Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 22:03


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lis 2012, o 17:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ja jednak uzupełnię tylko poprzednią wypowiedź - że do zasilania z USB - zupełnie nie dawałbym żadnej diody. Bo nawet jeśli to będzie dioda shottky z niskim spadkiem napięcia to wziąwszy pod uwagę jeszcze spadek napięcia na jakimś kiepskim kablu USB nagle do procka dotrze ledwo 4V albo 4,3V i będą kłopoty

jak się zrobi płytkę i będzie gniazdo USB to przecież nikt przypadkowo nie podłączy odwrotnie zasilania ;) gniazdo USB nas przed tym chroni

za to jakby się ktoś uparł aby zabezpieczyć się przed np zrobieniem zwarcia to można jakiś mały bezpiecznik strzelić np na 500mA i to w zupełności wystarczy. Jak przyjdzie do głowy bezpiecznik polimerowy to też lepiej zwrócić uwagę czy będzie to egzemplarz który znowu nie wprowadza spadku napięcia bo też wyjdzie kicha :( ....

najlepiej albo zwykły szklany mały bezpiecznik zwłoczny albo w ogóle bez bezpiecznika - przecież układ nie idzie do zabawy dla dzieci do przedszkola ;)

w zestawach ATB nie stosuję bezpiecznika i jeszcze nie zdarzyło mi się żeby ktoś doniósł o zwarciu i spaleniu USB. Poza tym obecne płyty główne mają własne bezpieczniki polimerowe dla portów USB ... więc nic nie grozi

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2012, o 14:57 

Pomógł: 0

Zastosuj myka który jest stosowany w ardunio, czyli P-MOS i problem z głowy, ogólnie rozwiązania na P-mosach polecam, praktycznie pomijalny spadek, można sobie zrobić jeszcze po za zabezpieczeniem, przełączanie źródła napięć, dokładnie jak w ardunio.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lis 2012, o 20:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Dziękuję za podpowiedź, biorę się za kursy. Oczywiście wyświetlacz 7-segemtowy,3 sztuki. Czy zastosowanie podstawki precyzyjnej pod rożnego rodzaje fotorezystory wiąże się z jakimś dodatkowymi połączeniami tej podstawki. No, i bardzo ważna rzecz pomiar rezystancji, jeszcze nie doszedłem do programowania z użyciem ADC, widziałem w książce przykłady odnośnie napięcia i prądu, czy to będzie podobnie działało . Aha czy mogę testować to na płytce testowej z możliwością podpięcia do zestawu, czy też w zestawie mogę podpiąć w jakiś sposób fotorezystor i zacząć programować i w końcu uzyskiwać rezultaty na wyświetlaczu. Kurcze faktycznie przydałaby się mi cierpliwość , nie nadrobię wiedzy , którą inni latami gromadzili.
Płytka miałaby być zrobiona odzielnie poza zestawem uruchomienioym , który planowałem zastosować tylko do zaprogramowania AVR-a. W jakiej obudowie mikroprocesor. Trochę za dużo tych pytań.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2012, o 00:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Witam , wiem że się powtarzam ale myślałem nad tym pomiarem rezystancji z fotorezystora i oczywiście szukałem. Znalazłem pomysł na pomiar za pomocą dzielnika napięciowego. Uzyskiwałbym pomiar napięcia z zakresu ADC od 0 -1023. Po przeczytaniu rozdziału o ADC zrozumiałem , iż mógłbym ten zakres rozszerzyć poprzez dobór wewnętrznego źródła odniesienia i współczynnika podziału, tylko, że tam były z góry znane rezystancje, która u mnie byłaby znana jedna a drugą by zmieniał, czy muszę ustawiać ten zakres, przecie nie może on przekraczać napięcia zasilania (to jedno). Drugie jak już będę miał moje Uwe(czy w tym wypadku będę musiał Uwe przekształcać z wyniku z ADC, który jest wartością bitową na V tak jak jest w to książce-drugie pytanie ) i Uwy(tutaj Uref=2,56V) i znaną rezystancję R1 będę mógł wysłać moją zmierzoną rezystancję fotorezystora na wyświetlacz 7-segmentowy(3 -części) lub LCD po przekształceniu z wzoru na dzielnik napięcia, (trzecie pytanie). Chciałbym również dorzucić jakąś komunikację blutooth na tej płytce lub inny rodzaj komunikacji(ale to później). Wiem , że jest kurs Eagle ,tylko z pobieżnego zobaczenia paru odcinków bardziej obsługa aplikacji i styl dobrego projektowania, a ja chciałbym umieć zrobić od podstaw schemat np. zasilania lub innego modułu chociażby USBasp, umieć dobrać odpowiednie parametry, części (kondensatory, rezystory itp.) i wtedy przelewać to na papier lub ewentualnie wklepywać do programu. Jednym słowem brak wiedzy z elektrotechniki i elektroniki, czy bardziej umiejętności wykorzystywania , czytania schematów innych co się na tym znają i je wymyślają, bo przecie to one tak ad hoc nie powstają. Właśnie czy muszę cofnąć się do Thevenina i innych zagadnień , czy też brać cudze schematy i je wykorzystywać lub modyfikować. Ok. kończę tę wypowiedź taką dywagacją, oczywiście znam i wiem że nikt mi do głowy wiedzy nie przeleje, i inne tego typu powiedzenia, także proszę oszczędzić moją osobę co to tak naprawdę zachciała uczyć się technicznych zagadnień od niedawna, wcześniej udzielając się w tzw. naukach humanistycznych, jakby nie patrzeć to dla mnie ogromny przełom,inni pewnie bawią się w to długo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2012, o 08:39 

Pomógł: 0

Chcesz ściągać charakterystyki fotorezystorów?, jakie dokładności pomiaru cię interesują, jaki rząd wielkości?



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2012, o 09:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Użyj dzielnika rezystorowego

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2012, o 09:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

Paweł, myślę, że powinieneś jednak zwolnić nieco i zacząć od podstaw. Gdy zaczniesz od najprostszych rzeczy, jak prawo Ohma, Kirchoffa I i II poprzez tranzystory, to powoli wiele rzeczy samo się rozjaśni. Będziesz o wiele szybciej rozumiał pewne sprawy i nie będziesz musiał kopiować czyichś schematów, choć akurat analizowanie obcych rozwiązań, to też bardzo dobre rozwiązanie, ale trzeba co nieco podstaw znać. O ile jeszcze nie znasz podstaw elektroniki, to zachęcam do mniej więcej takiego programu: równolegle podstawy elektroniki z podstawami programowania, ale systematycznie jedno i drugie. Za miesiąc będziesz będziesz pytał całkowicie o inne sprawy. Sam zobaczysz.
Co do projektowania i doboru elementów w Eaglu, to najlepszym rozwiązaniem jest samemu zacząć się bawić w proste projekty z diodą, nawet czyjeś schematy przerabiać i projektować od początku płytki, tak dla wprawy. Po pewnym czasie tak opanujesz ten program, że bez problemu zrobisz pierwszą płytkę samodzielnie bez niczyjej pomocy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2012, o 09:29 

Pomógł: 0

Przeczytaj książkę (szczególnie I TOM) "Sztuka Elektroniki", są w księgarniach, a jak dobrze poszukasz to i po ciemnej stronie internetu znajdziesz. Jest tam wiele prosto opisanych tematów, które ci wiele wyjaśnią.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2012, o 14:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Witam, podstawy mam, jeżeli chodzi o elektrotechnikę i elektronikę i programowanie ( Horowitza też mam ) , choć można się spierać czy wystarczające, nawet przerabiałem elektrotechnikę z matematyką na wyższym poziomie niż szkoła średnia (rachunek operatorowy), mniejsza z tym. Jeżeli o dzielnik to mam schemat, co do fotorezystorów to szczerze mówiąc nie wiem jakie mają charakterystyki, bo mają być różne, toteż moje pytanie mam wybrać ten z największym zakresem napięcia i ten z min. napięciem, aby móc mierzyć na nim spadek napięcia, a później rezystancję. Dokładność taka jaką będę mógł uzyskać największą, nie wiem jaką szczerze mówiąc +- 1 ohm, ale to dobre pytanie. Obrazek, inny mikrokontroler, zmieniłbym na atmegę.Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2012, o 14:35 

Pomógł: 0

paweł napisał(a):
pytanie mam wybrać ten z największym zakresem napięcia i ten z min. napięciem, aby móc mierzyć na nim spadek napięcia, a później rezystancję


No to jest właśnie charakterystyka. Moje pytanie wiązało się z wyjaśnieniem co chcesz mierzyć, pomiar Luxów? automatyczna regulacja podświetlenia?
Bo o tego trzeba by zacząć by dalej analizować problem. Po za tym w tym przypadku lepiej było by dobrać źródło prądowe, jest stabilniejsze i ma lepszą dynamiczną odpowiedź niż rezystor w dzielniku.
Fotorezystory są mało stabilne w funkcji temperatury, więc możesz się zdziwić, że będziesz mieć przekłamania w pomiarach.
Po za tym jeżeli chcesz mierzyć tym fotorezystorem konkretną wartość, czyli np. pomiar Lux, to musisz znać charakterystyki przejściowe tego rezystora, tj. dla jakiego natężenia jaka rezystancja, dynamikę, czyli rozpiętość użytecznego pomiaru, po za tym czy pomiar jest w interesującym cię przedziale, liniowy, logarytmiczny czy jeszcze jakiś inny ;).

Po kolei, co chcesz mierzyć, z jaką dokładnością, bo czym to już wiemy.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2012, o 14:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A mi się wydaje że kolega po prostu chce najzwyklejsze pomiary bez żadnych charakterystyk itp ..... tylko ma problem z tym, że jak wybierze wewn. źródło odniesienia 2,56V to w takim układzie jak pokazał wyżej wyjdzie mu LIPA/ZONK/KASZANKA

dlatego mówię żeby zastosował dodatkowo DO tego układu dzielnik napięcia .... i tak go dobrać aby przy +5V było na wyjściu dzielnika 2,56V. Wtedy wyjście z tego układu pomiaru fotorezystora dajesz nie na ADC a na wejście dzielnika. O to chodzi.

W przeciwnym wypadku - jeśli chcesz robić tak jak na tym schemacie to MUSISZ ustawić VCC jako napięcie odniesienia w ADMUX

no ale lepsze i dokładniejsze pomiary uzyskasz przy wewn. źródle odniesienia 2,56V

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2012, o 09:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Witam, dorzucam próbny schemat układu pomiarowego do pomiaru rezystancji różnych fotorezystorów. Zgodnie z uwagami Uref jest 2.56 , natomiast wyjście z układu pomiarowego jest podane na wejście dzielnika, który został wykorzystany do osiągnięcia Uref =2.56. Obrazek

Mam pytanie ,jeżeli różne fotorezystory będą podpinane pod podstawkę precyzyjną (projekt docelowy) gdzie będą osadzane fotorezystory, to jakie ma być napięcie Uwe na dzielniku z rożnymi fotorezystorami. Gdyż zgodnie z wzorem
Uwy= Uwe*[Rx/(Rodn.+Rx)],gdzie Rx jest szukaną rezystancją różnych fotorezystorów. Oczywiście po przekształceniu będę miał Rx, gdyż Uwy będzie szczytywane z ADC. Może błądzę jak dziecko we mgle. Jak będzie wtedy dokładność takich pomiarów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2012, o 10:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No trochę ta mgła gęsta ;) ...

powiedz mi jak wpadłeś na pomysł żeby dodać w tym miejscu +5V ???

Obrazek

jak ma działać ten dzielnik ;) przecież na ADC ( o ile prawidłowo dobierzesz rezystory będziesz miał zawsze wartość 1023 :( )

ale że sporo już zrobiłeś sam - to trzeba przerzedzić tę mgłę trochę ;)

odłącz te 5V z tego miejsca zaznaczonego na czerwono i już nareszcie schemat do pomiarów fotorezystorów będzie OK. Pozostanie ci tylko teraz tak obliczyć właśnie te dwa rezystory dzielnika żeby przy +5V na wejściu dzielnika (tu gdzie miałeś to złe +5V) na jego wyjściu pojawiało się +2,56V

wtedy będziesz mógł mierzyć napięcie na tym pierwszym swoim dzielniku składającym się z dowolnego fotorezystora i ew dobieranego rezystora w szereg do masy.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2012, o 15:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Witam, coś mi nie pasowało, teraz wiem co. Rozumiem , że na wejściu do pierwszego dzielniku będzie napięcie +5V. Jeszcze jedno pytanie póki macie jeszcze cierpliwość, a będzie ich pewnie jeszcze, czy ta podstawka precyzyjna do której będzie podpinany fotorezystor będzie zaburzała pomiar, wszak ona też ma jakiś opór, chyba że znowu źle myślę. Aha wyświetlacz LCD 2x16 powinien obsłużyć wyniki pomiaru. No i jeszcze jedno, w programie będę musiał mieć obliczone wartości napięcia z ADC, będe je musial za każdym razem konwertować tak, bo sama liczba bitowa nic nie da. Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2012, o 16:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

W zasadzie to widzę tylko jedno pytanie chociaż bez znaku zapytania a reszta to stwierdzenia ;) ale ok

jak może ci podstawka zaburzać wynik fotorezystora, który zwykle ma o wiele wiele większą rezystancję niż hmm podstawka ? toż to tak jakbyś się pytał czy ścieżki do procesora też będą miały wpływ. Tak na prawdę wszystko będzie miało wpływ, pytanie tylko z jaką dokładnością tych chcesz pomiarów dokonywać czy np co 0,00000000000000000000000000001 miejsca po przecinku ? ;) jeśli tak? to w ogóle wybrałeś zły sposób czyli np ADC w procesorze. A jeśli nie to sam sobie odpowiedz czy będzie zakłócać czy nie.

Ja nie wiem czy ty będziesz musiał mieć obliczone wartości napięcia z ADC ??? no skąd ja czy ktoś to może wiedzieć ? - to ty musisz wiedzieć czy musisz czy nie ?

tak samo jak z konwertowaniem i czy da ci coś liczba hmmm bitowa ? ... jaka bitowa - po prostu liczba od 0 do 1023

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2012, o 18:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Ok. Oczywiście liczba od 0 -1023 nie jest bitowa, skrót na wyrost, przetwornik liczy z rozdzielczością 10-bitową. W porządku podstawka ma małą rezystancję i nie zależy mi na dokładności ileś tam zer po przecinku. Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2012, o 00:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Witam , mam pytanie jak podłączyć w/w układ pomiarowy dwóch dzielników z płytki stykowej , tak aby na wejściu drugiego dzielnika z fotorezystorem i w szereg podpiętym rezystorem było 5V do zestawu ATB 1.04V. Wyjście z pierwszego będzie podawane na pin ADC mikrokontrolera- to wiem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2012, o 00:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

paweł napisał(a):
Witam , mam pytanie jak podłączyć w/w układ pomiarowy dwóch dzielników z płytki stykowej , tak aby na wejściu drugiego dzielnika z fotorezystorem i w szereg podpiętym rezystorem było 5V do zestawu ATB 1.04V. Wyjście z pierwszego będzie podawane na pin ADC mikrokontrolera- to wiem.


Przecież na zestawie ATB masz już piękny bo regulowany dzielnik napięcia ;) ... no zajrzyj na schemat ....

więc na jego wejście "VOLT" - zobacz tutaj

http://atnel.pl/atb-pomiar-napiecia-adc.html

możesz podać już wartość ze środka tego swojego dzielnika FOTOREZYSTOR i REZYSTOR

czytałeś tą całą instrukcję do zestawu na stronie Atnela ??? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 gru 2012, o 18:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Tak, widziałem schemat i czytałem, podejrzewałem że mogę wykorzystać to wyjście, ale chciałem się upewnić. Rozumiem , że jedna z końcówek rezystora , który jest z fotorezystorem zgodnie z schematem będzie podpięta do masy,środek do wejścia VOLT, a co z drugą końcówką , gdzie będą fotorezystory , która zgodnie ze schematem powinna być podpięta no właśnie do 5V?, gdyż zgodnie z wzorem na dzielnik przy bardzo dużej rezystancji fotorezystora Uwy będzie równe Uwe , gdyż Uwy= Uwe*[Rfotorez./(Rodn+Rfotorez.)], przypuśćmy że Rodn= 10k, a Rfotorez.= 2M, wtedy to Rodn. nie będzie wpływać istotnie na wynik napięcia Uwy znowuż gdy Rfotorez. będzie niewielka w stosunku do Rodn. to Uwy będzie mniejsze od Uwe o ten ułamek jaki wyjdzie ze wzoru. Wiem ,że to są irytujące pytania i czasami głupie dla znawców,ale nie spocznę póki tego układu nie zmontuję. Dziękuje za cierpliwość i wyrozumiałość kolegi mikra, jeśli mogę tak się wyrazić, jak na razie jest moim jedynym krytycznym doradcą. A może idea tego typu pomiarów rezystancji fotorezystorów z wykorzystaniem tego typu układu pomiarowego jest z gruntu błędna.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 gru 2012, o 20:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Witam, czy mogę liczyć na podpowiedź ze strony forumowiczów, bo nie wiem czy źle zadałem pytanie czy w ogóle mam milczeć. Oczywiście może jesteście zajęci, także ponawiam swą prośbę. Pozdrawiam :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 gru 2012, o 21:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

paweł napisał(a):
Witam, czy mogę liczyć na podpowiedź ze strony forumowiczów, bo nie wiem czy źle zadałem pytanie czy w ogóle mam milczeć. Oczywiście może jesteście zajęci, także ponawiam swą prośbę. Pozdrawiam :D


Sorki za naruszenie regulaminu forum, regulaminu kodeksu wewnętrznego, wszelkich norm moralnych itp - jednym słowem za LAURKĘ, ale jestem po dwóch piwach - a od dawna nic nie piłem .... i już nie mogę patrzeć jak kolega przeraźliwie końbinuje z tym więc proszę - ale mam nadzieję że ta podpowiedź już na prawdę wystarczy i kolega w końcu zrozumie co to jest dzielnik rezystorowy OK ? ;)

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2012, o 00:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Dziękuje za odpowiedz, wiem co to jest dzielnik rezystorowy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2013, o 00:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Witam , mógłby ktoś rzucić okiem czy poprawny schemat. Układ ma sterować silnikiem , za pomocą odbiornika podczerwieni, stop, start, do przodu i do tyłu. Mostek montaż powierzchniowy.
Obrazek
oraz
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2013, o 09:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 gru 2012
Posty: 159
Pomógł: 3

W schemacie brakuje filtracji zasilania dla mostka H.
Zgadzam się co do tych dziwnych ścieżek przy mostku.
Kondensatory filtrujące powinny być jak najbliżej nóżki uC. W tej postaci jak jest na płytce kondensatora C2 mogło by w ogóle nie być :) a układ działał by tak samo.

Powiem Ci jeszcze ponieważ pewnie to będzie jedna z pierwszych płytek (mogę się mylić) to możesz pogrubić ścieżki (łatwiej będzie przeprasować i wytrawić) skoro masz na to miejsce.

A i uprzedzam nie mam na myśli ścieżek o grubości 10 mm tylko tak zwiększ do ok 1mm (chyba najbliższe jest 1.16 mm).

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2013, o 11:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

paweł --->

1. podświetlenie LCD podłączasz bezpośrednio do mikrokontrolera ???? to odważny jesteś albo może chcesz USMAŻYĆ procesor ? :(

2. podświetlenie LCD steruje się z mikrokontrolera ale przez tranzystor - weź sobie podejrzyj ogólnodostępne schematy zestawów ATB np tutaj:

http://atnel.pl/atb-elementy-wizualne.html

3. poza tym skąd tam wytrzasnąłeś rezystor do podświetlenia i to aż 300R ??? chyba że nie chcesz żeby te diody w ogóle świeciły - toż LCD'ki mają w 99% wbudowany rezystor na pokładzie rzędu kilku ohm i to wystarcza - zewnętrznego się nie stosuje już

4. Jeśli chodzi o PCB no to musisz jeszcze mocno popracować bo jest dość źle ... ale popatrz - przecież masz kursy VIDEO projektowania obwodów i to w Eaglu

http://atnel.pl/kurs-cadsoft-eagle.html

więc skorzystaj i pooglądaj ok ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2013, o 14:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 gru 2012
Posty: 159
Pomógł: 3

Jeszcze teraz spojrzałem na płytkę i faktycznie to co Mirek napisał jest prawdą (że też ja tego nie zobaczyłem :)) ale wyłapałem jeszcze 1 błąd.
Czy ty używasz przetwornicy ATB-PWR3? Jeśli tak to jak ją podłączysz? Z tego co mi wiadomo to posiada ona wyjścia tożsame z LM7805 w obudowie TO220 natomiast na płytke masz przystosowaną do obudowy TO92.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2013, o 19:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 maja 2013
Posty: 15
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 0

Jeśli można to podepnę się pod ten temat.

Po wielkich bojach i w oczekiwaniu na blue booka dopadłem Atmegę8 zmontowałem wszystko jak na filmie z youtuba odnośnie początków z AVR.

Wg prostego kodu który Pan Mirek wklepuje na filmie najpierw dioda ma rozbłysnąć i w moim przypadku tak się dzieje.

Po dodaniu xora i pauzy dioda powinna w pętli migać a to już się nie dzieje.

Jedyne co się dzieje to wygaszenie diody podczas ładowania programu do procesora i po zakończeniu znowu dioda się pali.


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Co może być problemem? Kod sprawdzałem z 1000 razy przepisałem literka po literce i albo już oczopląsu dostałem, albo jakaś grubsza sprawa.

Kod wklejamy przy pomocy syntax=c - Zielony J.



Ostatnio edytowano 6 maja 2013, o 19:45 przez bolciu, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2013, o 19:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tylko mi nie mów że w przykładzie tak było ;)

PORTB ^= (0<<PB1);

bo to nie ma prawa działać - czyli jest OK, że ci nie działa przykład ;)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

rozumiem, że jeszcze nie masz Bluebooka więc na razie ciężko ci idzie z przesunięciami więc podpowiedź - błąd leży dokładnie w tym wyrażeniu:

(0<<PB1)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2013, o 19:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 maja 2013
Posty: 15
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 0

Panie Mirku tu mi się pokopiowało po moich różnych modyfikacjach.

Kod jest dokładnie taki jak na filmie juz wyedytowałem żeby pośmiewiska nie było.

Zauważyłem też (nie wiem czy tak ma być) ale jak podłącze diode do pinu PB0 to też się świeci.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2013, o 19:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Posłuchaj ;)

1. tu nigdy nie ma żadnego pośmiewiska więc zadawaj pytania spokojnie i bez obaw
2. poprawiłem ci znaczniki syntax dla kodu a ty teraz znowu je popsułeś - dlaczego ? :( ma być [ syntax = c ] a na końcu kodu [ /syntax ] tylko bez tych spacji

3. i co po wyedytowaniu działa ?

dałbym sobie rękę obciąć że niedawno ktoś tu DOKŁADNIE takie samo pytanie zadawał i skończyło się tym że nagle zaczęło samo działać ;)

robisz to na stykówce ? ..... jeśli tak to sprawdzaj połączenia 476 razy zamiast 28 tak jak obecnie ;) bo pewnie tu leży twój problem

bo kod jest OK

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO