Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 20:52


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 sty 2012, o 20:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 gru 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Czy w jednym obwodzie mogą działać dwa mikrokontrolery?
Będą taktowane dwoma różnymi rezonatorami o tej samej częstotliwości.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2012, o 20:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ale mowa o jakim obwodzie ? Obwodzie zasilania ? - pewnie że można i jak się uprzeć to można nawet je taktować jednym zewnętrznym źródłem taktowania np jakimś generatorem TTL. Możliwości jest dużo - tylko może o coś innego koledze chodziło ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2012, o 22:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 gru 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Tak - chodzi o jeden obwód zasilania. Chciałbym użyć dwóch avrkow atmega 8 w jednym obwodzie zasilania. Zastanawiam się nad sposobem podawania sygnału CLK, tak, żeby był w miarę stabilny przy zmianach temperatury.
Z tego co mi wiadomo stabilnie jest wtedy gdy stosuje się rezonator kwarcowy. Wtedy w obwodzie zasilania będą dwa procki i dwa rezonatory kwarcowe. Niby są tam pojemności separujące, ale nie wiem czy technicznie coś nie będzie się zakłócać.
Cytuj:
pewnie że można i jak się uprzeć to można nawet je taktować jednym zewnętrznym źródłem taktowania np jakimś generatorem TTL

Pytanie czy takie generatory są stabilne ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2012, o 22:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jerzyk napisał(a):
Pytanie czy takie generatory są stabilne ?


A ja na takie pytanie odpowiem pytaniem(-i) - mam nadzieję, że się nie obrazisz i mi najpierw odpowiesz.

Co to znaczy wg ciebie stabilne ?
O jaką stabilność ci chodzi?
Do jakiego celu masz zamiar użyć takich dwóch procesorów na jednej płytce ?
Dlaczego chcesz użyć przestarzałych procesorów ATmega8 zamiast np ATmega88 ? (no chyba że po prostu leżą w szufladzie i się marnują - to bym zrozumiał, ale gdybyś miał je kupować to zapewniam cię, że to bardzo zły wybór kupować w dzisiejszych czasach m8 zamiast m88 lub m168)

Wiesz dlaczego te pytania ? - bo bardzo wielu ludzi nawet nie zdaje sobie na początku sprawy o co tu chodzi i próbuje uzyskać jakieś wyimaginowane dokładności rodem z kosmosu - gdy tymczasem często w zastosowaniu o którym myślą może wystarczyć wewnętrzny osclator RC, którego się panicznie boją. Nie odbierz tych pytań lub porad jako ironię, jeśli się mylę to mi to wytłumacz a wtedy będzie można lepiej coś podpowiedzieć ok ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2012, o 23:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

oczywiście że mogą pracować 2 mcu w jednym układzie na jednym zasilaniu i uwaga nawet na jednym kwarcu:)
robiłem kiedyś Sunduino DC , które mogły pracować synchronicznie lub asynchronicznie - czyli albo wykonywały ten sam kod albo 2 różne
można tez inaczej łączyc procki magistrala SPI, Uartem zależy co chcesz osiągnac kolego :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2012, o 00:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 gru 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Spoko - wiem ze są nowe mikrokontrolerki, jednak ja mam 3 atmega8 i chcę się na nich czegoś nauczyć.
Ewentualna migracja - zwłaszcza, że chcę opanować programowanie ich w C chyba nie stanowi dużego problemu.
Właśnie chcę użyć 2 procków z racji na to, że mam fajny układzik do pomiaru temperatury i wilgotności, który już jest zaprogramowany i działa rewelacyjnie.
Znajomy zanim wyemigrował zrobił go na atmega8, ale pisał w asemblerze i co najfajniejsze kodu źródłowego już nie może znaleźć.
Temperatury i wilgotność wyświetlane są na wyświetlaczu LCD 2x16.
Postanowiłem w ramach opanowania programowania tego typu procków zrobić grab'era, który przechwyci te informacje z wyświetlacza i pchnie po RSie, albo po sieciówce do komputera.
Podpieram się książką Mikrokontrolery AVR język C i tym co uda mi się gdzieś odszukać na necie.


Wracając do problemu grabera w tym LCD'eku są trzy linie sterujące z czego tylko 2 chcę wykorzystać i podpiąć do dwóch zewnętrznych przerwań INT0 i 1. To chyba wszystko na co stać atmega8, pewnie m168 ma więcej zewnętrznych przerwań, ale te 2 mi wystarczą.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2012, o 00:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to teraz mogę ze spokojem ducha powiedzieć że może sobie kolega całkowicie odpuścić te super dokładne generatory. I można spokojnie działać na wewn oscylatorze. Jednak polecam gorąco czytać na spokojnie i po kolei całą książkę a nie na wyrywki i najpierw zrobić z pełnym zrozumieniem wszystkie ćwiczenia a dopiero potem zabierać się za takie projekty. Bo gwarantuję koledze że później to kolega prędzej sam zrobi i to na jednym tylko procku m8 cały ten program do obsługi swoich czujników i to szybciej niż to przechwytywanie lcd

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2012, o 15:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

możesz kolego mieć problem z przechwyceniem danych z wyświetlacza na inna atmegę a to wynika ze sposobu działania kontrolera HD44780
LCD taki masz sterowany za pomocą minimum 4 lini danych (tryb 4bit) + sygnały sterujące. Jeśli byłby to LCD Noki to już lepiej bo transmisja idzie po SPI , ale tez musiałbyś napisać procedurę symulującą wyświetlacz , podobnie jak w HD44780. Puki co jak pisze Mirek bierz się za książke od podstaw
jak zrozumiesz jak wszystko działa i przejdziesz od migania diodą do bardziej zaawansowanych programów będziesz wiedział o czym piszę wyżej

To nie jest tak jak ci się wydaje ze dane ot tak lecą na wyświetlacz jak w RS :)
I można je prosto przekierować gdzie się chce. Napisanie takiego graber'a może się okazać awykonalne dla atmegi 8
I fizycznie szybciej napiszesz własny program co nie jest specjalnie skomplikowane i trudne,

Czujniki temp masz zapewne na Dallasie DS18B20 ---> obsługa 1Wire jest banalnie prosta
Czujnik wilgotności nie wiem jaki masz ale nawet Opisywany przeze mnie na forum SHT21 (humidity and Temperature sensor) jest banalnie prosty do wysterowania na magistrali TWI nawet chyba zapodałem program dla arduino który go czyta i wysyła dane na RS-a

Wiec jak mówiłem odpuść sobie garabery - prościej napisać własny soft , który ma ta przewagę że:

1. Napisałeś go sam
2. Wiesz dokładnie jak działa i co robi
3. Łatwo go zmienić i dodać nowe funkcje
4. Napisałeś go sam

:) specjalnie 2 razy dałem Napisałeś go sam.

Przeczytaj ten post bardzo uważnie - nie odbierz go negatywnie , bo po prostu pisze jaka jest rzeczywistość a nie mrzonki.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2012, o 15:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No ja już nie chciałem tego pisać wprost tak jak kolega SunRiver, ale podpisuję się pod tym nogami i rękami - bo co tu dużo mówić, SunRiver ma rację. I nie chodzi o to, żeby cię zniechęcić - ale o to, co ja też wcześniej napisałem, żebyś zaczynał mniejszymi kroczkami i po kolei.... wtedy nie dość że szybciej wystartujesz to jeszcze się sam nie zniechęcisz.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO