Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 20:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 cze 2013, o 08:48 

Pomógł: 0

Mam takie pytanko, w jaki sposób sobie poradzić z utworzeniem maski bkeepout dla padów elementów przelotowych

np tu. dla kształtu rect jest, ale już dla padów long niestety nie ma ;)

Obrazek



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 cze 2013, o 11:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskać, warstwa t/bKeepout z założenia tworzy obszar zabroniony dla elementów i jak tworzysz element biblioteczny to otaczasz nią cały element z pewnym zapasem a nie poszczególne pady.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 cze 2013, o 12:01 

Pomógł: 0

Chciałem uzyskać większy pad dla soldermaski, by lakier się nie zlewał z padem.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 cze 2013, o 12:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rezasurmar napisał(a):
Chciałem uzyskać większy pad dla soldermaski, by lakier się nie zlewał z padem.


Do tego są warstwy tStop i bStop i automatycznie robią obwódkę na odstęp soldermaski, tylko trzeba je załączyć.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 cze 2013, o 12:44 

Pomógł: 0

O dzięki Mirku to je to :D. Co prawda rzuciłem chwilowo eagla w kąt :), wolę Altiuma :P, ale dobrze znać nie tylko jedno narzędzie.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 cze 2013, o 12:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Takie rzeczy ustawiasz globalnie dla całej płytki w DRC - > zakładka Masks -> pole STOP. W procentach określasz wielkość o którą pole maski względem pola pola pad'a ma zostać powiększone - dodatkowo podajesz też granice minimalna i maksymalną której nie można przekroczyć, jak wprowadzisz zmiany a masz włączone warstwy 29/30 t/bStop to od razu zaobserwujesz zmiany.

Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 11 minutach ]

Jaglarz napisał(a):
Jaglarz napisał(a):
phill2k napisał(a):
otoczenie elementu obwódka chroniącą przed przypadkowym zbyt bliskim umieszczeniem lub nałożeniem na siebie sąsiadujących elementów, obwódkę rysujemy linia 0.15mm umieszczoną na warstwie 39-tKeepout – powinna ona obrysować układ wraz z jego wszystkimi wyprowadzeniami.


Zrobiłem tak przy tworzeniu własnej biblioteki, ale jak widać poniżej można nakładać elementy na siebie.
Warstwa 39 włączona przy rozmieszczaniu elementów.
Coś jeszcze gdzieś trzeba włączyć?

Obrazek


A co z moim pytaniem? Bo widzę że nikt nie zauważył... :lol:


Jakoś umknęło ;), Jaglasty, Eagle nie ma wbudowanych takich mechanizmów które zaczną krzyczeć ci już na etapie rozmieszczania elementów i prowadzenia ścieżek, możesz nałożyć na siebie 100 elementów i nie dostaniesz nawet najmniejszego komunikatu, ale jak odpalisz DRC to wtedy wytknie Ci wszystkie błędy - nawet te o których nie wiesz :). W zasadzie każda płytka po zaprojektowaniu powinna przejść test DRC.

Chyba czas napisać kolejny poradnik, tym razem na temat DRC :), wakacje zapasem trochę wolnego czasu będzie, także niebawem....

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2013, o 12:08 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

phill2k napisał(a):
W zasadzie każda płytka po zaprojektowaniu powinna przejść test DRC.

Chyba czas napisać kolejny poradnik, tym razem na temat DRC , wakacje zapasem trochę wolnego czasu będzie, także niebawem....


Aaa to widzisz, bardzo proszę, bo pewnie oprócz mnie wiele osób o tym nie wie.

Tylko tym razem proszę wstawić obrazki bezpośrednio na forum poprzez Dodaj obrazek żebym znowu godzinami nie musiał przenosić. ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 wrz 2013, o 21:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 wrz 2013
Posty: 173
Lokalizacja: Birmingham, UK
Pomógł: 0

Dziś zrobiłem pierwszą bibliotekę elementu LM2594 (przetwornik zasilania) i plik biblioteczny jest oznaczony taką ikonką z kłódeczką, co to oznacza, jest jakoś zablokowany, czego inne pliki bibliotek nie mają takiej ikonki?

------------------------ [ Dodano po: 35 minutach ]

Już dowiedziałem się, Eagle Light zapisuje własne biblioteki w zupelnie innym miejscu niż w folderze lbr, mimo że zaznaczyłem, żeby zapisało w tym standardowym folderze lbr, a potem sprawdzam i tym katalogu nie ma tego pliku. Okazało się potem, że zapisuje go w folderze wirtualnym znajdującym się w katalogu Users.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2013, o 19:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 wrz 2013
Posty: 173
Lokalizacja: Birmingham, UK
Pomógł: 0

Przepraszam, że odzywam się po 2 latach od momentu utworzenia tego poradnika, ale od niedawna zająłem się Eaglem na poważnie i zaczałem sam tworzyć własne biblioteki
Mam jednak taką oto wątpliwość do jednej sprawy. W momencie tworzenia biblioteki elementu package piszemy na warstwach Name i Value napisy >Name i >Value, na której warstwie, dolnej czy górnej to robimy, czyli bName i bValue czy tName i tValue?

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2013, o 19:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lut 2013
Posty: 28
Lokalizacja: okolice Koszalina
Pomógł: 1

Na tej, na której znajduje się dany element? ;-)

Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2013, o 20:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 wrz 2013
Posty: 173
Lokalizacja: Birmingham, UK
Pomógł: 0

Ale element smd może być zamontowany na każdej z warstw, to robi się jego bibliotekę dla której warstwy?

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2013, o 00:32 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Zasada jest taka, że obudowę w bibliotece tworzy się na warstwie top. Przy projektowaniu PCB element można przerzucać na stronę bottom i automatycznie wszystkie warstwy zmienią się z t* na b*. Nie jest to jednak ścisły wymóg i możesz mieszać do woli.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2013, o 17:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 wrz 2013
Posty: 173
Lokalizacja: Birmingham, UK
Pomógł: 0

Dzięki Krauser, będę pamiętać, żeby zawsze tworzyć obudowę bibliotekę na warstwie górnej. Dla elementu przewlekanego, która zawsze znajduje na warstwie górnej, więc tutaj nie ma problemu. Jedynie była wątpliwość dla elementu smd, ale już ustaliśmy, że najwygodniej projektować ją dla warstwy górnej.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2013, o 21:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

Przerabiam właśnie ten poradnik i taka myśl mnie naszła. Czy jest jakiś patent na rysowanie linii (np. pomocniczych) z linii poleceń Eagle, bez używania myszki? Celowanie mychą w punkty z dokładnością do trzech miejsc po przecinku średnio mi się podoba (da się, ale ile czasu trzeba stracić). Mam na myśli coś jak w AutoCad, gdzie wpisujemy polecenie oraz parametry i mamy 1000% pewności że np. linia jest narysowana dokładnie tam gdzie trzeba. Na razie poradziłem sobie poprzez narysowanie linii gdziekolwiek i później przesuwanie/kopiowanie.

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2013, o 22:03 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2012
Posty: 13
Pomógł: 0

Można. Rysujesz linie, klikasz opcje info na niej, i bawisz się współrzędnymi.
Co prawda nie jak w Cadzie że od razu zadajesz współrzędne ale działa :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2013, o 23:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Umi, umi... ;) tylko rzadko kto z tej funkcjonalności korzysta..., siła przyzwyczajenie do myszki jest ogromna ;)
Wszystkie polecenia wywoływane myszką działają też z linii komend - wszak nie jest AutoCad ale można..,
polecenie do rysowania linii to WIRE składnia: WIRE ['signal_name'] [width] [ROUND | FLAT] • [curve | @radius] •.. - szczegóły musisz doczytać w Helpie (F1) ;)

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lis 2013, o 00:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

Uff...Jakoś uporałem się z rysowaniem obudowy.
@chilihead: Bardzo dziękuję za podpowiedź. Opcji info używam ale jakoś nie skojarzyłem, że może się ona przydać w tym przypadku.
@phill2k: Dzięki. Następnym razem polecę z klawiatury bo dzisiaj kółko myszy mi się zagrzało od ciągłego powiększania i zmniejszania widoku i celowania w siatkę ;)

Edit: A mogło by być chociaż tak jak w Corelu. Trzymamy CTRL i rysujemy linie idealnie w poziomie lub pionie, ehh...marzenia ;)

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2014, o 11:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sie 2013
Posty: 199
Pomógł: 1

Jak zrobić symbol VCC tylko dla schematu ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2014, o 11:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

DominikN napisał(a):
Jak zrobić symbol VCC tylko dla schematu ?


A po co robić - skoro jest w bibliotekach standardowych i to na dodatek w wielu różnych wersjach ... a dla PCB w ogóle nie ma czegoś takiego jak VCC ... to jest tylko na potrzeby schematów

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2014, o 12:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sie 2013
Posty: 199
Pomógł: 1

z tym VCC to tylko przykład moze byc np antenka , lub cokolwiek innego Wiec prosz napisz jak to mozna zrobic ,

ok , rozumiem ze vcc gnd inne sa już gotowe ale kazdy ma inne potrzeby chocby chce zrobic dlatego aby wiedziec .

Jak sam Wiesz w eaglu nie tylko schematy elektryczne , tudzież elektroniczne mozna rysować wiec chciałbym wiedziec jak zrobic symbol Tylko dla schematu.



Stanąłem na tym ze utworzyłem symbol "VCC" i device "VCC" (w device dodalem symbol) obydwa mają taką samą nazwe, po tym zabiegu w mojej bilblotece

pojawił sie upragniony symbol ale przy próbie dodania do schematu mam komunikat "Device vcc has no Pakage' ale ja package nie che bo to ma byc tylko symbol



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2014, o 18:50 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Zmień we właściwościach pinu Direction na sup.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2014, o 19:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sie 2013
Posty: 199
Pomógł: 1

Krauser napisał(a):
Zmień we właściwościach pinu Direction na sup.

po kilkunastu klikaniach doszedlem wlasnie ze to sup musi byc , a mam pytanie a reszte tych opcji oprucz supply do czego sie (jak) wykorzystuje ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2014, o 22:58 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Projektując płytkę używa się DRC z menu Tools, a projektując schemat narzędzia ERC. Sprawdzi ono przykładowo czy wyjście nie jest dołączone do zasilania, czy 2 normalne wyjścia nie są połączone ze sobą itd. Aby to narzędzie dobrze działało piny muszą mieć funkcję zgodną ze specyfikacją układu.
nc - nie podłączone wewnętrznie
in - wejście
out - wyjście (normalne push pull)
io - wejście/wyjście (np. w mikrokontrolerach)
oc - wyjście typu otwarty kolektor (tego typy wyjścia można łączyć razem)
pwr - zasilanie
pas - nóżka elementu pasywnego np. rezystora, kondensatora
hiz - wejście wysokiej impedancji

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2014, o 13:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Krauser napisał(a):
Teraz korzystając z poradnika do elementu symbolu dodałem nowe wyprowadzenie dla wyjścia zmieniłem nazwy na VOUT@1 i VOUT@2 i to by załatwiło obudowę SOT223 ale jest problem bo inna obudowa nie ma "czwartego" wyprowadzenia i jest problem z nią bo nie wszystkie wyprowadzenia są podłączone.

Czy jest jakiś sposób na to? Czy muszę zrobić dwa symbole dla dwóch obudów?


Najlepiej jak wykonasz nowy symbol dla tej obudowy, choć nic nie stoi na przeszkodzi aby wykorzystać jeden symbol i nie podłączać wszystkich wyprowadzeń do obudowy, ale dzisiaj o tym będziesz pamiętał, a w przyszłości zapomnisz i może być problem jeśli zechcesz wykorzystać ten element w innym projekcie i połączysz na schemacie wszystkie końcówki, a na płytce jednego lub kilku będzie brak.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2014, o 19:28 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Można prościej. 1 pin z symbolu podpiąć pod 2 pady. Klikasz na to co już jest połączone i klawisz Append jak pokazałem na 1 obrazku. Takie połączenie ma 2 opcje albo oba pady na PCB myszą być podłączone ścieżką(domyślnie) albo tylko 1. Zmienia się to klikając w miejsce pokazane na 2 obrazku.
ObrazekObrazek

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2014, o 12:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 sty 2013
Posty: 16
Pomógł: 0

Mam problem ze zrobieniem elementu 2x10 pinów ale poziomego tzn zeby piny były po obu stronach płytki(top, bottom) , może gdzieś już taki element jest ??



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2014, o 14:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

musisz nalozyc na siebie 2 elementy jeden po stronie top a drugi po stronie bottom

Wysłane z telefonu

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2014, o 15:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 sty 2013
Posty: 16
Pomógł: 0

Wiesz tyle to ja wiem ale ... jak edytować biliotekę pinhed i tam dodac taki element ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2014, o 13:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Marek S napisał(a):
Wiesz tyle to ja wiem ale ... jak edytować biliotekę pinhed i tam dodac taki element ?


Prosta sprawa, otwierasz bibliotekę pinhed.lbr - Control Panel -> File -> Open ->Library..., po otwarciu klikasz na ikonkę Package tworzysz nowy footprint (symbol widoczny w edytorze płytki) wpisując jego nazwę w okienku NEW:. Rozumiem element ma być montowany na krawędzi płytki, zatem tworzysz po 10 padów SMD na warstwie TOP i 10 na warstwie BOTTOM o odpowiednich wymiarach jeden nad drugim z odpowiednim rastrem i odpowiednio nadajesz im numerację - jak to zrobić jest opisane w poradniku. Symbolu nie musisz towrzyć nowego, możesz wykorzystać istniejące w tej bibliotece, następnie klikasz ikonę Device i tworzysz nowy "twój" element wpisując nazwę w pole NEW: a dalej to tak jak jest w poradniku dodajesz symbol, wybierasz Package i łączysz wszystko do kupy ;) Proste jak... tworzenie biblioteki w Eagle :lol:

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2014, o 01:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 31 lip 2014
Posty: 1
Pomógł: 0

Witam
Mam pytanie tworzę sobie bibliotekę mikrokontrolera i teraz mam porty GPIO_A z pinami PA1 itd. teraz moje pytanie jak: wstawiając porty do Device zmienić opisy pinów na PB1, PC1 itd. ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO