Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 10:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 paź 2013, o 17:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 paź 2013
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam wszystkich serdecznie, jestem nowym użytkownikiem forum.

Mam bardzo prostą kwestię. Piszę swoją funkcję do obsługi pilota RC5, ponieważ będę tego potrzebował do kilku projektów.

Posiadam zestaw uruchomieniowy i pilota ze sklepu Atnel. Pilot ten ma nadawać sygnał w formacie RC5. Podłączyłem się z oscyloskopem na wyjściu odbiornika IR, na pilocie wciśnięty przycisk 1. Problem w tym, że to co jest na wyjściu odbiornika IR totalnie nie pokrywa się ze standardem RC5? Poniżej załączniki - sygnał na wyjściu - szerokość jednej ramki to około 70ms, ramki wysyłane przez pilot co około 127ms. Do tego ramka nie wygląda jak RC5 (nie widzę tam typowego kodowania Manchester, tylko wąskie szpilki ze stanem niskim).

Obrazek

Obrazek



Ostatnio edytowano 28 paź 2013, o 18:35 przez pep.kuba, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 18:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Po pierwsze czy zdjąłeś jumperek za plecami odbiornika podczerwieni bo jeśli jest zwarty to złączone jest wyjście z wejściem ICP1 procka czyli pinem PD6. A jeśli tam akurat coś się dzieje na tym pinie to łatwo się domyślać że będzie kaszanka

przy rozwartym jumperku - weź sobie najpierw bez oscyla podłącz diodę LED jedną z 8 w zestawie i zobacz czy ładnie migocze a musi migotać ... Potem sprawdź oscylem

jeśli nadal będziesz miał zonka to:

1. wgraj lekcję z podczerwienią z DVD, skompiluj i do procka ;)
2. zewrzyj wtedy oczywiście tą zworkę
3. na LCD będziesz widział kody pilota

wtedy przekonasz się że nie ma że boli - że wszystko działa w standardzie RC5 bo nie ma innej opcji jeśli pilot jest od nas ... i ponownie na spokojnie podejdź z pomiarami na wyjściu odbiornika ale wtedy nie musisz już nawet zworki rozłączać.

Potem daj znać co i jak ok ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 19:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 paź 2013
Posty: 4
Pomógł: 0

Ok, powiem tak.

Niestety, nie mogę sprawdzić kodu z książki... ponieważ jej nie posiadam. Do tej pory jakoś nie udało mi się jej kupić - programuję od dobrych kilku lat i nie kupiłem zestawu, aby się uczyć, tylko żeby testować i uruchamiać nowe kody :)

Rozumiem, że w takim przypadku nie przysługuje mi żadna pomoc :D

Kwestia jest tylko tego typu, że ja nie proszę o pomoc jak napisać kod do rozkodowania RC5, bo z tym sam sobie poradzę, pytam raczej o co chodzi z tym pilotem.

Co do pomiarów, to oczywiście zworka była zdjęta, dla pewności sprawdziłem jeszcze na innym odbiorniku IR (takim samym, innym egzemplarzu) i jest dokładnie to samo.

Doszedłem do tego co to jest za format, a mianowicie pokrywa się całkowicie z Philips RECS-80: http://www.sbprojects.com/knowledge/ir/recs80.php

Długości stanów logicznych "1" i "0" są takie jak w opisie, bit startowy zawsze 1, tak jak w opisie, drugi bit zmienia się co naciśnięcie przycisku - toggle tak jak w opisie. Następnie trzy razy "1" co oznacza adres 1, no i następnie numer przycisku - po prostu wszystko zgadza się z opisem.

Czy ten pilot da się przełączyć na taki protokół? Może (rozumiem, że nie wyślesz mi funkcji do obsługi RC5 z Twojej książki, bo to Twoja praca) mógłbyś tylko podesłać mi skompilowany plik HEX do Twojego zestawu uruchomieniowego, tak żeby rozwiać wątpliwości? (I tak do niczego tego dalej nie wykorzystam, tylko sprawdzę pilot czy to RC5, czy nie).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 19:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2013
Posty: 376
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Pomógł: 33

Nie wiem jak ustosunkuje się Mirek do Twojej prośby, ale myślę, że pomoc uzyska każdy kto poprosi, z kodami z książki już nie koniecznie, ale to zdaje się sam dobrze rozumiesz. Posiadam ten pilot i mogę Cię zapewnić na 100%, że ma on kodowanie zgodne z RC-5.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

A zestaw uruchomieniowy ATB ?

_________________
50 znaków Atnela ....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 19:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 paź 2013
Posty: 4
Pomógł: 0

Tak, tak, kupiłem cały zestaw LEO (ten najdroższy bez książki) i właśnie w zestawie miałem pilot. Pomyślałem, że przyda się na przyszłość no i teraz mam do zrobienia projekt z RC5.

Oczywiście szanuję i cenię czyjąś pracę, dlatego nie proszę o kody. Tylko spokojnie i grzecznie pytam, chociaż już chyba wszystko sam sobie wyjaśniłem.

Żeby było jasne - macie takie same piloty jak ja?

Obrazek
Taki dostałem w zestawie...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 19:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2013
Posty: 376
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Pomógł: 33

No niestety ja mam inny ....

Obrazek

_________________
50 znaków Atnela ....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 20:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pep.kuba napisał(a):
Rozumiem, że w takim przypadku nie przysługuje mi żadna pomoc


To troszkę takie hmm mało grzeczne stwierdzenie - bo gdyby miała tu następować jakaś dystrybucja pomocy w zależności czy ktoś ma książkę czy nie - to pewnie w ogóle bym nic nie odpowiedział ? hmm może nawet zbanował z forum ? ....

a tymczasem to co starałem się napisać to co ????

Proszę więc powstrzymać się z takimi uwagami na przyszłość ok ? to taka moja gorąca prośba. Wspomniałem o książce bo myślałem że kupiłeś zestaw nasz i z naszym pilotem więc z góry założyłem że posiadasz też książkę - a czy to jakiś grzech ?

Licząc że ją masz podpowiedziałem po prostu sposób jak można w razie czego szybko sobie pomóc ... ale i bez tego na tyle ile można było coś na pierwszy rzut to starałem się przynajmniej podpowiedzieć ...

W kolejnym poście widzę twój pilot na zdjęciu - nie jest to taki sam pilot jaki my sprzedajemy i nie chcę broń boże wmawiać ci że to akurat nie RC5 ... ale wiesz dlaczego wprowadziliśmy do sprzedaży takie piloty na 100% sprawdzone ? ano właśnie dlatego że miałem setki maili i zapytań ... i ludzie główkowali dniami i nocami dlaczego im przykłady z książki nie działają chociaż na 100% mają pilot RC5 po czym w 90% przypadków na końcu takiej drogi zwykle się okazywało że stracili KUPĘ CZASU bo to właśnie nie był pilot RC5

Tymczasem byłem przekonany że masz pilota od nas tym bardziej mówiłem że MUSI działać a tu ZONK ....

skoro masz oscyla i takie przebiegi to raczej może właśnie oznaczać że pilot jednak nie jest RC5

Co więcej można pomóc skoro na tym etapie pytałeś tylko o to co widać na oscylogramach ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 20:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

Ktoś tu chyba kłamie :D
pep.kuba napisał(a):
Posiadam zestaw uruchomieniowy i pilota ze sklepu Atnel

mirekk36 napisał(a):
W kolejnym poście widzę twój pilot na zdjęciu - nie jest to taki sam pilot jaki my sprzedajemy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 20:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pep.kuba napisał(a):
Posiadam zestaw uruchomieniowy i pilota ze sklepu Atnel


zresztą tak napisałeś na samym początku - tymczasem pilot ze zdjęcia wygląda MOCNO inaczej niż nasze piloty i wręcz wątpię aby mógł być u nas kupiony. Wprawdzie pakuje je Pani Aneta, ale zamawiamy już od KILKU LAT ZAWSZE TAKIE SAME - więc myślę że zauważyłaby gdyby trafił się jakiś odmieniec .... Chociaż wiadomo różnie to może być

napisz maila na adres aneta@atnel.pl

podaj swój numer zamówienia - sprawdzimy zamówienie i gdyby się okazało w jakiś sposób przedziwny że to od nas trafił się taki odmieniec to możemy go wymienić ....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 20:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

MIrku, Może Pani Ania gwizdnęła ci pilota do wieży :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 20:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

xamrex napisał(a):
Ktoś tu chyba kłamie


Proszę nie używajmy zaraz takich mocnych słów - może po prostu kolega akurat pilota kupił gdzieś indziej i coś się pomyliło a zestaw ma od nas ? Ale może też warto żeby kolega pokazał zdjęcie tego naszego zestawu - bo proszę mi uwierzyć - że miałem już telefony np od użytkowników zestawów innych firm, którzy dzwonili do nas z jakąś tam pretensją a na końcu okazywało się że zamiast do swojego sprzedawcy dodzwonili się do nas

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 20:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

Przepraszam, coś mnie poniosło;)
Podpowiem tylko, że istnieje świetny program:
http://www.atnel.pl/dekoder-ir.html
dzięki któremu można jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z RC5 :)
Tylko teraz nie wiem gdzie można wsad znaleźć do procka (wiem, tylko że na M8 był)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 20:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 paź 2013
Posty: 4
Pomógł: 0

Ależ proszę Państwa, nie dawajmy się ponieść emocjom. Starałem się na prawdę baaardzo delikatnie podejść do sprawy, właśnie z obawy, że zaraz posypią się komentarze, że oszust, że kłamca... Ehh przecież to tylko błahostka, jakiś pilot, nie ma sensu sobie psuć nawet nerwów :)

Drogi Mirku, nie odbieraj od razu tak obraźliwie wszystkiego, bo to luźne zdanie rzucone z mojej strony nie było warte, żebyś sobie tak palce marnował - lepiej poświęcić je dla kolejnych dobrych kodów :)

Heh czasami pisanie na forach to jak stąpanie po polu minowym :)

Spokojnie, spokojnie. Teraz tak - zestaw kupiony prosto ze sklepu Atnel, mam nawet na niego fakturę, żeby nie było że nie wiem co kupiłem albo u kogo, to zdjęcie mojego zestawu:
Obrazek
(kartonik poniszczony, bo leży w szafie, osobno, bez płytki)

Teraz tylko wyjaśnienia - jako, że padły takie oskarżenia - nikogo nie okłamuję (no ludzie drodzy, wszedłbym na forum producenta, sam założył temat i kłamał w żywe oczy, jeszcze wysyłając zdjęcia?:D), zanim nie znalazłem przed chwilą, że ten pilot po prostu działa w innym standardzie, myślałem, że jest może jakaś modyfikacja RC5 z innymi timmingami, czy coś takiego (kiedy zakładałem temat).

Pilot na prawdę dostałem taki w zestawie, rozumiem, że mogłem się pomylić, mając inne piloty pod ręką - no ale nie mam :D Mieszkam w kawalerce, cała elektronika mieści się w 3 szufladach i to jedyny pilot jaki mam w mieszkaniu, rozpakowany z zestawem ATB.
Kwestia jest tylko raczej tego typu, że tak jak mówisz Mirku - wydaje mi się mało prawdopodobne, żebyście mieli jeden taki inny pilot - gdyby już to pewnie całą partię, a wtedy inni użytkownicy też by się skarżyli. Dodam tylko, że pilot był ładnie zapakowany w folię - był nowy, więc raczej to nie jakiś pilot od wieży w Waszej firmie.

Dobrze, na koniec postu napiszę tylko, że temat można już zostawić, bo po prostu boję się pisać cokolwiek dalej :D Nie dawajmy już sobie powodów do kolejnych negatywnych emocji - pilot RC5 kupię zapewne za jakieś 10-20zł w Poznaniu, więc gra z wysyłką nie warta świeczki.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2013, o 20:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pep.kuba napisał(a):
Dodam tylko, że pilot był ładnie zapakowany w folię - był nowy


no to ja ci wierzę i jedyne co mogę zrobić to przeprosić - bo pewnie to jakieś mega niedopatrzenie z tym pilotem i pierwszy taki przypadek na te już kilka lat sprzedaży.

Proszę cię podaj mi na PW swoje dane - i zapewniam cię, że jutro wystartuje do ciebie przesyłka z właściwym pilotem.

Nie obrażam się i to ja przecież napisałem żeby koledzy nie używali słów - że kłamiesz - wręcz starałem się wytłumaczyć ciebie - i wyjaśnić.

ZDECYDOWANIE - poczuwam się do odpowiedzialności bo nie widzę celu w jakim miałbyś kłamać z tym pilotem i zawsze w takich sytuacjach w naszej firmie to KLIENT ma rację. A że takie przypadki jak widać na załączonym obrazku zdarzają się raz na 100 lat to uwierz, że nie jest to dla nas żadnym problemem aby w 100% poprawić jakby nie patrzeć nasz błąd - bo przecież nie będę zrzucał tu winy na niedopatrzenie np Pani Anety. Możliwe że sam bym może przepuścił taki pilot ... masakra jakaś ... ;) ale obiecuję że szybko naprawię problem

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Antystatyczny napisał(a):
Spokojnie pisz, po prostu wynikło nieporozumienie :)


Dokładnie ... po to też m.in jest forum ... A skoro dostałeś taki akurat dziwny pilot to miałeś prawo nie wiedzieć ta jak i ja że to była jakaś mega pomyłka już na samym początku przy wysyłce ...

Tylko też proszę właśnie o zrozumienie mnie - że często na tym forum zakładam z góry że forumowicz ma książkę z naszego wydawnictwa. A jeśli nie ma - to już wiesz co ... wcale nie oznacza że nie może się tu zwrócić z jakimkolwiek pytaniem.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 wrz 2014, o 05:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 wrz 2014
Posty: 1
Pomógł: 0

Proszę wybaczyć odświeżanie starych wątków, ale nikt nie wziął pod uwagę iż Chińczyk który pracuje 16 godzinę o 2 miskach ryżu złapał przypadkiem zabłąkany pilot z innej partii i cisnął do pudła które poleciało do firmy Atnel. Szczęście w nieszczęściu że mimo wszystko dotarł do ogarniętego człowieka który sprawę wyjaśnił, zachowując zimną krew nawet gdy został posądzony o "oszukinierce" :)

Pozdrawiam i apeluję do korporacji aby Chińczycy pracowali w godniejszych warunkach :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO