Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 30 wrz 2024, o 16:40


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 lis 2013, o 20:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 56
Pomógł: 0

witam. buduję nawijarkę do pickupów gitarowych. chciał bym do tej nawijarki jako posów drutu zastosowac silnik krokowy. wymysliłem sobie rozwiązanie na dwoch wyłącznikach krancowych. kiedyś złozyłem sterownik do krokowca ssb 01 jest tam mozliwosc zmiany kierunków obrotów silnika ale poprzez zmiane stany wysokiego lub niskiego i moj sterownik chyba nienadaje sie do tego. mi chodzi o to zeby karetka na prowadnicy dojechała do pewnego miejsca nacisneła wyłącznik krancowy i zeby zmienił sie kierunek obrotów silnika krokowego i zeby to była tak w koło na przemian. oczywiscie potrzeba by była do tego jakas regulacja prędkosci silnika. pomyslałem sobie zeby to rozwiazac na jakimś uC. moze atmega8 bo akurat mam takich kika sztuk. jezt tylko pewnien problem , ze kompletnie niewiem jak sie za to zabrac nieznam sie zabardzo na uC. moze ktoś z was by mi pomógł jak to rozwiazac jakiś schemat jak napisac program jak podłączyć uC zeby podając impuls silnik zmieniał kierunek obrotów. bardzo był bym za to wdzięczny. niewiem nawet zabardzo jak takie rozwiazanie sie nazywa zeby sobie w tecie coś znalesc. pozdrawiam.

_________________
Jawor4x4



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lis 2013, o 22:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Jeśli chcesz na uC to na początku zainwestuj w porządną książkę do nauki języka C abyś mógł napisać sobie taki program np. książka Pana Mirosława Kardasia jest tam wszystko opisane jak sterować silnikami krokowymi itp.

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 gru 2013, o 00:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 56
Pomógł: 0

chodzi o ksiązkę podstawy programowania pana mirka?

_________________
Jawor4x4



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 gru 2013, o 17:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Tak. Ale pamiętaj że potrzebujesz programator aby zaprogramować te atmegę. A jeśli ją całą przeczytasz i zrobisz ćwiczenia, a nie tylko rozdział o silnikach to mogę się założyć że sam bez żadnej pomocy będziesz zdołał sam taki program napisać.
A po za tym to poco do nawijania drutu jakiś posów?? Nie wiem co dokładnie nawijasz i jak to wygląda ale z tego co się domyślam to nawijasz cewkę więc nie lepiej zrobić to bez silnika krokowego? Po prostu oddal rolkę z drutem do ok 2metrów(to zależy od szerokości cewki) tak aby drut był naciągnięty i on sam będzie Ci się nawijał równomiernie.

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 gru 2013, o 18:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 56
Pomógł: 0

Pozyjemy zobaczymy czy sobie poradze. Niemal zielonego pojęcia nawet jak podłączyć przycisk do atmegi pomijając sam fakt napisania programu. Jak naradzie to dla mnie czarna magia. Książkę oczywiście przeczytam ale szczerze za schemat byłbym wdzięczny. Co do nawiania, karkas cewki ma około 10mm szerokości o drut to DNE 0,063 wiec oddalenie szpuli z drutem nic nie da. Musi do tego być odpowiednie napięcie tego drutu, dlatego chce zrobić posuw na krokowcu i samonapinacz drutu. Pozdrawiam.

_________________
Jawor4x4



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2013, o 09:09 

Pomógł: 0

Gotowe sterowniki masz na forum.cnc.pl bodajże nie wiem jaki masz silnik ale zwykły sterownik bez żadnych fajerwerków starczy, ewentualnie patrz po takich które mają możliwość pracy półkrokowej.
Jeżeli jesteś zielony w C, to na początku lepiej zainwestować w dedykowane sterowniki, układ SC nie jest taki drogi, a wysterowywać w nim odpowiednie wejścia tylko. Czy nawet bez procesora byś sobie poradził.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2013, o 10:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 56
Pomógł: 0

No właśnie, a jak by to można rozwiązać bez użycia uC? Mam sterownik SSB 01 i w sumie fajnie było by go wykorzystać.

_________________
Jawor4x4



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2013, o 12:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

Najlepiej chyba by ci pasowało takie coś:
http://sklep.avt.pl/p/pl/484453/najprostszy+sterownik+silnika+krokowego.html

Uproszczony sterownik silników krokowych może znaleźć wiele zastosowań podczas konstruowania układów automatyki czy nawet zwykłych zabawek.
Układ realizuje następujące zadania:
•steruje czterofazowym silnikiem krokowym, cyklicznie włączając prąd w jego cewkach.
•umożliwia płynną regulację szybkości obrotowej silnika w całym użytecznym zakresie.
•umożliwia zmianę kierunku obrotów
•zasilanie 12 Vdc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2013, o 13:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 56
Pomógł: 0

ten ukłąd nadał by sie jak najbardziej z tym ze zeby w nim zmienić kierunek obotów trzeba trzymac wciśniety przycisk, a mi chodzi zeby podac impuls silnik kręci sie w prawo , podac drugi impuls silnik kręci sie w lewo.

_________________
Jawor4x4



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2013, o 14:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Poszukaj gdzieś jest gotowy projekt nawijarki w necie. Chyba "elektronika praktyczna".Po za tym jakbyś miał silnik unipolarny to w Bascom sterowanie jest banalnie proste.Wystarczy kilka komend.Do sterowania wystarczy uln2003 ewentualnie cztery tranzystory i atmega.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2013, o 14:03 

Pomógł: 0

Np. tu http://www.elportal.pl/pdf/k10/55_06.pdf

albo tu http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT896.p ... 654ffa991a

Use Google Luke.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2013, o 14:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

jawor4x4 napisał(a):
ten ukłąd nadał by sie jak najbardziej z tym ze zeby w nim zmienić kierunek obotów trzeba trzymac wciśniety przycisk, a mi chodzi zeby podac impuls silnik kręci sie w prawo , podac drugi impuls silnik kręci sie w lewo.

To już prosty układ z tych 2 krańcówek i 1 przekażnika.
1 krańcowka załącza przekaźnik i styk potrzymujacy trzyma zasilanie cewki, druga krańcóka rozłacza cewke. W ten sposób bedzie chodzilo od lewa do prawa i tak w kółko.
Sugerowałem się że nie ma być mikrokontrolerów.

Inaczej można to zrobić z sterownikiem silnika ma on wejscia dir step enable. Ale do recznego sterowania potrzebny by był generator impulsów prostokątnych i układ przelączający kierunek. A tu najlepiej pasował by mikrokontroler gdzie obslugiwał by generator impulsów krancówki i wszystko inne co potrzebne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2013, o 18:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 56
Pomógł: 0

Mam sterownik, gen.impulsów,zasilacz , silnik. Jak juz wcześniej piaslem zielony jestem w uC i w ich programowaniu. Planuje zacząć się tego uczyć, ale zawsze czasu brak(praca rodzina). Nie mam nawet pojęcia jak podłączyć przycisk do atmega i ustawić port żeby zmiana stanu na tym porcie powodowało wykonanie procedury na innym porcie zaprogramowanej jako wyjście. Nie wiem nawet czy dobrze rozumuje :-). Muszę zainwestować w książkę Pana Mirka jak mi ktoś tu podpowiedział bo naprawde interesuje mnie zagadnienie mikrokontrolerów. Wracając do tematu, myślałem żeby ten mój układ na krańcówkach zrealizować za pomocą przerzutnika D lub jak tu kolega OdeOn podpowiedział na przekaźnikikach. Pierwotnie chciałem to zrobić na uC ale dopóki się niedoszkole sam sobie z tym nie poradze. Pozdranwiam.

_________________
Jawor4x4



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO