Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 04:51


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 kwi 2016, o 14:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 48
Pomógł: 2

Witam, zbudowałem przetwornicę z poniższego schematu:
Obrazek
Nieizolowaną ponieważ, jest potrzebna do części projektu w której robię bezpośrednie pomiary w sieci za pomocą bocznika i dzielnika napięcia. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo część z którą kontakt ma użytkownik jest odizolowana galwanicznie.

Teoretycznie przewód fazowy w gniazdku powinien być po lewej stronie, jeżeli bolec ochronny jest u góry, ale wiadomo że nie jest to zawsze przestrzegane. Zwłaszcza w gniazdkach podwójnych czy listwach zasilających. Na razie chodzę z próbnikiem w kieszeni i za każdym razem gdy chcę podłączyć urządzenie do sieci sprawdzam gdzie jest faza.

Gdybym podłączył przetwornice tak że przewody L i N byłby zamienione, czy nadal będzie ona działać prawidłowo i nieuleganie uszkodzeniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 kwi 2016, o 14:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

naimad90 napisał(a):
Gdybym podłączył przetwornice tak że przewody L i N byłby zamienione, czy nadal będzie ona działać prawidłowo i nieuleganie uszkodzeniu?


Nie ma to żadnego znaczenia w Twoim przypadku. Napięcie w sieci jest sinusoidalnie zmienne więc Czy podłączysz tak czy odwrotnie to i takbedzie działać. Dioda na wejściu przepuści tylko jedną połówkę. Ja bym się martwił o to że Twoja masa bedzie na potenjale sieci bo przetwornica nie ma separacji galwanicznej. O ile to będzie gdzieś ukryte głęboko w jakimś urządzeniuto nie ma problemu ale jak nie to nie radze dotykać płytki. Chyba że będzie włączona przez transformator separujący.

naimad90 napisał(a):
Teoretycznie przewód fazowy w gniazdku powinien być po lewej stronie,


Teoretycznie to lepiej tak do tego nie podchodzić ;)


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 kwi 2016, o 15:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 48
Pomógł: 2

Dzięki za odpowiedź, to mnie upewniłeś. Sprawdziłem, nic nie wybuchło :)
Nefarious19 napisał(a):
Ja bym się martwił o to że Twoja masa bedzie na potenjale sieci bo przetwornica nie ma separacji galwanicznej. O ile to będzie gdzieś ukryte głęboko w jakimś urządzeniuto nie ma problemu ale jak nie to nie radze dotykać płytki. Chyba że będzie włączona przez transformator separujący.

Tak płytka jest zamknięta w obudowie, więc jest ochrona przed dotykiem bezpośrednim. Poza tym jest pokryta soldermaską, więc to też pewnie w jakimś stopniu chroni.
Nefarious19 napisał(a):
Teoretycznie to lepiej tak do tego nie podchodzić ;)

dlatego dotychczas nosiłem próbnik w kieszeni ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO