani. Wydaje się, że jest pewnym postępem w stosunku do Bascoma. Doszły mnie słuchy, że kolega Mirek bardziej konkretnie "obmacywał" te wynalazki. Chętnie bym wysłuchał jego fachowej opinii.


Tak się składa, że panie kolego zenowi ja ciebie rozumiem jak mało kto, chociaż wiem że ty w to nie wierzysz ;) to tak tytułem wstępu, a teraz coś o tych pogłoskach - bo to prawda że je macałem i już wyjaśniam.

Pewnie to wiesz (powtarzam to w nieskończoność w co drugim poście i mailu) że z nauką C dla AVR startowałem 7 razy a dopiero za 8 zaskoczyłem. Ale za to pewnie nie wiesz może do końca dlaczego tak było. Czy tylko dlatego że C jest/był taki trudny ??? NIE NIE NIE .... ja po prostu na PCtach od 15 lat programowałem w Delphi/Pascalu i niestety (wstyd się przyznać) .... ale wprost nienawidziłem C czy C++ za tą całą (jak mi się wtedy wydawało) popierniczoną składnię, te ptaszki i np pętlę for która mogła wyglądać np tak:

Kod:
for( i=*z++,*p=--*z; (a>--b)?**p:*z ; i+=**wsk-- ) ....


czyż to nie koszmarek ???? zawsze jak w C lub C++ dochodziłem do takich ptaszków, to wracałem zlany zimnym potem do Pascala brrrr .... (mowa o programowaniu na PC)

jeśli zaś chodzi o mikrokontrolery (to ponieważ zaczynałem w czasach gdy znany był TYLKO asembler) - stał się dla mnie ów asembler zawsze pierwszym natywnym językiem i brykałem w nim na takich prockach kiedyś jak Z80 czy 8051..... Potem ok 10 lat przerwy z elektroniką i prockami i powrót .... a tu co ??? oooo jej ;) jakie nowe fajne procki: PIC, AVR, ARM ... cała masa - który wybrać - w pewnym momencie stanęło na AVR bo najszybciej i najtaniej akurat miałem okazję cokolwiek spróbować i zobaczyć czy w ogóle znowu zacznę. No i mnie wkręciło. Zatem rżnąłem asembler jak dobry drwal tłuste drewno .... ale niestety ... szybko się okazało że jak zacząłem robić pierwsze większe projekty to czas umykał mi między palcami - potrzeba go było strasznie dużo .... a widziałem że w dzisiejszych czasach są języki wyższego rzędu ;) OOOOO MATKO! pomyślałem - SUPER - no to dawaj szukać - skoro rzucił mi się w oczy znienawidzony C - to pomyślałem że pewnie znajdę i Pascala. No i zacząłem szukać jak głupi sera ..... aż kurna znalazłem. Ale pierwszy Pascal dla AVR wcale nie był ten microPascal, tylko taki czysto niemiecki kompilator, przyznam że na prawdę fajny i miał mnóstwo gotowców w tym do przeróżnych sieci CAN, LIN i nie wiadomo czego jeszcze .... hmmm niestety szybko się okazało że pełna wersja kosztuje z tego co pamiętam ok 4000 EUR !!! ... więc szybko przeszła mi ochota i zacząłem szukać dalej. Oczywiście słyszałem o Bascomie ale jakoś nie ciągnęło mnie (jak mi się wydawało do Basica) .... więc trafiłem właśnie na serię

microPascal
microBasic
microC

oo jej zassałem trzy naraz i dawaj testować ;) .... aaaaale bajer pomyślałem .... ale jakoś szybko dziwnie okazało się, że jak się przyjrzeć helpom to hahahaha składania wszystkich trzech jest wręcz IDENTYCZNA a różni się tylko tym że w jednym np są średniki na końcu, w innym nie a w jeszcze innym charakterystyczne begin end (pascal) ;) .... na początku przyjąłem to nawet za dobrą monetę ..... więc dawaj się uczyć i sprawdzać bo i cena nie była kosmiczna....

ale po nitce do kłębka każdy szybko dojdzie - że to niestety TYLKO PROTEZY tych 3 języków, wszystkie źródłowe gotowe biblioteki zamknięte na klucz i nawet kupić nie można. Więc masz klocki lego i zbudujesz tylko to co autor przewidział a po swojemu to nie za bardzo da rady. Nie wierzysz ? - sam sprawdź (chyba że teraz coś się zmieniło)

rzuciłem więc te protezy i sobie pomyślałem ..... aaaa tam przeproszę się Bascomem, więc dawaj go na tapetę. I jakież miłe zaskoczenie - ALE FAJNE - szybko łatwo i przyjemnie pierwsze byle projekty - NO O TO CHODZIŁO !!!!! ..... Jednak wiadomo człowiek się rozwija i chce wciąż jeszcze .... a tu niestety pewne ograniczenia zarówno co do opasłości kodu jak i możliwości czasowych .... hmmmm ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło ;) .... szybko się okazało że znając asembler można tak łatwo pisać wstawki BA NAWET własne biblioteki do Bascoma że szok. Zacząłem więc szprycować Bascoma (jak to zawsze powtarzam) asemblerem jak dobrą kaszę skwarkami .... aż w końcu okazało się że w projektach mam 10% Bascoma a 90% asemblera :( .... i znowu czas czas cza

..... TYLKO dlatego postanowiłem się jednak spróbować pierwszy raz zmierzyć z C dla AVR .... i dokładnie tak jak ty zenowi .... jak miałem coś szybko zrobić niewielkiego to Bascom bo wyszło szybko a w C za długo by było .... no ale zamiast narzekać wciąż, pomimo że mnie odrzucało 7 razy prawie na amen to próbowałem - nie mogąc zaskoczyć ....

ale ten brak zaskoczenia wynikał tak na prawdę z jakiegoś lenistwa u mnie i wpojonej wrogości do C przez wiele lat z czasów programowania na PC ;) ....

a jak zaskoczyłem - i zobaczyłem możliwości !!!!!!!!!! to nie chodzę i nie krzyczę np że Bascom jest BEEE, ale chodzę i krzyczę że C jest łatwy, prosty i przyjemny - tylko musi być w odpowiedni sposób podany ..... no i co tu dużo ukrywać - trzeba chociaż troszkę chcieć ;)


zenowi napisał(a):
Czy potrafisz trzepać kapucyna nowym sposobem? Nie? To trzep starym.
A jednak serce rwie się do przodu.


To jednak kocie przysłowie - bo teraz też mam tak samo jak ty tyle że na PC .... kuuuuuurna mać, no ciężko mi przesiąść się tu teraz na jakiś C++ (bo tak jak ty .... wciąż robię to jeszcze starym sposobem) ..... ale ile razy panie kochany łapię się na tym że jak piszę soft w kocim Pascalu to BRAK MI KURNA tej lekkości z C na AVR, tych możliwości albo czegoś tak głupiego może jak zmiennych statycznych i takiego podejścia do wskaźników jak w C/C++ a nie tak bardzo wypaczonego jak w Pascalu ....

dlatego panie kochany cały czas teraz na PC wciąż i wciąż - choć idzie powoli to też uczę się C++ i już ;)

dlatego tobie też radzę C dla AVR

a jak zobaczysz wynalazki micro-kocie-Coś_TAM .... to spluń przez lewe ramię i sięgnij po dowolny kompilator albo GCC, albo IAR albo Codevision - wybór masz spory ;)

.... to tyle

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

zenowi napisał(a):
O C w tej chwili nie rozmawiamy bo aktualnie nie wchodzi w rachubę.


To zdecydowanie polecam ci siedzieć w Bascomie niż w micro_kocim_Basicu :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2012, o 18:26 

Pomógł: 0

Od siebie mogę tylko dodać, że ciężko się potem przestawić z pascala czy basica na C.....



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2012, o 18:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

...



Ostatnio edytowano 13 lis 2013, o 16:07 przez zenowi, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2012, o 18:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lut 2012
Posty: 123
Lokalizacja: Reda
Pomógł: 0

zenowi - Nie wiem jak bardzo skomplikowane projekty robisz, ale książka Mirka i podane w niej przykłady naprawdę szybko się "kuma" jak tylko zobaczyłem jakie to proste (oczywiście na moim poziomie :) ) to od razu rzuciłem Bascoma. Cały czas się uczę C. Wcześniej trochę C# posmakowałem to może jakoś było mi łatwiej. Jednak Bascom mimo wszystko dał mi dobry ogólny zarys programowania i pojęcia o mikrokontrolerach, także myślę że masz bardzo dobre warunki do przejścia na C.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2012, o 18:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

żeby tylko ciężko ... nabiera się złych przyzwyczajeń ... że się coś samo zrobi ... w bascomie tak jest ...
człowiek pisze program , ale do końca nie wie co z tym się fizycznie dzieje. W C zwykle odstrasza to
że większość trzeba zrobić samemu. Mi już się tez zaczyna to wszystko mieszać C, C++, BasCOM , ASM .
ale to z racji tego, że muszę ściśle przestrzegać restrykcji projektowych dotyczących zastosowanego mikrokontrolera.
Ale pisząc w C masz jedną przewagę ... nieważne czy piszesz na PIC, AVR, MSP, ARM , DSP
zawsze jest podobnie i idzie się szybko dostosować do potrzeb.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2012, o 18:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

...



Ostatnio edytowano 13 lis 2013, o 19:55 przez zenowi, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2013, o 15:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2012
Posty: 146
Lokalizacja: Racibórz
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Czytając te posty to tak jakbym siebie widział. Bo:
"Elektronika zacząłem się interesować jak tranzystory TG1 , TG2 , TG50 były szczytem techniki. Po jakimś czasie uzyskałem licencje krótkofalowca i sam budowałem nadajniki ( odbiorniki można było załatwić sobie z demobilu wojskowego). Później kilka lat bawiłem się układami UCY. Obecnie różnie bywa – ale w 99% buduję układy w oparciu o ATmega 8 i układy CMOS.
Co do pisania programów – pierwsze moje programy były na komputery ZX Spektrun . Następnie przyszła era PC i DOS - a tam królowa Turbo Paskal. Następnie Win 3.11 i DELPHI 1. No i przyszła kolej na DELPHI 2 – tą kupiłem w wersji komercyjnej i posługuje się nią do dziś o ile zajdzie taka potrzeba.
Co do język C i C++. Lata temu zabrałem się za naukę tego języka z podręcznika C++Builder 3. Ale nie trwało długo jak musiałem szybko napisać program – oczywiście w DELPHI. No i tutaj zaczęły się chocki-klocki. Języki bardzo podobne – ale nie takie same. Co kilka linijek kompilator wywalał błąd. I tak zakończyła się moja przyjaźń z C.
Ale nie tek dawno kupiłem książkę niebieską Mikrokontrolery AVR Język C … No i super – jakiś czas się tym zajmowałem ( doszedłem gdzieś za połowę książki )i niestety chwilowo musiałem przerwać.
Musiałem się zająć opracowaniem bardzo skomplikowanego układu elektroniki i jego współpracą z ATmega 8. Program oczywiście pisze w BASCOMIe bo tego się nauczyłem jako pierwszy język do mikroprocesorów i najszybciej w nim pisze proste aplikacje ( większych jak na razie nie potrzebuję).
Ale projekt na ukończeniu więc mam nadzieje powrócić do C na AVRy. Chociaż upłynęło już kilka miesięcy i większość wiadomości wyparowała z mojej starej głowy( kiwa się już ponad 60 la na szyj).
Tak to wygląda u mnie – a inspiracja do tego opisu był post trochę wyżej "



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2013, o 18:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

...



Ostatnio edytowano 13 lis 2013, o 16:08 przez zenowi, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2013, o 18:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

kolego zenowi , niema tu żadnego świętokradztwa :)
Co zaś się tyczy Arduino to jest to taki C - bascom :)
w sumie wyparł ze mnie bascoma ten C hmmm + i słusznie trochę dosyć w brew temu co się
wydaje skomplikowanych projektów na tym postawiłem i spisuje się :) Do bascoma mam tylko
jedno ALE -- strasznie rozleniwia :) ale Duino robi to samo bo prawie na wszystko jest biblioteka :)
i tego kodu do napisania jest już niewiele :)

Ale co tam piszmy w czym chcemy i jak chcemy bo przecież ważny jest CEL , a nie środki :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2013, o 19:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zenowi --> zobacz jak tu:

http://www.youtube.com/watch?v=1M8gj-suJrk

odcinam się od tych, którzy mówią że Bascom to ..... to czy siamto ;) ... więc właśnie - o jakim ty świętkokradztwie tu mówisz ? ... gdyby tak było to by nawet działu Bascom nie było na tym forum - a jest ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2013, o 20:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

...



Ostatnio edytowano 13 lis 2013, o 16:08 przez zenowi, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2013, o 21:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2012
Posty: 72
Pomógł: 6

A ja tak nietypowo, bez doświadczenia w innych językach...
Ludzie mówią ze w baskomie wystarczy jedną linijkę wpisać i już coś jest na wyświetlaczu, w C to już trzeba biblioteki tworzyć... Masakra? Ja korzystam np. z Mirkowej biblioteki i wpisuje również jedną linijkę i mam tekst wyświetlony,
Hmmm... Jakieś czujniki ds18B20? Dołączam bibliotekę i mam już odczyt.

Z uwagi że tylko C stosuje (pascal był w szkole na PC) więc mogę się mylić, ale sądzę że to nie język czyni "super" programy, on sam się nie napisze, lecz to programista który potrafi wykorzystać jak najlepiej dany język jest w stanie zrobić cuda. Efekty pracy programu będą takie same niezależnie od języka...

------------------------ [ Dodano po: 10 minutach ]

Coś na oderwanie się od rzeczywistości programisty:
Programistyczna piosenka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2013, o 22:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2012
Posty: 146
Lokalizacja: Racibórz
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Jedno wiem na pewno - o czym się niejednokrotnie w życiu przekonałem:
"Potrzeba jest matką nauki"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2013, o 07:10 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 kwi 2013
Posty: 21
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pomógł: 1

Bascom czy C? C czy Bascom?

Osobiście wybrałem Bascom.

Próbowałem w C , ale jakoś nie przemawia do mnie. Pisałem w C programy na PC i używałem PHP a to C. Ale do "mikroklocków" wybrałem Bascom. Piszę też czasem jakieś programy w VB6.
Wielu kolegów, którzy tu się wypowiadało mają rację, w C trzeba pisać wszystko samemu, ma się większa kontrolę nad kodem i działaniem mikrokontrolera. Trzeba też więcej wiedzy o budowie danego mikrokontrolera. Bascom ma zaszyte funkcje w swojej składni. Zapewne jest bardziej "pamięcio żerny" . Zrobiłem kiedyś test , napisałem jeden program w 3 językach i wygenerowałem pliki HEX. Program był napisany w BASCOM, C i ASM - Bascom zabrał najwięcej pamięci. Ale ......... pisze czasem programy po 3000 linii kodu dla urządzeń, które działają w przemyśle. Wiem, że Bascom ma ograniczenia i sam tego doświadczyłem na swoim przykładzie, ale wygodnie mi się pisze w tym języku.

A co pomiędzy Bascom i C - myślę , że każdy powinien wybrać taki język w jakim mu się pisze najlepiej. Mam kolegę z klasy, który też zajmuje się programowaniem, on zaczynał od Bascoma a teraz pisze w C . Kiedyś zadałem mu pytanie czy pisze tylko w C , odpowiedział mi tak, " jak mam do zrobienia mały projekt to sięgam po Bascoma, ale większość pisze w C"

Wydaje mi się, że Bascom też jest dobry, przecież ciągle jest rozwijany, ciągle pojawiają się nowe wersje z nowymi mikrokontrolerami do obsługi. Fakt jest to język, który wspiera mikrokontrolery Atmela. Ale jeśli ktoś w swojej pracy używa tych mikrokotrolerów to mu wystarczy. Osobiście mam pełną wersję Bascoma, kupiłem ją i co jakiś czas mam aktualizację na stronie producenta.

Moje zdanie jest takie - każdy powinien poznać wady i zalety danego języka, wybrać taki język aby mu się dobrze pisało. Watro orientować się w innych językach nie zamykać się na jeden i twierdzić że ten , czy tamten jest super a reszta to BEEEE!

Ale specjalizować się w jednym, poznać go dokładnie. Wiadomo większość pisze w C - warto mieć o tym języku pojęcie i umieć coś tam napisać w C pozwoli to na wymianę doświadczeń.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2013, o 07:27 

Pomógł: 0

Z doświadczenia wiem, że znając Basic (jakim jest przecież bascom) ciężko, ale naprawdę ciężko przesiąść się potem na inny "lepszy" bardziej skalowalny język.......niestety basici uczą "strasznych rzeczy" ;)........ Co kto lubi, po drugie co kto potrzebuje, bo przecież by zaliczyć programowanie, czy napisać prosty program migania na 1000 sposobów ledem, nie trzeba od razu uczyć się języka C ;).

Ale......ale znając język C, łatwiej potem przesiąść się na większość dzisiejszych "rozwiązań" bo 90% popularnych języków wywodzi się właśnie od C, chociażby ta nieszczęsna java ;), C#, dotnety i inne bzdety ;).

Zresztą jak to Mirek już nie raz powiedział, język jest tak dobry jak programista który go używa.
Bascom ma w pewnym momencie ograniczenia nie do przeskoczenia.
I to nie prawda, że ucząc się języka C trzeba wszystko ustawiać, programować samemu......a platforma Ardunio?, a biblioteki Mirka Kardasia, czy kolegi Tomka Francuza, a całe te wsparcie, w postaci ogromnej ilości udostępnianej w necie.
Moja wiedza o C, jest nikła jeszcze. Robiąc coś, wrzucam szczyptę swojej nikłej wiedzy, a całymi łopatami ładuje Mirkowe, Tomkowe, Antystatyczne ;), Shocowe, SunRiverowe itd. (przepraszam pominiętych, bo jest ich wielu) rozwiązania, bo niestety nie mam tyle czasu by nad każdym problemem siedzieć od zera, wiem, przez to może i się nie nauczę tak szybko pisać programów jak kolega Antystatyczny, ale za to mam działające urządzenie czy przetestowany koncept w trymiga ;).

15minut podłączania kabelków (tak na ATB), 30minut konfigurowania i zbierania bibliotek sprawdzania wszystkiego po 5razy, a potem już na żywym organizmie mogę uzewnętrzniać swoje wypociny ;).

PS. Naprawdę wartościowy kurs bascoma był w EdW, a potem dosyć łagodne przejście na C..........



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2013, o 19:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

...



Ostatnio edytowano 13 lis 2013, o 16:00 przez zenowi, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2013, o 20:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

hahaha zenowi - NAJBARDZIEJ spodobało mi się jedno określenie - no szczęka mi opadła, ale czytałem kilka razy, żeby znaleźć szufladkę do której ja mogę się przypasować - spośród tych, które wymieniłeś - no i znalazłem - otóż chyba może okazuje się, że jestem hmmm

"zaprzedanym pasjonatem" (bo inaczej być nie może) ;)

Normalnie lubię twoje argumentacje - poważnie a ostatnio brakuje mi twojej ekspresji, którą swego czasu prezentowałeś w avatarach ;) ....

i znasz mnie - więc pewnie wiesz, że nie piszę tego złośliwie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2013, o 22:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2012
Posty: 146
Lokalizacja: Racibórz
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Ojjj ależ ciężko uczyć sie języka C dla AVR a równocześnie pisać programy w Bascomie. Właśnie mam taką sytuacje - muszę napisać program a że w C jestem na etapie niemowlaka więc pozostał Bascom. No i właśnie - już zaczynają się mieszać polecenia. Takie sytuacje miałem juz wcześniej, ale na poziomie DELPHI - C++Builder. Wiec dałem sobie spokój z tym drugim. Ale tutaj postaram się sie nie poddać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2013, o 08:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

stachn napisał(a):
... Takie sytuacje miałem juz wcześniej, ale na poziomie DELPHI - C++Builder. Wiec dałem sobie spokój z tym drugim. Ale tutaj postaram się sie nie poddać.


No to zobacz, idziesz praktycznie IDENTYCZNĄ DROGĄ tak jak ja ;) na PC'tach od 20 lat męczę się już w Delphi, a od kilku lat próbuję przejść na jakiś C++ lub podobny i ciężko - no ale staram się nie poddać - wciąż próbuję ...

i to właśnie z tych powodów - tak ciężko mi było się rozpocząć uczyć C dla AVRów, zawsze powtarzam, że podchodziłem do tego 8 razy, gdzie 7 razy mnie odrzucało - ale w końcu za 8-mym zaskoczyłem - więc się dało ...

to i ty dasz radę

Najgorsze jest to (ja tak miałem), że np gdy jest coś do roboty, to chcemy w C ... no ale idzie na początku topornie, wciąż się coś nie udaje - no to BACH i Bascom ... jakoś poleci i projekt gotowy - ale wtedy zapominamy o nauce C aż do czasu gdy przyjdzie potrzeba tworzenia kolejnego projektu i to jest BŁĄD, sam tak uznałem. Któregoś razu powiedziałem że nie odpuszczam i po skończeniu projektu biorę się na poważnie przez kilka miechów za naukę C, za próbę robienia jakichś mniejszych mniej ważnych może projektów ale w C ... no i powoli, powoli - aż się udało ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2013, o 20:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2012
Posty: 146
Lokalizacja: Racibórz
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Wszystko wskazuje na to, że tym razem uda mi się opanować C dla AVR. Jest to o tyle pewne, że musze napisać dwa programy w różnych językach na dwa różne mikrokontrolery – ale obydwa musza identycznie reagować na sygnały wejściowe. Sterowane są układami elektroniki, która też muszę odpowiednio opracować i dopasować. Wybrałem ATmega8 i Bascom a jako drugi ATmega 16 i C.
Ale że ciągle robię poprawki w elektronice a tym samym i w programie to łatwiej mi to robić w Bascomie. Jak mi się wydaje powinno być OK. to próbuję to „przetłumaczyć” na C. Ale znając złośliwość rzeczy martwych – test urządzenia w terenie wykaże jakieś małe braki czy niedogodności. No i kołomyjka zaczyna się od nowa. Ale mam cichą nadzieję ze już mi teraz wszystko zadziała – przynajmniej na etapie elektronika z mikrokontrolerem – oddzielone obwody galwanicznie poprzez transoptor. No i zostaje ciąg dalszy, czyli współpraca z komputerem i dalszymi układami wykonawczymi. Ale to już dla mnie „bułka z masłem”.
Najbardziej się obawiam tego tłumaczenia” Bascoma na C.

Problem w tym, że pisząc w Bascomie czasami z rozpędu wstawiam polecenia z C i dziwię sie czego kompilator się buntuje jak mam wszystko dobrze. :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2013, o 01:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 paź 2012
Posty: 99
Pomógł: 4

Moje podejście do programowania jest dość, powiedziałbym, nietypowe .

Nie preferuję ani nie odrzucam żadnego języka programowania , inaczej sprawa wygląda jeżeli chodzi o środowiska i ich interfejs co powoduje , że jedne są przyjazne dla programisty a inne nie .
Moją przygodę z programowaniem rozpocząłem ponad 25 lat temu czytając książkę "Mikroprocesor w pytaniach i odpowiedziach" . Czytałem tą książkę i na "sucho" uczyłem się jak programować procesory i jak w ogóle one działają .
Kilka lat później nabyłem moje pierwsze cudeńko Commodore C64. Po pierwszym tygodniu w BASIC -u , który kompletnie nie spełniał moich oczekiwań pamiętanych z wyżej wymienionej książki, zabrałem się za jedyny wówczas dostępny język czyli za ASEMBLER . Po całkiem udanych próbach z grafiką rastrową ( wyświetlanie falujących kolorowych belek , pływających napisów , duszków skaczących na ramce ) zamieniłem C64 na Amiga 500 .
Z przyzwyczajenia zabrałem się za ASEMBLERA jednak obsługa w nim blittera to był koszmar więc spojrzałem łaskawym okiem na AMOS . Ciężko było przestawić się z ASEMBLERA jednak zanim to nastąpiło szczęśliwie dostałem się na studia o kierunku informatyka :) i siłą rzeczy zamieniłem A 500 na PC z prockiem Pentium 200 MMX całe 16 MB RAM i dyskiem o kosmicznej wręcz pojemności 2,1 GB .

Na pierwszych dwóch latach uczyłem się równocześnie ASEMBLERA ,C i Pascala . Posiadane już, znikome co prawda, doświadczenie w ASEMBLERZE pozwoliło mi zaliczyć ten przedmiot bez egzaminu . Pascal i C w których pisałem drobne programy konsolowe nie sprawiały mi jakichś mega trudności . Uważam bowiem , że podstawą dobrego programowania jest opracowanie dobrego algorytmu a jego implementacja w danym języku ( pod warunkiem , że język spełnia wymagania do tego ) jest rzeczą jakby drugoplanową i zależy od dobrego poznania semantyki danego języka programowania.
Następnie przyszedł czas na programowanie obiektowe i tu jedyną opcją było DELPHI gdyż tylko to środowisko było opanowane przez wykładowcę i koniec. Tak więc trzy ostatnie lata studiów to kilkanaście drobiazgów napisanych w DELPHI . Potem próbowałem kilka razy przesiąść się na jakieś C++ lecz tu właśnie pojawiały się problemy bardziej ze środowiskiem niż z samym językiem. Bo cóż to tak naprawdę jest język programowania ? Z reguły kilka typów danych na których operuje się przy użyciu kilkunastu słów kluczowych czy rozkazów i to tyle.

Kiedy około rok temu zainteresowałem się AVR-ami i szukałem jakiegoś sposobu ich programowania, ostatecznie wyłoniły się dwie opcje Bascom i C . Przeglądając przykładowe programy w C na AVR zrozumiałe było dla nie około 25% kodu, w Bascomie 0% . Jednak absolutnie decydujące znaczenie miało oglądnięcie poradnika jak zainstalować i skonfigurować środowisko, w którym można cokolwiek napisać bo bez tego to ani rusz .

Niestety nie posiadam odpowiednio dużo czasu na realizację mojego hobby lecz w miarę możliwości czytam książki Pana Mirka , oglądam poradniki i śledzę forum i nie uważam aby język C ,zwłaszcza dla 8-śmio bitowców , był jakoś szczególnie trudniejszy od innych ( choć na PC to tylko w DELPHI coś robiłem ale to wydaje mi się bardziej za sprawą trudności w zdobyciu i konfiguracji środowiska niż samego języka ).

Na zakończenie tego i tak zbyt długiego postu nasuwa mi się taka analogia do systemów operacyjnych na PC, z jednaj strony mamy ukochany przez zdecydowaną większość drogi!, niestabilny!, mało wydajny!, pamięciożerny! system Windows z drugiej zaś strony mamy niewymagający!, wydajny!, wielodostępny!, wielozadaniowy!, stabilny! bezpieczny! i w dodatku całkowicie darmowy system Linux a jednak większość ludzi od niego stroni mówiąc , że jest trudny w opanowaniu i tym podobne herezje .

Tak czy inaczej pozdrawiam Wszystkich forumowiczów i życzę sukcesów we wszelkich możliwych językach programowania , gdyż jak to mówią cel uświęca środki .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO