Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 30 wrz 2024, o 20:30


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 paź 2013, o 16:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

Cześć. Ponieważ mój szósty zmysł wyczuwa zbliżający się konkurs na własną pracownię, więc postanowiłem zabrać się za ulepszanie swojego kącika. Na pierwszy ogień idzie zasilacz prawie laboratoryjny o którym już trochę rozmawiałem na mini chat'cie. :)

Poniżej przedstawiam schemat od którego unowocześnianie mojego kącika (mam nadzieję) się zacznie.

Zezwalam na chłostę, doczepki i przyczepki do najdrobniejszych detali, ponieważ jestem świeżo po kursie EAGLE od Mirka (swoją drogą, bardzo fajny :) ) i dzięki temu szybko wchłonę nawet te drobniusie poprawki :D

EDIT :)
Obrazek
Zapisany jako png.
Szczegółowość ustawiona na 750dpi.

Nie wrzuciłem zdjęcia na serwer atnela bo nie pojawił się link...
Normalnie wybieram dodaj obrazek, wybierz pliki (wybieram mój schemat w .png ) potem wgraj obrazki, pasek się ładuje, i jest napisane 100% ale nie ma linku...
Załącznik można już usunąć, ale też nie wiem jak...

Działanie jest hmm... proste, ot zwykły zasilacz.
12V podawane z ładowakopodobnego czegoś będzie przekształcane przez trzy stabilizatory
1. Nieśmiertelny 7805 ma utrzymywać stałe napięcie 5V na wyjściu. Zasila on też logikę układu.
2. Pierwszy LM317 (schemat oparty na tym ze strony Jaglarza) ma za zadanie ustawiać napięcie regulowane potencjometrem w zakresie 1.2-12V Wyjście jest podłączone do ADC mikroklocka.
3. Drugi LM317 jest klonem pierwszego LM'ka.
W zamyśle miały to być 2 kanały regulowane(tutaj LM) i jeden stałonapięciowy(tutaj, znienawidzony grzejnik :P).
Całość będzie ładnie opakowana w pudełko po ATX'ie i mam nadzieję będzie działało i służyło mi przez kilka lat :)

_________________
sig off ;(



Ostatnio edytowano 13 paź 2013, o 16:22 przez MrWeb123, łącznie edytowano 10 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 paź 2013, o 19:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 wrz 2013
Posty: 173
Lokalizacja: Birmingham, UK
Pomógł: 0

Drobna uwaga literacka. W pierwszym schemacie zjadłeś literkę L w napisie Regulowany

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 paź 2013, o 19:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

@futaba, RS232 jest trochę na siłę wepchnięte... Gdzieś na forum widziałem projekt pomiaru napięcia na 6ciu kanałach i też takie coś chciałem mieć ale jak narazie to nie widzę zastosowania, dlatego nie podpinałem drugiej linii... ( to samo z I2C, chciałem dać do układu RTC ale wg mnie wyszedł by z tego kombajn ;P)
@rysiekm55, dzięki jutro to poprawię ;)
A co ze schematem? Gdzieś muszą być błędy ;)

Jak narazie to muszę dorobić przełączniki zasilania, diodę zaporową i ledziaka! :D

_________________
sig off ;(



Ostatnio edytowano 13 paź 2013, o 07:58 przez MrWeb123, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 paź 2013, o 23:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 paź 2011
Posty: 74
Pomógł: 2

Witam,
Na wiszących pinach portu C możesz zorganizować sobie jeszcze pomiar prądu.
Czasem się przydaje ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 paź 2013, o 23:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

MrWeb123 napisał(a):
I tak przy okazji jak robić screenshot'y zachowując ostrość i szczegółowość ?


Unikać formatu JPG do zapisu obrazów, używa on kompresji stratnej i nie bardzo nadaje się do tego typu zawartości graficznych jak schematy.
Z Eagla można eksportować przez menu FILE.

Zasilacz bardzo fajny. Ale ja bym się pokusił jeszcze, o ile transformator na to pozwoliłby, zastosować jeszcze LM 337. To jest to samo co 317 tylko że dla napięć ujemnych. Skoro już mowa o liniowych stabilizatorach "pływających" to możesz też zastosować LM350 to jest mocniejsza wersja 317 (3,5 A prądu), LM 333 to jego wersja ujemna, ale nie do kupienia. Mam w starych papierach bardzo fajnie schematy różnych zastosowań tych stabilizatorów. A i pewnie kilka LM350 bym znalazł. :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 07:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

@chemik0, nie pomyślałem o tym, dzięki, ale...
Mam 3 wolne piny. Pierwszy będzie miernikiem, wg twojej sugestii. Drugi hmm... też miernik? Trzeci... tutaj chciałem użyć termistora do pomiaru w przybliżeniu temperatury na radiatorze. Po iluśtam stopniach włączyłby się wentylator. Zakładając oczywiście, że cały układ będzie się bardzo grzał, bo jeśli nie to mam wolny pin :)
Na porcie C nie chcę dawać nic co mogłoby go niepotrzebne obciążać ( np wyświetlacz) Chciałem go w całości poświęcić pomiarom.
Tutaj ukłon i podziękowania w stronę Mirka za kurs o ADC.

@Sq8dsr, transformatorem będzie zasilacz 12V 1.2A przez co nie mogę dodać mocniejszych kanałów. Przy natężeniu 1.2A i tak nie spodziewam się sprawności powyżej 1A. Nie wiem jak się zachowają stabilizatory więc na wszelki wypadek nie dodawałem więcej wyjść.
A co do napięć ujemnych, to nie bardzo widzę dla nich zastosowania... Do świecenia ledami raczej się nie przyda ;)

A teraz o zastosowaniu RS232...
Trochę nad tym myślałem bo naprawdę fajnie byłoby mieć taki miernik jak w kursie + mógłbym zrobić jakieś rozszerzone Menu do konfiguracji, ( na LCD'ku byłyby tylko wyniki pomiarów ) ale to nadal jest trochę wepchnięte na siłę, bo menu mógłbym rowniedobrze zrobić na LCD.
Tak więc powstaje pytanie ogólnikowe,
czy (i jeśli tak to po co) stosować RS232 w moim "zasilaczu" ?

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 09:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Ujemne zasilanie możesz wykorzystywać np. do zasilania
wzmacniaczy operacyjnych ,(nigdy człowiek nie przewidzi
czego będzie potrzebował w przyszłości :) )



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 10:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

@Zaba, hmm... no może się przydać.
Wpadłem też na zastosowanie RSa, mógłbym pobawić się w bootloader i rozbudowany panel ustawień uruchamiany tylko przy użyciu terminala ;) Np konfiguracja zmiennych do kalibracji miernika i zmiennej do kalibracji odczytu z termistora. Miałbym wtedy możliwość zapisania progu temperatury od której wentylator się załącza ;)

Przy okazji poprawiłem screenshota więc może więcej forumowiczów sprawdzi połączenia :)

Edit...
O ! A jeśli dodałbym mierzenie natężenia ? :)
Mirek chyba coś o tym mówił ale nie wiem gdzie...

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 11:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Nie robiłem jeszcze nic na przetwornikach ADC
(jestem na etapie solidnego mrygania diodami :) )
ale według znanych nam poradników Mirka
masy GND chyba lepiej rozdzielić na AGND i GND
przy pomiarach przez ADC



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 12:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

@Zaba, to tak jak ja. Też nic nie robiłem z ADC, ale trzeba sobie wysoko stawiać poprzeczkę :)

Hmm można by podzielić na masę analog(2x LM i 7805) i logic (uC, i cała reszta) ale...
Takie podziały są warte uwagi przy ważniejszych pomiarach (ATB wave player ma pięknie oddzielone masy), albo układach wysokiej szczegółowości (osobny układ ADC), a ja po prostu chcę zmierzyć napięcie na wyjściu stabilizatorów 8-)
Jeśli chciałbym coś precyzyjnego z tego ADC wyciągnąć to pewnie bym rozdzielił na 2 masy ale po pierwsze - nie umiem, a po drugie, nie uważam by było to aż tak potrzebne.

Układ docelowo będzie mierzył napięcie które będzie szarpane przez 3 stabilizatory, mierzone przez ułomny moduł ADC i jeszcze wyświetlane na LCD'ku który "uwielbia" prąd...
Nie spodziewam się dokładności większej niż dwa zera po przecinku i powiem więcej, nie chcę większej dokładności, bo wyjdzie więcej kombinowania, filtracji i izolacji a na końcu i tak się okaże że nic z tego :D

Oczywiście jeśli źle rozumuję to proszę o poprawę :)
Nigdy tego nie robiłem a cała moja wiedza o ADC opiera się tylko na poradnikach Mirka...

Wracając do schematu, czy mógłby go ktoś dokładnie przewertować wytykając mi nawet najdrobniejsze błędy ?
Nie wieżę że mój pierwszy schemat urządzenia byłby taki udany :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 12:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Cytuj:
ale według znanych nam poradników Mirka
masy GND chyba lepiej rozdzielić na AGND i GND
przy pomiarach przez ADC


Nie koniecznie, nie w każdej sytuacji to ma aż takie znaczenie. Oczywiście wiadomo, że mniej syfu trochę będzie, ale dobra filtracja zasilania też załatwia sprawę. Wiele zależy jeszcze od tego, jakie jest zasilanie i co robi procesor, czy porty jako wyjścia nie dają dużych prądów.
Z moim doświadczeń wynika, że ADC przy dobrym zasilaniu, dobrej filtracji ceramikami, bardzo dobrze zachowuje się bez rozdzielonych mas GND / AGND. Oczywiście mówimy o pomiarach napięcia / prądu, a nie digitalizacji szybkozmiennych sygnałów analogowych.

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Cytuj:
LCD'ku który "uwielbia" prąd...

Podświetlenie lubi prąd, ale pobiera go w sposób ciągły. Problemy stwarzają odbiorniki który pobierają prąd impulsowo, np. zestaw migających diod, wyświetlacze multipleksowane itp.

Mirek w swoim poradniku pięknie opisuje średnią, taką ciągniętą, super to wychodzi. Pomiar do 0,01 V bardzo ładnie idzie. Oczywiście jeszcze trzeba pamiętać, żeby w dzielniku napięcia dawać rezystory o niskim dryfcie temp.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 14:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

Wprowadziłem kolejne drobne poprawki w schemacie na samej górze, i skoro nikt nie znalazł błędów ( dziwne... ) biorę się za projektowanie PCB :)

@sq8dsr,
sq8dsr napisał(a):
Cytuj:
Nie koniecznie, nie w każdej sytuacji to ma aż takie znaczenie. Oczywiście wiadomo, że mniej syfu trochę będzie, ale dobra filtracja zasilania też załatwia sprawę..

Czy uważasz że filtracja zasilania uC na schemacie i wyjściach jest poprawna ? :D

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 15:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

MrWeb123 napisał(a):
Czy uważasz że filtracja zasilania uC na schemacie i wyjściach jest poprawna ?

Uważam, że tak. Ale jeśli źródłem zasilania dla całości ma być zasilacz stabilizowany to nie musisz dawać przy stabilizatorach elektrolitów 220 uF, tylko mniejsze.
A przy samym UC jest bardzo fajnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 15:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2013
Posty: 844
Lokalizacja: Przemyśl
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 43

MrWeb123 napisał(a):
Wprowadziłem kolejne drobne poprawki w schemacie na samej górze, i skoro nikt nie znalazł błędów ( dziwne... ) biorę się za projektowanie PCB
masz błąd :P
podłączenie potencjometru jest nieprawidłowe, co prawda układ będzie działał jednak regulacja napięcia będzie nieliniowa. "Górny" zacisk potencjometru powinien być połączony ze ślizgaczem popatrz:
http://www.circuitstoday.com/wp-content ... or-ckt.png

_________________
Klimatyzacja Przemyśl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 15:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

No i super! :D
Hmm... jeśli elektrolit przy 7805 nie będzie przeszkadzał to go zostawię, bo najczęstszą linią którą będę wykorzystywał będzie 5V przez co tak na wszelki wypadek dałem większą wartość żeby nic się tam niechcianego nie działo :)
Teraz ogarnąć poradniki do PCB i zaprojektować to jakoś...
Dzięki wszystkim !

Schemat trochę zmieniłem, bo po kilku głębszych przemyśleniach uznałem że przyciski i menu które miałem zamiar zrobić na LCD zostawię w spokoju, bo lepiej będzie gdy do tego wykorzystam terminal.
Wyświetlacz będzie tylko i wyłącznie pokazywał aktualne napięcie.
A terminal (dwu kierunkowy) będzie moim panelem sterowania wspomnianych już zmiennych kalibracyjnych :)

Edit.
@janeczqu, Oj faktycznie... U Jaglarza też jest połączony tak, jak ze strony którą podałeś...
Czyli jak na razie to tylko 1 błąd, naprawdę fajnie :)

Hmm.. gniazdo DC, nie da rady odwrotnie podpiąć więc można wywalić.

Za chwilę poprawię.

_________________
sig off ;(



Ostatnio edytowano 13 paź 2013, o 15:54 przez MrWeb123, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 15:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2013
Posty: 844
Lokalizacja: Przemyśl
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 43

Diody przed stabilizatorami też są zbędne ;)


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Klimatyzacja Przemyśl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 15:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Następny zasilacz jaki zrobisz będzie impulsowy :) sterowany sygnałem PWM z proca :P


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 16:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

Schemat zaktualizowany :)

Notka do moderatorów...
Schemat nie jest wrzucony na serwer ATNEL'a bo za każdym razem gdy próbuję wrzucić zdjęcie pasek ładuje się do 100% ale nie pojawia się link do wklejenia przez co nie mogę przesłać screenschot'a.
Na innych serwerach działa ale tutaj jestem pewien że winę ponosi mój dostawca internetu bo z uploadem 2kB/s wysłanie czegokolwiek w świat jest loterią...

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 16:38 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3201
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 90

Schemat w pierwszym poście zmieniony.
Problemem była wielkość obrazka. 8000x3000 to jednak trochę przesada. ;-)
Widocznie skrypt ma ograniczenie wielkości pixeli.

_________________
http://www.jaglarz.info



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2013, o 16:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

Heheh no lekka przesada :P
To przez szczegółowość screena, 700dpi to nadal za dużo.

Dzięki Jaglarz :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 paź 2013, o 16:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

Pozwolę sobie na odświeżenie tematu, ponieważ... <werbel proszę>
Stworzyłem PCB ! :D. Jak na razie to tylko w EAGLE'u, więc wszelkie uwagi mile widziane.

I znowu, płytkę projektowałem posiłkując się poradnikami Mirka, więc ponownie zezwalam na wszelkie doczepki do detali.

Proszę o sprawdzenie całości pod względem prowadzenia ścieżek, ustawiania poligonu GND i ogólnego ustawienia elementów, a nie połączeń, ponieważ są one raczej poprawne (sprawdzałem już kilka razy).
Chyba, że ktoś znajdzie jakiś ważny błąd, wtedy postaram się to jak najszybciej poprawić.

Kilka razy zaczynałem od nowa, ale dzięki temu dokładnie (mam nadzieję) zrozumiałem mechanizm tworzenia PCB :)
Obrazek


A teraz trochę na temat...
Całość podzieliłem na 2 moduły : logika i przetwornice.

- LOGIKA, jak widać, ma goldpinowe wyprowadzenia na wyświetlacz, dzielniki napięcia, rs232 złącze ISP, i wyjścia do połączenia się z drugim modułem.
Ścieżki mają grubość od 20 milsów w górę z wyjątkiem linii reset którą poprowadziłem między goldpinami.
Płytka logiki wymaga tylko jednej przelotki masy(!) co jest jak na moją pierwszą płytkę osiągnięciem na 4+ :)
Tzn. wiem, że można zrobić bez przelotki i nawet tak zrobiłem, ale ostatecznie zostawiłem z jedną, bo tak się lepiej prezentuje. Wystarczy wyciągnąć dławik z nóżki 20 do góry tworząc połączenie masy pod nim.
Wymiary to 60.96mm na 53.34mm.

- PRZETWORNICE, po kolei od lewej, tranzystor NPN 1.5A do sterowania wentylatorem, 7805, LM i LM.
Przy krawędzi jest tylko wyprowadzenie na goldpiny, ponieważ praktycznie wszystkie elementy typu dioda przełącznik itd. będą wyprowadzone na panel, więc potrzebne mi były tylko pady pod przewody.
I tutaj przelotki to niestety konieczność... Przy 12V nie chciałem prowadzić ścieżek masy pomiędzy zasilaniem, więc powstały 2 przelotki. Grubość ścieżek wynosi od 24milsów w górę. Główna linia 12V za stabilizatorami ma grubość 32 milsów :P
Wymiary to 24.13mm na 66.04mm.

Parametr isolate poligonów ustawiłem na 24 i mam nadzieję, że to wystarczy i nie będzie przypadkowych zwarć.

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i pozdrawiam :)

Edit, wystarczyło wrzucić post na forum, a już zauważyłem dość poważny błąd :) Poprawione.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO