Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 paź 2024, o 13:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 mar 2013, o 23:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2013
Posty: 62
Pomógł: 0

Bardzo potrzebuję aby ktoś sprawdził ten projekt i nie mam na ten moment do kogo się zwrócić.

tak wygląda bootom
Obrazek

tak wygląda top
Obrazek

a tak schemat
Obrazek

stosowałem się do zaleceń 100uF ceramik + 47uF elektrolit (nie miałem tantali)
reszta elementów jest prawie intuicyjna.
Bardziej chodzi mi tu o zakłócenia z sieci ile i jak mógłbym przesunąć cześć sieciową
a może jeszcze coś jest źle.

od razu chciałbym się ustrzec przed komentarzami
Tak - 32 bitowy mikroklocek do tego projektu to przesada, sam do tej pory klienckie projekty oddawałem na atmedze
teraz tak wyszło jest LPC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 08:16 

Pomógł: 0

Tak na pierwszy rzut oka, dołóż po 100nF bardzo blisko LM7805 na wejście i wyjście.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 08:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

tomasz1987 napisał(a):

od razu chciałbym się ustrzec przed komentarzami
Tak - 32 bitowy mikroklocek do tego projektu to przesada, sam do tej pory klienckie projekty oddawałem na atmedze
teraz tak wyszło jest LPC.


Normalnie ja nie nie wiem no po powiększali się i się w 4rech literach poprzewracało, jeszcze trochę 64 bit do lampki RGB będą wciskać ...
Taki projekt to na 6 bramkach i 8 tranzystorach sie robi a nie na ARmie ....

hie hie hie ..... nie mogłem się powstrzymać :)

A teraz na poważnie :

dodaj te 100nF przed 7805 i za nim oraz za 1117 Lpcki są dosyć wrażliwe na śmieci w zasilaniu .
reszta wygląda dobrze .

Niema to znaczenia jaki procek do jakiego projektu użyjesz to jest przecież twoja praca i twój projekt
dlatego nigdy nie rozumiałem takich j/w wyrzutów na elektrodzie ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 09:22 

Pomógł: 0

J/w zawsze to okazja do poznania lepiej nowej architektury.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 17:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2013
Posty: 62
Pomógł: 0

Kurcze faktycznie mogłem umieścić na PCB a co najwyżej nie wlutować.

Czyli mimo 100n z obu stron procka trzeba mimo wszystko dać za stabilizatorem?

bo między stabilizatorami dałem

ps. dziękuję za pomoc bo niestety ale "Wiellka Elektroda" nie udzieliła żadnej pomocy mimo ułatwionej sprawy :D
nie było rezystora w bazie tranzystora



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 17:09 

Pomógł: 0

LM7805 lubi się wzbudzić ;), bez tych kondzli ;). To taka złota reguła, zawsze przy stabilizatorze oprócz elektrolitów po 100nF na wejściu i wyjściu jak najbliżej scalaka.

Obrócił bym jeszcze kwarc o 90stopni, by ścieżki z procesora do niego miały taką samą długość, albo bardziej zbliżoną jak teraz.......wiem, że to może trochę na wyrost, ale jakoś tak, za dużo się chyba naczytałem o stanach nieustalonych ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 17:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Pominę Forum Spawaczy .....
To miejsce jest dziwne , a ludzie tam jeszcze dziwniejsi .... szkoda ale to chyba już jej koniec , bo trzyma się tylko rozpędem

Jesteśmy tu bo chcemy tu być i sobie pomagać .... wszyscy się cały czas uczymy .... i cały czas uczyć będziemy.
Niema NIKOGO takiego co by umiał wszystko bo po prostu się nie da , a brak pokory i dystansu do elektroniki i programowania
powoduje że są tacy osobnicy na Elezgrozie co im się wiele wydaje a przysłowiowo w d... byli i g.... widzieli -- zamiast się uczyć się cofają
i tylko pozostaje im najeżdżanie na młodych i innych ......

Witamy w naszych skromnych progach ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 17:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
...... na Elezgrozie .......


hahahaha Sun - .... normalnie podziwiam cię za słowotwórczą pomysłowość, że tak powiem ;) jesteś mistrzem ..... poważnie mówię hahaha .... jak zwykle pękam przez ciebie ze śmiechu

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 17:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2013
Posty: 62
Pomógł: 0

Co do Kwarc'u a? myślałem o tym i zazwyczaj to mierzyłem odległość ale tutaj jest 230 V. Nie wiem jak blisko mógłbym być nie chodzi mi tu nawet o zakłócenia elektryczne bo jest clerance ale elektromagnetyczne


Co do powitania, Jest mi niezmiernie miło "pobierać nauki" tam gdzie ich chcą udzielać. Zapewne zabawię tu dłużej jednak będę męczył :D



Ostatnio edytowano 26 mar 2013, o 18:12 przez tomasz1987, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 17:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Tomasz spokojnie może tak ten kwarc być ułożony to częsta praktyka
ale jak nie zrobiłeś jeszcze pcb to odwróć , zasadniczo stosuje się umieszczanie kwarca możliwie blisko procesora.
Niemniej nie jest twoje ułożenie złe czy coś tam wnoszące..


Ależ zostań z nami i baw się programując ..... :) Bo niema nic lepszego jak zabawa prockami połączona z nauką

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 17:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2013
Posty: 62
Pomógł: 0

Zrobiłeś PCB :D
Właśnie próbuje. Zrobiłem w drukarni maski negatywowe (na kalce) ale nie jestem do końca zadowolony z jakości zobaczymy czy maska się naświetli prawidłowo Atmegę bym zrobił termo-transferem i nie było by problemu, jeszcze wo-gulę koleś w drukarni zamiast wydrukować PDF'a to wciskał PDF'a do korel'a bo "konnika" mu inaczej nie wydrukuje? W każdym bądź radzie pozytywy do termo-transferu niewyszły


A własnie bo się zapomniałem
co z tym kwarcem radzicie odwrócić - a na jakiej podstawie to mam wyliczyć określić - ktoś mi kiedyś powiedział że na wszystko jest norma :D
np: mam normę dotyczącą montażu SMD i THT tam jest napisane gdzie, jak daleko i wtedy wiem że jest dobrze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 18:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Oj się przejmujesz pod army tez sie robi płytki termotransferem i jest git :)

Co do norm .... po prostu jak najbliżej się da procka , a wiadomo ze jak odpowiednio ustawisz to nóżki będą takie same :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 20:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2013
Posty: 62
Pomógł: 0

w sumie to mnie bardziej chodziło o odległość od ścieżek 230V



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 20:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

wiesz ja zwykle robię osobny moduł na 230 dopinany przewodami
a tak to zależnie od płytki .. zwykle po przeciwnej stronie :) i na krawędzi jakieś 2-3 max
nie mam schematu najczęściej jak pisałem odrębny moduł z triakami gdzie doprowadzam tylko Sterowanie dioda w optoriaku :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 20:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2012
Posty: 171
Pomógł: 5

Witam,
może nie jestem ekspertem ale właśnie ta część wysokonapięciowa jakoś nie do końca mi pasuje.
Moim skromnym zdaniem powinieneś elementy wysokonapięciowe jak najdalej odsunąć od części niskonapięciowej. Ten transoptor jakoś tak dziwnie wysunięty (lepiej jak dasz dłuższą ścieżkę na niskim napięciu niż na 230V). Fajnie jakbyś obrócił kwarc wtedy zyskał byś więcej miejsca. Ja dla bezpieczeństwa stosuję odległości powierzchniowe ścieżek 230Vac ok 5mm, a w miejscach problematycznych wyfrezowania. Nie oblewaj poligonem masy obwodów wysokonapięciowych, zmniejsz poligon tylko do elementów niskonapięciowych, odsuń go możliwie daleko.

Pozdrawiam
R.L.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 21:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Lemosek napisał(a):
Moim skromnym zdaniem powinieneś elementy wysokonapięciowe jak najdalej odsunąć od części niskonapięciowej. Ten transoptor jakoś tak dziwnie wysunięty (lepiej jak dasz dłuższą ścieżkę na niskim napięciu niż na 230V). Fajnie jakbyś obrócił kwarc wtedy zyskał byś więcej miejsca. Ja dla bezpieczeństwa stosuję odległości powierzchniowe ścieżek 230Vac ok 5mm, a w miejscach problematycznych wyfrezowania. Nie oblewaj poligonem masy obwodów wysokonapięciowych, zmniejsz poligon tylko do elementów niskonapięciowych, odsuń go możliwie daleko.


Ja też jakoś specjalnie się na tym nie znam ale podobnie robię - więc to rzeczywiście cenne uwagi .... 230V zawsze JAK NAJDALEJ od reszty układu ...

ale jak już jesteśmy przy temacie to aż sam zapytam bo o ile widziałem często takie frezowanie i sam bym tak zrobił to wie kolega tak dokładniej żeby wyjaśnić co to daje ? domyślam się że pewnie chodzi o lepszą izolację bo powietrze zamiast laminatu - no ale w miejscach gdzie i tak nie ma ścieżek nie wspomnę po POLYGONIE masy którego też dlatego nie powinno być .... to chodzi może o to żeby coś nie zaiskrzyło przy takiej izolacji nafrezowanej ? dobrze myślę ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 21:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2012
Posty: 171
Pomógł: 5

Witam,
na wstępie załączam wycinek z pewnej normy odnośnie projektowania PCB przy wysokich napięciach.
Obrazek

Ogólnie wyfrezowania zwiększają izolację tam gdzie ciężko uzyskać odpowiednie odstępy. Załóżmy (przykład z płytki) mamy złącze o rastrze 5,08mm i ścieżki 2,54 więc w tym wypadku nie możemy uzyskać odpowiedniego odstępu. Aby sobie z tym poradzić stosujemy wyfrezowania 3mm i mamy sprawę z głowy. To samo tyczy się pinów od przekaźników. Dodatkowo ja stosuję wyfrezowania jeśli gdzieś ścieżki 5V przechodzą pomiędzy lub blisko (blisko nie znaczy mniej niż 4mm) 230V.
Ogólnie z napięciami 230Vac trzeba mocno uważać i nie tylko ze względów bezpieczeństwa (choć to podstawa) ale także ze względów zakłóceń. Dajmy na to jeśli mielibyśmy jakieś przekaźniki którymi sterujemy styczniki z cewkami 230VAC to generowane przepięcia potrafią skutecznie nawet uszkodzić niektóre elementy.
Temat obwodów wysokonapięciowych jest bardzo szeroki i ciężko tak w pigułce przedstawić wszystko. Dużo zależy od konkretnej aplikacji i charakteru obciążenia, prądów itd.

Pozdrawiam
R.L.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 21:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

No tak na wszystko jest norma ......
ja tam i tak wole dawać cały HV na osobnym module :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 21:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no ale o taką chociaż pigułkę jak podałeś Lemosek mi chodziło ;) dzięki

a poza tym jak pisze Sun to też chyba na końcu czasem najlepsze rozwiązanie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 22:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2012
Posty: 171
Pomógł: 5

Witam,
ale przecież osobny moduł nie załatwia sprawy. Fakt, że odizolowujemy się od niskich napięć ale odległości przy złączach itd. pozostają. Wyobraźcie sobie gniazdo raster 3,81 i napięcie 230VAC.
Przy takich napięciach zdrowy rozsądek i wiedza powinna być na pierwszym miejscu. Natomiast jeśli urządzenie ma iść gdzieś dalej niż tylko nasz użytek, niestety musimy się stosować do norm itp.
Pana z jednostki notyfikowanej nie obchodzi czy to jest dobrze czy źle, ma być zgodnie z normami zharmonizowanymi, jak nie to negat.
Polecam zrobić sobie badanie typu na urządzenie zawierające obwody 230VAC :).

Pozdrawiam
R.L.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 22:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Lemosek napisał(a):
Polecam zrobić sobie badanie typu na urządzenie zawierające obwody 230VAC :).


a tfuuu ;) mnie już wystarczy badań na EMC ;) hahahaha .... ale rozumiem doskonale co to znaczy te kocie badania zharmonijkowane na 230V ;) masakra - sakreble ;)

więc racja - że na końcu urzędnika takiego mało co obchodzi poza właśnie tymi normami i już ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 22:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Na szczęście mnie to nie dotyczy jedynie HV jakie mam to w układach zapłonowych , reszta dzielnie pracuje maxymalnie na 48V
przy czym w takim układzie są oddzielne instalacje 12 , 24 , 48 . Układy 230V stosuję wyłącznie w swoich własnych celach :)
choć czeka mnie wprowadzenie 110V .... ale tym się nie martwię bo nie obchodzą mnie w tym wypadku normy polskie i dyrektywy UE
----- nie ten rynek :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 22:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
.... .... ale tym się nie martwię bo nie obchodzą mnie w tym wypadku normy polskie i dyrektywy UE
----- nie ten rynek :)


eeeeeh takiemu to dobrze kurza melodia ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 22:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2012
Posty: 171
Pomógł: 5

No to macie fajnie :D ja niestety muszę się dostosować. Powiem jednak, że te wytyczne wymyślił nie głupi ktoś :P. Stosując się rzetelnie do zaleceń norm (czyli opisów do dyrektyw) mamy prawie stuprocentową pewność, że wszystko będzie działało i nic nam się nie stanie.

edit:
W takich wypadkach jest jeszcze lajcik. Problem się zaczyna gdy elementy mają być safety np. sil 3 :P
Wtedy to jest jazda, wszystko zdublowane - procesory z heart bitami wyjścia z samokontrolą, wejścia zdublowane itd.

Pozdrawiam
R.L.



Ostatnio edytowano 26 mar 2013, o 22:20 przez Lemosek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2013, o 22:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Lemosek napisał(a):
.....Powiem jednak, że te wytyczne wymyślił nie głupi ktoś :P. Stosując się rzetelnie do zaleceń norm (czyli opisów do dyrektyw) mamy prawie stuprocentową pewność, że wszystko będzie działało i nic nam się nie stanie.

Pozdrawiam
R.L.


tak jestem w stanie się z tym zgodzić .... ale niestety ceny za tego typu usługi są kosmiczne :( tzn tak mi się wydaje

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2013, o 00:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2013
Posty: 62
Pomógł: 0

Ale poruszenie :D

i to mi się podoba widzę że jest jeszcze sporo do poprawy , nie wiem co uda mi się "wdrożyć",
ale cośik się znowu nauczę.

Wychodzi że użycie net class do 230V nie było dobrym pomysłem trzeba było postawić tam prostokątny poligon?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2013, o 18:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2012
Posty: 171
Pomógł: 5

Witam,
tak aby nie być gołosłownym i naprowadzić kolegę, poniżej foto jak to mniej więcej u mnie wygląda.
Obrazek

Pozdrawiam
R.L.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2013, o 18:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

No takie coś Kolego lemosek popieram w całej rozciągłości
ładne frezki :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2013, o 20:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

I bardzo rzetelna podpowiedź oraz pomoc na forum ;) ze strony kolegi Lemosek ....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2013, o 20:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2012
Posty: 171
Pomógł: 5

Dziękuję za uznanie :oops: ,aż miło słuchać.

Pozdrawiam
R.L.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO