Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 mar 2023, o 08:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Witam.
Chąc wykonywać pomiary parametrów ogniwa fotowoltaicznego wykonałem układ badający napięcie i prąd z panela fotowoltaicznego w czasie rzeczywistym . Z Atmegą 32 współpracuje zegar RTC.
Układ zasilany jest z w/w panela . W układzie zastosowałem przetwornicę ATB zmniejszającą napięcie do 5V. Układ przetestowałem dokładnie wykonuje pomiary .
Pojawił się jednak nieoczekiwany dla mnie problem. W sytuacji gdy napięcie zasilające z panela narasta bardzo powoli układ załącza RTC i podświetla LCD ale nie wykonuje inicjalizacji w/w wyświetlacza.
Czekałem do momentu aż układ zasilania z panela osiągnął ok 12 i niestety :(
Oczywiście wyłączenie i ponowne załączenie układu spowodowało prawidłową pracę ale nie o to mi chodzi.
Chciałem żeby układ rejestrował kiedy w jakiej godzinie osiągnie wymagane zasilanie.
Nie wiem jak można rozwiązać ten problem i proszę o pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2023, o 10:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Brown out detection w fusebitach. Ta opcja pozwala na start programu dopiero przy odpowiednim napięciu, można wybrać przy jakim. Jeśli jest zbyt niskie procesor będzie w stanie resetu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2023, o 12:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Podpowiedź dokładnie gdzie to ustawie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2023, o 15:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Mkcalkulator i Brown out detection w fusebitach. Napisał ci we wcześniejszym poście Arek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2023, o 19:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

ok ustawiłem na 4v zobaczymy co ranek pokaże ? :shock:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2023, o 08:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

24 razy się procesor wyłączał aż dopiero zaczął pracować poprawnie :D
Kurcze co by tu poprawić żeby włączył się raz i koniec? ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2023, o 08:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

dodaj jakiś akumulatorek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2023, o 09:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

No tak ale założenie programowe polega na tym że procesor rejestruje pomiar napięcia i prądu wytwarzającego przez panel i wylicza średnią uzyskaną moc w ciągu doby.
Nie potrzebuje pomiarów w nocy bo po co?
Sytuacja teraz wygląda tak:
Procesor staruje w chwili osiągniecia pewnego progu napięcia przez ogniwo fotowoltaiczne i to jest cenna informacja kiedy zaczyna się ładowanie.
Akumulatorek można zastosować i zmusić Procesor do całodobowej pracy ale chciałem tego uniknąć i zmusić go pracy tylko w tedy kiedy ogniwo pracuje (po co pomiary w nocy?) , nie wspomnę o niepotrzebnym zużywaniu energii.

Na chwilę obecną dzięki przestawieniu Fus bitów (4v) poprawa polega na tym że procesor włącza się i wyłącza i coś tu można programowo zrobić gorzej było wcześniej ponieważ procesor ani się włączał ani wyłączał.
Druga droga to zastosowanie dodatkowego klucza elektronicznego który by raz załączył procesor i podtrzymał napięcie na jakiś czas potrzebny do ustalenia właściwego poziomu napięciowego pozwalającego na prawidłową pracę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2023, o 14:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

https://electronoobs.com/eng_circuitos_tut70.php
Myślę, ze taki obwód pomógłby. Ustawisz start urządzenia od powiedzmy 10v i wtedy będziesz już miał stabilne 5v



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2023, o 08:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Bardzo dziękuje za podpowiedz.
Nurtuje mnie jednak brak mojej wiedzy w zakresie analizy problemu bardzo nisko narastającego napięcia napięcia zasilania - jak zachowują się procesory i dlaczego tak dziwnie.
Napięcie 5v jest jak jak BYK a procesor nie wiadomo jaką pętle wykonuje :lol:
Jeszcze jedna wątpliwość w sytuacji takiego (działania - niedziałania) nie wiem jak fachowo nazywa się taki stan? po próbie wykonania resetu (zwarcia 9 nogi) procesor nie włącza się niestety.
Dopiero wyłączenie i ponowne włączenie zasilania pozwala na prawidłową pracę i czego tak się dzieje?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2023, o 18:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

AKSELINEK napisał(a):
Bardzo dziękuje za podpowiedz.
Nurtuje mnie jednak brak mojej wiedzy w zakresie analizy problemu bardzo nisko narastającego napięcia napięcia zasilania - jak zachowują się procesory i dlaczego tak dziwnie.
Napięcie 5v jest jak jak BYK a procesor nie wiadomo jaką pętle wykonuje :lol:
Jeszcze jedna wątpliwość w sytuacji takiego (działania - niedziałania) nie wiem jak fachowo nazywa się taki stan? po próbie wykonania resetu (zwarcia 9 nogi) procesor nie włącza się niestety.
Dopiero wyłączenie i ponowne włączenie zasilania pozwala na prawidłową pracę i czego tak się dzieje?


Z ciekawości zapytam, masz pewność że ten mikrokontroler jest oryginalny? Czy istnieje ryzyko że to podróbka?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2023, o 20:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Te 5v może masz na na mierniku, a one za szybkie nie sa. Nie wiem jaki masz panel, ale może jak ma 5 v to nie ma jeszcze wystarczającej mocy i przy lądowaniu kondensatora te napięcie wariuje, bo panel nie ma tyle mocy. Spróbuj to samo z zasilaczem regulowanym o wystarczającej mocy czy tez tak będzie szalał. Jesli zrobisz jakis komparator i on zezwoli na start przy wyzszym napieciu bedzesz mial juz wieksza moc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2023, o 20:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Mikrokontroler jest oryginalny , z resztą na innym też to samo.
Jak zasilam z regulowanego zasilacza i zmieniam napięcie od 0v bardzo powoli i dochodzę do 5v to zawsze się poprawnie załączy i hula ok , ale widocznie z panela napięcie zwiększa się o wiele dłużej i tu tworzy się jakiś nieznany mi problem. :shock:

Jeszcze czegoś nie dopowiedziałem - układ jest zasilany z przewodniczki ATB zmieniającej na 5v . Napięcie na panelu zaczyna pojawiać się około godziny 7.00 . Jak osiągnie napięcie więcej niż 11V to się zaczyna coś dopiero dziać . ;)
W układzie jest zegar RTC (zasilany 5v), który pierwszy zaczyna działać.
Podświetlenie LCD też się wtedy pojawia , ale tu musze poprawić błąd ponieważ LCD zasila się z +5V , musze zrobić zmianę żeby napięciem sterował Mikrokontroler to wtedy będę wiedział dokładnie kiedy pracuje.

A i jeszcze jedno Panel współpracuje z regulatorem prądu za pomocą , którego ładuje akumulator 44 AH.
napięcie na panelu rośnie wraz z siłą słońca. W działającym obwodzie nie przekracza 15V jednak jakby odłączyć od panela obciążenie to osiągnie nawet 19V , prąd ładowania największy jaki zmierzyłem wynosił
2,5 A ale to dopiero Marzec.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2023, o 21:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

W panelu dość szybko rośnie napięcie nawet przy słabym słońcu. Ale bez obciążenia. U mnie mam na samochodzie, przy lampie ulicznej kilka volt daje. Skoro masz regulator napięcia to dlaczego nie podłączysz się do niego. Tam będziesz miał stabilne napięcie. Poniżej napięcia akumulatora panel i tak nie daje ci żadnej mocy. Z tego co piszesz masz tam aku 44Ah to zużycie prądu przez sam procek będzie niezauważalne. Jeśli te 15v masz na PV to moim zdaniem za mało. Pełna moc on ma przy około 17 -18v pewnie masz na nim napisane przy jakim napięciu ma największa moc.
A najlepiej samemu zrobić Mppt.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2023, o 22:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Czy nie można zrobić prostego układu na wzmacniaczu operacyjnym z diodą zenera jako napięciem odniesienia i ustawić próg załączania powiedzmy na 12-13V?

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2023, o 23:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Obrazek

Mikrokontroler wykonuje dwa pomiary napięcia z panela i prądu ładowania panela , pomiar prądu wykonuję za pomocą pomiaru spadku napięcia na rezystorze 0,1 R.
Zasilenie mikrokontrolera realizuje w obwodzie Zasilania Panela . Masa wskazania strzałką brązową jest całkowicie inna od masy wskazanej strzałką zielona . Zasilanie mikrokontrolera z (masy zielonej)
spowoduje całkowicie inne pomiary , a mi chodzi o pomiar mocy jaką daje panel .
Co do pomysłu ustawienia zasilania na wzmacniaczu z diodą zenera to bardzo świetny pomysł ale potrzebuje jakiegoś prostego sprawdzonego układu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2023, o 11:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Pozwoliłem sobie na szybko wykonać prosty układ, o którym pisałem wcześniej. Jest tak prosty, że nie wymaga komentarza. Jedynie jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć histerezę to zmniejsz rezystor 10k łączący wejście "+" z wyjściem. Potencjometrem ustawiasz próg załączenia. Użyłem wzmacniacza uA741, bo akurat on pierwszy wpadł mi w łapy gdy sięgnąłem do pudełeczka z gratami, ale może to być dowolny wzmacniacz, bo pracuje on tu tylko jako zwykły komparator. Patrz tylko na maksymalne zasilanie jakie można podać na kość.

Obrazek

A na filmie dowód, że działa :) Zamiast LED wstaw jakiś tranzystor do załączania reszty i po problemie.


_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2023, o 19:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Dzięki Sylwek obiecuje że skopiuje pomysł i dam znać o wynikach.
Podpowiedz tylko jedną rzecz, czy zwiększałeś napięcie zasilania układu czy tak?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2023, o 21:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Przy testach chyba do 15V. Nie było potrzeby więcej. Ogólnie układ spokojnie wytrzyma tyle ile max zasilania wzmacniacza (dla przykładowego 741 jest to około 30V). Zamiast led daj przez rezystor 1-2k na bramkę jakiegoś n-mosfeta (między bramkę i masę wstaw jeszcze zaporowo diodę zenera 10-15V) i podaj przez niego minus (czyli z drenu) do Twojego układu, a plus bezpośrednio podłącz.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2023, o 20:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Skopiowałem Sylwku schemat.

Obrazek

Układ działa wyregulowałem na ok 11,8v ponieważ przy takim napięciu (jak reguluje zasilaczem) układ zaczyna działać.
Działa super ale tylko jak reguluje zasilaczem.
Rano podłączyłem do panela i niestety dalej to samo tzn. albo zbyt nisko ustawiłem napięcie i procesor się nie załącza , albo zbyt wysoko - panel ładował 2A akumulator a procesor się nie załączył.

Zauważyłem natomiast pewne dziwne zjawisko - panel zachowuje się w monecie słabego napięcia jak zasilacz niewydolny prądowo . Jak procesor się załączy napięcie spada i dziwne stany nieustalone napięciowo
się pojawiają.
Spróbuje rano dać na wejście z panela kondensator 470uF może to coś pomoże i opomianuje na stałe dokładnym woltomierzem .
Dajcie jakieś wskazówki .
Przepraszam jedna dioda nie jest świecąca , a świecąca jest narysowana odwrotnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2023, o 21:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

O panelu pisałem ci wcześniej. Napięcie dość szybko rośnie, ale mocy nie ma. Spróbuj ustawić jeszcze większe napięcie początkowe. A może obciąż jakimś rezystorem panel. Wtedy napięcie wzrośnie dopiero gdy osiągnie już jakaś moc. Przynajmniej tak mi sie wydaje



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2023, o 23:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

A tak swoją drogą dlaczego ten układ ze schematu jest taki dziwny? To na pewno odwzorowanie mojego układu?

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2023, o 08:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Sylwek ten układ to na pewno twój. Zrobiłem jedynie zmianę sterownia na wyjściu użyłem transoptora żeby galwanicznie oddzielić układ.
Niestety chciałem zrobić trochę szybko nie miałem dokładnej biblioteki uA 741 dlatego jego wyjście jest trochę laurkowe .
Zaprojektowałem układ smd:

Obrazek

Dlatego że na pająku mam to wszystko , płytki jeszcze nie zrobiłem ale to niedługo.

Co do problemu to jest tak: Mierzę napięcie z panela woltomierzem , panel obciążyłem kondensatorem 470uF , o godzinie 7:06 napięcie wynosiło 12,11V a o godzinie 7:42 12,12V czyli 10mV na godzinę :lol:
Przy 12,13 doregulowałem prką załączenie i na razie tyle działa.

Postaram się jednak zasymulować narastające napięcie zasilaczem co 40min będę podnosił o 10mV .
Acha i jeszcze jedna sprawa jak procesor się uruchomił to napięcie spadło do 12,06V.
Myślałem o obciążeniu rezystorem to może w kolejnych testach.

Podpowiedz mi o co dokładnie chodzi aby zwiększyć histerezę to zmniejszyć rezystor 10k łączący wejście "+" z wyjściem co dzięki temu mogę uzyskać przy pomocy tego sprzężenia zwrotnego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2023, o 08:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Aktualnie ustawia histeteza ma około 4V czyli załącza przy 12 wyłącza przy 8V. Jeśli ją zwiększysz to jeszcze bardziej rozszerzy się zakres napięć.
Pokaż kompletny schemat, bo nie chce mi się wierzyć, że procek, który pobiera kilkanaście mA jest tak drastycznym obciążeniem dla PV, że siada napięcie i się wszystko wyłącza.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2023, o 09:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Ok.

Obrazek

Obrazek

Przepraszam trochę schemat laurkowy :oops:
Na wejściu układu jest jeszcze szeregowo dioda zabezpieczająca ,



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2023, o 20:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Spokojnie możesz ustawić i 13v i tez będzie dobrze. I tak wcześniej nie produkuje niczego wiec nie ma co mierzyć. Po drugie słonce zajdzie i ci się układ wyłączy :). Dałbyś mały akumulatorek i lądował go w dzień i wszystkie problemy by zniknęły.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2023, o 21:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Grzeniu masz racje ale.
W sytuacji kiedy akumulator będzie mocno rozładowany czyli np. 11,7 V to gwarantuję Ci chociaż na pewno to sprawdzę ale ładowanie rozpocznie się już przy 12,3V i wtedy na kartę SD nie zapiszą się ważne dane .
Pokaże przykład jak układ zapisuje parametry co godzinne:
Sobota 2023:03:12 Wat_h 0 Zysk Wath 29 Moc doby 0
****
Sr.Prąd Sr.Nap. Sr.MOC max Nap Max Prad
07:00:00 0,00A 7,5V 0,00W 19,43V 1,31A
08:00:00 0,39A 12,7V 4,95W 15,00V 4,83A
09:00:00 1,30A 14,1V 18,33W 15,80V 4,51A
10:00:00 2,28A 15,6V 35,56W 19,95V 3,39A
11:00:00 1,89A 16,1V 30,42W 20,61V 3,39A
12:00:00 0,75A 14,4V 10,80W 19,84V 2,86A
13:00:00 0,05A 12,7V 0,63W 13,16V 1,18A
14:00:00 0,03A 12,6V 0,37W 13,18V 0,60A
Sobota 2023:03:12 Wat_h 0 Zysk Wath 103Wh Moc doby 100Wh
****
Było mocne słońce do akumulatora wpadło 100 Wh :P

Ale akumulator był rozładowany do 12V
miałem też takie parametry :
Sr.Prąd Sr.Nap. Sr.MOC max Nap Max Prad
11:00:00 0,09A 1,7V 0,15W 12,62V 12,56A
12:00:00 0,38A 11,8V 4,48W 13,41V 9,20A
13:00:00 0,13A 11,3V 1,46W 11,81V 4,63A
14:00:00 0,04A 11,1V 0,44W 11,46V 4,32A
15:00:00 0,00A 12,1V 0,00W 12,56V 1,76A

o 13godzinie napięcie było 11,81V a prąd ładowania jednak był czyli przy 13V układ by tego nie zarejestrował. :(

Martwi mnie jednak fakt że żle napisałem program ponieważ średni prąd wyniósł o 13 godzinie zaledwie 0,13A a maksymalny prąd zarejestrował 4,6A , obserwowałem ten temat jest to jakieś
zakłócenie spowodowane działaniem regulatora prądu w obwodzie ładowania panela .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2023, o 22:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Jeśli te napięcia sa dla panela. To ja zacząłbym od MPPT. Sterownik powinien tak obciążać panel żeby było na nim napięcie około 17-18.5v. Najlepiej mierzyć moc i regulować obciążenie. Z braku laku można to napięciem regulować. U ciebie z tego co widać to regulacja nie działa w ogóle. Dlatego zaczyna ci lądować przy 12v.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 mar 2023, o 08:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 546
Pomógł: 0

Z tą regulacją u mnie to trochę jest jakaś niewiadoma ponieważ odwrotnie jak akumulator jest mocno naładowany np. 12,8V to jak się pojawi mocne słońce napięcie ładowania przekraczało na akumulatorze 15,2V :o
Regulator kupiony w zestawie z panelem i przystosowany do ładowania akumulatorów żelowych więc nie wiem czy tak ma być?
Z drugiej zaś strony mając panel ustawiony trochę na wschód ładowanie odbywa się od godziny 8 do 14 potem już nie, największa jednak moc ładowania jest o godzinie 12 , jak widzisz żeby z tego była jakaś
korzyść musi chyba tak być.
Co do załączania dałem kondensator 470uF na wejście z panela ustawiłem urządzenie z uA 741 na około 12,12V i układ dzisiaj zadziałał :lol: ale rano było bardzo mocne słońce.
Nic nie będę zmieniał poczekam na następny raz jak będzie słabsze czy się prawidłowo załączy.
Co do tego mppt to może kiedyś spróbuje.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 mar 2023, o 17:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Jeśli regulator dobija do 15.2 v to pewnie sezonu ten akumulator nie przeżyje. Elektrolit powyżej 14.7v( okolo zależy od temperatury) zaczyna gazować. I o ile w kwasiaku jest to pozytywne bo miesza elektrolit to w zelowym powstają bąble ,które sa uwiezione w tym zelu. Przez co spada pojemność akumulatora. I nie powinno sie ładować większym napięciem niz te 14.7v Pewnie na obudowie akumulatora jest to napisane. To o aku. Teraz solar. Każdy PV ma swój max punkt pracy. Żeby wyciągnąć z niego największą moc powinieneś zachować te parametry. Podejrzewam, ze u ciebie jest to około 18v. I regulator tak powinien dobierać obciążenie żeby na panelu zawsze tyle było. Oprócz nocy :). Zaczął bym od początku ten system budować. I na pewno zasiliłbym go z akumulatora. Przy takim aku nawet nie odczuje zasilania tego procesorka. A zmieniając regulator pewnie zyskałbyś ze 20% mocy panela. To tyle po kilku latach zabawy z PV. Taki miernik mam zrobiony w samochodzie ,PV 100W jest na dachu. Nawet w zimie gdzie ładowanie jest znikome wystarcza zeby doładować aku i zasilić procesor.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO