Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 15:02


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 mar 2013, o 13:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

Obrazek
Witam.


Chciałem zaprezentować wykonaną przeze mnie płytkę testową dla procesorów atmel rodziny atmega w obudowach czterdziestopinowych.

Założenia
Głównym celem było zaprojektowanie płytki pod mikrokontroler atmega32 w programie Cadsoft Eagle na licencji freeware, czyli 10cm x 8cm z jak największą możliwą liczbą modułów ułożonych na tej powierzchni, a wszystkie użyte elementy miały być w technologii tht.

Projekt
Projekt powstawał jak już wspomniałem w programie Eagle. Tworzyłem go około 12h, wraz z projektowaniem warstwy opisowej w programie Inkscape.

Zasoby
- wyświetlacz ciekłokrystaliczny(LCD) zgody ze sterownikiem hd44780, z wyprowadzeniami w jednym rzędzie, pracujący w trybie 4 bitowym, oraz wyprowadzonym złączem r/w (możliwość ustawienia zworką
połączenia do gnd),
- poczwórny wyświetlacz LED 7seg wspólna anoda, sterowany tranzystorami pnp(czyli całość załączana stanem niskim),
- 8 diod elektroluminescencyjnych (LED) dla odzwierciedlenia pełnego portu mikrokontrolera (anody podłączone na stałe do vcc),
- 5 przycisków (tact switch) podłączonych do gnd,
- 2 potencjometry, jeden tworzy dzielnik napięcia pomiędzy gnd, a vcc(pełna regulacja między 0V - 5V, do drugiego natomiast podłączany rezystor, co pozwala utworzyć dowolny zekres napięć z przedział gnd-vcc,
- DS18B20 - termometr na 1Wire,
- dioda trójkolorowa (LED RGB),
- magistrala RS485 na układzie MAX485 (może być SN75176) z wyprowadzeniem poprzez złącze ark 2,5 i terminatorem,
- odbiornik podczerwieni TSOP1736 (bądź inny podobny),
- dioda IR,
- zewnętrzna pamięć EEPROM 24C16 I2C (bądź podobna),
- zegar czasu rzeczywistego I2C DS1307,
- buzer z generatorem sterowany przez tranzystor pnp,
- zasilanie poprzez złącze dc i stabilizator 78S05(może być zwykły 7805), z zabezpieczeniem przeciw odwrotnemu podłączeniu zasilania, oraz przeciw zbyt dużemu napięciu(dioda zenera 5V1),
- wyprowadzony kwarc(możliwość wymiany), kilka pinów zasilania, AREF, a także złącze programatora ISP(możliwość zasilania z programatora), LED sygnalizująca zasilanie, przycisk reset.

Budowa i uruchomienie
Płytka została wykonana metodą termotransferu i pokryta kalafonią rozpuszczoną w izopropanolu. Rozmieszczenie elementów zostało wydrukowane na kartce i przyklejone do górnej warstwy płytki, na co zostały nalutowane elementy. Uruchomienie nie wymaga jakichś większych objaśnień, ponieważ układ jest bardzo prosty. Najlepiej jednak na początku wlutować część zasilania, i po stwierdzeniu poprawności działania montować resztę elementów. Oczywiście nie obyło się bez kilku błędów projektowych między innymi brak rezystorów podciągających szynę I2C, zbyt bliskiego ietlacz LED 7seg wspólna anoda, sterowany tranzystorami pnp(czyli całość załączaumieszczenia max485 przy wyświetlaczu i kilku drobniejszych. Wszystkie zostały już poprawione.

Uwagi
W załączniku pliki - pcb oraz sch eagle w jednym folderze, uporządkowany schemat w innym pliku, strona top z opisami w formacie pdf, płytki 4 na stronie w formacie pdf gotowe do termontransferu, lista części. W płytkach do wydruku zastosowałem skrypt centdrill.


To by było chyba na tyle. Planuję wykonać do tego kilka kolejnych modułów, tj wyświetlacz graficzny, wyjścia mocy, sterownik silników, matryca led, konwerter rs232 TTL, przekaźniki oraz triaki, karta SD, wyjścia audio, złącze ps2, i jak się uda to zmieścić to również na powierzchni 10x8cm.
Opis trochę lakoniczny, ale mam nadzieję, że wystarczający.
Pozdrawiam


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2013, o 13:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

No całkiem fajna zabawka, szkoda tylko ze ograniczały cię wymiary i wyświetlacz 7-segmentowy jest pod LCD. A co do ścieżek to wszystkie przewodzą? Bo niektóre to ledwo widoczne od wżerów ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2013, o 13:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

Wilu88 napisał(a):
No całkiem fajna zabawka, szkoda tylko ze ograniczały cię wymiary i wyświetlacz 7-segmentowy jest pod LCD. A co do ścieżek to wszystkie przewodzą? Bo niektóre to ledwo widoczne od wżerów ;)


To nie wżery, tylko trochę się poutleniały. Wszystko było pokryte kalafonią, ale podczas lutowania jak dotykałem ciepłymi palcami to trochę się porozpuszczała. Sama płytka wyszła idealnie, jak znajdę to mam gdzieś fotkę z przed polutowania.

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2013, o 14:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2011
Posty: 534
Lokalizacja: Mierzyn
Pomógł: 9

Miszczo jak idealnie jak widz niedotrwiona miedz :) Wiem czepiam sie :) ale do idealu jej daleko :) Generalnie gratulacje :)

_________________
pozdrawiam
Jachu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2013, o 15:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 11 maja 2012
Posty: 11
Pomógł: 1

Nad diodą RGB jest(chyba) na nie miejsce.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2013, o 19:19 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Bardzo ładnie wyszła kolorowa warstwa opisowa. ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO