Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:50


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 kwi 2012, o 22:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2012
Posty: 2
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 0

Witam.

Po długich mękach udało mi się uruchomić wyświetlacz działający po programowym SPI, ze względu na brak miejsca w mocno zminiaturyzowanym układzie po tych samych liniach ma działać także karta pamięci. Z nią jednak chciałem komunikować się po sprzętowym SPI i teraz pojawił się problem o szczegółach za chwilę. Rozpisze co udało mi się przetestować.

Doświadczenia:
Sam wyświetlacz chodzi bez zarzutu, podobnie sama karta na bibliotekach FatFS jak i kilku innych. Znalazłem nawet jedna do obsługi kart SDHC i zainicjowała się karta 16GB z odczytem plików. Nie to jest jednak przedmiotem problemu.
Karty sprawdzane poprzez RS232 i terminalowy menadżer.

Próbowałem przed procedura wysyłania po SPI (zarówno jednym jak i drugim) umieścić warunek sprawdzający czy bit SPE rejestru SPCR jest ustawiony na 1 czy 0 i w zależności od interfejsu zmieniać jego wartość jednak ta operacja powodowała że nie działało nic.

Wystarczą mi biblioteki PetitFAT gdyż potrzebuję sam odczyt ewentualnie modyfikację gotowego pliku w granicach jego dotychczasowego rozmiaru.

Problem:
W jaki sposób dynamicznie przełączać interfejsy aby kod po wywołaniu procedury komunikującej się z wyświetlaczem lub kartą przełączał interfejsy?
Czy to w ogóle ma sens (głównie chodzi o czas takiego przełączania)?
Może dalej próbować uruchomić wyświetlacz na sprzętowym SPI?

Podłączenie:

Wyświetlacz/Karta SD => Atmega32

(karta) CS_0 => PB4
(lcd) CS_1 => PB3
(lcd) DC => PB2
(karta/lcd) SCK => PB7
(karta) MISO => PB6
(karta/lcd) MOSI => PB5
(karta) CD => PA2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2012, o 22:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

To znaczy ja nie do końca może rozumiem idei takiego rozgraniczenia że część jest robiona po programowym SPI a część po sprzętowym SPI ale wszystko razem na tych samych pinach. Czy nie lepiej byłoby zrobić (jeśli wymogiem są te same piny) wszystko albo na sprzętowym albo na programowym SPI ? No bo to przełączanie interfejsów to dodatkowa jakby i trochę niepotrzebna robota jeśli są jeszcze jakieś wolne inne piny na programowy SPI, wtedy by nawet nie było może takiego problemu/pytania ?

A przecież jakbyś dał wszystko na sprzętowym SPI - to w czym miałbyś problem ? Przecież liniami CS i tak sterujesz niezależnie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2012, o 00:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2012
Posty: 2
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 0

No właśnie zamiar był taki że wszystko miało śmigać po sprzętowym SPI. Niestety wyświetlacz nie chce z nim współpracować a próbowałem już przeróżnych ustawień, prędkości i kolejności podawania sygnałów... Starałem się podpatrzeć jak wygląda komunikacja w podobnych projektach po sprzętowym SPI ale niestety to również nie chciało współpracować.

Dla jasności wyświetlacz posiada sterownik do którego jest bardzo niewiele informacji SSD1338 jednak komunikacja po SPI nie odbiega od tej w innych sterownikach z tej rodziny...
Cały problem z komunikacją opisałem w temacie na elektrodzie załączając też cały kod. Niestety nikt nie odpowiedział i dlatego utknąłem z komunikacją po sprzętowym SPI. Poniżej załączam link do postu na elce, był bym wdzięczny gdybyś mógł spojrzeć na kod.

Link do tematu z obsługą komunikacji z wyświetlaczem
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10249398#10249398



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2012, o 01:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No tak - tylko mi na prawdę ciężko coś podpowiedzieć ponieważ nie mam ani nic nie robiłem na takim sterowniku. Więc ciężko się odnieść do czegokolwiek. Fakt faktem że to dziwne że na sprzętowym SPI nie chce ten LCD działać gdy na programowym śmiga. No ale to ty już lepiej wiesz bo masz to pod ręką ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO