Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 06:41


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 mar 2016, o 20:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2014
Posty: 79
Pomógł: 0

Witam.
Przeszukuje internet w celu zapoznania się z tematem komunikacji RS232, chciałbym taką najprostszą komunikację złożyć z moją atmega8. Wszędzie są jakieś przejściówki, kurcze już nie wiem o co w tym chodzi. W natłoku informacji już się pogubiłem dlatego pisze tu na forum. Bo tak naprawdę nie wiem kiedy i po co stosować różnego typu przejściówki RS232.

Może też powiem co chce uzyskać, najzwyklejszą komunikację Atmegi z komputerem przez USB. Tak naprawdę potrzebne są mi sygnały TX i RX.
Może ktoś ma linka gdzie będą informację jak wystartować z tym tematem, niestety nie posiadam BB a wiem że jest tam temat opisany.


Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2016, o 20:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Komunikacja RS232 w wersji najprostszej wykorzystuje 2 linie danych TX i RX. Ale standard RS232 definiuje napięcia na pinach w zakresie -12V / + 12V. Procesory pracują w standardach <= 5V i dostępny w nich RS232 jest tak na prawdę wersją RS232 TTL - pracujący w logice 0V / VCC. Aby podłączyć do PC musisz przejść na prawdziwy standard RS232, wykorzystując np. układ MAX232.
Jeżeli chcesz podłączyć do komputera po USB to musisz mieć odpowiednią przejściówkę dającą na wyjściu odpowiedni poziom sygnału. Czyli jak chcesz podłączyć bezpośrednio do procesora, to nie może być wyjście standardowe RS232, tylko RS232 TTL (jak masz w przejściówce złącze DB9, to na pewno masz tam standardowy RS232, więc nie możesz podłączyć bezpośrednio do procesora).

--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

Jak będziesz wybierał przejściówkę USB - RS232 TTL, to zwróć dodatkowo uwagę jeszcze na poziom napięcia wyjściowego. Czy jest to 5V czy 3.3V, czy może masz zworkę i możesz przełączyć 5V / 3.3V.
Często przejściówki mają wyjście VCC, którym możesz zasilić swój układ.
Jak nie wiesz co wybrać, to proponuje zajrzyj do sklepu Atnela http://www.atnel.pl/atb-usb-rs232.html :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2016, o 20:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2013
Posty: 435
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 6

Hejka,

Ja ze swojej strony dodam, że jeśli nie masz BB, a chcesz stworzyć komunikację to w tym pliku znajdziesz potrzebne Ci informację :)
A jeśli chodzi o sprzęt to tak jak kolega wyżej napisał, jeśli będziesz używał USB, to bardzo fajne konwertery są na układzie FT232 i taki bym polecał :).

Pozdrawiam


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 mar 2016, o 21:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2014
Posty: 79
Pomógł: 0

Nie wiem dlaczego ale jakoś ciężko mi to zrozumieć, jeżeli bym wykorzystywał złącze DB-9 takie jak do rs-232 to trzeba zbudować układ oparty na max232 tak ??

Nie rozumiem tego, avr zasilam 5V i poziomy napięć sterujących też są 0V lub 5V to dlaczego nie może to być podłączone bezpośrednio do usb?? Czegoś nie rozumiem :(
Więc jak chce zrobić komunikację po RS232 uC z PC przez USB to wystarczy sama przejściówka ?? Max232 nie jest potrzebny ??

Przepraszam Was ale jakoś nie mogę tego ogarnąć :/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 mar 2016, o 21:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ghann napisał(a):
Przepraszam Was ale jakoś nie mogę tego ogarnąć :

To zajrzyj tutaj:

http://atnel.pl/atb-usb-rs232.html

ale przede wszystkim obejrzyj to: https://www.youtube.com/watch?v=0AyR80IKqNU

wtedy sporo ci się wyjaśni

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 mar 2016, o 21:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Poczytaj sobie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/RS-232

Z procesora masz wyjście USART - taki RS232 w TTL ("0" - 0V, "1" - 5V). MAX robi tylko konwersję napięć (+/- 12V).

USB i RS232 (USART) są to zupełnie inne standardy transmisji. Tak jak nie dogadasz się z Chińczykiem (mimo, że obydwoje jesteście ludźmi), tak samo nie dogada się RS232 z USB bez TRANSLATORA w postaci układu np. FT232

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 mar 2016, o 09:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Cytuj:
Nie rozumiem tego, avr zasilam 5V i poziomy napięć sterujących też są 0V lub 5V to dlaczego nie może to być podłączone bezpośrednio do usb?? Czegoś nie rozumiem :(
Więc jak chce zrobić komunikację po RS232 uC z PC przez USB to wystarczy sama przejściówka ?? Max232 nie jest potrzebny ??

Musisz popatrzeć szerzej na świat. Typowe przejściówki USB-RS232 produkowane są dla świata komputerowego a nie programistów mikroprocesorów. Dlatego są przejściówki mające na wyjściu złącze DB9 i standardowy "wysokonapięciowy" RS232 a nie RS232 TTL. I jak taką zastosujesz to musisz wrócić na napięcie 0-5V (0-3.3V) poprzez zastosowanie np. układu MAX232.
Jeżeli kupisz produkt dla zastosowań hobbistycznych, do podłączania do mikroprocesorów, to na końcu przejściówki nie masz złącza DB9 tylko goldpiny lub luźne kabelki. I wtedy masz standard RS232 TTL i możesz podłączyć bezpośrednio do procesora.
Jeszcze 10 lat temu we wszystkich urządzeniach automatyki rządził interface RS232 i każdy porządny komputer miał takie złącze. Więc budowało się układy mikroprocesorowe także z prawdziwym RS232. Wtedy także przejściówki USB-RS232 często miały 2 układy - konwerter USB -RS232 TTL i RS232TTL - RS232. Potem zaczęto robić takie układy w jednej obudowie. Jednak jak zaczęły znikać złącza RS232 w komputerach, to zaczęto się zastanawiać po co konwertować sygnał 0-5V wychodzący z USB na +/-12V by potem znowu wrócić na 0-5V. Teraz jest moment, że tylko urządzenia automatyki używają standardu RS232 (jak nie RS485) a świat mikroprocesorów już korzysta typowo z logiki RS232 TTL.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 mar 2016, o 21:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2014
Posty: 79
Pomógł: 0

Poczytałem, obejrzałem i w efekcie zrozumiałem :D No dziękuję bardzo za wszystkie linki i pomoce naukowe :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO