Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 wrz 2024, o 18:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 lut 2013, o 09:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 sie 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Witam!

Mam następujący problem z dwiema przejściówkami USB<>RS485 made by AVT a dokładniej AVT-1600 i AVTMOD03. Obie są oparte na popularnym układzie FTDI FT232RL. Otóż działa mi odbieranie tzn. jeżeli moduł ATmega8 i Max485 wysyła przykładowo "aaaabbbbbcccc" to wszystko ładnie w terminalu widać. Natomiast jak podmieniam oprogramowanie w module na odbieranie ciągu znaków nie dzieje się nic. W akcie desperacji wyjąłem oscyloskop i zacząłem sprawdzać przebiegi. Przy odbiorze na Max485 w konwerterze ładnie widać na wejściach A, B przebiegi, tak samo na nodze 5 (RX)FT232RL. Z kolei gdy postanawiam coś wysłać to na nóżce 1 (TX)FT232RL również ładnie pojawia się przebieg, na nodze 13 CBUS2 (TXDEN który służy do załączenia transmitera) pojawia się prostokąt o amplitudzie może 0,5V i nadawanie MAX485 nie działa. Oczywiście podłączenie nogi 3 (DE) MAX485 kawałkiem kynara do VCC powoduje, że ładnie nadawanie działa i na wyjściach AB jest przebieg. Wymianiałem MAX485 na inne egzemplarze wtym też na SN75176, ale wygląda mi na to, że coś jest nie tak z chipem FTDI. Ustawienia w FT_prog mam CBUS2 TXDEN, CBUS3 PWRON# (nie mam opcji PWREN#, próbowałem również z opcją TXDEN tak jak opisane jest w kicie AVT1600). Czy ktoś z Was zetknął się z podobną sytuacją, że FT232RL nie jest w stanie wysterować załączania nadajnika RS485?

pozniżej link do kitu i schemat a noty katalogowej FT232R

http://orfika.net/ee/avt1600.pdf

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2013, o 11:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Panie kolego nikt się nie spotkał z takim problemem poza oczywiście użytkownikami tego typu przejściówek z AVT, przykro mi to mówić ale skoro już wywołałeś tą nazwę do tablicy to przyznam że u mnie na kursach pewnego razu kursant przyjechał z taką przejściówką właśnie z AVT i zastanawiał się czemu ona mu nie działa. Ja się pytam - a dlaczego nie zwrócił jej na gwarancji ? i to samo pytanie kieruję do ciebie ????

.... kursant odpowiedział mi - a bo myślałem że ja coś źle robię, i na to liczą niektórzy producenci bubli.

Oczywiście dwa cięcia nożykiem, dwa krosy i już przejćiówka kursantowi zaczęła działać.

Zajrzyj sobie do schematu ATB, przecież nic nie ukrywam i zobacz jak podłączony (wyprowadzony) jest sygnał DE, do sterowania MAX485. Tylko nie mów mi że to nie działa ;) bo nie dość że działa we wszystkich zestawach uruchomieniowych ATB to jeszcze działa we wszystkich przejściówkach USB/RS232/RS485 które robiłem i często robię.

Na prawdę nie wiem jak można spaprać sobie (mam tu na myśli AVT oczywiście a nie ciebie) taką przejściówkę :( ..... ten scalak jest SUPER, jest MEGA prosta aplikacja, same ZALETY .... ale proszę zawsze znajdzie się stwórca co to spartoli :( tak spartoli

Sam pokazujesz notę PDF a w PDFie z AVT nie widzisz głupoty na schemacie ? :( .....

na prawdę wkrótce ruszam produkcję naszych przejściówek bo mnie krew zalewa , ale nie na to że ja umiem i też mógłbym zarabiać, bo produkcja elektroniki to ciężki kawałek chleba szczególnie z taką kocią konkurencją, która swoje spartolone przejściówki sprzedaje po 5zł a moja np będzie kosztować 20zł .... i co ? myślisz że ludzie zaczną masowo u mnie kupować ? będzie to dla mnie mało opłacalne ale co tam .... przynajmniej zawsze będzie działać ... Żeby jeszcze ta konkurencja po 5zł nie partoliła TAK prostych układów to byłoby OK i nikt by się nie denerwował :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2013, o 11:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 sie 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Dziękuję za szybką odpowiedź Mirku, oczywiście widzę na schemacie "pewnien babol" nad którym się zastanawiałem czy przypadkiem nie ciąć. W błąd wprowadziło mnie to, że dwie różne przejściówki z różnych zestawów teoretycznie mogą niedziałać. Wieczorem przeprowadzę zabieg chirurgiczny i dam znać czy wszystko OK. Odnośnie przejściówek USB<>RS485 jeszcze nie spotkałem takich na FT232 która by kosztowała 5 PLN. Mam nadzieję, że Twoje konwertery będą się sprawowały równie dobrze jak programator USBASP który do tej pory wytrzymał już ponad rok prawie codziennego katowania (wcześniejsze avt czy też chińczyki się zepsuły).

btw.. w instrukcji zestawu ATB rev:1.02 na stronie 12 w schemacie modułu konwertera piny 4-2 (D-RE) max485 są ze sobą zwarte!! W schemacie http://sklep.atnel.pl/public/assets/ATB ... i-1.03.png już są poprawne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2013, o 14:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Na każdym moim schemacie piny DE i RE są ze sobą zwarte i steruję je z jednego wyjścia CBUS.

U ciebie jeśli FT232 nie był programowany - to zabieg chirurgiczny powinien polegać na:

1. odcięciu ścieżek od pinów DE i RE scalaka MAX485
2. połączeniu obu tych nóżek
3. doprowadzeniu np kynarem sygnału z CBUS2 który domyślnie ma zaprogramowany sygnał (TXDEN#), do tych połączonych nóżek

(to wszystko - NIC więcej)

i nagle przejściówka zmartwychwstanie i zacznie ci pięknie działać


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2013, o 23:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 sie 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Operacja się udała! Nie wiem dlaczego AVT w swoich kitach uparło się aby stosować sygnał z pina 3 (RTS#), nie jest to zgodne z notą FT232r. Po przecięciu ścieżki jak i również podłączenia wspólnie Re i DE pod CBUS2 (txden) adapter hula, aż miło! Co zadziwiające problem ten dotyczy dwóch kitów tj. AVT1600 jak i AVTMOD03 (który najczęściej jest sprzedawany jako uruchomiony kit). Czyżby nikt przez lata nie zauważył, że nie działa nadawanie w tych adapterkach????? Napiszę tylko tyle, że nadużyli mojego zaufania i cierpliwości.... i że jednak szybciej wyszłoby mi zaprojektowanie, zrobienie pcb i złożenie urządzenia z noty FTDI niż odnalezienie błędów...done by AVT!!! Naprawdę ciężko było mi uwierzyć, że wydawca EP produkuje buble!!!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2013, o 23:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ja już ci mówiłem jaki tu mechanizm działa - jak ktoś kupi takiego bubelka to do głowy mu nawet nie przychodzi, że AVT mogło coś zrobić źle i całą winę zrzuca na siebie, że nie potrafi sobie z tym poradzić, a zapytać się albo boi albo nie ma tam kogo. Ale najgorsze jest to, że sprzedaż czegoś takiego nadal trwa, to jest SZOK, i to nie tylko w AVT, są jeszcze gorsze rzeczy w innych firmach :( i nadal sprzedają.

Nie oznacza to że wszystko co jest z AVT jest do bani - jednak trzeba kupować z rozsądkiem a nie bazować na dawnej nieposzlakowanej opinii, no i to co ZAWSZE powtarzam, sprawdzać schematy przed zakupem - bo już ze schematu widać że jest kicha, nieprawdaż ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2013, o 08:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 sie 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Nie oznacza to że wszystko co jest z AVT jest do bani - jednak trzeba kupować z rozsądkiem a nie bazować na dawnej nieposzlakowanej opinii,?



Święta prawda! Bardziej obwiniałem siebie, że coś nie tak zrobiłem w projekcie niż to, że AVT sprzedaje buble jeżeli chodzi o USB<>RS485.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO