Kpieczyrak napisał(a):
Jestem zupełnie początkujący jeśli chodzi o rejestry przesuwne i programowanie jakiekolwiek, do tej pory wgrywałem tak zwane gotowce. Doszedłem do wniosku że pisanie własnych kodów jest bardziej satysfakcjonujące
Skoro niewiele wiesz o programowaniu to wypadało by zacząć od podstaw, np. od takiej książki:
http://atnel.pl/mikrokontrolery-avr-jezyk-c.html. Bez odpowiedeniej wiedzy przedsięwzięcie będzie co najmniej trudne, jeśli nie niewykonalne.
Ale tak na zachętę
![Puszcza oko ;-)](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_e_wink.gif)
, pokrótce:
Kpieczyrak napisał(a):
Mam kostkę atmega32 która steruje dwoma układami scalonymi 74HC238 I 74HC595 które wysterowują matryce 8x8. Na jakiej zasadzie działa kod który wyświetla np jakiś znak na matrycy.
Zastosowana technika to tzw. multipleksowanie. Wykorzystuje bezwładność oka. Polega na tym, że procek bardzo szybko wyświetla pojedyńcze elementy obrazu (w tym przypadku piksele), oko z powodu wspomnianej bezwładności składa to w całość.
Kpieczyrak napisał(a):
Zasadę 74HC595 mniej więcej kojarzę ale dochodzi tutaj drugi układ 74HC238.
74595 to rejestr przesuwny: jest jedno wejście i osiem wyjść, na wejście podajesz kolejno osiem bitów, które pojawiają się na wyjściach. 74238 to demultiplekser: ma jedno wejście, trzy linie adresowe, i osiem wyjść. Na wejściu podaje się stan który chce się uzyskać na wybranym wyjściu, na liniach adresowych podaje które to wyjście.
Kpieczyrak napisał(a):
Drugie pytanie jest takie jak działa sterowanie takim wyświetlaczem 8x8 powiedzmy 10szt czyli 8x80pikseli.
Działa tak samo, tylko jest więcej rejestrów i więcej danych do przesłania.