Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 kwi 2024, o 02:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 paź 2015, o 22:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

anonimowy napisał(a):
No i jestem bardzo zadowolony, że mój projekt może być motywacją dla kogoś.
Mam tylko uwagę co do zasilania. Trzeba to dobrze przemyśleć, bo zimą może być problem. Przy niskich temperaturach pojemność akumulatora spada. Dodatkowo śnieg zalegający na panelu fotowoltaicznym i czasami kilka mocno pochmurnych dni z rzędu. Czytałem, że ludzie mieli problemy z fabrycznymi urządzeniami tak zasilanymi zimą. Więc budować z głową ;)
Drugie to rozdzielczość odczytu z DHT22. Wszystko masz przedstawione z miejscami po przecinku, poza wynikami z DHT. Przecież rozdzielczość odczytu z nich to 0,1% i 0,1 stopień. Myślę więc, że skoro już wszystko mamy po przecinku to i z DHT by się przydało. Również jednostka wilgotności jakaś dziwna w tym terminalu :) . RH oznacza relative humidity, wilgotność podajemy w %.


Dzięki za odpowiedz w towoim temacie ... :)

co do DHT22 będę doprowadzał bibliotekę do wyświetlania po przecinku, %RH oznacza % relative humidity
generalnie dziś koło 17 poskładałem płytkę więc to dopiero początek nad pracami :)

Co do zasilania ogniwami fotowoltaicznymi będę ładował akumulator 12V / 17Ah ( co oznacza że 17A poboru prądu przez 1h i akumulator rozładowany)
Pobór max prądu w szczytach poprzez układ to 500mA co oznacza że 34h wytrzyma akumulator ... więc jeżeli doładowywany będzie zimą max 3h dziennie to spokojnie wystarczy i się nie rozładuje :)
Jeszcze zastanawiam się nad ogniwami fotowoltaicznymi czy polska firma i gotowy element ~ 60zł czy chiny ~25 zł (ceny z wysyłką), prawdopodobnie wesprę POLSKĄ firmę bo gwarancja pomoc porady itp zawsze na miejscu.
Więc o brak prądu tudzież napięcia się nie martwię ...

Zimą słońce od strony ogniwa fotowoltaicznego świeci ok 5 - 6 h więc spokojnie czujnik będzie non top zasilany a akumulator doładowywany.

PST o tylko teoria ... :) i wyliczenia w praktyce zobaczymy co trzeba będzie poprawiać :)


PS może by stworzyć taką sieć forumowo-meteorologiczną :) Ci co mają stację meteo własnej konstrukcji podali by swoje namiary :) Dzięki temu mogli byśmy zrobić siatkę meteo dla Polski i nie tylko :) gdzie było najzimniej itp :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2015, o 23:04 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

majster napisał(a):
PS może by stworzyć taką sieć forumowo-meteorologiczną :) Ci co mają stację meteo własnej konstrukcji podali by swoje namiary :) Dzięki temu mogli byśmy zrobić siatkę meteo dla Polski i nie tylko :) gdzie było najzimniej itp


No ciekawy pomysł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2015, o 23:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Jaglarz napisał(a):
majster napisał(a):
PS może by stworzyć taką sieć forumowo-meteorologiczną :) Ci co mają stację meteo własnej konstrukcji podali by swoje namiary :) Dzięki temu mogli byśmy zrobić siatkę meteo dla Polski i nie tylko :) gdzie było najzimniej itp


No ciekawy pomysł.

Też tak sądzę. Dlatego jak ukończę stację meteo będę tworzył co 1h plik joson z granicznymi wartościami jak by takich plików było więcej z różnych położeń geograficznych mogła by wyjść z tego niezła amatorska siatka geograficzna.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2015, o 11:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

majster napisał(a):
PST o tylko teoria ... :)

Niestety, szybko się przekonasz, że to tylko teoria.
Zimą poza tym, że dni są krótkie, często jest pochmurnie to jeszcze natężenie promieniowania słonecznego jest mniejsze, wynika to z naszego położenia geograficznego.
Dlatego samo określenie, że będzie ładować akumulator 3 godziny niewiele mówi. Ważne jest, jaki będzie prąd ładowani.

majster napisał(a):
Pobór max prądu w szczytach poprzez układ to 500mA
[...]
Co do zasilania ogniwami fotowoltaicznymi będę ładował akumulator 12V / 17Ah


Dziwnie mnie tak duży, ba ogromny pobór prądu, coś kolega musiał przekręcić. Weź też pod uwagę to, że układ zasilasz napięciem 3.3 czy 5V, akumulator masz zamiar zastosować 12V. Wtedy warto zbudować prostą przetwornicę i pobór prądu z 12V będzie znacznie mniejszy -unikaj stabilizatorów liniowych w tym przypadku! Poza tym jeśli chodzi o taki układ zasilany z akumulatora to powinno to raczej wyglądać tak:
Wykonujesz pomiary, wysyłasz za pomocą RFM73 do bazy i usypiasz układ, aż do następnego pomiaru.

Również akumulator dość dużej pojemności jak na takie zastosowanie, pomyśl też o takim 6V, zawsze to mniejsze wymiary.

majster napisał(a):
%RH oznacza % relative humidity

Miałem na myśli to, że skoro już napisałeś "Wilgotność" to dopisek RH staje się zbędny.

Jaglarz napisał(a):
majster napisał(a):
PS może by stworzyć taką sieć forumowo-meteorologiczną :) Ci co mają stację meteo własnej konstrukcji podali by swoje namiary :) Dzięki temu mogli byśmy zrobić siatkę meteo dla Polski i nie tylko :) gdzie było najzimniej itp


No ciekawy pomysł.


No tak, sam pomysł ciekawy. Tylko nie wydaje mi się, żeby na forum znalazło się tyle osób posiadających stację meteorologiczne aby pomysł wypalił.
Chyba, że Mirek wymyśli coś w stylu ATB_Meteo lub coś podobnego :lol: :lol: :lol:

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Ostatnio edytowano 3 paź 2015, o 11:26 przez anonimowy, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2015, o 11:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Co do zasilania to masz całkowitą rację również rozmyślałem o akumulatorze 6V. pobór prądu w szczytach 500mA to taki max gdybym zamiast rfm73 włożył wifi gdyż mam na płytce taką możliwość wtedy przy zliczeniu poboru prądu przez czujniki procesor i wifi które wysyła z pełną mocą nadawczą wtedy w porywach pobór prądu może osiągnąć max 500mA wolę liczyć z wartościami zwyżkowymi niż dolnymi.

Nie mniej do tego czasu by postawić czujniki na maszt i zasilać ogniwami fotowoltaicznymi jeszcze trochę potrwa ... aktualnie gryzę - szukam wzrów na obliczenia jak w tym temacie:
forum.atnel.pl/topic13107.html

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2015, o 12:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

anonimowy napisał(a):
-Co 5 sekund (po prostu sprawdzam, czy wynikiem modulo 5 sekundy jest zero) odczytuję dane z układu pomiarowego (wystawiam impuls na wyjście zegarowe, przepisuję bit i tak aż do odebrania całości). Sprawdzam, czy CRC jest zgodne, jeśli tak przeliczam ciśnienie na wartość zredukowaną i wyświetlam wszystkie cztery mierzone parametry.
Wysyłam temperaturę poprzez nRF24l01 do drugiego pokoju.
-Co minutę tworzę ramkę danych (zamiana zmiennych liczbowych na stringi) i wysyłam ją poprzez zapytanie GET na serwer WWW.

Czy ramkę tworzysz z danych uśrednionych z ostatniej minuty czy z ostatniego pomiaru?

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2015, o 17:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

MirkoT napisał(a):
anonimowy napisał(a):
-Co 5 sekund (po prostu sprawdzam, czy wynikiem modulo 5 sekundy jest zero) odczytuję dane z układu pomiarowego (wystawiam impuls na wyjście zegarowe, przepisuję bit i tak aż do odebrania całości). Sprawdzam, czy CRC jest zgodne, jeśli tak przeliczam ciśnienie na wartość zredukowaną i wyświetlam wszystkie cztery mierzone parametry.
Wysyłam temperaturę poprzez nRF24l01 do drugiego pokoju.
-Co minutę tworzę ramkę danych (zamiana zmiennych liczbowych na stringi) i wysyłam ją poprzez zapytanie GET na serwer WWW.

Czy ramkę tworzysz z danych uśrednionych z ostatniej minuty czy z ostatniego pomiaru?



Ja na bieżąco odbieram dane na LCD a co 10 minut wysyłam do bazy mysql dane aktualnie odczytane nie uśrednione.
Porywy wiatru to maksymalny wiatr w ciągu 10 minut.
Opad deszczu sumuję przez 10 minut a po wysłaniu do bazy zeruję a po stronie www można później zliczyć dobowy opad.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2015, o 19:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

MirkoT napisał(a):
anonimowy napisał(a):
-Co 5 sekund (po prostu sprawdzam, czy wynikiem modulo 5 sekundy jest zero) odczytuję dane z układu pomiarowego (wystawiam impuls na wyjście zegarowe, przepisuję bit i tak aż do odebrania całości). Sprawdzam, czy CRC jest zgodne, jeśli tak przeliczam ciśnienie na wartość zredukowaną i wyświetlam wszystkie cztery mierzone parametry.
Wysyłam temperaturę poprzez nRF24l01 do drugiego pokoju.
-Co minutę tworzę ramkę danych (zamiana zmiennych liczbowych na stringi) i wysyłam ją poprzez zapytanie GET na serwer WWW.

Czy ramkę tworzysz z danych uśrednionych z ostatniej minuty czy z ostatniego pomiaru?


Żaden z mierzonych parametrów nie zmienia się na tyle szybko, aby była potrzeba wyciągania średniej. Szczególnie, że na serwer wysyłam co minutę, tak więc biorę ostatni pomiar. Przez chwilę miałem uśrednianie, ale doszedłem do tego, że jest to bezcelowe. Oczywiście dla deszczu ma to być suma, ale tego dalej nie uruchomiłem, przez małe komplikacje, teraz zima idzie, więc pewnie poczeka do wiosny :lol:

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2015, o 20:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

anonimowy napisał(a):
Żaden z mierzonych parametrów nie zmienia się na tyle szybko


No tutaj się zgodzę w 100% z mojej obserwacji wynika że jak dane wysyłam co 10 minut do bazy MySQL to i tak jest wystarczająco.

anonimowy napisał(a):
teraz zima idzie, więc pewnie poczeka do wiosny :lol:


U mnie przez kilka dni było cały czas 99.9% ... wilgotności :) co prawda brak słońca i deszcze więc myślałem że jest ok ... a zrobiłem babola w sofcie stacji w trakcie zmian :)


Na twoją stronę wchodzę kilka razy dziennie :)
Ciekawość pierwszy stopień do piekła ... :D :twisted:
Ale patrze na moje wyniki i na twoje :D

U mnie czasem nie wpadną wyniki bo ostatnio mam na serwerze wiele ataków DDOS możne dlatego że Ciepłownia OPEC w Grudziądzu udostępnia słabe dane :D co prawda nikogo nie oskarżam daleki jestem od tego ale im więcej osób wie o stronie meteo i im wyższe pozycje w Google tym więcej ataków DDOS :D

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2015, o 21:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Majster, ja cały czas czekam jak dokończysz swoją stację, aby w końcu zobaczyć ją w DIY. Również codziennie tam zaglądam :P

Co do ataków DDOS, to też jakiś czas temu miałem problem. Nie tyczyło się to bezpośrednio mojej strony, ale serwera, na którym ona stoi i korzystanie z niej było chwilowo utrudnione. No ale administrator dał sobie z tym rade, chyba nawet sprawa trafiła na policję.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2015, o 21:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

anonimowy napisał(a):
Żaden z mierzonych parametrów nie zmienia się na tyle szybko, aby była potrzeba wyciągania średniej. Szczególnie, że na serwer wysyłam co minutę, tak więc biorę ostatni pomiar. Przez chwilę miałem uśrednianie, ale doszedłem do tego, że jest to bezcelowe. Oczywiście dla deszczu ma to być suma, ale tego dalej nie uruchomiłem, przez małe komplikacje, teraz zima idzie, więc pewnie poczeka do wiosny :lol:

Zima coś nie zimowa podobnie jak w zeszłym sezonie, więc kto wie... może deszczu będzie więcej niż śniegu.
A jak to jest z tą wodą z nieba? Możecie coś więcej napisać? Czy to się liczy w czasie "całego opadu" czy na dobę, na minutę, na godzinę?

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2015, o 21:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

MirkoT napisał(a):
anonimowy napisał(a):
Żaden z mierzonych parametrów nie zmienia się na tyle szybko, aby była potrzeba wyciągania średniej. Szczególnie, że na serwer wysyłam co minutę, tak więc biorę ostatni pomiar. Przez chwilę miałem uśrednianie, ale doszedłem do tego, że jest to bezcelowe. Oczywiście dla deszczu ma to być suma, ale tego dalej nie uruchomiłem, przez małe komplikacje, teraz zima idzie, więc pewnie poczeka do wiosny :lol:

Zima coś nie zimowa podobnie jak w zeszłym sezonie, więc kto wie... może deszczu będzie więcej niż śniegu.
A jak to jest z tą wodą z nieba? Możecie coś więcej napisać? Czy to się liczy w czasie "całego opadu" czy na dobę, na minutę, na godzinę?


Powinno się obliczać dobowo ... ja wysyłam dane co 10 minut do bazy ... by widzieć czas w którym wystąpił opad ale i to bywa spóźnione bo zanim nakapie do czujnika i on naliczy ilość opadu to może minąć już 20 minut lekkiego deszczu ... dlatego:

1. opad liczy się dobowo (ja liczę co 10 minut)

ale powinno się:

1. opad liczyć w ciągu doby
2. użyć dodatkowego czujnika by od razu wykrył deszcz i pokazał na wykresie że opad miał miejsce a ilość opadu obliczać w ciągu doby

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2015, o 21:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

majster napisał(a):
MirkoT napisał(a):
Zima coś nie zimowa podobnie jak w zeszłym sezonie, więc kto wie... może deszczu będzie więcej niż śniegu.
A jak to jest z tą wodą z nieba? Możecie coś więcej napisać? Czy to się liczy w czasie "całego opadu" czy na dobę, na minutę, na godzinę?


Powinno się obliczać dobowo ... ja wysyłam dane co 10 minut do bazy ... by widzieć czas w którym wystąpił opad ale i to bywa spóźnione bo zanim nakapie do czujnika i on naliczy ilość opadu to może minąć już 20 minut lekkiego deszczu ... dlatego:

1. opad liczy się dobowo (ja liczę co 10 minut)

ale powinno się:

1. opad liczyć w ciągu doby
2. użyć dodatkowego czujnika by od razu wykrył deszcz i pokazał na wykresie że opad miał miejsce a ilość opadu obliczać w ciągu doby

Dzięki, zapamiętam sobie

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2016, o 22:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Panowie odkopuję temat .... dlaczego ? :)

A no dlatego że anonimowy już nie jest anonimowy :)

http://katowice.tvp.pl/24621002/osobist ... -z-rybnika
był w TVP Katowice i TVP Express Extra :)

Gratuluję i Cieszę się, że ktoś w sensie telewizja interesuje się również naszymi projektami :)

Pozdrawiam :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2016, o 06:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Gratuluję!

Sent from my mobile.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2016, o 14:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2014
Posty: 83
Pomógł: 2

Brawo. Mam nadzieję że znajdę czas żeby poskładać to co z UK przyszło.
Najpierw sam chciałem wyrzeźbić ale jakoś mnie zainspirował temat na forum i kupiłem w UK.
Może ten wątek przyśpieszy pracę :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2016, o 17:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

majster napisał(a):
http://katowice.tvp.pl/24621002/osobist ... -z-rybnika
był w TVP Katowice i TVP Express Extra

No, jakoś tak wyszło, zadzwonili, to czemu się miałem nie zgodzić :P
majster napisał(a):
A no dlatego że anonimowy już nie jest anonimowy

No tak, co teraz z tym zrobić. Kurczaczki, chyba muszę zmienić nick, koniec anonimowości :cry: :lol:
majster napisał(a):
Gratuluję i Cieszę się, że ktoś w sensie telewizja interesuje się również naszymi projektami

Ja również nie spodziewałem się takiego zainteresowania. W sumie o stacji było w telewizji, gazecie, radiu i na portalu miasta. Cieszę się, że mój projekt spodobał się innym.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2016, o 19:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

anonimowy napisał(a):
Ja również nie spodziewałem się takiego zainteresowania. W sumie o stacji było w telewizji, gazecie, radiu i na portalu miasta. Cieszę się, że mój projekt spodobał się innym.


A my się cieszymy że projekty pokazywane na forum nie tylko są w gazetkach dla elektroników ale i w gazetach telewizji i radiu :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2016, o 20:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 266
Lokalizacja: Warszawa
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Gratuluję.

_________________
Wysłane z Nokii 3310



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 mar 2016, o 21:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Dziękuję wszystkim :)
dambo napisał(a):
mamy sławnego kolegę z forum

A tam zaraz sławnego, coś tam po cichu szepnęli w telewizji i tyle ;)

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 19:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

No gratuluję :)
Dopiero dziś tu dotarłem.
Kurcze, jak ma się zapał i upór to można wszystko.
Szczerze gratuluję :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 20:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Dzięki ;)
Po czasie mogę powiedzieć, że planuje małe modernizacje, muszę tylko znaleźć trochę czasu -oby przed zimą :lol:
Problem mam z czujnikiem wilgotności, chce też w końcu zmienić położenie deszczomierzu i aktywować na stronie.

Koledzy tworzą już bardziej "zaawansowane" wersje, druk 3D itp, zobacz np. tutaj http://www.meteo.avrtech.pl/
A z tajnych źródeł wiem, że na forum osób budujących stacje jest więcej 8-)

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 20:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Temat ciekawy :)
Ja najdalej wysłałem pomiar temperatury na lcd'ka :lol: jak na razie.
Domyślam się że problemy z deszczomierzem są powiązane z konstrukcją architektoniczną (ściana bloku.) :| podejrzewam że znalazłeś jakieś rozwiązanie. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 21:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Daro69 napisał(a):
Kurcze, jak ma się zapał i upór to można wszystko.

A można :)


anonimowy napisał(a):
Koledzy tworzą już bardziej "zaawansowane" wersje, druk 3D itp, zobacz np. tutaj http://www.meteo.avrtech.pl/
A z tajnych źródeł wiem, że na forum osób budujących stacje jest więcej 8-)



Dziękuję Anonimowy o linku do mnie :)
Nie mniej mogę powiedzieć, że AVRFUN również buduje swoją stację od 0 :)

Co do druku 3D zgadza się wszelakie uchwyty mocujące puszkę czy też czujniki są wykonane w technologii FDM
Osłona radiacyjna również nie jest już podstawką od doniczek a drukiem 3D :)

Obrazek
Kolejna stacja ta z fotki powyżej jest pod adresem http://melno.avrtech.pl

Ale tak jak kiedyś napisałem, że swój projekt przedstawię w dziale DIY jak będzie ukończony, ale tak naprawdę teraz mogę go rozwijać jeszcze bardziej więc przestawię w dziale DIY to co udało się do tej pory i obiecuję, że nie będzie to tylko projekt wykonania ale dużo fajnych nowinek opisanych jak html, php czy też mysql nie mniej będzie to krótka seria na razie powstał szkic teraz się zastanawiam czy Wideo czy tylko opis :)
Jestem w trakcie tworzenia opisu ale może też powstanie poradnik wideo kto wie ?

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 21:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

O.. kurczaki .. :)
To kolegi "majster" stronka. :)
Ale to już chyba nie na ATmega 328. Pełno jakichś algorytmów do obliczania wyników.
majster napisał(a):
więc przestawię w dziale DIY to co udało się do tej pory

Ech .. nie zdążę z nauką tych- tam.. html, php, mysql :D
Ale chętnie poczytam, coś może zawsze sie przydać. :) a kiedyś, kiedyś - nigdy nic nie wiadomo. ;)
ja dopiero zaczynam tę zabawę. :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 22:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

wachcio napisał(a):
DHT22 po jakimś czasie zaczęły pokazywać cały czas 99%

Gdzieś kiedyś czytałem, że czujnik nie lubi kondensacji, pdf podaje
Kod:
Avoid using the sensor under dew condition.

Jest też opisany ciekawy sposób, który warto sprawdzić:
Kod:
(3) Disposal when (1) & (2) happens
 Step one: Keep the DHT22 sensor at condition of Temperature 50~60Celsius, humidity <10%RH for 2 hours;
 Step two: After step one, keep the DHT22 sensor at condition of Temperature 20~30Celsius, humidity
>70%RH for 5 hours

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 22:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

wachcio napisał(a):
Witam. Też mam własną mini stację meteo lecz mniej zaawansowaną i opartą na Raspberry Pi ([url]wachcio.pl/nettemp[/url]). Jednak moje dwa czujniki DHT22 po jakimś czasie zaczęły pokazywać cały czas 99%. Na przykładowych stronach z tego wątku również. Zastanawia mnie czy to taki "urok" tych czujników czy u Was akurat pada...


U mnie nie pada a w nocy jest 99% wilgotności (80 metrów do Wisły) natomiast w Mełnie wilgotność jak i wiatry są mniejsze a temperatura wyższa, wszystko zależy od usytuowania,

blisko jezior , rzek wilgotność zawsze będzie wyższa :)

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Daro69 napisał(a):
To kolegi "majster" stronka. :)
Ale to już chyba nie na ATmega 328. Pełno jakichś algorytmów do obliczania wyników.


A teraz Cię zadziwię :)

Atmega32 :) popędzana kwarcem 11.059.200 do tego Atnel Wifi :)

I na 8 bitowcu można :) można a w zasadzie cały soft zmieściłby się na Atmega88 :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2016, o 18:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

Właśnie zabrałem się za budowę własnej stacji meteo i z tej racji mam kilka pytań co do Twojej stacji.

Wszystkie czujniki, tj. temperatury, wilgotności i ciśnienia umieściłeś w obudowie radiacyjnej, które podłączyłeś jednym przewodem wielożyłowym z układem pomiarowym (wnioskuję ze zdjęć) - czy czujnik ciśnienia nie sprawia problemów podczas komunikacji. Pracuje on na I2C więc podłączenie powinno być w obrębie płytki, a Ty podłączasz się nim przewodem do płytki - jaki masz długi ten przewód?
Czy BMP180 jakoś zabezpieczyłeś w tej obudowie radiacyjnej czy podłączyłeś go bezpośrednio do przewodów.
Mógłbyś umieścić zdjęcia umieszczonych czujników w obudowie radiacyjnej?

Czy po czasie w puszce z układem pomiarowym (z atmegą) nie pojawia się kondensat? Czy przewidziałeś jakiś odpływ ewentualnego kondensatu?

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2016, o 18:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

danielos napisał(a):
Właśnie zabrałem się za budowę własnej stacji meteo i z tej racji mam kilka pytań co do Twojej stacji.

Wszystkie czujniki, tj. temperatury, wilgotności i ciśnienia umieściłeś w obudowie radiacyjnej, które podłączyłeś jednym przewodem wielożyłowym z układem pomiarowym (wnioskuję ze zdjęć) - czy czujnik ciśnienia nie sprawia problemów podczas komunikacji. Pracuje on na I2C więc podłączenie powinno być w obrębie płytki, a Ty podłączasz się nim przewodem do płytki - jaki masz długi ten przewód?
Czy BMP180 jakoś zabezpieczyłeś w tej obudowie radiacyjnej czy podłączyłeś go bezpośrednio do przewodów.
Mógłbyś umieścić zdjęcia umieszczonych czujników w obudowie radiacyjnej?

Czy po czasie w puszce z układem pomiarowym (z atmegą) nie pojawia się kondensat? Czy przewidziałeś jakiś odpływ ewentualnego kondensatu?



Hejka zanim anonimowy napisze swoje rozwiązanie ja podpowiem Tobie jak to wykonane jest u mnie.
W osłonie radiacyjnej umieśiłem DHT22 oraz DS18B20 natomiast w osobnej puszce T-100 umieściłem całą stację meteo wraz z czujnikiem ciśnienia BMP180, przetwornicą, prockiem, zegarem, wifi i nrf.

U mnie wygląda to tak:
Obrazek

Uchwyty do profili są wydrukowane na drukarce 3D,
Uchwyty do czujników są wydrukowane na drukarce 3D,
Osłona radiacyjna jest wydrukowana na drukarce 3D i jest lepsza niż z podstawek od doniczek nie tylko ładniej wygląda ale i radiacja i recyrkulacja powietrza jest lepsza jak i lepsza jest osłona przed UV

Mogę wydrukować. AVRFUN zamówił u mnie uchwyty wg jego pomysłu i również są świetne :)

Tak wyglądała 1 wersja płytki
Obrazek

która po 5 miesiącach działania została wymieniona na:
Obrazek
i działa już rok czasu

W osłonie radiacyjnej umieszczona jest płytka na czujniki, osłona radiacyjna posiada miejsca montażowe na PCB aby nic w środku nie latało luzem:
Obrazek

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2016, o 19:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2015
Posty: 449
Pomógł: 3

Witam!

majster napisał(a):
Mogę wydrukować. AVRFUN zamówił u mnie uchwyty wg jego pomysłu i również są świetne

Poczułem się mile wywołany do tablicy. Przedstawiam kilka fotek mojej stacji pogodowej. Płytka drukowana projektu Kolegi MAJSTER - dziękuję! Program własny napisany w C. Nie było najmniejszego problemu z uruchomieniem całości co świadczy o jakości i "kompatybilności" płytki PCB z niezależnie pisanymi programami. Uchwyty do czujników wykonał również Kolega MAJSTER na drukarce 3D. Są bardzo wysokiej jakości i idealnie dopasowane. Działanie stacji można podglądać na mojej stronie www (wersja beta na razie).

http://zbysiusp.dyndns.org/

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

danielos napisał(a):
Mógłbyś umieścić zdjęcia umieszczonych czujników w obudowie radiacyjnej?

ObrazekObrazek
Płytka czujników to prototyp ;)

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO