Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 14:00


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sty 2012, o 01:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Zapraszam do współpracy oprogramowania sterownika kolektorów słonecznych i fotowoltaicznych.
Temat na pewno znany na wielu forach, ale konkretnych uniwersalnych rozwiązań brak.
Do rzeczy... sterownik i założenia już są, może nie do końca dopracowane! ..udostępnię schemat i założenia.
Chodzi o napisanie programu np. na ATmega 644PA , który może spełni wymagania jakie zakładam.
- Podstawa, to śledzenie położenia kolektorów (w azymucie i elewacji) z uwzględnieniem kalendarza astronomicznego - muszą być !
Moja dotychczasowa praktyka wykazała dużą skuteczność sterowania kolektorem słonecznym z wykorzystaniem w programie tylko zegara czasu rzeczywistego (tylko w azymucie), brak jeszcze (elewacji), kalendarza i astronomii !
Temat nie jest prosty, nie przedstawiłem jeszcze wiele czynników zewnętrznych jakie muszą być uwzględnione, badane w tym programie.
Po prostu, ma to być sterownik bezobsługowy (inteligentny), nie przesadzam! Brakuje sporo kroków.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2012, o 14:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

praktycznie mam gotowy soft i układ do 2 poziomowego sterowania kolektorami lub bateriami wraz z solar trackerem
oparte o moje ulubione sunduino i odpowiednia płytkę shield - soft zapakowałem do m328 - masz do dyspozycji

-- zewnętrznie

LCD 4x20 znaków , 3 klawisze sterujące , komunikacja RS232 , aplikacja loggera w VC++
pomiar temperatury na DS18B20par 4 szt
8 wyjść przekaźnikowych na expanderze 16bitowym Microchipa
3 wejścia pomiarowe VDC (dla baterii solarnych) w tym -
-- 1. Pomiar napięcia na bateriach solarnych
-- 2. Pomiar napiecia akumulatorów

-- solar tracker zbudowany w oparciu o 2 układy
1. śledzenie bezpośrednie na fototranzytorach (podąża za słońcem)
2. ustawienie pozycji poprzez dane geograficzne

-- zegar czasu rzeczywistego DS1307Z

i takie tam

wiec do dyspozycji jest możliwość sterowania zarówno kolektorem słonecznym jak i bateriami słonecznymi wraz z ładowaniem
układ powstaje na zamówienie.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2012, o 17:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

SunRiver napisał(a):
praktycznie mam gotowy soft i układ do 2 poziomowego sterowania kolektorami lub bateriami wraz z solar trackerem
oparte o moje ulubione sunduino i odpowiednia płytkę shield - soft zapakowałem do m328 - masz do dyspozycji

-- zewnętrznie

LCD 4x20 znaków , 3 klawisze sterujące , komunikacja RS232 , aplikacja loggera w VC++
pomiar temperatury na DS18B20par 4 szt
8 wyjść przekaźnikowych na expanderze 16bitowym Microchipa
3 wejścia pomiarowe VDC (dla baterii solarnych) w tym -
-- 1. Pomiar napięcia na bateriach solarnych
-- 2. Pomiar napiecia akumulatorów

-- solar tracker zbudowany w oparciu o 2 układy
1. śledzenie bezpośrednie na fototranzytorach (podąża za słońcem)
2. ustawienie pozycji poprzez dane geograficzne

-- zegar czasu rzeczywistego DS1307Z

i takie tam

wiec do dyspozycji jest możliwość sterowania zarówno kolektorem słonecznym jak i bateriami słonecznymi wraz z ładowaniem
układ powstaje na zamówienie.


Nie jasno się wyraziłem pisząc śledzenie położenia, mam na myśli programowe pozycjonowanie kolektorów na bazie zegara czasu rzeczywistego i kalendarza. Wyłączniki krańcowe które istnieją, też nie muszą być widziane przez sterownik. Opcjonalnie uwzględniam: 1/ pomiar temperatury kolektora słonecznego (w przypadku temp=95' kolektor ucieka od słońca). 2/ Pomiar siły wiatru (huragan to kolektor składa się w elewacji). 3/ Pomiar impulsów (zlicza impulsy od siłowników). Nie łączę tego projektu z solarem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2012, o 17:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Jak napisałem projekt powstaje na zamówienie dlatego taki właśnie jest.

Śledzenie rozwiązałem na dwa sposoby :
1. Śledzenie optyczne -- w razie padu zegara
2. Śledzenie na bazie RTC w połączeniu z danymi o położeniu geograficznym
dzięki czemu jest możliwe bardzo precyzyjne pozycjonowanie gdyż dane geograficzne
precyzują wartości położenia słońca w dany dzień o danej porze.

Krańcówek nie uwzględniałem stosowania żadnych -- są zbędne gdyż sterowanie ruchem odbywać się
będzie poprzez silniki krokowe dzięki czemu dokładnie do 1 kroku wiem w jakim położeniu się który znajduje.

Jak napisałem pomiar temperatury odbywa się na 3ch punktach.
2 przewidziane do sterowania pompami w przypadku użycia kolektorów, 1 zapasowy

Pomiar siły wiatru -

Jako że urządzenia ma być wolnostojące na statywie w ogrodzie - ma być 6 zestawów
uznałem że łatwiej będzie kontrolować drgania ramy kolektora/baterii słonecznej - rama ma mieć
200x200cm na jeden zestaw stojący na statywie o wysokości 130cm wiec drgania ramy będą
mierzone przez shock sensor firmy signalquest umieszczony w osi ruchu .

Komunikacja na RS232 wyprowadzona w celu umożliwienia podglądu parametrów pracy i wydajności
oraz wprowadzenia korekty do ustawień zegara czy danych geograficznych miejsca ustawienia.
Wyświetlacz z przyciskami umożliwia ustawienie tych parametrów bez komputera po czym można
go odłączyć (pracuje na RS232) dodatkowo umożliwia łatwe sprawdzenie sprawności wszystkich układów.

oczywiście dzięki temu że całość komunikuje się przez UART można zastosować układy radiowe
jak BT czy ZIGBee.

Jak coś mogę ci udzielić pomocy w zakresie projektowania urządzenia , oraz oprogramowania mam spore doświadczenie w tego typu układach łącznie ze sterownikami elektrowni wiatrowych.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2012, o 23:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Dołożę, że uwzględniam jeszcze programowy pomiar prądów silników DC. W przypadku stosowania silników DC. Mam wtedy informację (dojście do krańcówki, awaria silnika, oblodzenie), jet to możliwe gdy zastosuję na płycie sterownika układy sterujące silnikami DC (sterowniki L6203), które pozwolą na bezpośrednie podłączenie kolektorów z napędem silników DC. Nie zależnie na płycie sterownika będą przekaźniki (4 szt. do wykorzystania z zewnętrznym, dodatkowym modułem sterowania silników AC). Myślę, że te założenia spełnią warunki w przypadku stosowania napędów z różnymi typami silników.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2013, o 18:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 kwi 2013
Posty: 1
Pomógł: 0

Witam.Odswieze temat. SunRiver czy mozna prosic o kontakt na meila w sprawie tego sterownika.
robas78@o2.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO