Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 07:28


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lut 2012, o 14:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 243
Lokalizacja: wlkp
Pomógł: 2

Witam, jak mogę sprawdzić czy działa mi programator (SI Prog)?
Program do wgrywania "hexa" jaki używam to PonyProg2000, a do pisania programów WinAVR.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 14:27 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Spróbuj dokonać odczytu z procka - jak odczyta Fusy albo wsad to działa - jak nie odczyta to nie działa - nie za bardzo rozumiem pytanie .

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 14:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 243
Lokalizacja: wlkp
Pomógł: 2

Nie mam co z niego odczytać, bo nic na nim nie ma - jest to nowa ATmega8, prosto ze sklepu :P.
Podczas wgrywania hexa wyskakuje mi Device missing or unknown device (-24).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 14:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 344
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 11

Najpierw pobierz sobie MkAVRCalculator(darmowa wersja będzie działać w pełni z twoim prockiem i przez ten program poprawnie zainstalujesz AVRDude) , bo z PONYPROGIEM to tylko przypadkiem sobie atmegę zablokujesz.
Po drógie pokaż schemat zasilania atmegi8 i w ogóle pokaż jak wykonałeś swój programator bo zdaje się że ty wprowadzałeś zamienniki dla dwóch diod zenera bo być może w tym leży problem.

Pozdrawiam!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 14:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 243
Lokalizacja: wlkp
Pomógł: 2

Dzięki za odpowiedź. Programator wykonałem ostatecznie na stykówce według schematu:
Obrazek
Diody połączyłem w ten sposób:
Obrazek

Znak zapytania przy potencjale dodatnim bo nie bardzo widzę skąd np Zenerka1 bierze "plus".

Programator z prockiem połączyłem tak: http://ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wy ... mega8.html

PS. Spróbowałem wczytać programator zakładką (read device), próbowałem wczytać pamięci - ciągle wywala ten sam błąd, zapewne gdzieś jeszcze mam błąd przy programatorze.. :/



Ostatnio edytowano 19 lut 2012, o 15:04 przez Wrangler, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 15:04 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wrangler napisał(a):
Nie mam co z niego odczytać, bo nic na nim nie ma - jest to nowa ATmega8, prosto ze sklepu :P.
Podczas wgrywania hexa wyskakuje mi Device missing or unknown device (-24).


No widzisz popełniasz jeden z najgorszych błędów początkujących.

Jak można (po pierwsze) pisać, że nie masz co z niego odczytać ??? przecież pisałem wyżej, że np Fusebity .... Już nie wspomnę o zawartości pamięci FLASH - co z tego że cały wsad byłby wypełniony tylko jedną wartością 0xFF ale dałoby się go odczytać panie kochany

A drugi największy błąd początkujących o którym zresztą piszę w swojej książce "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania" to nie tylko fakt, że bierzesz się za tak SUPER KOCI program jak PonyPROG ale co gorsze - pierwszą operacją jaką chcesz wykonać to proszę bardzo ZAPIS do procka. Jeśli tak i jeśli zapisałeś nie ustawione (bo w durnym PonyProgu) nie masz domyślnie ustawionych fabrycznie fusów dla wybranego procka - więc jeśli zapisałeś to już mogłeś sobie tego procka zablokować - aż szkoda :(

a na zakończenie dodam to co w książce - jak widzisz komunikat z durnego PonyProga ( -24 ) to nie patrz na to że potem dalej ci leci durny pasek postępu jakby się coś normalnie odczytywało czy zapisywało - to jest właśnie głupota tego programu. Jak widzisz -24 to oznacza, że NIC ci nie działa - to znaczy jest błędne połączenie programatora z prockiem......

A koci pasek postępu wprowadza początkujących w błąd i nawet jak za pierwszym razem przez przypadek nie zablokują procka - to zaraz im się to uda....

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 15:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 243
Lokalizacja: wlkp
Pomógł: 2

Może jeszcze nie jest zablokowany skoro nic mi się nie udało do niego przesłać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 15:17 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wrangler napisał(a):
Może jeszcze nie jest zablokowany skoro nic mi się nie udało do niego przesłać?


Miejmy taką nadzieję, a teraz to polecam ci jak najszybciej przestawić się na porozumiewanie się za pomocą schematów elektronicznych dla elektroników a nie rysunkami jak dla osób, które w ogóle nie mają pojęcia o elektronice. Bądź co bądź ty chcesz programować mikrokontrolery i sam budować swoje urządzonka - SUPER ....

.... tylko teraz to weź sobie pobierz darmową wersję programu Eagle, poczytaj troszkę kursów w necie do Eagla - bo znajdziesz ich trochę albo kup książkę - i naucz się tego - bo sroki ale takich rysunków to raczej nikt tu nie będzie za bardzo analizował - to jest niestety zgroza.

A przecież nauka takiego programu jak Eagle będzie dla ciebie tylko z korzyścią o to ogromną

Nie wspomnę, że sam szybciej załapiesz o co chodzi na schematach ale także każdy kogo zapytasz o swoje wątpliwości co do układu który właśnie robisz i masz jakiś problem.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 15:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 243
Lokalizacja: wlkp
Pomógł: 2

Mam eagle'a od dawna. Zgadzam się, że ten schemat to zgroza.
Kupiłem książkę Borkowskiego i jestem zawiedziony m.in z tego powodu, że nigdzie nie podał, że fusy trzeba ustawić dla programatora SI Prog. Dla programatora USBasp owszem jest wzmianka o tym i pokazane co i jak.
Skąd w takim razie początkujący ma wiedzieć o tym, że akurat w tym programatorze musi również ustawić fusy, skoro autor tego nie zaznaczył. :/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 15:30 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Fusów wcale nie trzeba ustawiać dla SIproga - bo on nie ma mikrokontrolera. Ja napisałem ci że można i bezpieczniej jest dla początkującego żeby dokonać operacji odczytu np Fusów z podłączanego mikrokontrolera a nie od razu zapis - bo ten program najczęściej prowadzi do zablokowania procka przez ludzi którzy zaczynają zabawę...

Może jednak warto pomyśleć o książce o której mowa na:

www.atnel.pl/wydawnictwo

i zobaczyć dlaczego ludzie mają o niej takie opinie jak na dole tej strony ? Myślę, że z nią byłoby ci dużo łatwiej zacząć.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 22:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 243
Lokalizacja: wlkp
Pomógł: 2

Znalazłem "lepszy" schemat na jakiejś amerykańskiej stronie do Si Proga. Wszystko śmiga. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO