Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 paź 2024, o 14:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 sty 2012, o 15:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2012
Posty: 136
Pomógł: 0

Witam.
Mógłby mi ktoś powiedzieć jak ustawić programator w programie Eclips. Próbowałem tak: Project>>Properties>> AVRDUDE i tam była jakaś konfiguracja. Ustawiłem STK500V2 w dwóch różnych konfiguracjach, ale nie dało to efektu. Port ustawiłem na COM2, bo tak mam zainstalowany programator. Kiedy kompiluję program wyskakuje że błąd połączenia. Programator działa, programuję na nim od kilku miesięcy. Przy próbie zaprogramowania procesora wyskakuje taka informacja:
avrdude: stk500hv_initialize(): high-voltage serial programming control stack not defined for part "ATMEGA32"
avrdude: initialization failed, rc=-1
Double check connections and try again, or use -F to override
this check.

avrdude: stk500v2_command(): unknown status 0xc9
avrdude: stk500hv_disable(): failed to leave programming mode


Proszę o szybką pomoc i z góry dziękuję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2012, o 16:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A tak z ciekawości zapytam - dlaczego do tej pory nie wypróbowałeś tego programatora, który masz wbudowany w zestaw uruchomieniowy ATB ??? przecież wszystko jest opisane na naszych stronach. Poczytaj po kolei proszę informacje stąd:

http://sklep.atnel.pl/pl/i/Programator-w-ATB/6

oraz stąd:

http://mirekk36.blogspot.com/2011/08/ec ... adzie.html

i daj znać jeśli coś jeszcze nie będzie jasne.

A jeśli masz własny zewnętrzny programator i też będziesz go chciał uruchomić - to obejrzyj proszę filmy VIDEO, które masz na dołączonej do książki płycie DVD.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2012, o 16:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2012
Posty: 136
Pomógł: 0

W w tym rzecz że próbowałem, tylko z niewiadomych powodów się nie zainstalował, t.z pojawia się proces instalacji (W7), ale potem wyskakuje jakiś błąd czy coś i widnows nie chce z nim pracować. Próbowałem na innym komputerze tam się zainstalował, ale też jakieś problemy wyskoczyły przy kompilacji. Na podstawie książki i właśnie filmu z płyty CD, na MKAVRCalculator udało się wychwycić ten programator. Trochę mnie to dziwiło z WINAVR działało, jednak naszła mnie konieczność na zmianę środowiska pracy. Jeszcze spróbuję jak w przykładzie podanym na blogu na innym komputerze. Niemniej i tak bym prosił o jakąś wskazówkę (oczywiście zajrzę do książki i do filmu) bo jednak jak bym chciał programować w systemie jakiś inny układ to mój programator się przyda w tym momencie:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2012, o 16:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak tak - zewnętrzny programator a szczególnie STK500v2 zawsze się przyda. Być może coś nie tak robisz - jednak na podstawie opisu który podałeś wyżej niestety nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić. Musiałbyś dokładniej opisać, żeby można było coś pomóc. Musisz też wypróbować kilka różnych wersji STK500v2 które są dostępne w AVRDUDE, musisz sprawdzić, czy przypadkiem nie jest ustawiony do pracy w trybie HID. Czy kiedykolwiek ci działał ? Pytałeś producenta o poradę ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2012, o 16:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2012
Posty: 136
Pomógł: 0

No dobra zrobiłem jak było napisane, już wszytko prawie śmiga. Niestety przy wgrywaniu programu do procka pojawia się błąd AVRDude inicjacjin failed rc=1... a przynjamniej mniej więcej tak wygląda. Domyślam się że chodzi po podłączenie, ale przecież już MkAVRcalkulator widzi, ATB menager skonfigurował, nie wiem co jeszcze :/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2012, o 17:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ale zaraz zaraz - ATB Manager używamy do konfiguracji ECLIPSE tylko i wyłącznie dla programatora wbudowanego ATB-FT232 a nie twojego STK500v2. Jeśli chcesz korzystać ze swojego - to musisz odkonfigurować Eclipse ;) też za pomoca ATB Managera (drugi klawisz) i wybrać w Eclipse taki sam programator jak w MkAvrCalculatorze. Bo teraz to chyba namieszałeś sobie co ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2012, o 23:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2012
Posty: 136
Pomógł: 0

Dobra to od początku bo widzę że namieszałem nie tylko w komputerze, ale i w opisie.
1. Początkowo pytałem o tego STK500 ale za drugim razem próbowałem już z podłączoną płytką (ta ATB)
2. Skonfigurowałem Eclipse po podłączeniu za pomocą ATB Menagera, MKAVRCalulator go widzi. Płytka podłączona pod COM 1
3. Po włączeniu Eclipse, wybrani programatora, próbuję wgrać program Multi LED, ale wyskakuje błąd z połączeniem.

No więc tak,płytka już niby jest widziana jako programator, mogę ją resetować z poziomu komputera, ale nie mogę jej zaprogramować, mimo iż skonfigurowałem Eclipse według wskazówek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2012, o 00:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No ok, teraz nieco jaśniej. Czyli idziemy w kierunku użycia programatora na płytce ATB. Mówisz, że nie możesz wgrać nic do procka....

ale pokaż zrzut ekranu jak masz skonfigurowany w Eclipse programator ? po tym spatchowaniu przez ATB Managera? ... bo tam nie ma i nie może być mowy o żadnym porcie COM .. a ty coś napisałeś o COM1 ... i dlatego czuję, że jednak coś źle zrobiłeś.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2012, o 00:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2012
Posty: 136
Pomógł: 0

http://imageshack.us/photo/my-images/27/87806962.jpg/

No na tym zdjęciu widać dokładnie co się wyświetla, ustawiłem po prostu programator z płytki na COM 1, żeby nie robić z tym śmietnika.Wcześniej był na COM 9 i myślałem że z tym jest problem. W środowisku Eclipse nie grzebałem nic, tylko to w ATB Menager.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2012, o 00:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No tak bo to ATM Manager pogrzebał za ciebie w tym workspace .... jednak hmmm dziwnie to wygląda - bo niby Eclips prawidłowo widzi ATB-FT232R .... Wiesz co? ja dzisiaj to już nie dam rady - ale spróbuj mnie złapać na Skype (mirekk36) ... tylko właśnie też tak późnym wieczorem - to postaram ci się pomóc On-Line (tylko weź słuchawki i mikrofon ok?) ....

Przy okazji - działasz w Windowsie na uprawnieniach administratora ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2012, o 00:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2012
Posty: 136
Pomógł: 0

Ok, to wieczorem spróbuję zagadać. I mam uprawnienia. Spróbuję jutro od początku konfigurowalny Eclipse.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 19:29 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Witam

Niestety u mnie jest taki sam problem. :(

Jaka była przyczyna ? Jak to naprawić ?

Dodam że w mkAVR wyskakuje błąd AVRDUDE.


Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 20:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RadioactiVe napisał(a):
Witam

Niestety u mnie jest taki sam problem. :(

Jaka była przyczyna ? Jak to naprawić ?

Dodam że w mkAVR wyskakuje błąd AVRDUDE.


Pozdrawiam


To zaznacz w zakładace Ustawienia żeby pokazywała się konsola po wystąpieniu błędu i zrób zrzut ekranu i pokarz go żeby było widać błąd.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 21:01 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

link do screena ;)
http://imageshack.us/photo/my-images/849/bdavr.jpg/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 23:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RadioactiVe napisał(a):


No to teraz przyszedł czas na opisanie jaki masz hardware, jakiś schemat, opis - i na drugi raz prosiłbym o to od początku bo tak to zgaduj zgadula będzie się ciągnąć przez pięćdziesiąt stron i nic z tego nie wyjdzie.

Komunikat wskazuje że masz problemy z połączeniami po prostu. Czy używasz zestawu ATB ??? Nie no panowie - no przyjmijmy na tym forum jakieś zasady, że jak zadajemy pytanie to w 2-3-4 zdaniach podajemy:

1. na czym pracujemy (sprzęt, schemat albo info że np zestaw ATB)
2. jaki system operacyjny
3. jakiś zrzut ekranu z błędem
4. no i opis problemu

przecież szybciej byłoby i dla pytającego i dla podpowiadającego rozwiązać taki problem

(czy masz coś podłączone do PORTB w trakcie programowania ???) jeśli tak to co - od razu napisz, żeby nie trzeba było o to dopytać w kolejnym poście ok? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 16:30 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Mój błąd. Przepraszam :oops:

Wracając do tematu:
1.Pracuję na zestawie uruchomieniowym ATB
2.Windows 7. Programy wszystkie z płytki dołączonej do zestawu.
3. ScreenShot z błędami
http://imageshack.us/photo/my-images/849/bdavr.jpg/
4.No to po kolei. ATB manager wykrywa poprawinie (przynajmniej mam nadzieję ;) ) zestaw uruchomieniowy.
Gdy zaś próbuje "Sprawdź połączenie AVR" wyskakuje błąd AVRDUDE
W Eclipsie po próbie wgrania np. program "02 MicroSwitch" (prędzej skompilowanego) wyskakuje komunikat "avrdude: initalization filed, rc=-1"
Prędzej wszystko działało poprawnie.
Wydaje mi się że też coś pokręciłem w ATB Menager :(
Do PORTB nie mam nic podłączone.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 16:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

O! ..... teraz to ja rozumiem !!! - to jest tak po kolei ładnie podane to co trzeba do pytania i od razu jaśniej się robi ;)

Więc tak:

1. spójrz na ten bordowy napis nad polem z wyborem programatora - wygląda na to, że program MkAvrCalculator nie wykrył w ogóle programatora ATB ??? chociaż to dziwne bo niby ATB Manager go widzi


ale


2. ..... panie kolego - pobierz JAK NAJSZYBCIEJ najnowszą wersję programu MkAvrCalculator - toż to już jest "build 59" a ty na "build 57" wciąż jedziesz. Tylko pamiętaj że pobiera się nadal spakowany plik z nazwą build 57 ale to nic , w środku będzie build 59 ;)

3. Czy ty masz w ogóle podłączone kabelki programatora ???? czy po prostu sobie zapomniałeś o tym ? :) bo cosik mi się tak to widzi.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 17:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

a może kolega podłączył RESET za miast RI ??

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 18:00 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

W pewnym stopniu rozwiązałem problem, lecz to mnie jeszcze nie satysfakcjonuje.
mkAVR calculator nadal nie wykrywa mi procesora ale gdy go wymienię na nowy jeszcze nie programowany to go wykrywa :) .
Wygląda na to że go zablokowałem. Ale ja mam szczęście :(
Zrobiłem mały kroczek w przód i następny problem.
Po próbie zapisania zmian w fusach lub wgrania programu wyskakuje okienko z komunikatem
http://imageshack.us/photo/my-images/43/erroravr.jpg/
W Eclipsie bez zmian.

mkAVR calculator zaktualizowany
Kabelki podłączone tak jak na obrazku



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 21:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ale o jakim procesorze piszesz, że go zablokowałeś ? o tym w zestawie ATB ? To praktycznie niemożliwe ;)

a nawet jakby to tylko gdybyś ustawił złe taktowanie np na zewnętrzny generator TLL albo zewn. Oscylator RC.

Poza tym co zmieniałeś w fusach? Z jakiej zakładki korzystałeś ? z "Fusy uproszczone" - bo jeśli z tej to tym bardziej zapomnij o tym, że zablokowałeś procka .... coś po prostu ze zdenerwowania źle robisz ...

weź słuchawki i mikrofon i złap mnie na Skype - teraz jestem ;) (nick: mirekk36)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 22:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zgodnie z rozmową - do pobrania nowsza wersja MkAvrCalculator. Przepraszam za kłopot że nie działało. Czekam też na info.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2012, o 19:38 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Witam
No to po kolei ;)
Po ponownym pobraniu mkAVR procesor drugi do tej pory nieużywany działa poprawnie.
Pierwszy AVR-ek nie działa. W dalszym ciągu pokazuje błąd AVRDUDE. Prawdopodobnie hi is dead, lub
coś naprawdę mocno pokręciłem :roll:
http://imageshack.us/photo/my-images/543/1avrek.jpg/

Podziękowania dla Pana Mirka za pomoc :D

Jeszcze pytanko. Czy programy bez modyfikacji mogę wgrać do ATmegi32 i ATmegi64?

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2012, o 20:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

RadioactiVe napisał(a):

Jeszcze pytanko. Czy programy bez modyfikacji mogę wgrać do ATmegi32 i ATmegi64?

Pozdrawiam


Na pewno w ustawieniach projektu musisz zmienić docelowy procesor. Resztę trzeba sprawdzić w nocie PDF
Ale na pewno "starzy wyjadacze" wiedzą jak czy są różnice w tych procesorach np. nazwy rejestrów, inne
rozłożenie pinów, inne peryferia i "wnętrze". ;)

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2012, o 21:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RadioactiVe napisał(a):
Po ponownym pobraniu mkAVR procesor drugi do tej pory nieużywany działa poprawnie.
Pierwszy AVR-ek nie działa. W dalszym ciągu pokazuje błąd AVRDUDE. Prawdopodobnie hi is dead, ...


Spokojnie, skoro już jeden działa to drugi pewnie też da się ożywić. Być może jak mówiłem wcześniej ustawiłeś mu niewłaściwe taktowanie za pomocą Fusebitów. Albo na zewn. generator TTL albo na zewn. oscylator RC. Ale masz przecież zestaw ATB - zatem masz każde z tych źródeł taktowania na pokładzie przecież, więc możesz spokojnie to sprawdzić i jeśli procek ruszy na którymś z nich to znowu poprawnie ustawisz sobie FUSKI. Czytałeś uważnie to????:

topic13.html

jeśli nie? to koniecznie przeczytaj i dowiedz się i sprawdź jakie masz możliwości w zasięgu ręki ;)



RadioactiVe napisał(a):
Jeszcze pytanko. Czy programy bez modyfikacji mogę wgrać do ATmegi32 i ATmegi64?


No programy z płytki DVD dołączonej do książki były pisane przecież pod ATmega32 więc ruszą bez problemu ;)

Ale teraz pytanie bo coś chyba ci się pomieszało troszeczkę - chyba nie masz na myśli ATmega64 ;) bo on nie występuje w przyrodzie w obudowie DIP ;) chyba chodzi co o ATmega644P(A) jak sądzę a to jest ogromna różnica. Ale różni się też od ATmega32 na tyle, że poza ustawieniem nowego procka we właściwościach projektu trzeba otworzyć sobie notę PDF jednego i drugiego procka i porównywać nazwy rejestrów i bitów w tych rejestrach. Będzie trzeba troszkę pozmieniać. A warto to przećwiczyć - bo to da ogromną praktykę programowania. Jak się do tego zabrać? hmmmm po prostu na początek skorzystać z tego forum bo są tego już przykłady np tu:

topic19.html

ale też inne - polecam ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2012, o 14:57 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Jest dobrze :D
Procesor miał źle ustawione źródło taktowania.
Teraz działa prawidłowo ;)

Nie pozostaje mi nic innego jak zabrać się do pracy ;)

Dziękuję
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2012, o 17:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Czy mam rozumieć, że przydał się zewnętrzny oscylator RC albo zewnętrzny generator TTL w zestawie ATB do odratowania procka ? :) ..... jeśli tak to proszę czasem wspomnieć tu i tam o takich możliwościach w naszych zestawach ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO