Witam.Chciałbym poprowadzić poradnik, jak wystartować z projektowaniem aplikacji w środowisku C++ Builder 6 firmy Borland. Językiem, którym posługujemy się w tym środowisku jest (jak sama nazwa wskazuje - C++). Z racji tego, że sam często borykam się z jakimś problemem w tym środowisku, liczę na uwagi z Waszej strony - w końcu jak to p.Mirek mówi - pisząc tu, na forum, sami się uczymy
Z resztą sam często pytam na czacie czy forum, kiedy czegoś nie rozumiem.
Troszkę o środowisku.Sam C++ Builder (w wersji 6) jest już dzisiaj przez wielu uważany, jako dość przestarzałe narzędzie. Faktycznie coś w tym musi być, gdyż Borland już jej oficjalnie nie wspiera
Nie zrażajmy się tym, gdyż nawet na dzień dzisiejszy można skomponować tu programy, które pozwolą nam wygodnie połączyć np. naszą płytkę ATB z komputerem (np. przez UART). Z resztą to, czego się tu nauczymy, na pewno przyda się w innych środowiskach:)
Firma Borland wypuściła również równolegle środowisko Delphi, które do złudzenia przypomina C++ Builder. Dodatkową zaletą jest fakt, że wiele komponentów napisanych w Delphi (w języku Pascal), można również użyć w C++ Builderze. Często wyszukując w internecie przykłady rozwiązań jakiś problemów, błędów czy innych rzeczy, znajdujemy je w języku Pascal, dlatego też warto "liznąć" chociaż podstawy tego języka, żeby je chociaż zrozumieć i przepisać do C++.
Do dzieła 1. Pobieramy instalkę C++ Buildera (np. z tąd:
http://download.komputerswiat.pl/progra ... 6-personal )
2. Wykonujemy kolejne kroki, kiedy program zapyta nas o kod do instalacji, możemy spokojnie skopiować jakiś z internetu (np. z
http://serials.ws ) - sam program jest darmowy do zastosowań niekomercyjnych.
3. Po zakończeniu instalacji i pierwszym uruchomieniu, program prosi nas, abyśmy się zarejestrowali. Można to zrobić, jednak jeśli nie zechcemy się rejestrować, program również się uruchomi.
Po uruchomieniu programu powinniśmy zobaczyć takie okno:
Pierwsze co robimy po uruchomieniu programu, to zapisujemy projekt gdzieś na dysku. w tym celu klikamy
i zapisujemy najpierw nasze okienko, które tworzymy, a później cały projekt. Do testów nie musimy nawet zmieniać nazw plików.
Na początek poszczególne elementy programu:Na samej górze mamy pasek narzędzi. Tego chyba nie trzeba tłumaczyć - znajdziemy tam różne mniej lub bardziej interesujące funkcje - będę się do niego odnosić, gdy zajdzie potrzeba coś tam nagrzebać.
Poniżej widać różne ikony, na początku najbardziej interesujące dla nas to:
- zapisywanie wszystkich modyfikowanych plików - polecam robić to tak często jak to możliwe, inaczej w przypadku awarii zasilania czy komputera utracimy wszystkie zmiany.
- przełącza nas między okienkiem z kodem naszego programu, a Formatką/Formą z osadzonymi obiektami.
- kompiluje i uruchamia nasz program. (UWAGA, ten przycisk nie zapisuje zmian w kodzie, a jedynie generuje nowy plik *.exe)
Po prawej znajdują się komponenty w formie ikonek (są one posegregowane tematycznie).Te ikonki też będziemy omawiać w trakcie trwania poradnika. Teraz powiem już, że są one dzielone na widoczne i niewidoczne oraz że przyjęło się używać ich nazewnictwa, ale poprzedając je literką "T". Np. komponent Edit jest klasą o nazwie TEdit - pomaga nam to tyle, że jeśli zechcemy znaleźć w wyszukiwarce jakąś stronę z opisem tego komponentu, znajdziemy tylko wyniki dotyczące środowiska Borlanda. Spróbujcie wpisać w google "Edit" oraz "TEdit"
Osobno mamy cztery okienka:- Object TreeView - w nim ukażą się nasze obiekty w formie drzewka. Klikając w któryś z nich, możemy zmieniać jego ustawienia w oknie Object Inspector
- Object Inspector - tutaj naszym oczą ukazują się dwie zakładki:
+ Zakładka Properties - pozwala wprowadzać wiele zmian w każdym obiekcie. Mamy tu do ustawienia różne opcje, począwszy od samej nazwy obiektu, jego wielkość, kolor, kształt, położenie itp. Zmiany wprowadzone w tej zakładce obowiązują od uruchomienia programu (tj. możemy je później zmieniać podczas pracy programu - wprowadzając je w jego kodzie źródłowym).
+ Zakładka Events - w niej możemy konfigurować zdarzenia, które mogą nastąpić w trakcie np. kliknięcia w jakiś obiekt. Kiedy wybierzemy sobie np zdarzenie "OnClick" i klikniemy na nie podwójnie - program przejdzie od razu do okienka z kodem programu i utworzy szkielet funkcji, która się wykona jeśli właśnie klikniemy w dany obiekt.
- Nasza formatka (domyślnie Form1) - Tutaj umieszczamy wizualnie nasze obiekty na oknie programu. Tak właśnie będzie wyglądał nasz program po jego skompilowaniu
- Nasz kod programu (domyślnie Unit1.cpp) - Najważniejsze okno, czyli instrukcje, jakie ma wykonać dla nas program (pisane oczywiście w C++ - podstawowa znajomość chociaż C - obowiązkowa
).
Myślę, że czas teraz przejść do napisania
pierwszego programu - czyli standardowe
"Hello World" Umieśćmy sobie na naszej formatce trzy komponenty:
Edit (zakładka Standard) - klikamy raz na komponent z listy, następnie na wolny obszar na formatce.
Button,
Label.- już teraz zauważymy, że w oknie Object TreeView, na obszarze naszej formatki Form1 pojawiły się trzy obiekty: Button1, Edit1 oraz Label1.
1. Kliknijmy teraz na Edit1, później w oknie Object Inspector, w zakładce Properties odszukajmy parametr "Text" i zmieńmy jego wartość na "Hello World!".
2. Kliknijmy na Label1, następnie wartość jego parametru "Caption" usuńmy, tj zostawmy pustą.
3. Wartość parametru Caption naszego przycisku Button1 zmieńmy na "Przepisz!"
Teraz nasze okno powinno prezentować się w ten sposób:
Już teraz możemy uruchomić nasz program klikając zielony trójkącik skierowany w prawo
Mamy ładne okienko, w którym..... w zasadzie nic się nie dzieje
Możemy sobie klikać w przycisk "Przepisz!", ale nie wywoła nam to żadnego efektu.
Nadajmy więc troszkę życia naszemu programowi:)Zamknijmy więc nasz program, klikając
przycisk dla malkontentów, czyli krzyżyk w jego prawym górnym rogu. Kliknijmy więc w TreeView na nasz Button1, następnie w Object Ispector wybierzmy zakładkę Events, a tam klikamy dwukrotnie na puste pole po prawej stronie od zdarzenia "OnClick". Wygeneruje nam się szkielet funkcji:
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.
Dajmy więc instrukcję programowi, aby przepisał tekst z okna Edit1 do obiektu Label1!
Między klamrami wpisujemy instrukcje:
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.
Chwila wyjaśnienia odnośnie stosowanego operatora "->". Nasze obiekty (np.Label1) to w rzeczywistości wskaźnik do utworzonej zmiennej klasy TLabel, dlatego stosujemy taką przyjemną i przejrzystą strzałeczkę.
UWAGA! Gdyby w trakcie testowania naszego programu wystąpił błąd w postaci wyjątku:
Niestety nie uda nam się po prostu zamknąć okienka z programem. Jest to spowodowane tym, że program automatycznie przełącza naszą aplikację w tryb debugowania. Nie będę tego trybu omawiał, dlatego aby zamknąć naszą wadliwą aplikację, klikamy "OK" a następnie w pasku narzędzi szukamy opcji "Program Reset" w zakładce "Run".
CDN