Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 19:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sie 2012, o 22:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2012
Posty: 52
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 1

Witam.
Postanowiłem dołączyć do tego forum, a na początek zaproponuje wam wykorzystane języka Java SE do porozumiewania się komputera PC z mikroprocesorem (np.Atmega8) za pomocą portu USB.
Będzie to prosta aplikacja graficzna (okienkowa), która z poziomu komputera PC będzie komunikować się z mikroprocesorem przez port UART(TxD, RxD,oraz DtR i RtS). Myślę, że nie będzie zbyt skomplikowana. Aplikacja ta napisana jest w programie Netbeans (wiem, że tu na forum obowiązuje Eclipse, ale dawno temu jak zaczynałem przygodę z językiem Java SE netbeans'a odkryłem w internecie jako pierwszego a potem to już siła przyzwyczajenia), ale pewnie i w Eclipse też nie będzie trudno to napisać – w końcu te programy stworzone były dla języka Java.
Ja do komunikowanie się przez port USB używam przejściówki USB-Rs232 na układzie FT232R o nazwie "EM-216 EM-USB-DIL24" kupionej za niecałe 40zł w internetowym jakimś sklepie elektronicznym. Oczywiście sterowniki do przejściówki trzeba wgrać zależnie od systemu operacyjnego na komputerze ze strony http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm.
Krótki kurs jak poruszać się w netbins'ie zamieściłem w pliku MójPoradnik.zip jest tam zawarte minimum tego aby samemu zacząć pisać swoje własne proste aplikacje.

A wracając do tematu to:

1. Pobieramy środowisko javy JDK :
http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html
Uwaga! Koniecznie środowisko do programowania i uruchomiania aplikacji to JDK ,
środowisko JRE to tylko uruchomianie aplikacji

2. Pobieramy też i instalujemy program netbeans (w wersji polskiej Java SE ):
http://netbeans.org/downloads/index.html

Instalacja jest prosta przeważnie polega na zgadzaniu się. Ważne aby najpierw zainstalować środowisko javy JDK a potem program Netbeans bo on automatycznie wykryje i ustawi sobie ścieżki do javy. W innej sytuacji musimy to zrobić ręcznie.
W celu sprawdzenia instalacji javy w „wierszu poleceń” systemu Windows (konsola windows’a) należy wpisać:
java potem klawisz enter
javac potem klawisz enter
powinny pokazać się „help’y” co oznacza prawidłowe działanie javy.

Po uruchomieniu netbeans’a ukarze się nam dość rozbudowany program (z początku trochę przeraża), według mnie jest to program idealny dla początkujących w końcu sam od niego zaczynałem (oczywiście była to wcześniejsza wersja chyba wersja 5.5), poznawałem go eksperymentując bez żadnej pomocy i na tyle go poznałem, że dziś swobodnie się w nim poruszam choć duuużo jest jeszcze w nim do odkrycia.
W lewym górnym rogu klikamy na: Plik->Open Project... pokarze się nowe okienko o nazwie Open Project a w nim najlepiej kliknąć w lewym dolnym rogu na przycisk Classic View i pokaże się nam inny rodzaj tego okna, a w nim odnajdujemy gdzieś na dysku naszego komputera nasz projekt (o nazwie „USB_FTDI_UART”) i zaznaczamy go, a następnie w prawym dolnym rogu klikamy na przycisk Open Project . Okienko Open Project nam zniknie. A po chwili w lewym górnym rogu programu netbeans w oknie-panelu o nazwie Projects pojawi się nasz wybrany projekt. Teraz należy na niego kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcje Set as Main Project. Ta opcja uaktywnia nasz projekt (jak będzie ich kilka to po tym netbeans będzie wiedział nad czyn pracujemy).
W calu przyłączenia biblioteki zewnętrznej potrzebnej dla naszej aplikacji (w tym przypadku jest to darmowa biblioteka JavaFTD2XX-0.2.6.jar autor Péter Kocsis ze strony www http://kenai.com/projects/javaftd2xx/downloads ) musimy to zakomunikować netbeans'owi czyli klikamy na nasz projekt prawym przyciskiem myszy tak samo jak poprzednio ale wybieramy opcje Properties . Pokaże się okno Project Properties - „nazwa projektu” a w nim klikamy na opcje Libraries następnie klikamy na przycisk Add/JAR Folder pojawi się nowe okno nazwie Add/JAR Folder a w nim musimy pokazać bibliotekę, którą netbeans ma przyłączyć do projektu (podobnie jak przy szukaniu i instalowaniu naszego projektu w oknie-panelu o nazwie Projects ) i zatwierdzić klawiszem Open w prawym dolnym rogu.
Teraz w oknie-panelu Projects klikamy na „plusik” przy naszym projekcie, potem na „plusik” przy Source Packages dalej klikamy na „plusik” przy paczka i klikamy na plik o rozszerzeniu *.java (FTDI.java) otworzy się nasza aplikacja gotowa do edycji. Teraz możemy dokonywać swoich zmian, a potem kompilacja i uruchamianie. Jak to zrobić to opisałem w poradniku MójPoradnik.doc.
Poza środowiskiem Natbeans (Netbeans zamknięty) nasza aplikacja działa jeżeli z naszego projektu (w tym przypadku USB_FTDI_UART) skopiujemy katalog o nazwie dist (w nim musi być wraz z katalogiem lib bo w nim jest potrzebna do działania biblioteka i plik *.jar) do dowolnego miejsca na dysku komputera a w nim uruchomimy USB_FTDI_UART.jar klikając na ten plik.
Projekt tu opisany nie posiada biblioteki JavaFTD2XX-0.2.6.jar ponieważ waży ona 1,94 MB i nie mogłem jej przesłać, ale można ją sobie sięgnąć z internetu z podanego adresu i koniecznie trzeba ją zainstalować w naszym projekcie (bo bez niej aplikacja nie zadziała) w netbeans'ie, a jak - to wyżej opisałem. Po poprawnym zainstalowaniu biblioteki i skompilowaniu naszej aplikacji netbeans stworzy w projekcie katalog dist a w nim katalog lib z potrzebnymi bibliotekami oraz plik typu *.jar (plik uruchamiający program)

Piotr


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO