Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 02:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 mar 2023, o 00:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 547
Pomógł: 0

Dzięki Grzeniu.
Odnosząc się do twojej rady to faktycznie napięcie ładowania czasem przekracza 15,2V jeśli mocno słońce zaświeci i akumulator jest mocno naładowany jest to jednak krótkotrwałe ale jest, dlatego staram się rozładowywać
akumulator. Trochę to bezsensu no ale ....
Co do punktu pracy tego układu to działa on (według mnie) bardziej jako regulator prądu w jakiś dziwny sposób. Jak wspomniałeś że powinno być na panelu 18V aby zachować najlepsze parametry to tu nigdy tyle nie ma.
Jest trochę więcej od napięcia akumulatora i wtedy go ładuje. Oczywiście jeśli odepnę panel od obciążenia to osiąga nawet więcej niż 20V.
Możesz podać jakiś sprawdzony przykład tego układu ze wspomnianym MPPT i czy podejdzie parametrycznie do mojego panela?

Ja niestety doświadczenia z panelami nie miałem kupiłem taki zestaw:

Obrazek

Ale jeśli okaże się że akumulator straci pojemość to postaram się kupić sprawdzony zestaw.
Powiedz jak działa ten MPPT i jakie tam napięcia i prądy występują bo korci mnie przebadać jego.

A jakby jeszcze miał wifi o to było fajne :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 mar 2023, o 08:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 547
Pomógł: 0

Jest taka sytuacja w chwili obecnej na wejście wspomnianego wcześniej układu załączania uA 741 zalutowałem szeregowo diodę zwykłą prostowniczą za diodą wpiąłem równolegle kondensator 470uF .
Uwaga układ już trzeci dzień wystartował poprawnie - czy można myśleć że problem jest rozwiązany?
Jest jeszcze bardzo ciekawa sytuacja zaobserwowana w obwodzie ładowania w zasilaniu podłączyłem diodę świecącą i zauważyłem że jeśli układ ładuje mocno akumulator dioda lekko miga czyli że załącza się może jakiś
PWM :shock: i może napięcie nie jest idealnie stałe?
Więc pomiar napięcia stałego w tym momencie jest błędem?

Obrazek :lol:
Mam racje czy nie?

------------------------ [ Dodano po: 34 minutach ]

A co w takim razie z pomiarem maksymalnego prądu przecież zawsze będzie błędem chyba że programowo można coś zmienić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 mar 2023, o 19:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

W tym regulatorze masz najzwyklejsze sterowanie PWM. MPPT zbudowany jest jak zwykła przetwornica step down. Tyle, ze kontroluje napięcie wyjściowe i wejściowe, żeby odpowiednio obciążać panel. To taki najprostszy przykład, bo są tez bardziej rozbudowane. Ostatnio miałem z wyjściem RS485 gdzie mogłem odczytywać wszystkie parametry z którymi teraz walczysz. Taka prosta ładowarkę kupisz na ebay za parę dolcow. A jeśli chcesz sie pobawić to taki prosty układ na You Tube jest i sobie sam zrobisz. A przynajmniej zrozumiesz o co chodzi po obejrzeniu. https://www.youtube.com/watch?v=OFlNTwUDUsE&t=791s&ab_channel=Majsterkowanieinietylko



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2023, o 22:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 547
Pomógł: 0

Bardzo dziękuję Ci Grzeniu filmik bardzo fajny do analizy , jakbyś tylko podpowiedział jaki to regulator chciałbym go kupić zmniejszy (zrobić to pracochłonne).
Co do układu załączania wspomnianego w tytule to jednak cieszyłem się chyba za wcześnie układ uA 741 zastosowaną diodą i kondensatorem działał super parę dni ale jak słońce rano pojawiało się silne i mocne
natomiast dzisiaj było bardzo pochmurnie napięcie narastało bardzo pomału , uA 741 ustawiony był na 12V może spróbuję podnieść lekko napięcie ponieważ przy 12V i tak nie ma ładowania :o
Ładowanie zaczyna się tak naprawdę dopiero przy 12,3V , ale mam nadzieję że jeszcze to wyreguluję



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2023, o 20:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Ładowanie zaczyna sie gdy napięcie na PV jest wyższe niż na aku. Fizyka. I tak teraz przyszło mi do głowy ze jeśli zrobisz komparator który będzie porównywał napięcie na aku z tym na pv to może zadziała. Tak czy inaczej podłącz to do akumulatora i tyle. Policz sobie ile twoj układzik i zobaczysz ,ze to sa pomijalne straty. Gorzej będzie w zime. Ale w zime samorozładowanie wystarczy, żeby rozładować akumulator. Nie mam doświadczenia z ładowarkami do zwykłych aku. Do swojego PV sam robiłem, a do projektów profesjonalnych korzystamy zaku li-jon i na 35v.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO