Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 lip 2024, o 14:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 paź 2023, o 19:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1027
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Mam kompa już leciwego, ale też nie jakiś złom. Procek AMD 4 -rdzeniowy/ 3,8GHz, RAM - 12GB, zainstalowany system Win 11.
Poprzednio miałem win7 - 32bitowy. Komp oczywiście NIE spełnia wymagań win11 (brak TPM, i procek nie jest na liście zalecanych), ale zgodnie z poradnikami Mirka zainstalowałem i działa nawet ok, z drobnymi wyjątkami.

Problem polega na tym że po zainstalowaniu win11 MkAvrCalc odpala się normalnie ale np kliknięcie w "Sprwadź podłączony avr" program bardzo powoli wczytuje dane, najpierw wykryty procek obok przycisku "Sprawdź podłączony avr" następnie po dłuższej chwili pojawiają się dane uC u góry w sekcji "Select AVR part", i po kolejnej dłuższej chwili doczytują się fusy, całość trwa ponad 15sekund i w tym czasie okno programu jest zamrożone, tak jest za każdym razem.

Z kolei w zakładce fusy uproszczone zmiana dowolnej opcji skutkuje zamrożeniem okna na ok 7sekund - przy każdej opcji, tak że np jak chcę wyłączyć JTAG i zmienić taktowanie, to muszę dwa razy kliknąć, i dwa razy muszę czekać bo jest 7 sekundowy freez po kliknięciu w każdą opcję?
Co dziwne płynnie działają zmiany w zakładce "Fusy właściwości", trochę gorzej "Fusy manualnie" i tu jest jeszcze dziwniej bo część opcji ma freez 2-3s a część działa płynnie.

Na win 7 takiego czegoś nie ma. Win 11 postawiłem na doinstalowanym dysku SSD, więc win 7 pozostał na drugim dysku talerzowym. Opaliłem go dla testów i tu MkAvrCalc chodzi dużo bardziej responsywnie...

Czegoś brakuje w systemie? Czy poprostu jednak win 11 nie nadaje się na mojego kompa?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2023, o 20:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lip 2019
Posty: 108
Pomógł: 11

Mam Win11 na dość nowym kompie. Myślałem, że to tylko ja mam ten problem z MkAvrCalculator - ale objawy są te same. Upiornie wolno mi tam działa. Akurat częściej używałem na tym kompie innego oprogramowania do wrzucania wsadów, ale czasem wygodniej mi było oprogramowaniem Atnela np. do ustawiania fusebitów i jakoś się z tym byłem w stanie przemęczyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2023, o 20:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Moim zdaniem jeśli win11 z innymi rzeczami działa dobrze to się nadaje - ale niestety MkAvrCalculator przydałoby się przepisać na nowo w nowym Delphi - już dawno planowałem wersję 2.x ale nigdy nie było czasu żeby się za to zabrać. I poprawić wiele w nim rzeczy. Trudno mi powiedzieć co może być konkretnie nie tak że jest u ciebie takie dziwne zachowanie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2023, o 20:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1027
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

mirekk36 napisał(a):
Moim zdaniem jeśli win11 z innymi rzeczami działa dobrze to się nadaje
Pierwszą rzeczą jaką zauważyłem że nie działa po instalacji win11 to usypianie kompa. Znaczy usypia się ale już nie chce się wybudzić (wentylatory startują i nic poza tym). Bios najnowszy dostępny mam wgrany, wszystkie stery też.
Z tym usypianiem to się pogodziłem i poprostu wyłączyłem możliwość usypiania zarówno z pozycji menu zamknij jak i po czasie bezczynności.
Kolejna rzecz jaką zauważyłem, jest podobna do MkAvrCalc, mianowicie arduino ide. Też wejście w niektóre opcje powoduje freez na jakiś czas.
Więc pomyślałem że może coś jest niezainstalowane, nie wiem jakiś net framework, albo visual C++ lub podobne. Kiedyś na starszych windach potrafiły być problemy, że był zainstalowany net Framework w wersji nowszej, a jakiś program się sypał bo wymagał starszego i trzeba było doinstalowywać dodatkowo ten starszy...
Kolega moscow z postu wyżej napisał że też ma takie problemy, a ma nowszy sprzęt, więc chyba raczej to nie wina sprzętowa...

Rozumiem że program wymaga przepisania no nowo, ale czy teraz MkAvrCalc chodzi na niektórych kompach z win11 dobrze, a na niektórych źle?
Generalnie ja rzadko gram, a jak już to raczej w starsze produkcje więc komp jaki mam mi wystarczał. Nie za bardzo uśmiech mi się wydawanie paru tyś na modernizację (a praktycznie wymianę) kompa, a finalnie się okaże że jedna lub więcej z rzeczy (jak między innymi MkAvrCalculator) dla której to zrobię i tak się nie zmieni i będzie wolno działać...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2023, o 23:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 maja 2013
Posty: 174
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 8

Nawet taki OrCad ma specjalną łatkę dla Win11.
Taki urok Windows-ów.

_________________
Rozwój i utrzymywanie Oprogramowania



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2023, o 08:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

xentis napisał(a):
ale czy teraz MkAvrCalc chodzi na niektórych kompach z win11 dobrze, a na niektórych źle?

Ależ ja mam wszędzie w firmie, w domu - wszystkie kompy w tym najstarsze przerobione na win11 i nie mam NAJMNIEJSZYCH problemów z MkAvrCaclulatorem ... ba - nawet w ogóle nie dostaję takich zgłoszeń, to co opisujesz to pierwszy taki przypadek ... Fakt że wszędzie na starych kompach sam win11 chodzi dobrze i stabilnie i lepiej niż win7 gdy na nich był (bo poaktualizowałem wszystko co się dało)

0livaw napisał(a):
Taki urok Windows-ów.

A co tam kolega opowiada - Windows jest z wersji na wersję coraz mega stabilniejszy i to bez dwóch zdań - żaden tam urok - śmiga ślicznie. A że no czasem - raz na jakiś czas może źle zadziała na mega starym sprzęcie to co w tym dziwnego

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO