Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 13:13


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 gru 2015, o 19:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 283
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 17

Na początku myślałem, żeby przejść z tematem do porządku dziennego, zapomnieć i nie wracać... Ale po dłuższej refleksji stwierdziłem, że trzeba go jednak "pociągnąć" - bo może moje doświadczenie przyniesie refleksje innym użytkownikom.
W czym rzecz? Historia niepozorna, ale ucząca...
Nie zagłębiając się w szczegóły, powstały dwa prototypy pewnego urządzenia, które miało sterować fazowo mocą urządzeń zasilanych z 230V. Obydwa identyczne, na procesorze ATMega8. Płytka PCB zaprojektowana "zgodnie ze sztuką". Jedno urządzenie wylądowało na testy u kolegi, drugie miałem u siebie.
Na początku obydwa działały zgodnie z założeniami - ale to był etap testowania oprogramowania pod względem użytkowym, czasami dokonywaliśmy drobnych "kosmetycznych" zmian. Program używał wgranego bootloadera, a aktualizacja oprogramowania odbywała się zdalnie za pomocą modułów AtnelWiFi. Na tym etapie wszystko działało zgodnie z oczekiwaniami.
Potem przyszedł czas na testy całego urządzenia - już jako soft + hardware z symulacją środowiska docelowego. I o ile urządzenie u kolegi
nie sprawiało jakichkolwiek problemów, to o dziwo mój egzemplarz "szwankował". Zaczęło się od tego, że przy kilkukrotnym szybkim włączeniu/wyłączeniu zasilania urządzenia program przestawał działać. Pomagało dopiero ponowne przeprogramowanie procesora. Cały czas używając bootloadera. Na początku nie wiedząc o co chodzi, zaczęliśmy doszukiwać się problemów softwerowych - ale szybko okazało się, że program jest OK. Przez przypadek postanowiłem w akcie desperacji porównać wsad procesora gdy urządzenie pracuje prawidłowo i gdy się zepsuło. No i to był strzał w 10! Okazało się, że po takim
"pstrykaniu" zasilaniem kasował się flash procesora! Pierwsze co przyszło mi do głowy - to pewnie "szpilki" na zasilaniu. Poszły w ruch transile, diody Zenera, dodatkowe kondensatory, nowy stabilizator - i NIC! Pozostało wymienić procesor. I tak też zrobiłem, ale okazało się, że po wymianie jest IDENTYCZNIE! Nadal sam kasował się flash:
Obrazek

Aby było ciekawiej - w tym czasie na płytce u kolegi - ZERO PROBLEMÓW! Za którymś tam razem okazało się, że nie wystartował
bootloadrer i musiałem wgrać program za pomocą programatora po złączu ISP. Tym razem program wgrałem bezpośrednio za pomocą MKAVRkalkulatora. Jakież było moje zdziwienie, gdy się okazało, że urządzenie działa i jest niewrażliwe na szybkie włączanie/wyłącznie zasilania. Po prostu - działało i nie chciało się zepsuć!
Nie mogąc znaleźć w tym jakiejkolwiek logiki - ponownie wgrałem do procesora bootloader i za jego pomocą wgrałem program do procesora. I co? - oczywiście po kilku "pstrykach" urządzenie przestało działać. Szybkie porównanie zgranej zawartości flash i ponownie skasowane fragmenty! ZONK na całego.
Kilkukrotnie powtórzyłem porównanie działania urządzenia z bootloaderem i bez niego. WNIOSEK - z bootloadrem flash się kasuje, bez bootloadera działa prawidłowo. Nie dawało mi to spokoju, dlaczego tak się dzieje tylko na moim urządzeniu, a na identycznym testowanym u kolegi jest wszystko OK...
Postanowiłem kolejny raz wymieć procesor - trzeci z kolei. I co? Na kolejnym procesorze NIC się nie dzieje! Czy jest wgrany bootloader, czy nie - urządzenie jest niewrażliwe na szybkie włączenia/wyłączania zasilania, po prostu działa prawidłowo! Aby się upewnić urządzenie testowałem przez 3 dni! Ani razu nie musiałem interweniować - działa prawidłowo do dziś.
Ponieważ jestem bardzo dociekliwy, postanowiłem przyglądnąć się AtMedze ostatnio wylutowanej z układu - na której kasował się flash. A to co porównałem przedstawiam na zdjęciach:

Obrazek

W/g mnie ATMega jest podróbką! Nie trzeba być za bardzo spostrzegawczym, aby odnaleźć różnice. Pierwsza od lewej jest ATMega wadliwa, następnie ATMega168 wzięta do porównania, a kolejne zdjęcie to ostatnio wlutowana i działająca ATMega8. Pod spodem są zdjęcia strony bottom ATMeg. Co ciekawe, podróbka ma dwa wytłoczenia o nieregularnym kształcie i napis KOREA. W oryginalnych jest TAIWAN. Napis TAIWAN pojawia się również w innych ATMegach, które sprawdził kolega w swoich zasobach - ja już nie dysponował kolejnymi :)

Po co to wszystko piszę????

Otóż po to, aby nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków o układach. Jeszcze gdy nie wiedziałem w czym jest problem konsultowałem się z doświadczonymi konstruktorami i niektórzy sugerowali, że ATMegi takie są, że to badziewo, że nic nie zrobię, że tak ma być.
Prawda okazała się bardziej banalna, ale bardzo trudna do zdiagnozowania. Zapewne ktoś uważny zapyta - dlaczego dwa procesory kasowały flash, a jeden (ten w drugim urządzeniu) działał prawidłowo? Otóż, to przeanalizowaniu sprawy, okazało się, że dwie pierwsze "podrobione" ATMegi pochodziły z jednej dostawy z pewnego znanego sklepu detalicznego z podzespołami, zaś procesor w kolegi urządzeniu z całkowicie innej dostawy od dużego Polskiego dystrybutora. Trzecia ATMega która pracuje do tej pory również pochodziła z "pewnego" źródła.
Proszę nie zrozumieć mnie źle, ale czasami młodsi koledzy, a szczególnie początkujący mają problemy i nikt im nie może pomóc, bo nie wiadomo o co chodzi z niedziałającym kodem. A może powinniśmy zadać sobie na samym początku pytanie - skąd pochodzi nasz procesor? Jak widać na moim przykładzie, można się nieźle przejechać. Teraz nauczony tym doświadczeniem, na pewno będę brał poprawkę, że może przyczyna tkwi w podróbce! Wiem, zaraz odezwą się głosy, że to skrajny przypadek - owszem, może i tak - ale takich przypadków będzie więcej!!! Ja sobie poradziłem tracąc kilkadziesiąt godzin na różne testy, ale obawiam się, ze jeśli taki przypadek przytrafiłby się początkującemu koledze - to zrezygnowałby, twierdząc, że może on się nie nadaje na elektronika programistę?
Przeglądając zasoby internetu można natknąć się na podobne jak moje spostrzeżenia:

https://www.sparkfun.com/news/350

Mam nadzieję, że nie zanudziłem zbyt długim opisem, ale uważam, że temat jest warty poruszenia.
Jestem ciekawy Waszego zdania. A może dysponujecie zdjęciami podobnych podróbek?

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 20:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2015
Posty: 269
Pomógł: 34

Miałem przy sobie atmega8A był na niej napis KOREA. Czyli co podróbka? :( Na procku atmega 328 (tht) z sklepu atnel widnieje napis TAIWAN i na procku Atmega32A również z sklepu atnel jednak widnieje napis CHINA. Mam nadzieję, że mogłem napisać o tym, że te procki są z sklepu atnel. :oops: atmega 328 i atmega32 działa w zakresie w jakim zdążyłem je przetestować dobrze.(atmegi 8 nie sprawdzałem jeszcze). :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 20:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 283
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 17

Nie napisałem, że wszystkie z napisem KOREA to podróbki. Zauważ, że to co jest charakterystyczne to dziwne przetłoczenia w układzie w/g mnie podrobionym. Czy w Twoim też są takie przetłoczenia?

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 20:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2015
Posty: 269
Pomógł: 34

W atmega8 z napisem KOREA jest wytłoczenie w atmega328 (tht) TAIWAN nie ma wytłoczenia i w ATMEGA32A z napisem CHINA nie ma wytłoczenia. Attiny88 napis (głowy nie dam uciąć bo ten napis ma mega małe literki) TAIWAN i nie ma wypustek. ;)



Ostatnio edytowano 13 gru 2015, o 20:54 przez Bartek123, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 20:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

A właśnie wczoraj miałem problem z mega32. Po wyłączeniu zasilania musiałem na nowo wgrywać program.Tez przez bootloader. Pol dnia kombinowałem czemu nie działa za czym zaskoczyłem, ze to po wyłączeniu zasilenia tak sie dzieje. Po wymianie procka wszystko dobrze. Jak do tej pory to pierwszy taki przypadek.Nie wiem czy to podróbka czy nie.Raczej wszystkie mam z tego samego sklepu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 20:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Bartek123 napisał(a):
Miałem przy sobie atmega8A był na niej napis KOREA. Czyli co podróbka? Na procku atmega 328 (tht) z sklepu atnel widnieje napis TAIWAN i na procku Atmega32A również z sklepu atnel jednak widnieje napis CHINA. Mam nadzieję, że mogłem napisać o tym, że te procki są z sklepu atnel.

Widać, że mało uważnie przeczytałeś artykuł i moim zdaniem kompletnie nie rozumiesz w czym rzecz. Autor specjalnie pewnie nie podawał źródeł zakupu bo:

- po pierwsze są to pewne podejrzenia co do podrobionych procków i temat sam uważam za BARDZO CIEKAWY i godny poruszenia
- po drugie nie każda firma nawet duża, która sprzedaje procki w Polsce jest w stanie się ustrzec przed jakąś np przypadkowym zakupem podróbek

tym bardziej, że producenci podróbek (głównie z Chin szaleją) Ba! .... sam dodam tu pewną ciekawostkę, sam kiedyś chciałem kupić pewną partię procesorów w Chinach - na szczęście miałem tam uczciwego sprzedawcę ... ale ciekawostka, mówię że był uczciwy ale dlaczego ;) ???

Z rozbrajającą uprzejmością pytał mnie przy każdym produkcie praktycznie o który zapytałem

1. chcesz produkt w wersji China Quality - będzie kosztował XXX USD
2. czy chcesz produkt Original Quality - ale ten będzie kosztował XXX+YYY USD

------------------------------------------------------------------------------------------------------

To:

https://www.sparkfun.com/news/350
https://www.youtube.com/watch?v=3V2W1dG6pw8
http://andybrown.me.uk/2015/05/31/cheap-atmega8/


pokazuje wg mnie TYLKO jedno - że warto zdać sobie sprawę na co się decydujemy czasem - jeśli wprost kupujemy produkty na chińskich portalach aukcyjnych, ale nie tylko na chińskich oczywiście (aliexpress, alibaba itp) bo jak widać również na ebay ale i na naszych serwisach - szczególnie gdy widać że jakiś procek (ale nie tylko procek - inne układy również) są "dziwnie" tanie

Ja tu nie twierdzę, że WSZYSTKO co jest na tych chińskich portalach jest podróbką, a nawet jak jest i jeśli ktoś chce kupić i zaryzykować to co komu do tego?

Raczej chciałbym tylko zwrócić uwagę na to - że nie ma co gloryfikować jak to robią na niektórych blogach - opowiadając o tym jak to warto WSZYSTKO kupować w Chinach "bo tanio" .... "bo tanio"

Podkreślam, że podróbki nie dotyczą TYLKO procków, tylko procków Atmela .... W zasadzie to powiedzieć można, że podróbki, które są w chinach to często po prostu popularne w Europie scalaki ... ale tak samo się to tyczy mnóstwa innych produktów - chociażby odzieży czy czegokolwiek ...

Za to bywają różne chińskie oryginalne i przez nich tworzone produkty, które warto tam kupować ... czemu nie - TYLKO trzeba po prostu umieć zachować zdrowy rozsądek

Ja po takim OPISANYM tu u nas przypadku - będę miał więcej pokory jak nieraz jakiś początkujący będzie twierdził, że ma uszkodzony procek - bo do tej pory to twierdziłem w 99,99% że to niemożliwe .... a teraz ten procent się u mnie zmniejszy do 98% ;) Bo nadal trzeba wyważyć - i jak widać po opisie te (być może podróbki) z którymi spotkał się autor - tzn ich wady nie objawiły się w programie do migania diodą LED czy jakiegoś prostego użycia, prostych programów - gdzie jak pamiętam nieraz początkujący mi pisali - że np w procku zepsuł mu się JEDEN timer sprzętowy ;)

Tu wylazło to na prawdę w pracy w OSTRYCH warunkach, w okolicy 230V w okolicy zmiennych pól magnetycznych i nawet pomimo zastosowania wielu zabezpieczeń o jakich pisał autor

dlatego uważam, że pomimo iż odbyło się to na dwóch prockach i być może nie jest to jakiś miarodajny w 100% test to jednak WYRAŹNIE widać w czym rzecz. A analiza zawartości pamięci FLASH i to nie tak że cała się skasowała a kilkadziesiąt bajtów to jednak - w sumie porządnie opisany przykład ....

W porównaniu z tym co piszą i pokazują ludzie ale i poważne firmy w internecie również można podejrzewać że i tu mamy z podróbkami do czynienia.

Nie można jednak z tego wyciągać wniosków jak kolega którego zacytowałem - że jak zobaczy napis TAIWAN czy KOREA to od razu wpada w panikę że ma podróbkę (już nie ważne z jakiego źródła) ...

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

grzeniu 73 napisał(a):
A właśnie wczoraj miałem problem z mega32. Po wyłączeniu zasilania musiałem na nowo wgrywać program.Tez przez bootloader. Pol dnia kombinowałem czemu nie działa za czym zaskoczyłem, ze to po wyłączeniu zasilenia tak sie dzieje. Po wymianie procka wszystko dobrze. Jak do tej pory to pierwszy taki przypadek.Nie wiem czy to podróbka czy nie.Raczej wszystkie mam z tego samego sklepu.

Panie kolego - zobacz co zrobił i jak opisał i jakie testy i w jakich warunkach zrobił autor testu ... przy okazji pokazał zdjęcia - porównał - wykonał sporo pracy

więc proszę bez popadania w histerię początkujących, którzy po takim wątku teraz będą każdy przypadek swojego błędu tłumaczyć tym, że to chyba podróbka ... no bez przesady.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 20:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Ja spotkałem się z podróbką układów SAA1064 PHILIPS . To jest sterownik czterech segmentów LED ze sterowaniem za pomocą magistrali IC2. Philips przestał produkować te układy w 2015 roku.
Niektóre sklepy oferują sprzedaż z zapasów 1 lub 2 szt. takich układów. Ja potrzebowałem 4 takie układy i znalazłem sklep internetowy robotechnik.abc24.pl.
Zamówiłem w tym sklepie: SAA1064 układ scalony Philips - SZT: 4 CENA: 16,00 WARTOŚĆ: 64,00
DOSTAWA: PRIORYTET- pobranie do 1kg Poczta Polska CENA: 25,00
CAŁKOWITA WARTOSC ZAMÓWIENIA: 89,00
Układy wlutowałem do przejściówki SOP28/DIP28 i.......wyświetlacz nie działa,..... ani jedna sztuka. Po rozmowie telefonicznej w sprawie reklamacji uzyskałem odpowiedź, że układy scalone po wlutowaniu nie podlegają reklamacji........ kropka.
Nadmienię że układy SAA1064 w obudowie SOP24 zakupione w TME były sprawne, ale już ich nie ma.

Na tym zdjęciu jest układ sprawny w obudowie DIP24 PHILIPS, jakie stosowałem przez kilkanaście lat.

Obrazek



Obrazek

Na tym zdjęciu niesprawny w obudowie SOP24, 4 sztuki zakupione w robotechnik.abc24.pl.

Owszem, można jeszcze kupić pojedyncze SAA1064 w obudowie DIP24, ale ceny są krotne. Teraz przeszedłem na wyświetlacze LCD, oczywiście koszty przerobienia płytek PCB trzeba wziąć pod uwagę. Nie ma innego wyjścia.



Ostatnio edytowano 13 gru 2015, o 22:13 przez elsat1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 21:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Przecież napisałem,ze nie wiem czy to podróbka i ze taki przypadek miałem tylko raz.Specjalnie tez nie podałem sklepu. Tez nie zaczynałem sam tematu.Po prostu miałem bardzo podobny przypadek.Procka wywaliłem i tyle. Uzupełnię tylko,ze to wszystko na tej samej płytce testowej z takim samym zasilaczem i z takim samym programem.
Wiec proszę nie pisać ,ze wszczynam panikę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 22:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

grzeniu 73 napisał(a):
Przecież napisałem,ze nie wiem czy to podróbka i ze taki przypadek miałem tylko raz.Specjalnie tez nie podałem sklepu. Tez nie zaczynałem sam tematu.Po prostu miałem bardzo podobny przypadek.Procka wywaliłem i tyle. Uzupełnię tylko,ze to wszystko na tej samej płytce testowej z takim samym zasilaczem i z takim samym programem.
Wiec proszę nie pisać ,ze wszczynam panikę.

Proszę nie gniewaj się, bo nie miałem zamiaru ironizować - to co napisałem ma na celu żeby w tym wątku prowadzić na prawdę dyskusję ale jeśli ktoś ma jakieś szersze doświadczenia tzn w tym sensie, że może coś konkretnie opisać - podać szczegóły itp itd

a ty sam piszesz, że miałeś podobny przypadek i procka wywaliłeś ..... no to pomyśl teraz na spokojnie ileż osób początkujących zaraz będzie wywalać procki po takich wypowiedziach - rozumiesz ?

Dlatego jeszcze raz WYRAŹNIE proszę o pisanie tutaj z dobrze opisanymi i ciekawymi przypadkami - a nie żeby się pojawiło mnóstwo postów typu: "ja miałem tak samo i wywaliłem procka"

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

elsat1 napisał(a):
Nadmienię że układy SAA1064 w obudowie SOP28 zakupione w TME były sprawne

Ten sprawny z TME to ten na dolnym zdjęciu ? na tej czarnej gąbce ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 22:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Sprawnego układu z TME nie ma na tej gąbce, on gdzieś tam pracuje poprawnie. Na gąbce są 2 układy SAA1064 obudowa SOP24, PODRÓBKA 100 %.;

Mam jeszcze jeden SAA1064 , którego nie lutowałem do przejściówki, mogę ci wysłać do sprawdzenia jak nie ufasz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 22:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

elsat1 napisał(a):
mogę ci wysłać do sprawdzenia jak nie ufasz.

ależ ja nie potrzebuję - pytam z ciekawości bo myślałem że też można będzie porównać na zdjęciu nadruki

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 23:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Jak Ktoś wywali to będzie parę złotych plecy.:) Nie sadze,zeby ten temat spowodował masowe wywalanie części przez okno. Gdyby ten temat byl wczoraj to może straciłbym mniej czasu na szukanie przyczyny.Jako,ze to płytka testowa to zacząłem od sprawdzania kebelkow ,wyczyściłem piny procesora.Szukałem buga w programie mimo ,ze bylo tylko parę linijek kodu. Dopiero po czasie zauważyłem ,ze to sie dzieje ,tylko po odłączeniu zasilania.Kasował sie tylko program,bo bootloader działał.
Z drugiej strony sami sie godzimy na to,bo szuka sie zazwyczaj tańszych części i można mniemać,ze jeżeli kupuje sie coś dwa,trzy razy taniej to nie jest to raczej orginal.Po samych nadrukach widać różnice. Na niektórych ciężko cokolwiek odczytać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2015, o 23:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Ok, ty zaprogramowałeś procka i działał parę chwil. A te nieszczęsne SAA1064 (podróbki) w ogóle nie działają (sprawdziłem 3 sztuki, 1 sztuka nie lutowana, nie sprawdzona).
Jednym słowem nie stać mnie na ARBITRAŻE z handlowcami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 00:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

grzeniu 73 napisał(a):
Z drugiej strony sami sie godzimy na to,bo szuka sie zazwyczaj tańszych części i można mniemać,ze jeżeli kupuje sie coś dwa,trzy razy taniej to nie jest to raczej orginal.Po samych nadrukach widać różnice.

I właśnie dlatego myślę, że taki wątek ma sens - warto mieć tę świadomość ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 00:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2014
Posty: 267
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 38

Niekiedy taka drobnica jak diody prostownicze 1n4007 czy mostki prostownicze albo wyparowywały albo działały według upodobań w warunkach dużo poniżej niż zakłada pdf, akurat taki niefart pojedynczego zakupu w sieci, ale np tranzystory toshiby są nieźle podrabiane. Czy np wzmacniacze operacyjne np opa2604, miałem jednego leżaka wiec dokupiłem drugiego oampa oczywiście alledrogo, wstawiłem do przedwzmacniacza, leżak działa idealnie a ten z aukcji wzbudza się także spore różnice w obudowie, opisach na nóżkach kończąc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 07:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Jakiś czas temu poczyniłem sterownik lamp dziennych na ledach 1W. Miałem dokładnie taki sam problem jak kolega - autor tematu. Mianowicie gdy układ posiadał botloader to co kilka dni się kasował, jak wgrałem soft przez spi to układ działał długo i poprawnie. Z czystej ciekawości wylutuję dziś uC i porównam z innym porobie fotki i podzielę się doświadczeniami.

Też robiłem test na flash uC i miałem dokładnie tak samo fragmentami wyczyszczony flash.

Natomiast do stacji meteo zakupiłem lokalnie 4 nRF24l01 które za choinkę nie działały. Na następny dzień doszły do mnie nRF24l01 z Telmal i te ruszyły od kopa. Różnice widać gołym okiem. Jak wrócę z pracy wykonam fotki które porównają nRFy.

Wątek fajny dzięki któremu wiem już co może być nie tak w moich lampach dziennych że flash się częściowo kasował.

Pozdrawiam

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 07:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 283
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 17

majster napisał(a):
... Z czystej ciekawości wylutuję dziś uC i porównam z innym porobie fotki i podzielę się doświadczeniami.



Dzięki majster, czekamy na fotki i wynik "dochodzenia" :)

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 18:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Więc tak na pierwsze porównanie wrzucam fotki nRF24l01 jedna są z TELMAL a druga z Bydgoszczy
celowo nie podam sklepu w Bydgoszczy bo na zakupione 4 sztuki żadna nie działa natomiast 10 kupionych sztuk w TELMAL i wszystkie działają od kopa :) przed chwilką podmieniałem jedną po drugiej w stacji meteo więc jestem pewny tego co piszę. Z telmala wszystkie 10 sztuk działa z Bydgoszczy zakupione 4 sztuki i żadna nie działa trzymam je bo może kiedyś jak jeszcze tam będę jechał to po prostu oddam je Panu w sklepie wiem że nie dostanę zwrotu kasy ale te z Bydgoszczy były o 6 zł droższe od sztuki.

Pliki tworzone przeze mnie trochę ważą bo zależało mi na jakości zdjęcia.
Porównajcie sobie sami:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oryginalnych plików niestety nie zamieszczę bo spakowane ważą 22,7 MB myślę że powyższe porównanie wystarczy.

Teraz wytłumaczę dlaczego sądzę że to jest prawdopodobnie chińska podróbka / zamiennik ...
Jedno i to najważniejsze:

Pytanie:
Dlaczego ktoś zakrywa scalak który oryginalnie pokazany jest w nocie PDF i są podane dokładne jego dane ?

Odpowiedź jest prosta:
Dlatego jest zakryty aby nie było widać że to chiński podrobiony scalak z którym będą problemy - radio nie działa nic z tym nie zrobisz :(


PS:
Za moment odlutuję tę Atmegę32 co jej Flash się częściowo kasuje jak jest botloader i zobaczę co ona tam ma pod spodem.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 19:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 283
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 17

Dzięki majster za zainteresowanie tematem. Te "podróbki"NRF'ów to tzw. nRF24L01 LOW-COST - zobacz ile jest ich na alledrogo... szok, że to ludzie kupują.
Nie tylko u Ciebie nie działają, np:

http://forum.mysensors.org/topic/1153/we-are-mostly-using-fake-nrf24l01-s-but-worse-fakes-are-emerging/3

https://ncrmnt.org/2015/03/13/how-do-i-cost-optimize-nrf24l01/

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 20:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

buz11 napisał(a):
Dzięki majster za zainteresowanie tematem. Te "podróbki"NRF'ów to tzw. nRF24L01 LOW-COST - zobacz ile jest ich na alledrogo... szok, że to ludzie kupują.
Nie tylko u Ciebie nie działają, np:
https://ncrmnt.org/2015/03/13/how-do-i-cost-optimize-nrf24l01/



Z tego linka to już całkowity low-cost ani rezystorów anie kondensatorów nieźle :)
A gość miał taki duży słoik ok 1 litrowy tych nRF`ów :) Mimo wszystko jak będę u niego to mu zwrócę uwagę że będzie miał problem bo gdybym miał jeszcze paragon pojechał bym do niego z tymi z TELMAL i tymi jego pokazał mu że z TELMAL działają a od niego nie i niech zwraca kasę lub wymienia na działające :)
Całe szczęście od niego miałem 4 sztuki :) ufff
Zamówienie w TELMAL było tego samego dnia co zakupiłem tamte po prostu znalazłem sklep w necie byłem w Bydgoszczy mówię a co mi tam jeden dzień do przodu przecież muszą działać a jak widać na moich obrazkach i twoich linkach wcale nie muszą :(

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 20:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

panowie dobrze że poruszyliście temat podróbek , bo niestety jest i będzie i poniekąd sami ponosimy za
to winę ... chcemy dużo , szybko i tanio no i chińczyki nam to dają ... ale mniejsza

w przypadku problemów z bootloaderem nie doszukiwałbym się takich właśnie rzeczy że podróbka zaraz , z prostego powodu
kupowane oryginalne części w sklepie ATMEL bezpośrednio głównie Układy rodziny SAM - podstawowy problem z bootloaderem
fabrycznym --- samba nie działa prawidłowo i nie wykrywa procka wcale , albo sporadytcznie , problem dotyczy też Xmeg A3xxx
z USB ... Flip nie radzi sobe z wykrywaniem procka , jak wykryje i się wgra soft co jakiś czas sam się ulatnia i trzeba wgrać
od nowa , a znów procek się nie daje wprowadzić w bootloader ... to nie świadczy o podróbce

zauważcie że wgranie poprzez programator powoduje prawidłowe działanie ...

No chyba że ATMEL tez sprzedaje podróby to wtedy ja odpadam od takiego czegoś ... i rzucam w diabły produkty ATMELA :)

SLUGI kiedyś trafiały na rynek polski za psie pieniądze .... co ciekawe nie były to podróbki , a odpady produkcyjne ATMELA
nie testowane ... niektórzy robili na tym niezły buisnes ... lokalne małe sklepiki gdzie raz na jakiś czas wpadał gimbus po 2 rezystory pomyslcie ... rolka 3K ATmeg 328 np za 10usd - nawet wstępna weryfikacja pokazała że 300 szt się daje zaprogramować i już interes się kręci czysty zysk :)

dlatego niema co demonizować ... co do ATmeg bootloadera używam tylko w Arduino w sumie i tu też ciekawostka
ORYGINALNE WŁOSKIE ARDUINA od legalnego dystrybutora swoje kosztujące w boxie itd... -- sporadycznie bootloader ulega zniknięciu , program się nie wgrywa do końca , albo wgra się i nie działa -- pomaga tylko wgranie ponowne bootloadera ale za jakiś czas dzieje się to samo ...

Chińskie klony zachowują się lepiej tutaj :) co za ironia :)
chyba że Arduino do swoich drogich płytek daje podrobione china quality procki.

Co gorsza .. procek może być oryginalny ale uszkodzony ubity przez ESD ... widzieliście jak są przechowywane w sklepikach ??
ileś tam sztuk wrzucone do szufladki walające się na qupie ... no sorki , ale jak kupowąłem z ATMELA to zawsze dostawałem
w foli antystatycznej dipy w gąbeczce , a smdki na sitkach każdy układzik osobno,

I teraz tak 1000 atmeg przeżyje, a 1001 dostanie strzała i coś nie bangla ale to się ma prawo zdarzyć średnia to 10szt na 100
i to nie świadczy o podróbce ...

dlatego pisze o tym bo skupiacie się na czymś co może akurat w tym wypadku nie miało miejsca ... i nagle każdy ma pełno podróbek... :)

Co do nRFów ... niestety tez zakupiłem kiedyś kilka tych low cost ... miałem szczęście bo kilka działało ... ale tylko dlatego że nie było innych a były mi potrzebne .. unikam kupowania modułów z zalaną struktura na płytce gdyż zwykle są problemy z nimi
i to w proporcji 70 do 40% , ale były tez tańsze od normalnych ... W tego typu modułach nagminnie trafiają się pęknięcia struktur krzemu , odpryski plastiku , który nie jest widoczny, a zrywa połączenie padu z punktem na strukturze. zwłaszcza jak są źle przechowywane -- np w słoiku w którym każdy sobie zamiącha i potrzepie ...

pamiętacie pegasusa ?? chińskie kartridże po kilku upadkach głupiały :) właśnie przez to że 80% miało właśnie sam krzem zalany plastikiem na płytce :)

Dlatego też nie demonizujmy że wszystko jest podróbą , 2 egzemplaże to nie jest dowód i to może być przypadek opisany wyżej
jakby kolega miał tak jak mi się trafiło w renomowanej firmie zakupić FT232r i nagle się okaząło że po update sterowników
wszystkie urządzenia padły ..... u klientów ... a było tego trochę .... to już jest kłopot i to duży bo przy kilkudziesięciu szt
to jest coś na rzeczy .... ale jak wspomniał jeden z kolegów ... lutowane układy nie podlegają gwarancji ....

:)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 21:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

SunRiver napisał(a):
panowie dobrze że poruszyliście temat podróbek , bo niestety jest i będzie i poniekąd sami ponosimy za
to winę ... chcemy dużo , szybko i tanio no i chińczyki nam to dają ... ale mniejsza

Szybko chciałem dużo nie bardzo i zakupiłem je w sklepie sądząc że nie będzie to LOW-COST jednym słowem zostałem oszukany.

SunRiver napisał(a):
Co do nRFów ... niestety tez zakupiłem kiedyś kilka tych low cost ... miałem szczęście bo kilka działało ... ale tylko dlatego że nie było innych a były mi potrzebne .. unikam kupowania modułów z zalaną struktura na płytce gdyż zwykle są problemy z nimi

Ja zakupiłem bo chciałem jak najszybciej sprawdzić stację meteo i dzięki Bogu zakupiłem tylko 4 sztuki a w między czasie leciały do mnie z TELMAL (nie robie reklamy po prostu te nRF`y są sprawdzone i pewne) i nie miałem szczęścia do wszystkich 4 sztuk ze sklepu w Bydgoszczy.

Również unikam kupowania modułów ale z CHRL :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 21:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

mirekk36 napisał(a):
gdzie jak pamiętam nieraz początkujący mi pisali - że np w procku zepsuł mu się JEDEN timer sprzętowy


tu jeszcze opiszę jeden przypadek .... który sami oceńcie ...

Dostałęm płytkę FRDM-KL25Z z Freescale taka mała ciekawostka z serii przed sprzedażowej z napisem not for sale ...
ładnie pięknie wszystko cacy ... ale problem był z z SPI i I2C ... nie działało prawidłowo ... no cóż taka była uroda mojej frdmki
i miała błędy w krzemie :)

a taki mały szczegół ja rózni od innych FRDM-KL25Z (poza napisem "not for sale")

wszyscy co kupili mają procek MKL25Z128VLK4, a na mojej jest MKL25Z128FRDM :)
ale to taka mała róznica .. że nie wszystko na mojej płytce działa i zachowuje się niekiedy dziwnie :)
na szczęście późniejsza jest normalna i działa dobrze :) ale już tam jest MKL25Z128VLK4 podobnie jak na Freebaord :)

Podróbka ... na pewno podróbka ..

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

majster napisał(a):
Szybko chciałem dużo nie bardzo i zakupiłem je w sklepie sądząc że nie będzie to LOW-COST jednym słowem zostałem oszukany.


przytoczony wpis nie dotyczył kolegi zakupu tylko ogółu ... przez który niestety są podróbki
bo do puki będzie choć 1 osoba która za to zapłaci .. .. proceder będzie trwał , a co gorsza rykoszetem
oberwie całkiem przypadkowa osoba ...


wierzcie lub nie , ale to co trafia na rynek chiński ma inna jakośc niż to co leci na EU i US

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 21:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 283
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 17

SunRiver napisał(a):
2 egzemplaże to nie jest dowód...

Sun, z szacunkiem do Twojej osoby i doświadczenia - ale się z Tobą nie zgodzę. 2 egzemplarze z których obydwa nie działają prawidłowo, na dwóch takie samo "dziwne" przetłoczenie - dla mnie to wystarczające dowody. Nie wspomnę o prawie tygodniu zmarnowanym na poszukiwanie przyczyny - dlatego uważam, że o takich rzeczach trzeba mówić i to głośno. Może dzięki takim wpisom, inni ludzie będą mogli oszczędzić swój czas.
SunRiver napisał(a):
co ciekawe nie były to podróbki , a odpady produkcyjne ATMELA nie testowane ... niektórzy robili na tym niezły buisnes ...

To tylko bardzo źle świadczy o ATMELU, że nie zutylizował tego, tylko jakimś cudem wypłynęło na rynek - wiadomo, że największe szanse, że kupią to amatorzy i nikt nie będzie pyszczył i dochodził swoich praw, bo tak jak napisałeś - przy 2 sztukach wadliwych można pomysleć, że to przypadek, ESD, przegrzanie przy lutowaniu etc...

SunRiver napisał(a):
wszyscy co kupili mają procek MKL25Z128VLK4, a na mojej jest MKL25Z128FRDM :)
ale to taka mała róznica .. że nie wszystko na mojej płytce działa i zachowuje się niekiedy dziwnie :)
na szczęście późniejsza jest normalna i działa dobrze :) ale już tam jest MKL25Z128VLK4 podobnie jak na Freebaord :)

Podróbka ... na pewno podróbka ..


To akurat to chyba nie jest do końca dobre porównanie, bo miałeś świadomość, że to nowy produkt i jak każdy może mieć "choroby wieku niemowlęcego" :)

SunRiver napisał(a):
wierzcie lub nie , ale to co trafia na rynek chiński ma inna jakośc niż to co leci na EU i US


W jakim znaczeniu, możesz rozwinąć myśl?

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 21:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

buz11 napisał(a):
Sun, z szacunkiem do Twojej osoby i doświadczenia - ale się z Tobą nie zgodzę. 2 egzemplarze z których obydwa nie działają prawidłowo, na dwóch takie samo "dziwne" przetłoczenie - dla mnie to wystarczające dowody. Nie wspomnę o prawie tygodniu zmarnowanym na poszukiwanie przyczyny - dlatego uważam, że o takich rzeczach trzeba mówić i to głośno. Może dzięki takim wpisom, inni ludzie będą mogli oszczędzić swój czas.

Jeśli to są dwa egzemplarze z tej samej serii i mają IDENTYCZNE zachowania jak opisane na początku ... podkreślam - IDENTYCZNE a tak to opisał autor, gdy tymczasem trzeci procek i inne działają normalnie i pokrywa się to ze sposobami prób identyfikacji podróbek na prezentowanych stronach w tym przez SparkFun ... to dla mnie to również JEDNOZNACZNIE świadczy o tym, że mamy tu do czynienia z podróbkami i to ewidentnie. Bo zostały przeprowadzone rzetelne testy ;) z tego co mi wiadomo ...

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

SunRiver napisał(a):
SLUGI kiedyś trafiały na rynek polski za psie pieniądze .... co ciekawe nie były to podróbki , a odpady produkcyjne ATMELA


Sun tutaj wybacz ale ja np się z tobą nie zgodzę z całym szacunkiem. Tzn absolutnie nie spieram się, czy coś takiego trafiło na rynek polski czy nie - bo nie wiem ..... Ale absolutnie nie wierzę, że zrobiła to firma Atmel czy też jakakolwiek firma producent by coś takiego zrobiła. Jeśli ktoś to zrobił to nielegalnie i równie dobrze można to traktować jako podróbki i tyle - aczkolwiek nie do wykrycia .... po zewnętrznych cechach. Ktoś kto sprzedaje takie odpady to ma na celu chyba tylko jedno - no hmmm złodziejstwo i to powinno być karalne. Chyba że byłoby to sprzedawane jako wyraźnie oznaczone (WADLIWE i przecenione) ....

Na zakończenie to powiem, że te całe SLUGI to właśnie podróby z Chin raczej wg mnie niż jakieś nieprzetestowane zapasy magazynowe. I właśnie o tym można tu sobie poczytać: https://www.sparkfun.com/news/350
gdzie ci co podrabiali nawet nie wiedzieli że na scalaku jest oznaczenie daty produkcji i strzelali tam babole że aż strach - czyli, że np ATmega328P była wyprodukowana niby w dacie gdzie jeszcze nie miała być prawa wyprodukowana bo jej Atmel nie stworzył. Więc to nie jest temat wypuszczenia nieprzetestowanych scalaków przez Atmela. To byłby strzał w kolano i stopę jednocześnie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 22:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

buz11 napisał(a):
un, z szacunkiem do Twojej osoby i doświadczenia - ale się z Tobą nie zgodzę. 2 egzemplarze z których obydwa nie działają prawidłowo, na dwóch takie samo "dziwne" przetłoczenie - dla mnie to wystarczające dowody.


no właśnie nie ... to świadczy że pochodzą z jednej serii ... to przetłoczenie nie jest dziwne
jest inne niż w innych fabrykach ... to wszystko ...

Przykro mi miałeś pecha po prostu że trafiły ci się 2 wadliwe egzemplarze , może były uszkodzone w sklepie gdzie kupowałeś ,
może uszkodziłeś je sam nieświadomie, 2 to naprawdę za mało ... jeszcze 2 do weryfikacji ..
dlatego dalej uważam ze nie musi to być podróbka ....

co innego masz 1 uszkodzoną , dobra zmieniasz na inną jest też źle ... weryfikujesz zasady montażu elementów
elektronicznych (opaska, uziomy, prawidłowość montażu, prawidłowość połączeń, sprawnośc innych elementów mających
wpływ na działanie, itd) , montujesz 3ci .... jest dalej źle ... to już świadczy o czymś i należy zareagować , ale dla pewności
montujesz kolejny z tej samej dostawy.
c

inaczej .. kupisz 100szt bss170 i masz pecha pod rząd wyciągasz z paczki nie do końca sprawny tranzystor ... podróbka ??
nie ... 10 na 100 zwykle jest do wyrzucenia , na 1000szt jednego producenta ledów trafia się 10-20 nie działających , 40 o innym odcieniu/barwie światła

podróbki ?? ,


Cytuj:
W jakim znaczeniu, możesz rozwinąć myśl?


Chińczyk nie kupić to co kupić europejczyk , chińczyk mieć jakość , chińczyk nie potrzebować reszta świata , to świat potrzebować chinczyk , świat chcieć tanio i dużo chińczyk produkować tanio i dużo ... świat się cieszyć , tanie , kolorowe , a że się psuje ?? za tanie by narzekać ... kupić nowe jeszcze bardziej kolorowe i tanie ....


Taka jest prawda ... dlatego czasem wypływają firmy które za rozsądną cenę oferują dobrą, a nawet wysoką jakośc produktów
np. THAOYU , WaveShare, czy Zhaoxian .... ale czasem ... (w przypadku kilku produktów THAOYU mam pewne ale.. ale to nie z powodu jakości wykonania i staranności - ale takiej bardziej etycznej .... nie mniej nawet to zrobili dobrze i jest tanie , a nieda się tego powiedzieć po innych f-mach , które aż nawet obudowę podrabiają ... i nie działa , lub chwilkę działa , a kosztuje krocie)

Nie będę mówił o jaki produkt chodzi .. bo to nie ten dział i czas ...
Na czysto chiński rynek trafiają produkty o znacząco wyższej jakości od tego co się przedziera do nas .. ale sami za to płacimy
i tego chcemy ... z drugiej strony ... jeśli z premedytacją decydujemy się na produkt chiński , to spodziewamy się wiadomego , zwłaszcza gdy jest to wyjątkowo w atrakcyjnej cenie ... i w tym nic złego nie widzę ...

gorzej jeśli robimy zakup nieświadomie -- za cenę oryginału w miejscu gdzie nie powinno do tego dojść ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 22:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
inaczej .. kupisz 100szt bss170 i masz pecha pod rząd wyciągasz z paczki nie do końca sprawny tranzystor ... podróbka ??
nie ... 10 na 100 zwykle jest do wyrzucenia , na 1000szt jednego producenta ledów trafia się 10-20 nie działających , 40 o innym odcieniu/barwie światła

Sunik - jak się zdarzy no powiedzmy 1% , niech będzie 2 albo i nawet 3% uszkodzonych diod na tysiąc - to jeszcze można przyjąć ... ale jak się zdarzy 10% to sorki - to już raczej podróba

Toż fakt że zwykłe elementy dyskretne jak diody czy tranzystory - że są podrabiane w Chinach - toż to oczywista oczywistość ;)

Tak się składa, że troszkę tych zestawów czy innych modułów już produkuję od kilku lat i jak ognia unikam kupowania tańszych chińskich elementów bo raz już kiedyś kupiłem - nawet głupie rezystory ;) jak na 4000-5000 szt w rolce 10 % jest padniętych to o czym to świadczy ? No o produkcji chińskiej nie ma że boli .....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 22:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

mirekk36 napisał(a):
Na zakończenie to powiem, że te całe SLUGI to właśnie podróby z Chin raczej wg mnie niż jakieś nieprzetestowane zapasy magazynowe. I właśnie o tym można tu sobie poczytać: https://www.sparkfun.com/news/350
gdzie ci co podrabiali nawet nie wiedzieli że na scalaku jest oznaczenie daty produkcji i strzelali tam babole że aż strach - czyli, że np ATmega328P była wyprodukowana niby w dacie gdzie jeszcze nie miała być prawa wyprodukowana bo jej Atmel nie stworzył. Więc to nie jest temat wypuszczenia nieprzetestowanych scalaków przez Atmela. To byłby strzał w kolano i stopę jednocześnie


nie do końca ,... każda seria ma tzw slugi , nie chodzi o oznaczenia bo to jednoznacznie kładzie info że to podróbka , ale
niedoprasowany plastik na końcówce .. np brakuje spodu , nie podłączone jakieś wyprowadzenia , brak połaczeń to się zdarza na ileś tam milionów szt produkowanych ... w jaki sposób trafiły do obiegu ?? nie wiem , pewnie tak jak wadliwe monety z mennicy trafiają , dla kolekcjonerów są nawet dostępne wafle z wadami , ale sam wafer wygląda nieziemsko na ścianie :)

Oczywiście testy zostały wykonane rzetelnie przez kolegę , ale 2 szt to za mało naprawdę by robić wojnę że wada wynika z podróbki ... jak pisałem wyżej minimum kilka z tej samej dostawy ... możliwość jest że koledze się trafiły po prostu wadliwe egzemplarze z wadliwej serii .. ... tak samo możesz sobie kupić auto i się okaże że masz wadliwe hamulce i musisz wracać do
serwisu jako jeden z 200 tyś klientów którzy też pędzą do serwisu , no tego nie unikniemy ...

ale też nie neguję że może być to podróbka jednak
Jeśli to podróbka ... to należy napiętnować dostawcę ... wskaże to innym gdzie nie należy kupować procków ,
i mieć się na baczności w tych miejscach .. ja nie kupuję już tam gdzie dostałem "złe FTDI" :)

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Cytuj:
No o produkcji chińskiej nie ma że boli .....


mirku ... a te HIGH world quality gdzie produkują ??
na dwoje babka wróżyła :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 22:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Z tego co wiem, to przy produkcji układów krzemowych powstaje stosunkowo dużo odpadów - bo struktura krzemu coś nie była jednorodna, bo maski się przesunęły. I takie wady powodują, że całe wafle wypadają, nawet jak wada jest tylko w jednej części. Ale być może ktoś w fabryce Atmela w Chinach to "zbiera" i już poza oficjalną produkcją pakuje w plastik, oznakowuje (nie zawsze poprawnie) i sprzedaje na chińskich portalach.

Efekt kasowania flasha nie wygląda na wadę działania logiki procesora, a raczej na problemy związane z zasilaniem oraz resetem układu. Stawiam, że nagle przy załączaniu/wyłączaniu zasilania program ląduje w bootloaderze i dokonuje operacji kasowania.
Czy w swoich układach miałeś ustawione bity by działał BOD?

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 22:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

mirekk36 napisał(a):
tyle że taka moja prośba aby tu w tym wątku (to tak do wszystkich ogólnie apel) .... aby nie szafować może tu jednak nazwami firm bo zgodnie z tym co pisaliśmy wyżej - raz może się coś okazać podróbką a raz wadliwą serią i co wtedy ? Można byłoby bez dowodów rzucać jakieś bezpodstawne kalumnie ...


Podałem firmę TELMAL jako dobrego sprzedawcę bo tam mi nic złego nigdy się nie stało ... a firmę w której to dostałem "dziwny" sprzęt nazwałem firmą w Bydgoszczy - jest ich tam co najmniej kilka i dlatego nie wymieniłem nazwy by nie robić koło roga ... tak samo podając TELMAL jako dobrego sprzedawcę nie robię im reklamy bo przecież może i w TELMAL nieświadomie kiedyś podróbki się trafią ... nie mówię że będą ani nie mówię że nie ... różnie to bywa jak dotąd na ATNEL jak i TELMAL się nie zawiodłem :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO