Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 11:10


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 cze 2012, o 00:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 cze 2012
Posty: 15
Pomógł: 0

Witam, jest to mój pierwszy post i od razu temat, pracuję nad projektem z pomiarem temperatury, wykonałem płytkę, wszystko polutowałem, niestety nie mogę zaprogramować układu, gdyż eclipse wyrzuca błąd
Obrazek
Po pierwsze schemat całego urządzenia, niestety robiony nie w eaglu a w kicadzie i bez podziału na moduły a wszystko na jednym schemacie:
http://img72.imageshack.us/img72/7549/tschc.jpg
Widok płytki z góry
http://img822.imageshack.us/img822/2137/31885501.jpg
Widok płytki z dołu
http://img834.imageshack.us/img834/7308/81310446.jpg

Generalnie posprawdzałem miernikiem napięcia, na wejściu daje 9V z zasilacza, za stabilizatorem lm7805 jest 4,98V, za stabilizatorem lm1117 jest 3,29V, miernikiem posprawdzałem rezystancję między pinami gniazda programatora i nóżkami(miso,mosi,sck,reset,gnd,vcc) atmegi i było przejście.
Obrazek
Wszystkie nóżki vcc atmegi są ze sobą połączone, tak samo nózki gnd. W zasadzie wszystko ręcznie wysterowane działa, to znaczy, przy podaniu napięcia 5V na odpowiednie nóżki ulna diody się zapalają i przekaźniki zostają załączone, buzzer piszczy, przy podaniu 0 na odpowiednie nóżki układu 74lvc125 zapala się dioda led. Niestety nie mogę dojść do tego czemu programator nie wykrywa atmegi, znaczy mam kilka pomysłów:

1. zimne luty- jutro poprawię wszystkie pola lutownicze, ale chyba najważniejsze będą te od gniazda programatora, kondensatorów i kwarcu

2. kondensatory, wszystkie do 100nF, które zastosowałem są ceramiczne (te takie pomarańczowe pastylki), może trzeba dać w obudowie mkt?

3. zbyt długie nóżki kondensatorów przy atmedze, tak jak patrzę to ze 2 mają około 5mm, a generalnie wydaje mi się, że bliżej samej atmegi już dać ich nie mogłem, ze względu na dość wąskie ścieżki.

4. bolczyk reset w gnieździe avr isp jest minimalnie dłuższy, około 1 mm, może po prostu nie ma o to styku, spróbuję wymienić to gniazdo.

Płytka była frezowana a nie wytrawiana i niestety miejsca gdzie na rysunkach pokazane są jako przezroczyste, nie są wyfrezowane, a odstępy między ścieżkami są dość małe, możliwe są jakieś mikrozwarcia, niby posprawdzałem większość, aczkolwiek jakieś bardzo drobne odpryski cyny mogą się jeszcze znajdować. Obawiałem się jeszcze, że może źle obrócona jest atmega, ale patrząc na obrazek z dokumentacji i sprawdzając miernikiem z gniazdem wszystko mi się zgodziło. I to by było na tyle moich pomysłów, może osoby z większym doświadczeniem w projektowaniu dorzucą jakąś radę albo pomysł, jak ten układ zaprogramować.

Programator stk500v2- sprawny, bo z zestawami uruchomieniowymi się łączy normalnie, oczywiście w eclipsie go wybieram, system windows 7 wersja 64 bity, mikrokontroler atmega32A AU- lutowana od strony ścieżek, razem z gniazdem od kart sd, 74lvc125, rtc i kilkoma rezystorkami. Także prosiłbym o jakieś wskazówki jak znaleźć przyczynę niedziałania układu. Pozdrawiam.



Ostatnio edytowano 11 cze 2012, o 10:17 przez sumikd, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2012, o 02:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Najpierw zobacz jaki dostajesz komunikat w samym avrdude jak wywołasz go z konsoli DOS'a i podaj co się pokazało ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2012, o 08:44 

Pomógł: 0

Jeżeli masz świeży procesor, ustawiony fabrycznie na wewnętrzny zegar 1Mhz, może być problem z zbyt wysoką częstotliwością ISP. Nie wiem, jak to wygląda w Eclipsie, ale albo używam na początek programu mirka, jeżeli jest to któryś z procesów działających na wersji trial. Niestety nie mam pełnej wersji (jeszcze), albo odpalam AVR studio i tam zmieniam w ustawieniach programatora. Sam miałem kilka razy problem z eclipsem, bo coś źle ustawiłem, albo procek miał za mały zegar, a programator miał wysoką częstotliwość ISP ustawioną, zmieniam wtedy w opcjach AVR studio na najniższą możliwą i wtedy, jeżeli wszystko jest dobrze podłączone etc. działa.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2012, o 08:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 cze 2012
Posty: 15
Pomógł: 0

z konsoli otrzymuje błąd wskazujący na brak połączenia programatora z mikrokontrolerem:
Obrazek
oczywiście programator podpięty pod com3
Obrazek

czyli generalnie problem wskazuje na to, że coś gdzieś nie styka jeśli dobrze rozumuję

edit
Obrazek

tak to wygląda w rzeczywistości,posprawdzałem miernikiem ponownie i jest przejście między odpowiednimi pinami mikrokotrolera i gniazda

edit2
z poziomu avr studio ustawiłem prędkość isp 115200 i poszło, generalnie już zapomniałem, że czasami są takie problemy. Nie mniej jednak czy avrdude nie powinien dać jakiegoś innego ostrzeżenia niż sprawdzenie poprawności podłączenia układu?



Ostatnio edytowano 11 cze 2012, o 11:19 przez sumikd, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2012, o 11:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wiesz jak ja zawsze testuję tego typu układy gdy sam robię ? przylutowuję TYLKO procesor i gniazdo ISP - i sprawdzam czy go widać - zanim cokolwiek dalej się polutuje .... wtedy lepiej się szuka błędu jeśli gdzieś się wkradł

w tym co tu widać co napisałeś to z komunikatu jasno wynika że jest jakiś problem sprzętowy

Cytuj:
failed, rc=-1


to zawsze oznacza jedno - programator nie może nawiązać komunikacji z prockiem z przyczyn sprzętowych. Czyli w grę wchodzi wiele rzeczy. Od zwarć linii ISP z masą, z vcc albo z innymi liniami w okolicy. No brak kwarca na tym etapie nie bo pewnie jeszcze jest procek fabrycznie ustawiony na 1MHz

ale właśnie czy przypadkiem nie ma to z tym związku ? może trzeba spowolnić zegar SCK .... tylko nie wiem jak to się w STK500v2 robi ... ale taka opcja jest w AVR Studio - może spróbuj tą drogą się do niego dobrać dla sprawdzenia.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2012, o 11:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

W/g mnie musisz ograniczyć prędkość programatora i ustawić na włąściwe taktowanie Fuse bits.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2012, o 11:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 cze 2012
Posty: 15
Pomógł: 0

Zedytowałem posta, a teraz zauważyłem, że pojawiły się nowe odpowiedzi. Faktycznie najłatwiej byłoby to sprawdzić w ten sposób jak Pan radzi, niestety wszystko robiłem na raty, musiałem zmienić atmegę, gdyż prawdopodobnie ją spaliłem (zamieniona polaryzacja gniazda zasilającego, wyskakiwał dokładnie ten sam błąd, więc założyłem, że jest już martwa i kupiłem nową), a że nie posiadam możliwości samemu lutowania elementów smd i muszę korzystać z pomocy osób znajomych, to po prostu polutowałem resztę rzeczy sam, a później poszedłem z nową atmegą do serwisu gsm, w którym pracuje znajomy. Także właściwie teraz tylko zamówić drugą książkę Pana Mirka i mogę pisać już oprogramowanie, mam nadzieję, że obsługa karty sd i kilku innych rzeczy będzie dla mnie do ogarnięcia, bo z bascomem nie chciałbym mieć więcej do czynienia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2012, o 14:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

hehe :) bascom nie jest taki zły tylko trzeba brać poprawkę na to co on wyrabia :)
ja tam sobie preferuje C/C++ ale bascomowatość też czasem używam bo czasem nie chce mi się
zaprzęgać C do prozaicznych projektów :) choć ostatnio coraz skuteczniej w prostych zadaniach
C++ z Arduino zastępuje bascoma :) Dasz radę z SD i innymi rzeczami tylko tak na pierwszy rzut oka
wygląda strasznie , a jak co to pomożemy:)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2012, o 18:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 cze 2012
Posty: 15
Pomógł: 0

Niestety tak czy inaczej raczej będę musiał przeprojektować płytkę, na chwilę obecną jest problem z wyświetlaczem, a właściwie dwa. Po wgraniu jakiegoś starego programiku, który obsługiwał mój wyświetlacz 4x20 pojawiają się śmieci, mogę spróbować dolutować kondensator 100nF między gnd i vcc, aczkolwiek możliwe, że ścieżki do samego ekranu są za wąskie i za długie? Druga sprawa, jest taka, że niestety projektując popełniłem błąd taki, że gniazdo lcd mam obrócone w przeciwnym kierunku niż planowałem co niestety skutkuje tym, że wszystkie 4 przyciski mam zasłonięte wyświetlaczem ;). Myślałem, że mógłbym poprowadzić wyświetlacz na kilkucentymetrowej 16 żyłowej taśmie, ale skoro już są zakłócenia to jeszcze wydłużenie ścieżki na pewno nie pomoże. Ogólnie projektując starałem trzymać się kilku złotych zasad wypisanych w pierwszej książce, to znaczy jak najbliżej kondensatory do układów scalonych, dławik przy użyciu przetwornika a/c, osobna masa analogowa i cyfrowa, no ale niestety nie wszystko wyszło jak planowałem. Także będę próbował jeszcze z tym kondensatorem, jeśli się nie uda to będę musiał zaprojektowac to jeszcze raz. Generalnie projekt troszkę rozbudowany (jak dla mnie) i zastanawiam się gdzie jeszcze popełniłem jakieś błędy. Z tego co się orientuję, to dla przekaźników powinno się poprowadzić osobne zasilanie(kolejny stabilizator lm7805?). Przy ręcznym podawaniu 5V na buzer gra głośno, ale po programowym sterowaniu, praktycznie go nie słychać, a nie sprawdzałem napięcia jakie wtedy dostaje. Ogólnie przekaźniki się załączają ładnie, dioda od karty SD też się świeciła, ale tylko przy ręcznym sterowaniu, bo niestety nie doszedłem jeszcze do programowej implementacji :/.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2012, o 18:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

hmmm/...... ciekawe .....

dlaczego ?? ano dlatego ze mam zwykle na taśmach popodpinane LCD i to długich od twardziela (bo ich pełno) a sie nie chce robić 16stek :)
i żadnych kłopotów z wyświetlaniem

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2012, o 19:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 cze 2012
Posty: 15
Pomógł: 0

Generalnie chyba coś jest nie tak z tamtym programem, pisany był w bascomie, i na jakieś poprzedniej płytce testowej działa(chodzi tylko o wyświetlanie tekstu,), więc zmieniłem tylko dane odnośnie wyświetlacza i już pojawiają się śmieci, natomiast wgrałem program(już w C) z książki odnośnie LCD i działa normalnie, także jednak nie jest tak źle, uff :). Może powoli jakoś się uda ruszyć to C. Postaram się przez krótszą chwilkę nie wynajdywać nowych problemów i skończę lutować drugą stronę taśmy do goldpinów :).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2012, o 19:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

hehehe :) rób wszystko powoli i najbardziej oczywiste miejsca sprawdzaj 3 - 4 razy :) zawsze tam są problemy gdzie się wydaje że niema prawa ich być :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO