Czy ktoś z Was zmierzył się praktycznie z zapisem kluczowych danych do wewnętrznej pamięci EEPROM w przypadku zaniku napięcia zasilania?
Mam układ składający się z trzech wyświetlaczy LED 4" na których mają być wyświetlane minuty postoju pieca w firmie. Zaniki zasilania zdarzają się rzadko jednak ze swojej strony chciałbym uodpornić układ na takie zjawisko. Zastosowałem ATTiny2313 a do resetu wykorzystałem DS1813. W przypadku zaniku napięcia zasilania układ powinien zachować w wewnętrznej pamięci EEPROM zmienną minut oraz dodatkowo sekund. Sprawdzałem w dokumentacji i czat potrzebny do wykasowani i zapisu komórki EEPROM to ~3,4ms plus czas na wykrycie przerwania oraz jego obsługę.
Na stronie znalazłem ciekawe rozwiązanie polegające na użyciu wewnętrznego komparatora analogowego i użyciu wew. napięcia odniesienia (bandgap reference voltage).
Cytuj:
danni - Apr 23, 2008 - 12:07 AM
Post subject: I solved a similar problem without external components.
I measure the internal band gap (1.1V) with VCC as reference.
Then if VCC drops below 4.5V I store the needed data to the EEPROM.
The brownout was set to 2.7V.
So the capacitor must be large enough to discharge from 4.5V not below 2.7V until all bytes are written.
Peter
Czyżby w tym przypadku druga nóżka komparatora AIN1 (PB1) była niepodłączona tzn. można ją użyć w projekcie? Powyższe rozumiem, że komparator generuje przerwanie i wtedy następuje zapis komórek EEPROM resztkami energii wyciśniętymi z kondensatora filtrującego.
Proszę o sugestię w sprawie tego sposobu.