Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 20:00


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 paź 2011, o 14:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 21
Pomógł: 0

Witam,
Mój problem polega na sprzężeniu ze sobą zestawu and tech'u i środowiska eclips, problemy wynikają pewnie z mojej (znikomej) wiedzy w tej materii. Może ktoś ma podobny problem, a co ważniejsze może ktoś zna sposób jego rozwiązania?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2011, o 14:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A może kolega napisze kilka słów o tych problemach ze sprzężeniem eclipse i tego zestawu ??? W czym dokładnie tkwi problem ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2011, o 16:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 21
Pomógł: 0

Generalnie nie bardzo wiem jak zmusić tą płytkę do współpracy z eclipsem nie bardzo wiem jak skonfigurować programator w eclipsie, no i co zrobić żeby móc programować mikrokontroler tak jak Kolega pokazywał w swoich lekcjach dołączonych do książki, zainstalowałem wszystkie programy o których mowa w książce atnela, ale utknąłem w tym punkcie. Wgrywanie przez program dostarczony z zestawem programów na uC jest nieco kłopotliwe, stąd moje pytanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2011, o 17:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ok ale jaki posiadasz programator sprzętowy ???? to jest najważniejsza informacja, jaką musisz podać żebym mógł coś pomóc.

Poza tym przydałoby się napisać jaki masz system operacyjny Win XP czy np Win7/Vista ?

Jeśli to jest (strzelam w ciemno) programator USBASP to w książce na dołączonej płycie DVD masz fajne lekcje VIDEO - czy oglądałeś je ???? ;) tam masz m.in w tych lekcjach dokładnie pokazane jak sobie skonfigurować taki USBASP w ECLIPSE. A na tej podstawie można skonfigurować także wiele innych różnych programatorów np STK500v2 , STK200 .... no ale tu ciężko mi wciąż strzelać ....

zatem czekam na kolejną dawkę informacji i wtedy mam nadzieję, że szybko uda nam się wspólnie pomóc tobie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2011, o 20:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 21
Pomógł: 0

ehh roztargnienie, ale do rzeczy programator jaki posiadam to ten wbudowany w zestaw czyli na przejściówce usb->rs232 problem (przynajmniej mój) polega na tym że coś robię źle gdzieś kolega opisywał, a nawet widziałem lekcje wideo gdzie był opisany programator ft232 (tak on się chyba nazywa) bo żeby zaprogramować uC w tym zestawie przez program and load nie wymaga połączenia gniazda canda ze scalakiem, czy może być tak że przy wykorzystaniu pakietu eclips trzeba zrobić jednak takie połączenie? bo gdy ustawie w eclipsie programator ft232 to mimo wszystko nie widać mikrokontrolera w nim. system operacyjny to win xp. niestety instrukcja do tego zestawu nie jest napisana w taki sposób jak robi to kolega :roll:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2011, o 21:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to teraz sytuacja jest już jasna i mogę udzielić pełnej odpowiedzi.

Po pierwsze w zestawie AndTech nie trzeba podłączać kabelków do gniazda ISP (KANDA) z uwagi na to, że zdaje się iż tam narysowane jest w tej jego instrukcji żeby te kabelki łączyć bezpośrednio do pinów mikrokontrolera. Muszą one być zatem dłuższe, co zdaje się jest mniej wygodne niż możliwość zakupienia bądź zorganizowania sobie takiego kabelka do naszego zestawu:

http://sklep.atnel.pl/pl/p/Kabel-programatora/29

No ale ok, i bez tego kableka kolega będzie w stanie wykorzystać sam układ FT232R siedzący w zestawie AndTech do zaprogramowania mikrokontrolera ale....

ale jest jedno małe :( albo nawet duże ale ....

1. w zestawie o którym pytasz niektóre nóżki są w ogóle niewykorzystane, leżą odłogiem zamiast pracować dla naszego dobra, zgodnie zresztą z rysunkiem:

Załącznik:
Scalaki05_na strone www.jpg


co powoduje, że można do programowania (jeśli już będzie możliwe - a będzie - zaraz pokażę jak), użyć tylko takich pinów jak m.in RxD oraz TxD, które jak się domyślasz służą przy okazji do transmisji danych RS232 z komputera do uC. To spowoduje, nawet jak uruchomisz programowanie, że niezbyt dobrze będzie ci ono działało gdy zechcesz robić transmisję danych z komputera do uC w programie, który będziesz ładował - no bo ważne linie RxD oraz TxD będą zajęte :(

2. niestety ale korzystając z ogólno-dostępnego i darmowego programu służącego do wgrania wsadu do procesora poprzez taki programator, będziesz miał sporego ZONKA. Objawi się on tym, że po każdym procesie programowania będziesz ZMUSZONY albo odłączać i ponownie włączać wtyczkę USB (co może być tragiczne w skutkach przy dużej ilości programowania - i zdajesz sobie z tego chyba sprawę) A dlaczego tak ??? Ano dlatego, że program AVRDUDE, za pomocą którego można zaprogramować procesor poprzez układ FT232 ma babola :( ... i polega on na tym, że po zakończeniu procesu programowania - pozostawia on ten układ niezresetowany wewnętrznie - co z kolei prowadzi wprost do tego, że na jego wyjściach programujących są tzw "śmieci". A najgorszy śmieć to stan NISKI na wyjściu podłączonym do pinu RESET procesora. Jak się domyślasz - po każdym programowaniu procesor będzie cały czas w stanie resetu, dokąd albo nie rozłączysz wtyczki USB i jej nie podłączysz ponownie albo dokąd nie odłączysz kabelka od pinu RESET. W efekcie czy tak czy siak - będziesz miał zabawę jak przy młóceniu zboża cepami - tak będzie trzeba wachlować kabelkami.... a takie rzeczy prowadzą zwykle tylko do problemów albo przypadkowego uszkodzenia procesora - czego oczywiście nie życzę.

3. najgorsze - niestety nie posiadając na dzień dzisiejszy zestawu ATB ciężko będzie skorzystać z takiego sposobu programowania o którym mowa na moim blogu oraz tak jak to widać na tym filmiku:

http://mirekk36.blogspot.com/2011/08/ec ... adzie.html

zauważ proszę, że jest tam mowa o specjalnym programie "ATB manager" , który w super prosty sposób pozwala na resetowanie z poziomu komputera tego układu FT232 bez wachlowania tymi kablami o których mowa w punkcie powyżej.

Na razie (przykro mi) ale efekt mojej ciężkiej pracy programistycznej udostępniam tylko klientom moich zestawów uruchomieniowych i mam nadzieję, że to się spotka ze zrozumieniem. I być może dlatego część osób doceni to, że pomimo rzekomo dość wysokiej ceny naszych zestawów, kryją się za nią także spore oferowane możliwości szalenie ułatwiające pracę programistom mikrokontrolerów AVR. Dodam, że te programy narzędziowe są wciąż rozwijane na bieżąco.

Podobnie sprawa się ma z programem MkAvrCalculator, który także pozwala na obsługę programatora ATB-FT232R ale tylko tego (narazie) wbudowanego w nasze zestawy uruchomieniowe. Proszę powiedzieć, czy to byłoby fair, gdybym te możliwości i efekt swojej pracy oferował za darmo dla innych firm produkujących swoje zestawy ewaluacyjne ??? Każdy chyba się zgodzi z tym, że tak nie powinno być.

Zbliżając się do zakończenia - bo wspominałem, że przedstawię jednak jakiś sposób programowania procesora w twoim zestawie nawet bez użycia naszych narzędzi programistycznych. Ale UWAGA! sposób ten nie zapewnia w żadnej mierze skorzystania z niego wprost pod Eclipse, przynajmniej na bazie wskazówek, opisów i instrukcji do zestawów AndTech. Bo o ile trzeba przyznać szczerze, że firma AndTech udostępnia opis jak za pomocą programu AVRDUDE oraz prostej i darmowej nakładki graficznej o nazwie AVRDUDEGUI dokonać takiego zabiegu, to jednak kiedyś gdy sam tego chciałem spróbować na takim zestawie to o mało co nie dostałem siwych włosów i nie wyrwałem ich do reszty :(

Zatem wskazówka - musisz przeszukać strony firmy AndTech i poszukać tej wersji AVRDUDE bo jest ona tam dostępna, nawet razem z tym AVRDUDEGUI. I znajdziesz tam także opis jak dokonać takiego dzieła .... Potwierdzam to osobiście bom się za to kiedyś zabrał i nawet się udało - ale forma pracy AVRDUDEGUI w porównaniu do programu MkAvrCalculatora jako nakładki graficznej - może troszkę się chwaląc, ale powiem, że jest tragiczna. Natomiast ręczne podawanie tych parametrów z konsoli jest, moim zdaniem, tylko dla ludzi o stalowych nerwach, czyli np dla tych, którzy lubują się we wszelkiego rodzaju linuxach i konsolach. Dla nich to będzie normalka.

Na zakończenie podpowiem, że jeszcze trzeba dokonać odpowiedniej konfiguracji pod Eclipse - no ale tu może pomóc już mój tym razem darmowy program "ATB Manager" który tę opcję daje wszystkim za free. Czyli skonfigurowanie workspace'a pod ten programator - tyle że musi on być zgodny znowu z tym siedzącym w naszych zestawach. A w naszych zestawach - nie wykorzystujemy tych samych pinów co w AndTech'owych :(. Trzeba byłoby więc samemu dalej ręcznie zmieniać pliki konfiguracyjne do AVRDUDE a zdaję sobie sprawę, że dla początkującego to będzie dość ciężkie. Poza tym żeby nie mówić, że jedynie ja jedyny na świecie oferuję takie rozwiązanie, podpowiem, że wiele osób już sobie jakoś tam skonfigurowało tego avrdude do takiej pracy, niektórzy nawet sobie sami przekompilowali avrdude (czego znowu ja nie potrafię - bo też nie jestem alfą i omegą).... Albo można też poczekać (chociaż sporo osób już długo na to czeka i nic) .... na nowy oficjalny patch do tej specjlanej starszej wersji avrdude pozwalającej na wykorzystywanie tegoż FT232.

Reasumując - ostatecznie mogę powiedzieć, że z wyżej wymienionej (jak widać) całej litanii powodów, kolega nie będzie miał wprost takiej możliwości - jaką opisałem na swoim blogu chcąc dokonać tego na zestawie o którym mowa w pytaniu/wątku.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2011, o 21:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 21
Pomógł: 0

Na zakończenie ale tylko tego tematu, przede wszystkim chciałbym bardzo podziękować za pomoc, po drugie doskonale rozumiem sprawy związane z dostępnością lub brakiem programów pisanych przez kolegę, w końcu gdyby wszystkie były darmowe to pewnie nie byłyby tak dobre. Po trzecie zawaliłem z tym zestawem uruchomieniowym, no ale prędko na drugi nie uzbieram, co do avrdudegui to hmm albo ja jestem za głupi albo ten program za mądry, choć teoretycznie się dogadywał z płytką i można było programować to fajny nie jest. Po czwarte z tego miejsca chciałbym pogratulować świetnej książki o programowaniu w języku C (przeczytałem całą i nie ma lepszej pozycji dla takiego żółtodzioba jak ja). Na zakończenie powiem tylko że (dla mnie) najprostszym rozwiązaniem będzie chyba zrobienie osobnego programatora (na początek stk200 potem może coś USB zależy czy uda się któryś uruchomić bezboleśnie). Chciałbym też nieśmiało zapytać czy w razie kolejnych wpadek z tym zestawem mógłbym jeszcze trochę pomęczyć.

Pozdrawiam stanley019



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2011, o 23:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

stanley019 napisał(a):
Chciałbym też nieśmiało zapytać czy w razie kolejnych wpadek z tym zestawem mógłbym jeszcze trochę pomęczyć.


Po to m.in założyłem to forum (chociaż może troszkę jeszcze nieudolnie mi to wychodzi), żeby móc być bardziej dyspozycyjnym w razie wszelkich problemów dla wszystkich a w szczególności dla moich szanownych czytelników. Zatem proszę śmiało na tym forum pytać ;)

Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na to, że moim celem wcale nie jest negatywne opiniowanie konkurencyjnych zestawów, a szczególnie tych firmy AndTech, ponieważ właśnie szczególnie te zestawy konkurencyjne polecam innym jeśli nasze okazują się zbyt drogie. Jak często mówię, spośród wielu takich zestawów dostępnych na rynku - to właśnie te mogę polecać śmiało i bez obaw, gdyż w porównaniu do pozostałych są i tak o niebo lepsze.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 paź 2011, o 19:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Cóż, muszę nie zgodzić się co do stwierdzenia:
mirekk36 napisał(a):
(...)w zestawie o którym pytasz niektóre nóżki są w ogóle niewykorzystane, leżą odłogiem zamiast pracować dla naszego dobra(...)

Wyprowadzenia układu FT232RL wykorzystywane do programowania przez ISP w trybie BitBang (RI,DCD,DSR,CTS) są wyprowadzone na 4 piny poniżej procesora (w najnowszej wersji płytki v4 dostępnej w obrocie od ponad roku):
...
A piny Rx i Tx są owszem połączone na stałe z procesorem, jednak w większości przypadków nie przeszkadza to w korzystaniu z płytki a także nie ma żadnego wpływu na programowanie przez "programator" oparty o FT232RL.
Oczywiście fakt, że pozostałe wyprowadzenia kostki FT232RL (których jeszcze troszkę zostaje) nie są wyprowadzone.
Polecam także uważną lekturę tego wątku na forum firmy And-Tech: http://and-tech.pl/forum/viewtopic.php?t=911



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 paź 2011, o 20:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

piotrva napisał(a):
Cóż, muszę nie zgodzić się co do stwierdzenia:
mirekk36 napisał(a):
(...)w zestawie o którym pytasz niektóre nóżki są w ogóle niewykorzystane, leżą odłogiem zamiast pracować dla naszego dobra(...)

Wyprowadzenia układu FT232RL wykorzystywane do programowania przez ISP w trybie BitBang (RI,DCD,DSR,CTS) są wyprowadzone na 4 piny poniżej procesora (w najnowszej wersji płytki v4 dostępnej w obrocie od ponad roku):


Ale kolega chyba czegoś nie zrozumiał w mojej wypowiedzi. Powiedziałem przecież, i widać to w poście wyżej, że jak najbardziej da radę wykorzystać programowanie BitBang w tym zestawie i że da radę znaleźć instrukcję dokładną jak to zrobić przy użyciu AVRDUDEGUI. Skąd więc pomysł, jakobym twierdził że nie uda się tego zrobić??? abo jakbym sugerował, że w zestawie o którym mowa nie ma odpowiednich pinów. To chyba mocna nadinterpretacja albo właśnie nieporozumienie spore.

Ale przepraszam bardzo nie czuję się upoważniony aby na forum technicznym firmy ATNEL, podawać przepisy programowania w trybie bitbang tego zestawu. No Panie kolego bądźmy poważni.

Poza tym jest także zgodne z prawdą to, że wiele innych pinów układu FT232 leży odłogiem, w porównaniu do ATB. I dopiero gdy będę miał czas i zaprezentuję ciekawe sposoby ich wykorzystania w naszych zestawach - naszym klientom - to podejrzewam, że wtedy inni producenci zestawów dopiero pójdą w nasze ślady.


piotrva napisał(a):
A piny Rx i Tx są owszem połączone na stałe z procesorem, jednak w większości przypadków nie przeszkadza to w korzystaniu z płytki a także nie ma żadnego wpływu na programowanie przez "programator" oparty o FT232RL.


Zgadza się w pewnych przypadkach to nie przeszkadza ale ja bym powiedział, że w wielu tak - bo ja np, prawie zawsze korzystam z komunikacji RS232. Zatem ja wolę mieć coś co zawsze działa i nie powoduje konfliktów niż coś co czasem działa a czasem nie.

Więc proszę nie traktować moich wypowiedzi jako anty reklamy zestawów AndTech, bo jeszcze raz z całą mocą podkreślam, że sam polecam je własnym klientom, jeśli moje zestawy są zbyt drogie. A to dlatego, że spośród wszystkich innych na rynku te uważam, za najlepsze. I gdyby nie te drobne wady, których jest kilka - to prawdopodobnie nawet nie powstałby ATB a wszystkie ćwiczenia w książkach przeprowadzane byłyby z udziałem zestawów AndTech. Niestety nie udało się ....

A ja potrzebowałem czegoś co będzie działać w 100% w każdej sytuacji, tym bardziej, że nasza firma tworzy i wciąż rozwija własne autorskie oprogramowanie zarówno do wspomagania programowania w oparciu o nasze zestawy ale także do monitorowania ich pracy czy też integracji np z takimi środowiskami jak ECLIPSE.

Reasumując, chyba nikt nie może uznać mi za złe , że na tym akurat forum promuję wszystkie zalety naszych zestawów, tym bardziej, że sukcesywnie będą podawane ciekawe informacje na temat ich wykorzystywania w praktyce z dużą korzyścią dla klientów.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 paź 2011, o 22:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Pod żadnym pozorem tak tego nie zrozumiałem, i owszem co napisałem że te 4 pozostałe piny są niepolaczone. A w pewnych sytuacjach podpięte na stałe piny rs232 i i2c mogą przeszkadzać. Poza tym na forach pozostaję także bezstronny i polecam oba zestawy obok siebie. Swoją drogą dziwię się dlaczego ten wątek znalazł się na tym forum;-) Dlatego też podałem link do właściwego forum.
Poza tym w 200% rozumiem politykę w sprawie programów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 paź 2011, o 05:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

piotrva napisał(a):
A w pewnych sytuacjach podpięte na stałe piny rs232 i i2c mogą przeszkadzać.


No właśnie dlatego np ja, sam nie piszę o takich i podobnych drobnych mankamentach, co najwyżej odpowiadam na pytania naszych klientów lub czytelników gdy chodzi już o konkretne porównania. W szczególności gdy takie konflikty powodują, że coś nie działa tak jak to jest opisane w książce albo tak jak jest to możliwe w naszych zestawach ATB.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO