Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 13:59


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Silnik krokowy
PostNapisane: 13 maja 2012, o 20:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Witam
Jako że na na tym forum są ludzie którzy pomagają a nie przenoszą tematy do kosza tak jak na elektroda.pl
To chciałem się was spytać. Jako że nie znalazłem odpowiedniego działu na to wiec piszę w tym.

Mam kłopot z silnikiem krokowym. Chodzi oto że jak kręci się ze średnimi obrotami to palcami ciężko go zatrzymać, dodatkowo chodzi płynnie. Ale gdy zwiększyłem mu obroty na maxa to niestety ale już bardzo łatwo go zatrzymać palcami. A do tego trzęsie nim i może gubić kroki. Czemu tak się dzieję?
Wyczytałem z internetu że silniki krokowe tak mają że przy wysokich obrotach tracą moc bo spadają ampery które silnik pobiera.
Wyczytałem też żeby temu zapobiec to trzeba dać mu 2 razy wyższe napięcie. Ok zrobiłem tak ja mam silnik krokowy bipolarny 12V 1,5A 8Ohm dałem mu 24V silnik zaczął chodzić szybciej trochę ale strasznie go trzęsie i chyba na pewno gubi kroki. A mostki sterujące silnikiem się grzeją. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie. :(
I dlatego proszę o pomoc
Czy ktoś zna lepszy sposób?
Jak zrobić żeby przy wysokich obrotach moc mu nie znikała?
I czy ma to w spólnego z diodami prostowniczymi zabezpieczającymi tranzystory w sterowniku, albo z sterownikiem?
Sterownik zrobiłem na 4 mostach H na tranzystorach bipolarnych Darlingtona i sterującymi nich transoptorami a te poprzez procesor Atmega32. Silnik 4-przewodowy (nie znam typu gdyż plakietka jest zdarta tylko widać to co podałem wcześniej.
Wyczytałem też że AVR są za wolne by do tego służyły czy to prawda?
Jak wycisnąć moc z tego silnika krokowego?
Gdy silnik chodzi na maxa to ok 1-2obr/min
Proszę o pomoc będę bardzo wdzięczny
Załączam schemat sterownika
Obrazek

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2012, o 21:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

a na jakiej szybkości ci zależy ??
mogłeś spokojnie użyć L298N do sterowania tym silnikiem, atmega się też nadaje bo dlaczego nie ?? pewnie na elektrodzie wola dać ze 4 ARMY po jednym
na każdy kabelek :) Moment trzymający jest zależny od silnika , nie wiem co masz za silnik , ale jak z jakiejś drukarki to rewelacji się nie spodziewaj.

Nie każdy stepper się nadaje np do CNC :)
Silniki krokowe maja mieć moc właśnie przy swoich ruchach/krokach na małych obrotach , podejrzewam że max dla twojego to właśnie te 2-3 obr
potem moc spada. Szczerze nie zajmowałem się wyduszaniem szybkości z silników krokowych do tego celu jest sporo silników bezszczotkowych.

W silnikach krokowych obroty silnika są związane bezpośrednio z podawanymi impulsami na kilka sposobów.
Kierunek obrotów osi jest ściśle związany z sekwencją podawanych impulsów, prędkość obrotów zależy od częstotliwości tych impulsów,
a kąt obrotu - od ich ilości.

Silnik pracuje z pełnym momentem w stanie spoczynku (o ile uzwojenia są zasilane)

W prawdzie mają szeroki zakres prędkości obrotowych uzyskiwany dzięki temu, że prędkość jest proporcjonalna do częstotliwości impulsów wejściowych.
Niemniej mają trudności przy pracy z dużymi prędkościami, miedzy innymi spadek mocy i gubienie kroków, ale nie do tego celu je zbudowano:)

zwróć uwagę kolego że większość silników krokowych przy zasilaniu 30V i tak wyrabia normę czyli 6obr/sek przy typowych sterowniach jak a3977,ta8435.

Niestety to normalne w tych silnikach że moment maleje wraz ze wzrostem prędkości obrotowej, zależy to od budowy silnika oraz sposobu sterowania.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2012, o 21:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2012
Posty: 43
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 0

Prąd w cewce narasta liniowo wraz z podaniem napięcia. Jeżeli wzrost nie jest zbyt szybki (w jednostce czasu przypadającej na jeden krok) to nie indukuje się odpowiednio duże pole i wirnik nie ma "mocy" aby szybko się przestawić. Jeżeli przechodzisz z kroku na krok za szybko to dzieje się to co mówisz. Albo wirnik nadąża ale jest słaby albo gubi kroki czyli działa powiedzmy co dwa cykle. Rozwiązanie podane przez ciebie (zwiększyć napięcie) jest jak najbardziej poprawne z tym że do pewnego momentu. Można zwiększyć napięcie pracy co powoduje szybszy narost prądu ale później przekraczasz nominalny prąd pracy. Profesjonalne sterowniki posiadają układy choppowania prądu czyli właśnie tak sterują aby szybko narastał do granicy nominalnej pracy. Co do twojego projektu. Sprawdź czy aby na pewno dobrze sterujesz krokami ewentualnie włączaj cewki parami. Być może masz taki model że więcej jak 2-3 obroty na sekundę nie wyciśniesz. No i ile ten silnik ma kroków na obrót.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2012, o 21:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Moment maleje ale i moment oporowy również spada wraz ze wzrostem prędkości więc nie przesadzajmy :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2012, o 22:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ja dzisiaj już komuś na maila tłumaczyłem - panowie silniki krokowe próbujecie traktować jak silniki DC. Tymczasem to dwa całkiem różne rodzaje silników i krokowce nie służą do bicia prędkości obrotów - to nieporozumienie. Za to silnikami DC nie uzyska się takiej precyzji.....

Proponuję zatem dać sobie spokój z osiąganiem zawrotnych prędkości krokowców czy też sterowaniem ich prędkością przypadkiem poprzez PWM albo regulację napięciem zasilającym ;)

to wtedy będzie lepiej.

Do autora - jak zależy ci na dużej szybkości to weź silnik DC po prostu.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2012, o 16:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Ok
Mi nie zależy na dużych prędkościach bo to nie napędza wirnika czy coś tam tylko śrubę do posuwu wózka do CNC
Wystarczą mi te 2obr/min Tylko że przy tych 2 obr/min to on niema siły a jak wezmę wolniej to wózek do przejechania z końca maszyny w drugi koniec ok30cm zajmuje 3minuty trochę za wolno a jakby chodził na 2obr/min to by zajęło poniżej minuty.

mirek36- OOooo!!! Sterowanie silnika krokowego poprzez PWM no coś podobnego... Widać ze ten ktoś to elektroniką zawodowo się zajmuję. hehe :)

Czyli jedyny sposób to dać wyższe napięcie by silnik miał siłę ale sterowniki się nie grzały.
Czyli metodą prób i błędów dobrać odpowiednie napięcie.
W tej chwili jestem w trakcie zrobienia mostka do sterowanie silnikiem krokowym na triakach BTA16-600B (16A 600V)
oraz na optotriakach MOC3020 może wtedy mostek nie będzie się grzał i będzie wszystko dobrze chodzić.
A jest jakiś sposób właśnie inny żeby przy tym samym napięciu żeby silnik przymusowo wziął więcej amper?
Znalazłem taki sam silnik jak mój i to jest silnik MINEBEA 1610869 184
Ma 200kroków na obrót
Wielkie dzięki za pomocne opinie/rady może się uda :)

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2012, o 16:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

hihiihih :)

wydaje mi się że triaki będą za wolne , dlaczego nie chcesz użyć Mosfetów albo np a3977 ??

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2012, o 17:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

mosfetów nie bo do nich potrzeba driverów itp wiec za dużo kombinacji
a3977 nie bo to tylko dodatkowe urządzenie pomiędzy sterownikami a procesorem... jakbym chciał większe prędkości to może ale tak to nie.

Wole na tranzystorach lub triakach zrobić. Może zadziała mama jeszcze kilka sposobów na to :)

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2012, o 18:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Wiesz są sprawdzone techniki sterowania stepperami wiec po co komplikować sobie życie :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO