Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 kwi 2023, o 20:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Wymiękam już, przez lata nie dotykałem i śmigało pięknie dopóki nie dostałem do oprogramowania płytki z Atmega328PB na pokładzie.
Obecnie mam Eclipse Mars2 ze wszystkim co tam Mirek daaaawno temu proponował, na tyle dawno, że wspomnianego procka jeszcze nie widzi. Próbowałem zaktualizować ściągając "AVR_plugin_241_with_PB_series" poprzez MkClipse tylko, że po kilku minutach podczas instalacji w Eclipse błąd mi wywala, a dokładnie to pokazuje się to co poniżej na zrzucie...

Obrazek

Przy okazji toolchain chciałem też ściągnąć przy pomocy MkClipse (wszystko wg najnowszego poradnika) to mi wywala takie coś...

Obrazek

Próbowałem też ściągnąć najnowszego Eclipse, w teorii powinien działać na Win32bit - niestety nie uruchamia się. Zresztą pewnie i tak by nic z tego nie wyszło, bo i przecież toolchaina też nie mogę zassać.

Mam Win7 32bit. Tak, wiem, że stary (komputer zresztą też nie najnowszy - i3) tylko, że mam na nim mnóstwo narzędzi, które właśnie z nim działają, a na wyższych wersjach mają problem, a nawet jak bym jakimś cudem znalazł dla wszystkich nowsze wersje (lub zamienniki) to konfiguracja wszystkiego do stanu wyjściowego zajęła by mi ze 2-3 dni.

Ma ktoś jakieś pomysły, bo mnie się już skończyły.... ?

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2023, o 20:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a jakiego eclipsa dokładnie instalujesz ?

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

ok aż z ciekawości pobrałem na szybko NAJNOWSZEGO eclipsa 2023 -

1. rozpakowałem ZIPa - OK
2. Wypakowałem AvrPlugin z MkClipse do jakiegoś folderu dowolnego
3. odpaliłem najnowszego eclipsa
4. zainstalowałem AVR Plugin2.41

WSZYSTKO POSZŁO jak zwykle zresztą bez najmniejszego problemu... tzn ECLIPSE z AVRPluginem i możliwością kompilacji ATmega328PB

------------------------ [ Dodano po: 10 minutach ]

SylwekK napisał(a):
Przy okazji toolchain chciałem też ściągnąć przy pomocy MkClipse (wszystko wg najnowszego poradnika) to mi wywala takie coś...

widzę tam jakiś dziwny komunikat o bezpiecznym kanale - to jest dziwoląg ale zdaje się ktoś już raportował - że miał takie coś gdy łącze do internetu miał przez komórkę, a jak spróbował to zrobić na całkiem innym łączu to poszło bez żadnego problemu

------------------------ [ Dodano po: 20 minutach ]

ok a tu jeszcze screenshot z kompilacji pustego projektu dla m328pb

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2023, o 10:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

mirekk36 napisał(a):
a jakiego eclipsa dokładnie instalujesz ?

Ściągałem najnowszego (4.27) jak i ten z poradnika (4.26). Niby x86_64 czyli powinien i na 32bity odpalić, a wywala komunikat, że niezgodność z systemem i jak mawiał klasyk "nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobisz".

Dodam też, że mkAVRCalculator bez problemu wykrywa Atmegę328PB i czyni na nim to do czego jest stworzony czyli, np. przestawienie FUSE.
Natomiast MkCLIPSE też wykrywa 328PB, ale niestety drze się o nowego toolchaina i wskazuje mi na błąd winavr, ale to już zrozumiałe, bo nie ma definicji dla tego procka.
Już jestem skłonny ręcznie to wszystko poprzenosić i przekopiować w odpowiednie miejsca tylko nie wiem czy by to coś w ogóle dało, a przede wszystkim nie chce mi zassać toolchain bez którego szkoda zaczynać całą procedurę. Internet mam radiowy 6Mb/s i póki co nie miałem z nim problemu odnośnie jakiegoś ściągania danych.

Aha, próbowałem też ściągać toolchaina z MkCLIPSE na udostępnionym necie z komórki - też nie idzie, ten sam błąd.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2023, o 14:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

A czy do tego najnowszego eclipsa jave trzeba ściągać czy jest już zintegrowana? Miotam się jeszcze, ale chyba jednak reinstalacja mnie czeka na 64bit.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2023, o 17:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

SylwekK napisał(a):
Mam Win7 32bit
problem w nie w tym że stary, a w tym że nie aktualizowany. A pewnie w tej chwili już się nawet nie będzie chciał tak wprost zaktualizować. Będziesz pewnie musiał ręcznie poszukać niektóre łatki i dopiero automatyczne aktualizację ruszą...
Też miałem w pewnym momencie ten problem z błędami mkclipsa i innych programów (chodzi tu chyba o brak wsparcia szyfrowanego kanału w win) , ale po ręcznym doinstalowaniu kilku łatek win7_32 ruszyły automatyczne aktualizacje i po zainstalowaniu wszystkiego co znalazło błędy eclipsa i mkclipsa zniknęły.
Albo poprostu zainstalować nowszą windę...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2023, o 17:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Też mam stary komputer z windowsem 7 32b. System aktualizowany na bieżąco (znaczy to, co się zgłasza).

Eclipse mimo, że jest niby x86x64, nie działa. Wydaje mi się, że to nie problem systemu, tylko sprzętu (o ile dobrze kojarzę, na sprzęcie x64 da się zainstalować win x86). Ja się poddałem i wziąłem ostatniego eclipse'a, który był dla win x86. Skonfigurowałem pod kurs ESP i działa. Tylko nie do końca wszystkie ekrany wyglądają jak u Mirka :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2023, o 19:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SylwekK napisał(a):
A czy do tego najnowszego eclipsa jave trzeba ściągać czy jest już zintegrowana? Miotam się jeszcze, ale chyba jednak reinstalacja mnie czeka na 64bit.

SylwekK dlaczego nie zaktualizujesz sobie tego dziadka Win7 do Win11 ??? Proszę cię ... zrób to a zrozumiesz że warto było. Tylko proszę Cię nie pisz mi tu, że masz starego kompa, bardzo proszę, bo Win11 śmiga 300x razy lepiej na starych kompach niż koci Win7 ... a aktualizację masz jeszcze wciąż za darmo. Zaufaj mi - tak jak dałeś się przekonać do języka C ;) bo widzę że ciężko u Ciebie z nowościami i wciąż jakieś uprzedzenia

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2023, o 07:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

mirekk36 napisał(a):
dlaczego nie zaktualizujesz sobie tego dziadka Win7 do Win11 ???


Sprzęt może i by pociągnął (laptop na i3), ale jak wspominałem mam sporo programów, które po prostu nie uruchamiają się na wyższych windows, a zaktualizować nie bardzo mogę (bardzo czasochłonne), bo są przerobione na portable jednoplikowe - dlaczego?... z dwóch powodów. Pierwszy to wygoda, a drugi - zauważyłem, że niektóre programy po sportablowaniu zaczęły działać o wiele stabilniej(!) nie wieszają się, nie gryzą z innymi - po prostu spokój w systemie, w którym instaluję tylko niezbędne dodatki (drivery, itp.). Innych programów z kolei nawet nie chcę w nowych wersjach rozbuchanych o wiele wątpliwej potrzeby funkcji. Po co aktualizować jeśli wszystko co mi jest potrzebne działa perfekcyjnie i funkcjonalnie? Nie chcę też przechodzić na popularny w ostatnich czasach abonament jeśli bym się na aktualizację niektórych programów zdecydował. Pewnie kiedyś będę musiał jednak teraz jeszcze spróbuję zawalczyć z Win7 x64.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2023, o 12:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Czy mógłby mi ktoś wystawić na jakiś serwer ten toolchain właściwy co to mi się nie może z nim połączyć mkclipse? Chyba, że chroniony jest prawami autorskimi to Mirku do Ciebie prośba czy linka bezpiśredniego na PW mógłbyś mi podesłać?

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2023, o 17:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

@nick_czemnik, chyba nie zrozumiałeś, przeczytaj jeszcze raz moje rozterki... Chcę 64 bity instalować, bo aktualnie mam system 32bit. Wodotryski to ostatnia rzecz jaka mi potrzebna i jak dla mnie win mógłby wyglądać jak okienko dosowe. Podjąłem decyzję, że będzie Win10. Chciałem 11, ale znajomy informatyk (dużo siedzi w temacie) polecił żebym póki co się nie spieszył i 10 postawił, a do tego jeszcze mi instalkę z wywalonymi wodotryskami ma podesłać.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 kwi 2023, o 18:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

SylwekK napisał(a):
Podjąłem decyzję, że będzie Win10. Chciałem 11, ale znajomy informatyk (dużo siedzi w temacie) polecił żebym póki co się nie spieszył i 10 postawił, a do tego jeszcze mi instalkę z wywalonymi wodotryskami ma podesłać.

To dobra decyzja - bo nawet licencję na Windows zachowasz, a My poczekamy. Z 10 na 11 to już pikuś. Rufus, obraz dysku na pendrive i aktualizacja do 11. Tak z historii - na jednym kompie mam XP i instalacja eclipse LUNA z BB i o dziwo nie zawiodłem się, a na MkClipse już tak - nie idzie. Na tym starym kompie mam pełny zestaw wyjść - LPT, RS232, HDMI, Vega, USB, stacja dyskietek 1,44M, dżojstik, DVD - po prostu sprzęt do nauki programowania w C. Oczywiście również praca w DOSie(debug.exe i inne sprawy). Nie zachwalam staroci, chociaż mam C64, Amigę 500 i Amigę 600 i PC jest mi potrzebny do zabawy z nimi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2023, o 21:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

No dobra, WIN10 na pokładzie, 70% potrzebnych programów już działa, a zaraz po uruchomieniu (nawet nic nie klikam) ostatnio ściągniętego MkCLIPSE takie coś...

Obrazek

Mirku da się coś z tym zrobić?


EDIT:

A jak zdążę wcisnąć aby pobrało toolchaina to mam takie okno:

Obrazek

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2023, o 05:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Sorry że nie odpisuję często ale jestem cały tydzień w delegacji w Warszawie teraz ...

SylwekK napisał(a):
Chciałem 11, ale znajomy informatyk (dużo siedzi w temacie) polecił żebym póki co się nie spieszył

Sylwek - sam zobacz - dzisiaj mamy 2023 rok a ty jeszcze siedziałeś na dziadku win7 32-bit, a teraz masz się nie śpieszyć ? .... sorry ale wszyscy dookoła już od wielu lat działają na Win11 - tylko ty znowu będziesz miał archaika na kompie. Teraz tak zażartuję (nie obrażaj się) ... ale trzeba zmienić takiego znajomego informatyka ;) Pewnie gdyby nie namowy tutaj to on może poleciłby ci zmienić win7 na win8 .... nie nie - nie tędy droga

Mówiłem ci, że na najnowszym windowsie wszystko będzie lepiej działało a win11 jest jeszcze dużo lepszy niż win10 ... posłuchaj mnie, mówię ci i zrób to póki wciąż można jeszcze zupełnie za FREE i LEGALNIE sobie upgrejdować do win11.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

SylwekK napisał(a):
a zaraz po uruchomieniu (nawet nic nie klikam) ostatnio ściągniętego MkCLIPSE takie coś...


hmm to b.dziwne zachowanie i nie twierdzę że zaraz win11 na to pomoże - nie o to chodzi ale coś może jest nie tak z systemem. Powiedz mi, czy ty zrobiłeś UPDATE z win7 do Win10 czy instalowałeś Win10 na czysto ?

Czy takie błędy też się dzieją ze świeżo pobranym MkClipse ? Pewnie tak ale wolę się upewnić

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

a jeszcze odnośnie win11 to poczytaj sobie komentarze ludzi, którzy przeszli już dawno na win11 po tym moim filmiku

https://www.youtube.com/watch?v=R_wex1_a-cQ

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2023, o 18:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Wreszcie jakiś sukces. Ściągnąłem jeszcze raz MkClipse i poszło bez problemu. Swoją drogą nie wiem dlaczego wczoraj to nie działało (mowa o MkClipse ściągniętym 2 dni wcześniej)... może komputer chciał się przespać :)
Po nierównej walce powoli wychodzę na prostą. Najnowszy Eclipse już bryka. Były jeszcze przejściowe problemy z workspace, ale mi się przypomniało, że można zaimportować projekty ze starego do nowego workspace, bo jak mu wskazywałem istniejący to oczopląsu od czerwieni w projektach dostawałem i żadne znane mi (i nieznane ;) ) operacje nie pomagały.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2023, o 19:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SylwekK napisał(a):
bo jak mu wskazywałem istniejący

ale to jest wręcz zabronione pomiędzy wersjami eclipsa - ZAWSZE trzeba importować ;) to prosta i szybka operacja

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2023, o 21:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

No teraz to już wiem, że import najlepszy :D Najważniejsze, że wreszcie działa.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 kwi 2023, o 19:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Poszedłem za ciosem... dziś w oczekiwaniu na rodzinkę w galerii (wiadomo, że faceci nudzą się w tym czasie) zaszedłem do sklepu znanej sieci i ssd samsunga sobie sprawiłem. System od guziczka do ekranu logowania mam w 10-11s(!) - tak to jeszcze nie miałem :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 kwi 2023, o 19:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SylwekK napisał(a):
Poszedłem za ciosem... dziś w oczekiwaniu na rodzinkę w galerii (wiadomo, że faceci nudzą się w tym czasie) zaszedłem do sklepu znanej sieci i ssd samsunga sobie sprawiłem. System od guziczka do ekranu logowania mam w 10-11s(!) - tak to jeszcze nie miałem :)


No i o TO chodzi ;) podstawa to SSD ... to czekam na następny cios i twoje miłe zaskoczenie jak ruszy ci Win11 - powodzenia :)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO