Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 5 maja 2024, o 06:11


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: BTM-222
PostNapisane: 5 lip 2013, o 08:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2012
Posty: 28
Pomógł: 0

Witajcie, mam takie chyba mądre przemyślenia, proszę dołączcie się do nich jako, że piszemy w temacie poradnika. Przyznaję, że nie przeglądałem forum, ale zakładam że niewiele się pomyliłem jeśli chodzi o sprawę komunikacji BTMka z telefonem GSM - nikt o to nie pytał. Wczoraj tak sobie badałem komunikację, pozwolę podzielić się obserwacjami. Przedstawię je w trywialny sposób:

TRYB SLAVE BTM
1. telefon GSM szuka w otoczeniu BTMka, BT telefonu jest wykrywalny
2. BTM stwierdza: "o ktoś do mnie puka! a może to coś ważnego dam mu PIN do SPAROWANIA (celowo duże litery!)
3. wbijam PIN w telefonie i otrzymuję status : "Powiązany, ale nie połączony" i za cholerę w telefonie nie ma opcji połącz
4. Dioda na BTMku się nie świeci światłem ciągłym, dalej mruga no bo przecież nie ma POŁĄCZENIA
5. Piotr (czyli ja) siedzi załamany co tu teraz.... :) i wymyślam, że....

TRYB MASTER BTM
1. telefon GSM szuka w otoczeniu BTMka, BT telefonu jest wykrywalny
2. BTM stwierdza: "o ktoś do mnie puka! a może to coś ważnego dam mu PIN
3. wbijam pin w telefonie i mam opcję "Sparuj i połącz" (myślę sobie sukces!)
4. telefon dalej gada "czy połączyć"? no pewnie sobie myślę i szybko wrzucam na terminalu "at"
5. no super "CONNECT XXXXXXXXXXX" !
6. za 20s DISCONNECT samo z siebie, myślę że może nic nie dostał to się rozłączył, no ale....
7. na telefonie "Czy nawiązać połączenie z XXXXXXXXX?" odpowiadam, że tak
8. na telefonie "Nie można nawiązać połączenia", no ale sam się rozłączył BTM a teraz ma focha i już nie chce :)
9. ratuję się komendami na rozłączanie w BTMku może coś gdzieś wisi....niestety

Wnioski moje są takie, może stwórzmy poradnik jak gadać z telefonem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lip 2013, o 09:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27232
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

fliper_katrill napisał(a):
Wnioski moje są takie, może stwórzmy poradnik jak gadać z telefonem?


ale powiedz po co ? .... opisujesz wnioski, z których wynika że na razie w ogóle nie kojarzysz o co chodzi z połączeniami (nie mam tu na celu broń boże ciebie obrażać) no jak ja zaczynałem też nie wiedziałem więc to normalne....

ale ... ale masz poradniki na temat BTM'ów

http://mirekk36.blogspot.com/2012/12/bt ... -do-z.html

tylko może albo do nich nie zajrzałeś albo nie chciało ci się w całości obejrzeć .... bo jest mowa o tym i wyjaśnienia

poza tym - parowanie to nie połączenie - to byłoby bez sensu w ogóle. Do komunikacji musisz napisać na telefon jakąś aplikację albo znaleźć jakąś aplikację ...

jak ją napisać - tu też masz poradniki i to na naszym forum wystarczy poczytać:

topic1274.html

a o trybie MASTER w module BTM w celu komunikacji z telefonem po prostu zapomnij, musi być w trybie slave i nie ma nigdy żadnego kłopotu aby się łączyć

reasumując - poczytaj ;) pooglądaj ;) to wtedy nie będzie takiej sytuacji ;)

fliper_katrill napisał(a):
5. Piotr (czyli ja) siedzi załamany co tu teraz....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 5 lip 2013, o 11:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2012
Posty: 28
Pomógł: 0

Zaraz, zaraz...:) Wsio oglądałem drogi Mirku, najpierw zanim napisałem. No toć ja podkreślam , że parowanie to nie połączenie. Muszę napisać aplikację....w sumie na grzyba mi potrzebna skoro napisałem , że BTM jest mi tylko do autoryzacji potrzebny. Ot widzisz z tym nie wiem jak działa masz jak najbardziej rację - nie wiem. Czytam teorie o bluetooth, co, gdzie, kiedy, kto, pikonety cuda, niewidy, ale wujek Google nie znalazł mi zwykłego najzwyklejszego omówienia połączenia co gdzie z czym się dzieje, coś jak opisałem, ale fachowo.
Ja chcę efekt: jestem w zasięgu BTMa znam PIN wpisuję i po wyciągnięciu JAKIEJŚ informacji z BTMa że ktoś zna mój pin wrzucam ustawienie pinu przez atmegę na wysoki/niski teraz nie ma znaczenia. Nie potrzebuję się łączyć/ nawiązywać połączenia. No i pytanie czy to jest w ogóle możliwe, bo może tu się nie zrozumieliśmy? Czy jest jakaś informacja wyciągalna od BTM, że ktoś zna pin i się zmienia jakaś flaga czy cuś i jestem w stanie komendą AT to wyciągnąć?

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Już wiem jak to ująć fachowo, czy da się wyciągnąć z BTMa że jest z kimś sparowany?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 5 lip 2013, o 21:37 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

1. Zgadzam się z Mirkiem, że do tego co chcesz osiągnąć wystarczy tryb Slave.
2. Jak już telefon wykryje twój moduł i sparuje to musisz uruchomić aplikację, która obsługuje ten rodzaj komunikacji np. Bluetooth spp pro i połączyć się z modułem Bluetooth. Dioda przestanie migać. Ten sygnał można wykorzystać. Np. zastąpić LED połączeniem LED i transoptora.
3. Na terminalu otrzymasz:
CONNECT 'XXXX-XX-XXXXXX'
gdzie XXXX-XX-XXXXXX to numer twojego telefonu
4. W terminalu wklepujesz +++ co powoduje przejście do trybu komend
5. Wklepujesz:
atd=XXXXXXXXXXXX
czyli numer telefonu bez '-'
6. Inne urządzenie, sparowane lub znające kod i tak się nie będzie mogło połączyć.

Odpowiadając na twoje pytanie nie da się wyciągnąć z modułu informacji, że jest sparowany z innym urządzeniem. Telefon takie dane zapisuje, ale pewnie poza swoim modułem, gdzieś w swojej pamięci.

Można jeszcze bawić się w ukrywanie modułu przed innymi, ale większość aplikacji na telefony najpierw szuka, a potem się łączy. Należałoby przeglądnąć różne aplikacje, albo najlepiej napisać swoją, gdzie nie ma przeszukiwania tylko podawany jest adres MAC modułu. Jak opisano tutaj: topic1274.html?hilit=avr%20bluetooth%20android#p10190 Myślę, że jest to banalne bo już gotowe :lol:
W trybie komend numer modułu jest dostępny pod komendą:
atb?

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 5 lip 2013, o 22:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27232
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No pewnie że mogliśmy się nie zrozumieć - ale .... hmmm w większości już kolega Krauser ci wszystko wyjaśnił

ja bym tylko dodał krótko

skoro jak piszesz "na grzyba ci komunikacja" to weź ty daj sobie spokój z BTM'em i zrób coś innego bo to bez sensu ....

po prostu nie znając szczegółów działania BTM wymyśliłeś sobie jakąś funkcjonalność starając się dopasować swoje potrzeby do własnej teorii ...

dlatego uściślam:

1. Parowanie z telefonem robisz TYLKO raz - i potem już telefon nie będzie cię co chwila pytał o pin i parowanie (a ty sobie wymyśliłeś że fajnie będzie tak za każdym razem jakiś tam pin podawać i że wtedy prawda BTM będzie sobie gadał z telefonem)

2. żeby mieć chociaż ten komunikat CONNECT xxxxxxx to nie ma że na grzyba mi aplikacja - no musi coś zainicjalizować połączenie SERIAL'owe

to są moduły do komunikacji RS232 a nie jakieś tam do parowania, nieparowania i pinowania że tak powiem

więc jeśli nie chcesz komunikacji to tak jak na początku powiedziałem BTM na nic ci się nie przyda .... bo nawet jak byś chciał wykorzystać tą diodę LED jak opisał wyżej Krauser ... no to i tak trzeba czymś zainicnalizować połączenia SERIAL (RS232) i kółko się zamyka.

Może teraz ci się rozjaśni do czego są moduły BTM.

I nie denerwuj się na mnie jak dopytuję czy oglądałeś poradniki - no bo w nich też jest o tym mowa ... a ty nadal pytasz czy jakieś tam parowanie połączy ci jakoś tam moduł bo coś tam .... ale komunikacja niepotrzebna ... i znowu jesteśmy na początku - że nie wiadomo o co chodzi albo się nie rozumiemy :(

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

fliper_katrill napisał(a):
Czy jest jakaś informacja wyciągalna od BTM, że ktoś zna pin i się zmienia jakaś flaga czy cuś i jestem w stanie komendą AT to wyciągnąć?


Pin panie kochany to jest załatwiany na całkiem innym poziomie stosu BT. A moduły BTM dostarczają użytkownikowi do dyspozycji TYLKO jedną warstwę SPP. Czyli czysta komunikacja RS232 i koniec i kropka. Nic tam nie powyciągasz bo możesz z nim gadać TYLKO przez serial. zrozum please.

A gdybyś chciał wyciągać informacje o pinie itp - ok ... są i takie moduły, które dają ci dostęp do całego stosu BT .... tylko powodzenia z jego oprogramowaniem i na AVR'ku. Skoro obawiasz się najzwyklejszej komunikacji RS232 a niepotrzebnie bo dałbyś sobie z tym radę spokojnie to stosu BT byś nie przeskoczył niestety i na pewno nie na AVR tylko na jakimś ARM'ie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 6 lip 2013, o 00:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2012
Posty: 28
Pomógł: 0

Dzięki za obszerną odpowiedź, w gorącej wodzie kąpany byłem zawsze :-) i to potem wygląda jak wygląda... Ściągnąłem program TerminalBT, mogę coś wysłać z telefonu (pójdę tym rozwiązaniem) i wysyłam. Podpiąłem zamiast ATmegi terminal na PC, widzę otrzymywane po BT dane, za każdym razem od nowej linii . uC nie odczytuje tych danych poprawnie narazie piszę w Bascomie, korzystam z Input. Wrzucę program rano jednak może komuś już teraz do głowy przychodzi?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 6 lip 2013, o 04:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27232
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no input w bascomie powinien ci ladnie odbierac dane z terminala ....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 6 lip 2013, o 11:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2012
Posty: 28
Pomógł: 0

No jestem wypoczęty, wyspany i z pomysłami ... :)
Kod działający, ale...
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Dzięki niemu wiem że coś chce czytać, bo coś jest w buforze i dioda się zapala (reset- aktywna)
ale kod bez komentarzy:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Coś jest nie tak z rozpoznawaniem znaku przez ATmegę i pewnie jest to jakiś pikuś.... nie widzę tego błędu, ale może moi szanowni koledzy go zauważą...
Nie czuję tematu jakie dokładnie dane wysyła TerminalBT, może karetki i to bruździ?
Wiem że "znak" ze względu na typ danych będzie 1 bajtowy no ale ja wysyłam trójkę albo czwórkę co się w zakresie mieści....
Może rzucę linka do TerminalaBT:
http://homepage.bluewin.ch/identity/4701.html

PS. Mirku, ty czasami śpisz?? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 6 lip 2013, o 12:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27232
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

;) no czasem śpię

a jeśli chodzi o twoje próby - komunikacji RS232 to ci coś podpowiem, bo widzę że idziesz drogą - na którą sam sobie wylewasz gorący asfalt, sypiesz ostre kamienie, i wszystko co najgorsze :( ... dlatego ci ciężko

zatem zostaw ty na razie ten Bluetooth - i dokładnie to samo co tu próbujesz - rób na komunikacji po kablu z terminalem z komputera .... a jak ci wyjdzie to wtedy dopiero się przeniesiesz na Bluetooth i zobaczysz że też zadziała

a teraz to jak tylko coś ci nie wyjdzie to będziesz się domyślał że to pewnie przez Bluetooth

Natomiast jeśli chodzi o Bascom to sorki może inny kolega coś podpowie bo ja już wymiękam tzn nie pamiętam nic prawie z Bascoma

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 24 lip 2013, o 20:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2012
Posty: 28
Pomógł: 0

Witam szanownych kolegów :) W zasadzie wracam z tarczą w ręku (nie na tarczy) po potyczce z BTMem "autoryzacyjnym". Mam problem wynikający raczej z braku mojego doświadczenia. Chyba coś jest nie tak z moja ATmegą8 lub miniukładem resetu... Teraz zdradzę Wam ciekawostkę. Jeśli po sparowaniu i połączeniu wysyłam interesujące mnie znaki program działa, testowo migam diodą LED, ale teraz jeśli odłączę zasilanie od układu obojętnie czy na sparowanym , połączonym czy też nie, to nie ma znaczenia - po ponownym uruchomieniu urządzenie jest głuche... i teraz najlepsze, na nadal włączonym urządzeniu przez USB programator USBasp wrzucam jeszcze raz program i znowu działa. Coś jakby ATmega nie trzymała FLASHa po odłączeniu zasilania (teraz myślę, że to nie reset pewnie). Potrzebuję od Was porady, gdzie szukać usterki. Układ resetu standardowy 10k do + i 22uF do masy. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

------------------------ [ Dodano po: 9 minutach ]

śpieszę uzupełnić żebyście mnie dobrze zrozumieli, 22uF do + i masy jako buforek energii tuż przy uC, w resecie tylko 10k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 24 lip 2013, o 21:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27232
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

z tego co opisujesz - to dla mnie wynika tylko jedno - i to zawsze się okazuje prawdą przy takich pytaniach a bywa i wiele dokładnie takich

- masz babole w połączeniach a najpewniej masz w ogóle źle masę zrobioną

więc PO PIERWSZE bez schematu a pewnie i bez pokazania PCB - to wątpię czy uda się szybko ci pomóc - a na 100% masz niestety coś właśnie tu zbabolone

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 24 lip 2013, o 22:06 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3188
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

fliper_katrill napisał(a):
Coś jakby ATmega nie trzymała FLASHa po odłączeniu zasilania


To nie RAM żeby traciło zawartość po wyłączeniu zasilania...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 25 lip 2013, o 08:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2012
Posty: 28
Pomógł: 0

Witajcie, dołączam pliki schematu i płytki. Płytka wygląda inaczej, ścieżki są zachowane, ale ich grubość nie, zwróćcie na to uwagę! w KiCADzie nie mogę poradzić sobie z exportem do pdf'a zawsze wychodzą takie ścieżynki, bezpośrednio na papier jest ok, no ale to nie jest tematem tej dyskusji...
Co do nieszczęsnej masy, już nie pierwszy raz spotykam się z tym problemem ale tylko na forum, w życiu jeszcze żaden układ mi z tego powodu nie nie działał. Problem jest ważny dlatego zapytam, co tam z tą masą może się dziać że takie klocki wychodzą, jeśli wiecie proszę o podpowiedź konkretną, jak się da w stylu "nie prowadź tu, bo jak obok jest to a tam tamto to będą zakłócenia, spadki napięć czy inne rzeczy" Tu uprzedzam, że Mirkowe kursy przeglądałem, niestety po wytrawieniu płytki się nimi zainteresowałem.
Wiem że FLASH to nie RAM, napisałem, że działa coś JAKBY.... :)
A teraz gdybam pomijając problem masy... A może jest tak, że wrzucając program "czyszczę" bufor UARTA i nowe dane wchodzą bez problemu a przy rozłączaniu powstają jakieś śmieci... no ale przecież dane wchodzą na bieżąco i co ma piernik do wiatraka.... sam już nie wiem


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BTM-222
PostNapisane: 25 lip 2013, o 08:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27232
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

fliper_katrill napisał(a):
A może jest tak, że wrzucając program "czyszczę" bufor UARTA i nowe dane wchodzą bez problemu a przy rozłączaniu powstają jakieś śmieci... no ale przecież dane wchodzą na bieżąco i co ma piernik do wiatraka.... sam już nie wiem


Jak ty się nad takimi rzeczami zastanawiasz - to weź najpierw poćwicz komunikację RS232 na kablu

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO