Witam wszystkich.
Chciałbym wam zaprezentować mój sposób na komunikowanie się z mikroprocesorem z poziomu laptopa za pomocą języka Java napisanym w środowisku graficznym (zresztą inaczej ni umiem), gdzie dużo programu sobie wyklinamy myszką – ot takie układanie ”klocków lego”. Jestem samoukiem uczyłem się sam głównie z Internetu, a do tego nie znam języka angielskiego, ale bardzo lubię język Java konkretnie Java SE.
Pierwszym elementem będzie ściągnięty z Internetu program „Eclipse”, a dokładniej „eclipse-standard-kepler-SR2-win32.zip” ze strony
http://www.eclipse.org/downloads/ wersja 32bit , bo taki mam system.
Drugim elementem będzie również ściągnięty z Internetu program ”WindowBuilder Pro”, a dokładniej „WB_v1.6.1_UpdateSite_for_Eclipse4.3.zip” ze strony
https://www.eclipse.org/windowbuilder/download.php Oraz dodatkowo wtyczki ułatwiające prace : „Easy_Shell_1.4.1.zip” ze strony
http://sourceforge.net/projects/pluginbox/files/easyshell/Release-1.4.1/Easy_Shell_1.4.1.zip/download?use_mirror=heanet i „net.sf.fjep.fatjar_0.0.31.zip” ze strony
http://sourceforge.net/projects/fjep/ - pierwsza wtyczka pozwala ze środowiska Eclipse od razu przeskoczyć do katalogu roboczego z naszym tworzonym programem, a druga pozwala na zapakowanie dodatkowych zewnętrznych bibliotek do naszego programu typu (*.jar). Ale o wtyczkach trochę później.
No to zaczynamy. Po rozpakowaniu programu Eclipse w dowolnym miejscu i kliknięciu „eclipse.exe” wybieramy katalog na nasze programy „workspace”, a następnie zamykamy okno powitalne i mamy „surowe” środowisko Java. Na górnej belce klikamy(LPM lewym przyciskiem myszy) na napisie „Help -> Install New Software…” pokarze się okno „Install”.
A w nim kliknąć klawisz "Add…"
Pokarze się okno „Add Repository” w nim klikamy(LPM) klawisz „Archive…” i wskazujemy ściągnięty na dysk program „WB_v1.6.1_UpdateSite_for_Eclipse4.3.zip” (UWAGA!... nie rozpakowywać – ma być w formie zip, tak jak został ściągnięty). Potem klikamy(LPM) na klawisz „OK”.
Okno „Add Repository” zniknie, teraz kliknąć na klawisz „Select All” i na klawisz „Next>”
Rozpocznie się instalacja, potem kliknąć klawisz „Next>” i jeszcze raz „Next>” , później zaznaczyć akceptacje licencji i kliknąć na klawisz „Finisch”.
Zacznie się ładowanie środowiska graficznego. Jeszcze tylko zatwierdzić okienko mówiące o restarcie Eclipse i to wszystko.
Po uruchomieniu Eclipsa dokonujemy pewnych ustawień środowiska graficznego, czyli: na górnej belce klikamy(LPM) „Window -> Preferences”. Ukarze się nam okno „Preferences” a w nim klikamy na „WindowBulider -> Swing -> Code Generation” i tu zaznaczamy tak jak na obrazku i klikamy na klawisz „Apply”.
Następnie przechodzimy na zakładkę „WindowBulider -> Swing -> Code Generation -> Event handlers” i tu zaznaczamy tak jak na obrazku i klikamy na klawisz „Apply”.
Ja lubię sobie zaznaczyć „WindowBulider -> Swing -> LookAndFeel” żeby Eclipse pamiętał styl(tu - Nimbus) potem klawisz „Set Default” , no i „Apply” i „OK”. Ale każdy może sobie wybrac własny styl.
No teraz możemy zacząć pisać. Zaczniemy od stworzenia formatki. Na górnej belce klikamy(LPM) „File -> New -> Java Project”
Ukarze się nam nowe okno „New Java Project” a w nim wpisujemy nazwę naszego projektu (ja nazwałem mój projekt „COM Port Terminal” ponieważ inspiracje zaczerpnąłem z projektu pana John Radabaugh o nazwie „Java Serial Port Terminal”) i klikamy na klawisz „Finish”
Teraz otwieramy nasz projekt klikając(LPM) na niego, potem klikamy(PPM prawy przycisk myszy) na „src” przechodzimy do „Packane” i klikamy(LPM) na niego otworzy się nowe okno.
Tu wpisujemy nazwę – pakunku na pliki (ja wpisałem „paczka”) i klikamy na klawisz „Finish”.
Klikamy(PPM) na nasz pakunek i przechodzimy do „Other…” i klikamy(LPM) na niego otworzy się nowe okno a w nim otwieramy „WindowBulider -> Swing Designer” i zaznaczamy(LPM) „JFrame” i klikamy na klawisz „Next >”.
Teraz wpisujemy nazwę aplikacji (ja wpisałem „Terminal”) i klikamy na klawisz „Finish”.
Teraz już możemy się przyjrzeć naszej aplikacji , ale najpierw zajmijmy się uwagą Eclipsa co do naszego kodu. Kliknąć(LPM) na „żaróweczkę z ostrzeżeniem” a potem wybrać opcje z podpowiedzi ja wybieram przeważnie pierwszą i klikam dwukrotnie na nią.
No i po kłopocie…
Teraz klikamy na zakładkę „Design”(nieco poniżej naszego programu) i już mamy naszą formatkę gotową do wypełniania różnymi komponentami. I to by było natyle…
W następnym spotkaniu budując nasza aplikację zajmiemy się manager’ami rozkładu dla jednych to przekleństwo a dla drugich błogosławieństwo ja osobiście często z nich korzystam.
Piotr