Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 kwi 2024, o 17:22


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 sty 2013, o 12:17 

Pomógł: 0

Pozwolę sobie założyć nowy temat. Z racji powtarzających się ostatnio pytań o stacje.
Niestety zacznę z górnej półki gdyż praktycznie z taką mam od 8lat do czynienia.

Zacznę on mojego konia pociągowego analogowej Stacji PACE ST-25, z włożonym grotem minifala 3,3mm którą to praktycznie "załatwiam" większość prac serwisowo-konstruktorskich.

http://www.renex.com.pl/pokaz_produkt.php?id=88

Dostępna jest teraz już nowsza wersja ST-25E oraz ST-30


Zasilanie: 230V 50/60 Hz max. 80W
Pobór mocy: max. 80W
Wymiary zasilacza: 104x130x152 mm
Temperatura pracy: 176-482°C
Stabilizacja temperatury: +/-1.1°C
Wskaźnik stanu pracy: dioda LED
Moc elementu grzejnego: 51W

Moc 51W przy zastosowaniu specjalnych grotów PACE, które są wielowarstwowe wystarcza w zupełności.
Standardową temperaturą u mnie jest 310-330C, zależnie od wielkości i ilości punktów lutowniczych. Zestawienie grotów dostępne na stronie renexu więc rozpisywać się na ten temat nie będę.

Stacja kupiona po koniec 2004roku chodzi bez awarii do dziś, 6-8godzin dziennie bez weekendów i świąt ;).
Groty oceniam na wzorowe, średnia trwałość grota minifala z PACE to ok 1-1.5roku przy bardzo intensywnym używaniu, czasem kilkaset punktów lutowniczych dziennie, czasem więcej, czasem mniej.
Co tu dużo więcej mówić, temperatura utrzymuje się z dokładnością praktycznie 1C, analogowe ustawianie temperatury wystarcza w zupełności do wszelkich prac.
Mniejszy grot minifala ok 2mm, zakładam celem lutowania rastrów 0.5mm i mniej.
Grota minifali praktycznie nie zmieniam na nic innego nawet przy cynowaniu kabli, czy lutowaniu gniazd, wtyczek itd.
Sprzęt PACE, jak i firmę Renex oceniam wzorowo.

Drugim w kolejności częstotliwości używania sprzętem jest moja duma :),Stacja naprawcza ST-115
http://www.renex.com.pl/pokaz_produkt.php?id=107
Co prawda jest już w ofercie z nowszą technologicznie rączką SX90 (ja mam jeszcze SX80) przez co trzeba zwracać uwagę przy zamówieniu grotów ;).
Najczęściej używanymi grotami są
Końcówka ENDURA do rączki SX-70/SX-80 - PC11210624
Końcówka ENDURA do rączki SX-70/SX-80 - PC11210625
jak również, specjalne groty do PLCC, TQFP144 itp.

Jako rozlutownica ST-115 jest sprzętem bardzo dobrym, czasem następuje tylko zablokowanie grota, ale jest specjalny wycior. Pamiętać jedynie należy o usunięciu wszelkich topników, czy żywic przed rozlutowaniem, odsysaniem spoiwa z PCB.
Filtry cyny, wymienia się błyskawicznie, bez potrzeby wyłączania urządzenia, podobnie filtr drugi, przy samej stacji, wyłapujący resztki topnika, oparów itd.
Komfort pracy tą rozlutownicą, w porównaniu do Xytronixa to jak jeżdżenie Mercedesem S, a maluchem :), na korzyść PACE oczywiście. Co prawda cena (dziś w okolicach 3.8kz + vat) jest wysoka, ale warta każdej złotówki.

Groty oceniam również bardzo wysoko, średnia trwałość to ok 6miesięcy minimum. Wszystko zależy co rozlutowujemy, niestety wszelkiego rodzaju elementy przewlekane skracają żywotność grota, ale nie zdarzyło mi się wymienić szybciej, niż wyżej podany czas minimalny.

Specjalne głowice do wylutu elementów PLCC, TQFP itd. są praktycznie nieodzowne, z racji posiadania "nóżek" po 4stronach, zostaje albo SX80+głowica albo hotair, który niestety w wielu przypadkach odpada, po pierwsze zajmuje dużo więcej czasu, po drugie grzeje wszystko w okolicy ;). (do hota wrócę, za chwilę).

Po wciągnięciu układu głowicą, następnie zmiana na grot do odsysania, wyczyszczeniu padów na PCB i wlutowaniu nowego układu, ciężko rozpoznać czy układ jest wymieniony :P.

Trwałość samej stacji oceniam wzorowo, od 8lat pracuje bardzo intensywnie, podciśnienie bez zmian.
Koszty filtrów, czyli krótko eksploatacyjne nie są wysokie, filtry można (acz na dłuższą metę nie zalecam) można wypłukać w izopropanolu, podobnie filtr cząstek stałych (cyny), można kupić wielorazowy.
Sprzęt przynajmniej u mnie w firmie używany jest przez praktycznie jedną osobę czyli mnie, czasem sporadycznie przez szefa serwisu.

Następną stacją jest Cyfrowa ST-45 z podpiętą termopensetą TT-65 i zestawem grotów do SMD, PLCC itp.
Używana ostatnio sporadycznie, ale czasem ratuje przysłowiową skórę. Szczególnie przy układach PLCC.
Dużo pisać nie będę o niej, ma 8lat, używana na początku praktycznie równolegle z minifalą, groty są stosunkowo drogie i dosyć delikatne, szczególnie te do SMD, ale mimo wszystko, jak się o nie dba, wytrzymują ok 2-3lata bez większych problemów, a i lekko "szczerbatym" układ da się wyjąć bez większych problemów.

Następna stacja zakupiona 1.5roku temu Recco RA-150 analogowy HotAir z cyfrowym odczytem nadmuchu i temperatury + parę fajnych głowic i różnych dysz.
http://www.renex.com.pl/pokaz_produkt.php?id=111
Hota zakupiłem, bo coraz mniejsze płyty i raster wymuszają użycie hota.
Bardzo przyjemny sprzęt, regulacja nadmuchu od prawie zera, pozwala bez problemu wylutować, czy wlutować elementy 0402, bez rozdmuchiwania ich na boki i konieczności trzymania ich pensetą.
Głowicami wylutowuję takie układy jak LAN9115 itp. raster i rozmiar. Jak również wszelkie maleństwa typu drabinki rezystorowe o rastrach poniżej 0.5mm.
Stacja jest bardzo fajna, dobrze się nią pracuje, złego słowa nie powiem. Używana jest różnie, czasem nawet by jakąś termoskurczkę zagrzać ;).
Padła po miesiącu ceramiczna grzałka ale została naprawiona w 2 tygodnie, przez które dostałem identyczną stację zastępczą, za co właśnie dziękuje Panu Marcinowi z Renex.
Cały czas uczę się technik lutowania hotem, przez co coraz mniej używam termopensety.

Jako bonus mogę jeszcze "pochwalić" Lampę z lupą 3.5D LUXO, która co prawda cenę ma "kosmiczną" :P,
http://www.renex.com.pl/pokaz_produkt.php?id=163
ale ogniskowa w niej pozwala na bezproblemowe operowanie pod nią lutownicą, a kształt "Prostokąta" Daje praktycznie widzenie "3-D" ;). Niestety wszelkie "tańsze" lupy za ok 200-300zł mają na tyle małą ogniskową, że są do kitu bo trzeba je zbliżyć na tyle do płyty i oka, że ręka z lutownicą za cholerę pod nie nie wchodzi.

Dodatkowo używam w terenie "stacji" kolby z regulacja ELWIK LSE-30, którą na to co przeszła oceniam jako pancerną i nie do uwalenia ;). Groty elwika są bardzo trwałe i różnorodność ich jest spora, nawet są minifale :).

Oczywiście stałym wyposażeniem jest też zwykła poczciwa pistoletówka, z grotem ciętym z drutu elektroinstalacyjego 1.5mm.
Którą można polutować od rynny, po TSSOP o rastrze 0.5mm :P.
Resztę sprzętu towarzyszącego opisywałem już w innym temacie dotyczącym lutowania, kto będzie chciał to znajdzie.

PS. ST-25 + minifala mam też prywatnie i nie żałuję :). Obawiam się, że będę ją miał do starości ;), bo zepsuć się nie chce.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2013, o 18:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2012
Posty: 30
Pomógł: 1

To ja z dolnej półki :)
Xytronic 168-3C - (zestaw podstawowy z kolbą 207 24V/60W) według mnie do domu w sam raz dla amatora - niedroga, silikonowy kabelek, załączanie w zerze, duży wybór grotów (jest minifala XY 443-JP).
Obrazek
Temperatura grota (150-450st.C) ustawiana analogowo - pokrętłem w zupełności wystarcza. Na razie bez awarii. Jestem b.zadowolony

NET852 (Hot Air) - zakupiona dawno dawno temu z kompletem sit do BGA, jeszcze gdy ceny za nią były w okolicach ~1600 PLN (tak, tyle kiedyś kosztowała ta Chińszczyzna).
Początkowo (przez 2 lata) pracowała b.dużo (serwis), smd, BGA - odlutowywanie, nakładanie kulek, ponowne wlutowanie.Według mnie spokojnie można lutować nią BGA do rozmiarów 1,5x1,5cm z większymi to już różnie bywało. Potem przeleżała w szafie. Teraz sporadycznie używam, bo hobby musiało pójść trochę w odstawkę (praca, dzieci). Nie miała nigdy żadnej awarii, grzałka do tej pory jest oryginalna.

Nie wiem, czy można nazwać to recenzją, ale może komuś przyda przy wyborze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2013, o 08:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 30
Lokalizacja: Dublin
Pomógł: 1

Obrazek
Jeżeli porównamy "klasyczna" stacje z mało popularnym w europie Metcalem MX-500, to na myśl przychodzi pytanie: "co autor miał na myśli?".
Zapomniał o regulacji i wskaźniku temperatury, za to chce nam wcisnąć przycisk do papieru z przełączanymi gniazdami bnc (jak by nie mogły 2 na raz pracować),
z funkcja On/Off. Pikanterii dodaje fakt, ze stacja ma 40Watt, a wisienka na torcie jest cena tego "mutanta".

Biorąc ja do reki 4,5Kg stacje, okazuje się ze ten przycisk, ma jeszcze być pancerny . Metalowa odlewana obudowa pomalowana czarna półmatowa farba sugeruje ze jednym z założeń konstrukcyjnych mogła być trwałość, a w dzisiejszych czasach jest wręcz abstrakcyjne.

Mamy do dyspozycji 2 gniazda bnc, pomiędzy nimi jest przełącznik którym- jak łatwo się domyślić- wybieramy które gniazdo ma być zasilane.
Producent dal nam do wyboru: kolbę, pęsetę, odsysacz i całkiem sporo grotów do wyboru. Kolba przywołuje podobne zdziwienie jak stacja, z ta różnica, ze jest bardzo lekka (56 gramów), a po zdemontowaniu grota nie przypomina kolby tylko jakąś plastikowa atrapę, tak samo jak przewód- jest lekki, miękki i sprawia wrażenie jak by nie było tam miedzi.

Ciekawa mieszanka wrażeń, sprawdźmy jak się lutuje.
Wkładamy grot do kolby. Ta czynność jest bardzo analogiczna do zatykania długopisu. Trwa to mniej więcej tyle samo czasu, nie da się tego jakoś źle/ odwrotnie włożyć i zepsuć, nie trzeba nic zakręcać czy dopinać. Wciskamy, na końcu czuć lekki opór. Koniec pieszczot, włączamy stacje.
Grot osiąga swoja temperaturę w przeciągu kilku sekund.
Jak wiozłem swoja stacje do domu, to miałem tylko grot STTC-144, który wygląda tak:
Obrazek
myślałem sobie wtedy, ze szkoda, bo sporo lutuje, nierzadko spore pola lutownicze a i oblana cyną śruba wkręcona w radiator się potrafi zdażyć. Biorąc pod uwagę powyższe, bylem przekonany, ze grot (zakładając ze się zaraz nie złamie) nie sprawdzi się bo zwyczajnie nie roztopi cyny. Utwierdzały mnie w tym moje doświadczenia z podobnie wyglądającymi grotami.
Nikt nie spodziewał się Hiszpańskiej inkwizycji, a ja ze grot bardzo stabilnie "siedzi" w kolbie i radzi sobie wyśmienicie w zastosowaniach do których bym go nie wybrał. Co jeszcze warto dodać, a co wyszło w praniu, to nie zaobserwowałem sytuacji, żeby grot nie chciał łapać cyny, mając Salomona i "ajołki", przeprowadzałem kilka skrobanek tygodniowo, po czym nie było "totamto" i nowy grot zastępował miejsce kilku miesięcznego staruszka. Trwałość grotów Metcal najlepiej ilustruje wtórny rynek na aukcjach internetowych.

Jak to jest ze cienki grot nie zastyga w cynie? W jaki sposób udało się to osiągnąć doprowadzając tylko 40Watt lekkim przewodem koncentrycznym do kolby która jest bardzo lekka? W jaki sposób realizowana jest stabilizacja temperatury?

Dla tych co nie wiedzą, lutownica nie posiada grzałki, termopary ani żadnego sensora temperatury. Brak wyświetlacza oraz regulacji, ponieważ grot ma swoja ustalona i niezmienna temperaturę pracy. Z pośród całej masy grotów, mamy 3 dostępne temperatury. Stacja wysyła przewodem prąd o częstotliwości 13.56MHz, w grocie jest pętla indukcyjna która nagrzewa końcówkę grota aż do osiągnięcia Temperatury Curie (temperatura, powyżej której ferromagnetyk gwałtownie traci swoje właściwości magnetyczne i staje się paramagnetykiem). W praktyce wiec, grot dogrzewa się błyskawicznie, oraz nie ma możliwości że temperatura wzrośnie- działają tutaj prawa fizyki. W lutownicy grzałkowej, spadek temperatury musi zostać zarejestrowany przez termoparę, dopiero wtedy zwiększana jest moc grzania.

Całość sprawia, że praca z tą stacją to czysta przyjemność którą ciężko opisać komuś, kto nie miał z nią styczności. Jakość, trwałość i ergonomia jest tutaj naprawdę bezkompromisowa, dlatego mogę stwierdzić że cena- z pozoru zaporowa- jest w tym przypadku uzasadniona.
Dodatkowym atutem jest ogromny wybór grotów.

http://www.okinternational.com strona producenta. Tam więcej o technologii SmartHeat, katalogi, ceny etc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2013, o 13:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 lip 2013
Posty: 13
Pomógł: 2

dobre lutownice są z firmy ELWIK, używam 11 lat i chwale. Co do mocy grzałki powinna być większa niż 60W.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2013, o 13:41 

Pomógł: 0

No z elwikiem jest problem, po jakimś czasie używania, grot nie łapie dobrze temperatury z "kolby" i trzeba przejechać druciakiem kolbę i wyczyścić wnętrze grota. Ale tak to fakt, z "tańszych" są lepsze niż xytronic.
Po za tym jest minifala :), no i w razie "W" łatwo się je serwisuje.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2014, o 19:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2012
Posty: 226
Pomógł: 11

Ja używam stacji firmy JBC BT-2BWA:
http://www.weidinger.eu/shop/loet-_und_ ... en/wl26830

Strona producenta:
http://www.jbctools.com/

Stacja jest po prostu rewelacyjna, grot osiąga temperaturę 400 stopni po 2s od momentu włączenia, co jest
wynikiem praktycznie nie do pobicia.
Lutownica w zestawie ma 2 groty. Idealnie nadaje się także do lutowania bezołowiowego.
Po odłożeniu kolby na podstawę, lutownica przechodzi w stan czuwania (wówczas temperatura grota spada do 200 stopni),
dzięki czemu kilkukrotnie wzrasta żywotność grota. Wymiana grota na inny trwa parę sekund. Groty są wciskane w kolbę.
Tą lutownicę mogę polecić każdemu, kto chce zainwestować w profesjonalny sprzęt.
Współczynnik cena/jakość oceniam na bardzo dobry.

Lutownicy Weller WS81 też używałem:
http://www.tme.eu/pl/details/wel.ws81/s ... e/weller/#
Lutownica mocna, radzi sobie bez problemu z lutowaniem elementów na podłożu aluminiowym (JBC również),
grot szybko łapie temperaturę. Bardzo solidne wykonanie, kabel cienki, elastyczny, sama kolba fajnie leży w dłoni.

Prywatnie chcę kupić Zaoxina 898D. Tylko nie wiem czy podczas pracy samą grotówką również jest
włączany wyświetlacz do hotaira czy po prostu są to jakby
2 niezależne urządzenia i każdy wyświetlacz włącza się osobno? Może ktoś z Was posiada taką lutownicę?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO