Ale gdy odczyt ADC nie jest ziarnem generatora, a samym wynikiem, to możemy mówić tu o prawdziwej losowości.
A w C++ fajnie się sprawdzało ziarno w postaci bieżącego czasu:
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.
i potem zwykły rand() zwraca za każdym razem co innego, bo każde wywołanie programu następuje z innym ziarnem zależnym od czasu. A czasu odpalenia programu nie znamy a priori (wcześniej).
Co do odczytu z ADC to jednak można mieć pewne wątpliwości - czy on faktycznie jest losowy, tzn. ma rozkład jednostajny, czy pewne wartości nie są bardziej prawdopodobne od innych - trzeba by porobić testy i wykreślić histogram. Jednak myślę, że do końca losowe to to nie jest - przecież nawet przy pomiarze napięcia "niczego" coś to "nic" mierzy -> czy jeżeli "nic" jest mniej więcej stałe w czasie, to układ zwróci co innego za każdym razem ze swojego pełnego zakresu zmienności? Układ szaleje, zwraca różne wartości, ale jednak podejrzewam, że do rozkładu jednostajnego daleko.
Generator liczb prawdziwie losowych należałoby oprzeć nie o algorytmy, wzory, ale o zjawiska prawdziwie losowe - a takich trzeba szukać w przyrodzie (fizyka, chemia) - zjawiska zachodzące na poziomie atomów itp. Układ elektroniczny (jakim jest chociażby ADC) charakteryzuje się pewną przewidywalnością działania jednak...