Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 14:41


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lis 2011, o 00:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Witam,

Dzisiaj chciałbym zaprezentować nową zagadkę. Ten kto odgadnie oraz poda jak najdokładniejsze zastosowanie tego elementu wygra pakiet programów w postaci: MkAvrCalculator oraz MkBootloader ;)

Obrazek

oczywiście będę sukcesywnie odkrywał po kolei fragmenty tego elementu.

Zapraszam do dobrej zabawy i jak zwykle poproszę te osoby, które już wygrały takie nagrody aby nie podpowiadały jeśli wiedzą co to jest. Trzeba dać szansę nowym uczestnikom.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2011, o 11:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2011
Posty: 39
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 0

Izolator termiczny



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2011, o 11:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Na wszelki wypadek jeszcze raz podpowiem, że to tylko mały fragment całości ;) no ale można strzelać - już nie raz zostałem zaskoczony w tego typu konkursie, że zanim nastąpiło odsłonięcie chociaż 50% całości to już padały trafne odpowiedzi.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2011, o 17:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Czyżby to był fragment ogniwa pletiera?
Stosowane oczywiście standardowo do chłodzenia.
Na razie to co jest wygląda mi na kawałek blaszki pokrytej jakimś klejem/spoiwem/materiałem polimerycznym spienionym.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2011, o 17:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 16
Pomógł: 0

Może jest to rodzaj gąbki do czyszczenia grota.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2011, o 21:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

W takim razie kolejna fotka tego samego elementu ale z innego ujęcia ;)

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2011, o 23:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 3
Pomógł: 0

Przedstawione fotki sugerują, iż może to być ręczne imadło, czy tzw. 'ścisk' stalarski, lub też takież mocowanie - za pomocą śruby - innego narzędzia do blatu (deski) stołu.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2011, o 20:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 16
Pomógł: 0

Moze to byc rodzaj jakiegoś czujnika nacisku.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2011, o 00:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Czyżby czujnik ciśnienia :?:

http://layer.uci.agh.edu.pl/pl/dydaktyk ... age018.gif

Pozdrawiam :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2011, o 10:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No cóż, przyszedł zatem czas na kolejną odsłonę w postaci kolejnej fotki ;)

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2011, o 11:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Podejrzewam że to może być czujnik przesuwu (np. taśmy) lub czujnik położenia.

Po uważniejszym przyjrzeniu się zdjęciu, wydaje mi się że będzie to jakiś czujnik na bazie przetwornikiem piezoelektrycznego reagujący na siłę nacisku, zastosowań może być wiele, ale jeśli jest to dzieło Pana Ryszarda to pewnie działało w jakimś urządzeniu w studiu telewizyjnym np kontrolując naciąg taśmy.
pozdrawiam
phill2k

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2011, o 09:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 lis 2011
Posty: 13
Pomógł: 0

Witam
mam dwa pomysły :
1- tensometr układ do pomiaru siły nacisku.
2- jakiś starszy typ rezonatora kwarcowego lub generatora kwarcowego

Jeszcze jedna szansa --- do 3 razy sztuka...
może jest to coś na zasadzie termobimetalu ( podstawa jest chyba przylutowana do przewodów )
wraz ze śrubka montażową
płynący prąd odkształca termobimetal taki płaskownik widać na zdjęciu złączony z 2 plasterków
który przenosi siłę poprzez ceramiczną strukturę na płytkę górna naciskową
STAWIAM na malutki siłownik elektryczny
płynący prąd powoduje wzrost siły nacisku - coś odwrotnego niż tensometr.

pozdrawiam
Tomasz

rzut na taśmę - termostat - czujnik temperatury



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2011, o 22:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Muszę przyznać rację koledze tomba, wygląda to na tensometr, a dokładniej na czujnik reagujący na nacisk (siłę) z wykorzystaniem tensometru kratowego lub oporowo - foliowego, tensometry takie pracują najczęściej w układzie mostka Wheatshona w urządzeniach ważących.

Pozdrawiam
phil

P.S.
Myślę Mirku że czas na koleją odsłonę (fotkę), która to jednoznacznie powinna rozwiać nasze wątpliwości.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2011, o 22:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nie ma sprawy Panowie, kolejna odsłona z nowym znakiem szczególnym.... (który na poprzedniej fotce został specjalnie przeze mnie rozmiziany w photoshopie) ;)

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2011, o 23:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

No to mnie załamałeś ;) sądziłem że będzie to fotka z tej drugiej strony. Ten mały czerwony "dynks" jakoś mi nic nie mówi, trzeba będzie rozruszać szare komórki i to ostro.

pozdrawiam
phill

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 11:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 5
Pomógł: 0

A może jakiś piezoelektryczny czujnik drgań?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 13:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Witam

Konstrukcja mechaniczna z wyglądu powinna wytrzymywać wysoką temperaturę oraz ciśnie

Na początku myślałem że otwór jest do mocowania ale w tej chwili można przez to coś przepuszczać ciecz albo gaz,
wskazywać na to mogą gwintowane wewnątrz otwory, można by wkręcać jakieś mosiężne rurki czy coś w tym stylu.

ta kwadratowa czapeczka mogła by wskazywać że to jest przepływomierz, a ta wypustka u góry to kojarzy mi się jak gdyby z dławikiem czy zasuwka dozująca coś na tą kwadratową powierzchnie może jakiś podział rozdzielczości pomiaru czy coś w tym stylu, ale nadal nie mam pojęcia poco są przewody może jeszcze czujnik temperatury, a może nawet różnicowy bo ma 3 przewody 2 u góry i 1 na dole

Myślę na tą chwilę że jest to coś w stylu przepływomierza z pomiarem temperatury, z jakimś dławikiem przepływu.

Po przeanalizowaniu tego i przewertowaniu sieci znalazłem coś podobnego o czym fantazyjnie opisałem

przepływomierzy z "gorącym drutem"

http://img138.imageshack.us/img138/9585/65055518.jpg

Jeśli chodzi o inne skojarzenia to stosunek długości skrzydełek na oko 1/2 ;) może wskazywać że może to być coś co chłodzenia i pomiaru czy zostało to coś chłodzone co przelatywało przez to coś :)

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 14:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No robi się coraz ciekawiej ale i chyba trudniej, więc może się okazać, że będę zmuszony zwiększyć pulę nagród ;) za jakiś czas.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 14:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 lis 2011
Posty: 13
Pomógł: 0

A nie jest to może presostat - wysoko temperaturowy czujnik ciśnienia
w te małe otwory gwintowane jest podanie ciśnienie
bo tak się akurat składa że Autor zagadki nie dał zdjęcia face
może tam coś widać - jak nie trafiłem to koledzy dowiemy się dopiero
za parę dni...

serdecznie pozdrawiam
Tomasz



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 14:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ja tu nie chcę jątrzyć ;) .... ani podpowiadać. Jednak myślę, że nie będzie to zbyt dużym ułatwieniem jeśli podpowiem, że hmmm wśród tych wszystkich odpowiedzi RAZ, jeden RAZ - pojawiło się przynajmniej jakieś światełko w tunelu.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 18:02 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 1
Pomógł: 0

A ja stawiam na jakąś dziwną pompę ciepła chłodzoną z jednej strony wodą. Z termoparą i/lub regulacją przepływu wody (chłodziwa). A ten mały metalowy kwadrat to część chłodzona.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 18:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Hm, może to jest czujnik bezpieczeństwa (ciśnieniowy), przez blok przepływa ciecz lub gaz (dwa otwory - wolt i wylot), póki ciśnienie nie przekroczy dopuszczalnego (roboczego) poziomu tylne blaszki wraz ze stykami są w położeniu spoczynkowym nic się nie dzieje, po przekroczeniu ciśnienia na blaszki działa siła poprzez jakąś membranę, tłok i styki są zwierane. Czerwone coś informuje o zadziałaniu czujnika, zabezpiecza przed powrotem czujnika do położenia wyjściowego i służy do mechanicznego przywrócenia stanu początkowego.

pozdrawiam
phill

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 20:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Witam!!

Moim zdaniem ten element ma związek z kasetami bądź szpulami, podchodzi pod jakiś czujnik napięcia ewentualnie drgań na taśmie czy też ich przesuwania. Złoty kwadratowy fragment wskazuje na miejsce przyłożenia do taśmy, a ten "izolator" przypominający gąbkę pewnie łagodnie się ugina chroniąc przed zerwaniem taśmy a jednocześnie sygnalizuje przenosząc drgania. Ale dowiemy się może czegoś więcej jak zobaczymy dodatkowe zdjęcia :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 21:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

mnie jednak zastanawia ten ów czerwony kawałek

zwróćcie panowie uwage ze to klasyczy przykład budowy głowicy magnetycznej -- mamy tu półkulisty rdzeń i dwie cewki , pan Ryszard bardzo sie przy tym nameczył zapewne i moim zdaniem jest to tylko fragment fragmentu całości bo wydaje mi sie iz może to być kawalek głowicy wielośladowego zapisu - na fotce mamy tylko 1 ślad/ścieżke lub co było bt równiez prawdopodobne i mozliwe jest to - niewiem jak to nazwać pojedynczy czulek wizyjny np z prototypowego rejestratora wizyjnego

przygladnijcie sie głowicy wizyjnej w magnetowidzie -- jak odkęcicie beben z głowicami , sś tam 2 czasem 3 lub 4 podobne elementy
a ta gabczasta substancja może pracowac jako dodatkowy tłumik drgań .

To podejżenia zwiazane z pracą pana Ryszarda , ale niewykluczone ze możliwym jest stworzenie tensometrycznego czujnika siły np docisku taśmy

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Ostatnio edytowano 25 lis 2011, o 21:48 przez SunRiver, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 21:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Tez się nad tym zastanawiałem kolego SunRiver, ale głowice zazwyczaj są dobrze zabudowane stąd odszedłem troszkę od tej myśli, ale całkiem możliwe natomiast na pewno ma styczność z taśmą na mój gust.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 21:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Panowie, dodam tylko, że to nie jest dzieło Pana Ryszarda, spokojnie - no ale na pewno pochodzi ze zbiorów Pana Ryszarda. W takim razie kolejna odsłona:

ObrazekObrazek

Dodam tylko jako ciekawostkę, że to coś pod tą blaszką co wygląda jak gąbka, to w dotyku bardziej przypomina pumex niż miękką gąbkę ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 21:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

no ewidentnie jest to jakis rodzaj głowicy do zapisu/odczytu nośnika magnetycznego
zdecydowanie konstrukcyjnie przypomina "czułek" - słupek wizyjny czyli jakby taki własnie kawałek bebna głowicy wzyjnej magnetowidu

Mirku możliwe ze kiedys bylo miekie i sprezyste , ale ma też swój wiek , i naprzykład śrubami od dolu można było regulować skos szczeliny umozliwiając tym samym lepsze dopasowanie do ścieżki.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 22:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

zdecydowanie na czubku mamy cewkę co wskazuje jeszcze bardziej że ten element ma związek z pracą przy taśmie :)

hm.. całkiem prawdopodobne również szedł bym tropem kolegi SunRivera może być to kawałek z głowicy starego odtwarzacza VIDEO otwory mogły służyć do regulacji zloty kwadratowy element nie mógł stykać się z taśmą jak teraz zauważyłem ponieważ farbą są oznaczone kolory przewodów po przyjżeniu się widać kawałek zielonej izolacji :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 22:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Możliwe ze jest to kawałek głowicy urządzeń Podobnych lub nawet faktycznie OPTAKORD 500 / 600 firmy niemieckiej firmy Loewe
choć mozliwe ze cos opartego o legendarny optacord 500 --- pierwszy rejestrator wideo z 1961 roku

a optakord 600 to taki domowy bardziej magnetowid :)

hmmmm... domowy ??
OptaCord 600
Obrazek

OptaCord 500
Obrazek

zainteresowanych odsyłam
http://www.radiomuseum-bocket.de/museum ... hp?lang=PL

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2011, o 22:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Niewątpliwie pochodzi to z urządzenia rejestrującego dźwięk lub obraz, elementem główny (wykonawczym) jest tu cewka, bardziej pasuje mi to na głowicę kasującą niż na odczytująco - zapisującą, chociaż intryguje mnie płytka do której przymocowana jest cewka, ma ona możliwość zginania się w niewielkim zakresie, być może ma za zadanie tłumić drgania.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Wracając do swoich pierwszych rozważań na temat tego czegoś, wydaje mi się że będzie to czujnik ciągłości taśmy lub może nawet jakości taśmy.

pozdrawiam
phill

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO