Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 kwi 2024, o 14:02


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 gru 2013, o 17:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lut 2013
Posty: 126
Lokalizacja: Turbia
Pomógł: 0

Witam, zrobiłem układzik z załączonego schematu jednak w żaden sposób nie chce ruszyć.
Układzik ma za zadanie liczyć impulsy z czujnika a gdy nastąpi zanik 230V zapisać zliczoną wartość do pamięci a po powrocie zasiania kontynuować liczenie. Gdy wyłączymy przełącznik układ ma się zresetować bez zapisywania zliczonej wartości.

Problem w tym że po zaniku zasilania prąd z kondensatora C7 ucieka przez procesor powodując natychmiastowe rozładowanie, objawia się to chwilowym świeceniem podświetlenia LCD po zaniku zasilania. (na próbę dałem C7 1000uF)
Druga sprawa to w żaden sposób nie mogę zmusić układu żeby zapisał zmienną do pamięci przy zaniku 230V, za każdym razem po resecie licznik się zeruje.

Fusy:
wewnętrzny generator na 8MHz bez dzielenia
BOD na 2,7V

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Obrazek
Proszę o jakieś rady bo już nie mam pomysłów, pozdrawiam Tomek

_________________
Zestaw ATB 1.04
Niebieska książka
Zielona książka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2013, o 22:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 gru 2013
Posty: 90
Pomógł: 6

Po pierwsze proponuję Tobie sterowanie podświetlania zrobić tak aby po zaniku zasilania podświetlanie automatycznie gasło ( tranzystor npn emiter do minusa kolektor do minusa podświetlania a baza przez rezystor 4,7k do anody diody D1 ), w moim lcd podświetlanie pożera 60mA.
Po drugie odcinasz zasilanie wyłącznikiem "SW1" a jaką rolę pełni tranzystor Q1?
O programowaniu w bascomie nie mam zielonego pojęcia ale spróbuj zrobić taki układ na "sucho" tj podłącz zasilanie na stałe z innego źródła a przyciskiem tylko "symuluj" zanik napięcia po to aby sprawdzić czy program zapisuje wartości do eeprom-a.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 22:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lut 2013
Posty: 126
Lokalizacja: Turbia
Pomógł: 0

Poprawiłem schemat Obrazek

SW1 służy do wyłączania układu, wtedy nic nie zapisuje się do pamięci. Zapis ma nastąpić jeśli wyjmę wtyczkę z kontaktu.

Zapisywanie do pamięci działa bo sprawdziłem odłączając R4. Procek zapisał wartość.

Problem w tym że jeśli zamiast kondensatora podtrzymania podepnę zasilacz z ustawionym 4.8V to po wyjęciu wtyczki układ się wyłącza ale podświetlenie LCD świeci nadal (słabiej niż przy włączonym układzie) i nie następuje zapis do pamięci.

Poniżej poprawiony kod
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
Zestaw ATB 1.04
Niebieska książka
Zielona książka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 23:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Pomyślało mi się takie coś:
Obrazek
Sygnał z tranzystora "da znać" uC, że brakło napięcia zmiennego i zanim rozładują się kondensatory w stabilizatorze będziesz miał czas na zapis.
A tak z ciekawości: jak działa ten wyłącznik SW1? Sory - piszesz że do wyłączenia, ale jakoś tego nie łapię.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2014, o 23:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lut 2013
Posty: 126
Lokalizacja: Turbia
Pomógł: 0

kicajek napisał(a):
Witam
Pomyślało mi się takie coś:
Obrazek
Sygnał z tranzystora "da znać" uC, że brakło napięcia zmiennego i zanim rozładują się kondensatory w stabilizatorze będziesz miał czas na zapis.
A tak z ciekawości: jak działa ten wyłącznik SW1? Sory - piszesz że do wyłączenia, ale jakoś tego nie łapię.

Pozdr.


Sprawdzę Twój sposób na dniach :)

SW ma odcinać procka od zasilania bez zapisywania czegokolwiek do pamięci. Zapis następuje jeśli wyjmiemy wtyczkę z kontaktu czyli nastąpi zanik zasilania przed SW wtedy procek ma to wykryć i zapisać aktualny wynik do pamięci.

Wydawało mi się to najprostsze i najmniejsze z możliwych rozwiązań.

_________________
Zestaw ATB 1.04
Niebieska książka
Zielona książka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2014, o 14:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
.....pomiędzy bazę tego tranzystora a GND można dodatkowo dodać rezystor - będzie pewniejsze działanie.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2014, o 15:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lut 2013
Posty: 126
Lokalizacja: Turbia
Pomógł: 0

Troche szukałem na tematy zaników zasilania i wyczytałem że sporo osób stosuje komparator, czy takie podłączenie mogło by zadziałać?

Co zrobić ze świecącym LCD? Ewidentnie prąd ucieka przez procesor tylko nie wiem którędy.

Obrazek

_________________
Zestaw ATB 1.04
Niebieska książka
Zielona książka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2014, o 17:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Pisząc o rezystorze na bazie miałem na myśli mój "schemat ;) ":
Obrazek
Mając takie coś wpisujesz w programie: jeśli PINx (wy.klucza - we.uC) = 1 to zapisz w pamięci i zgaś wyświetlacz. Stwierdzenie, że gdzieś czytałeś o komparatorach jest mało precyzyjne i trudno się do tego odnieść. Może mieć zastosowanie do wyboru źródła zasilania, całkowitym odcięciu w przypadku jego obniżania i wielu, wielu innych.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2014, o 19:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lut 2013
Posty: 126
Lokalizacja: Turbia
Pomógł: 0

Ok rozumiem, Czy rezystory mogę dać takie: 4,7k do bazy, 10k między bazą a gnd i 10k do kolektora? Kondensator 100nF?

Pisząc o komparatorze miałem na myśli wykrywanie nim zaniku zasilania, ponieważ podłączając AIN0 do diody D1 a AIN1 przed tą diodą (do wyjścia stabilizatora) miałbym sygnał i gotowe przerwanie w wypadku zaniku zasilania. Bez potrzeby stosowania dodatkowych elementów. Nie wiem tylko jak ustawić komparator żeby odpowiednio zareagował. Można to tak zrobić?

Piszesz żebym w programie gasił wyświetlacz, chodzi Ci o podświetlenie? Bo u mnie nie jest ono sterowane, LCD jakimś cudem świeci przez piny procesora.

_________________
Zestaw ATB 1.04
Niebieska książka
Zielona książka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2014, o 20:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Co do wartości rezystorów to myślę, że baza/GND wystarczy 1k. Chciałem zaznaczyć że jest to schemat z głowy, a tej nie poświęcę za to czy zadziała :) . Co do pojemności; musisz poeksperymentować, tak żeby kondensator wystarczająco wygładził napięcie po diodzie, zapewniając stałe otwarcie tranzystora; ale myślę, że 100nF powinno wystarczyć.
Z kontekstu zdania o komparatorach domyśliłem się że chodzi o komparator w ATtinie - niestety na tym polu nie mam doświadczenia.
Podświetlenie "samoistne" wyświetlacza - 97,5% błąd w podłączeniu; 2,5% inne ( Twój odpowiednik "jakimś cudem").
Jeśli to jest zwykły wyświetlacz to znajduje się tam zwykła dioda LED.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2014, o 08:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 9

A ja bym to zrobił w ten sposób, że sprawdzał bym przejście przez "zero" po stronie wtórnej transformatora jeśli czas bez napięcia będzie dłuższy niż X to napięcie odłączone. Możesz to zrobić np w przerwaniu INT0 i timerze co 20ms Będziesz miał przerwanie a w nim zerowanie timera jeśli zaniknie napięcie to po 20ms już nie nastąpi przerwanie licznik się przepełni i w jego przerwaniu możesz zapisać sobie spokojnie do EPROM. Od strony elektrycznej możesz użyć dedykowanych układów albo zmontować coś na diodzie i kilku rezystorach.

_________________
"Actum ne agas!"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2014, o 10:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
pietszyk napisał(a):
A ja bym to zrobił w ten sposób, że sprawdzał bym przejście przez "zero" po stronie wtórnej transformatora jeśli czas bez napięcia będzie dłuższy niż X to napięcie odłączone

... tak działa proponowany przeze mnie układ.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2014, o 11:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 9

Aha rzeczywiście nie spojrzałem osobiście myślałem nad trochę innym podłączeniem ale to też jest ciekawe. Rozumiem, że dioda D1 u Ciebie separuje filtrację kondensatorem tak aby napięcie nie było zbyt wygładzone inaczej nigdy nie spadło by do "0" choć nie mam pewności czy to tak działa. A może to działa tak że dioda D1 po zaniku zasilania działa zaporowo i nie pozwala na spolaryzowanie tranzystora przez kondensator do momentu rozładowania? Raczej to drugie. Na pewno jednak nie jest to detekcja przejścia przez "0"

_________________
"Actum ne agas!"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 07:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
pietszyk napisał(a):
Na pewno jednak nie jest to detekcja przejścia przez "0"

Taki akademicki spór, bo w tym przypadku jest to detekcja zbliżania się do zera :) . Za mostkiem prostowniczym otrzymujemy napięcie, które kierowane jest przez dwie diody na: jedna - kondensator w celu jego wygładzenia, druga - klucz tranzystorowy. Dzięki takiemu połączeniu kondensator i klucz wzajemnie na siebie nie wpływają.
Gdyby " wywalić " kondensator 100nF będący za diodą, na kluczu tym w chwili zbliżania się napięcia do zera pojawi się stan H (gdy napięcie to rośnie - stan L). Jako że napięcie na mostku jest odzerowo tętniące na kluczu tym też sobie tak pyka. Bez tego kondensatora musimy sprawdzać, czy klucz się przełącza. Dodanie malutkiego kondensatorka powoduje, że w przypadku pracy mostka klucz będzie cały czas otwarty. Dla tego jest to mała pojemność, że w przypadku zaniku napięcia klucz szybko zareaguje.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 07:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 9

Ja się nie spieram. Uważam, że układ jest bardzo ciekawy. Zastanawiam się też czy gdyby usunąć diodę w gałęzi klucza, udało by się poprawnie polaryzować tranzystor? Wtedy detekcja była by jeszcze bliżej zera.

_________________
"Actum ne agas!"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 09:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Teoretycznie powinno działać. Trzeba by było przetestować. Dioda przy stabilizatorze byłaby spolaryzowana zaporowo, więc napięcie ze stabilizatora nie spolaryzuje tranzystora. Kondensator powinien się rozładować przez rezystory do masy.

PS. Najpierw bym sprawdził układ bez podświetlenia dobierając tak kondensator na zasilaniu, żeby procek zdążył wykonać zapis do EEPROM. Wartości rezystorów w układzie też będzie miała znaczenie. Trzeba minimalizować pobór prądu. Rozważyłbym nawet wyłączenie całego wyświetlacza w momencie zaniku zasilania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 10:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
pietszyk napisał(a):
Zastanawiam się też czy gdyby usunąć diodę w gałęzi klucza

...oczywiście że można; za bardzo odseparowałem od siebie zasilanie i klucz :P.
A co do wyświetlacza to kol.dexter ma jakiś problem samoistnego świecenia tegoż.
dexter napisał(a):
Piszesz żebym w programie gasił wyświetlacz, chodzi Ci o podświetlenie? Bo u mnie nie jest ono sterowane, LCD jakimś cudem świeci przez piny procesora.

...tylko nie napisał jaki to wyświetlacz ( raz sugerowałem błąd, ale się nie odezwał..... )
Nie wiem czy tak można, ale może by tak na "czas spoczynku" PIN'y wyjściowe uC/wyświetlacz "przerobić" na wejściowe wysokoimpedancyjne :idea: .


Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 13:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 9

Czemu by nie, pewnie by to zadziałało. Pomysł dobry. Trzeba by było to zaimplementować w obsłudze czujnika (klucza) zaniku napięcia. Od razu po wykryciu braku zasilania Przejście w HiZ.

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

A może podświetlenie świeci bo jest sterowane ujemnie (gnd - świeci czy jak kto woli katodą do pinu uC) bo gdyby było odwrotnie to po zabraniu mu sterowania 5v musiał by zgasnąć od razu.

_________________
"Actum ne agas!"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 13:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lut 2013
Posty: 126
Lokalizacja: Turbia
Pomógł: 0

Wyświetlacz to LCD 1x8 na standardowym HD44780. Narazie mam koszmar na uczelni i czekam z tym na pierwszą wolną chwilę żeby popróbować :)
Kombinowałem ze stanem wysokiej impedancji ale chyba coś sknociłem bo dalej świeci przez procka.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

pietszyk napisał(a):
Czemu by nie, pewnie by to zadziałało. Pomysł dobry. Trzeba by było to zaimplementować w obsłudze czujnika (klucza) zaniku napięcia. Od razu po wykryciu braku zasilania Przejście w HiZ.

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

A może podświetlenie świeci bo jest sterowane ujemnie (gnd - świeci czy jak kto woli katodą do pinu uC) bo gdyby było odwrotnie to po zabraniu mu sterowania 5v musiał by zgasnąć od razu.



Po zabraniu mu 5V własnie wtedy LCD świeci, jak wyjmę uK z podstawki to gaśnie. Wywnioskowałem że to przez piny sterujące ale za nic nie wiem jak sie tego pozbyć. Jest to podstawowy kłopot z tym układem, LCD żre całe napięcie z kondensatora podtrzymania przez co układ nie działa.

_________________
Zestaw ATB 1.04
Niebieska książka
Zielona książka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 13:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 9

Jak to? Dobrze rozumiem, że podświetlenie załączane jest stanem wysokim a po podaniu 0 volt świeci? 0_o Czy po prostu jeśli chcesz włączyć podświetlenie to podajesz gnd? Określ proszę jednoznacznie jak podłączone jest zasilanie. Jest fizyczna możliwość sterowania podświetlenia odwrotnie?

_________________
"Actum ne agas!"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2014, o 22:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

dexter napisał(a):
Wyświetlacz to LCD 1x8 na standardowym HD44780. Narazie mam koszmar na uczelni i czekam z tym na pierwszą wolną chwilę żeby popróbować :)
Kombinowałem ze stanem wysokiej impedancji ale chyba coś sknociłem bo dalej świeci przez procka.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

pietszyk napisał(a):
Czemu by nie, pewnie by to zadziałało. Pomysł dobry. Trzeba by było to zaimplementować w obsłudze czujnika (klucza) zaniku napięcia. Od razu po wykryciu braku zasilania Przejście w HiZ.

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

A może podświetlenie świeci bo jest sterowane ujemnie (gnd - świeci czy jak kto woli katodą do pinu uC) bo gdyby było odwrotnie to po zabraniu mu sterowania 5v musiał by zgasnąć od razu.



Po zabraniu mu 5V własnie wtedy LCD świeci, jak wyjmę uK z podstawki to gaśnie. Wywnioskowałem że to przez piny sterujące ale za nic nie wiem jak sie tego pozbyć. Jest to podstawowy kłopot z tym układem, LCD żre całe napięcie z kondensatora podtrzymania przez co układ nie działa.


Nie świeci przez procka tylko jak masz tak podłączone podświetlenie jak na schemacie to tranzystor Q1 dopóki ma jakikolwiek prąd ze stabilizatora to podaje masę na podświetlenie. W ogóle nie wiem co miało na celu podłączenie do tego samego pinu kolektora tranzystora i masy od podświetlenia. Jeśli chodziło Ci o wykrywanie zaniku napięcia to nie zrobisz sterowania podświetleniem i wykrywania na jednym pinie. Jeśli chcesz sterować podświetleniem do podłącz jego masę przez jakiś tranzystor npn sterowany z osobnego pinu procka (nie zapomnij o rezystorze między bazą a pinem procesora).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 mar 2014, o 07:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 9

Jeśli chodzi o Q1 to rzeczywiście jest on trochę bez sensu podłączony, ale mam nadzieję kolega już to zmienił po podpowiedziach @kicajek i innych i to nie jest aktualne. Schemat jest trochę mało czytelny. A może zróbmy tak. Zacznijmy razem od początku ten projekt, stwórzmy razem poprawny schemat, nakreślmy koledze algorytm sterowania. Moim zdaniem za dużo tu "baboli" aby usuwać je po kolei, a jeszcze dochodzą nieporozumienia co do interpretacji podpowiedzi.

_________________
"Actum ne agas!"



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2014, o 13:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Chyba kolega dexter nie jest już zainteresowany tym projektem lub rozwiązał problem. Niemniej zgadza się, że prościej narysować schemat od początku niż poprawiać istniejący.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO